UE jest apodyktyczna tylko wobec "krajów głównie ze wschodniej Europy"? Sprawdziliśmy

UE jest apodyktyczna tylko wobec "krajów głównie ze wschodniej Europy"? Sprawdziliśmy G. Fessy / CJUE

Unia Europejska nie traktuje wszystkich państw jednakowo, jest "apodyktyczna wobec tylko niektórych krajów, głównie ze Wschodniej Europy" - uważa europoseł PiS Ryszard Legutko. Przeanalizowaliśmy liczbę wezwań Komisji Europejskiej do zaprzestania naruszeń unijnego prawa oraz liczbę spraw o naruszenie unijnego prawa zgłoszone do TSUE - wnioski nie potwierdzają tezy europosła.

Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego 19 października w europarlamencie wciąż budzi dyskusje. Opozycja oceniała je krytycznie jako "największą klęskę w historii występów polskich premierów w PE" (Bartosz Arłukowicz), wejście na drogę konfrontacji z Unią (Andrzej Halicki), "pokłócenie się ze wszystkimi" (Krzysztof Gawkowski). Krytyczne były opinie w zagranicznej prasie. Przypomnijmy, że debata była poświęcona Polsce, a premier prezentował stanowisko polskiego rządu m.in. wobec wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, który orzekł o niezgodności niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej z polską konstytucją. Premier zapewniał, że "praworządność jest zasadą i wartością, która jest równie ważna dla Warszawy, jak dla wszystkich innych stolic".

W odpowiedzi na krytykę wystąpienia Mateusza Morawieckiego przedstawiciele obozu rządzącego szerzą narrację, że Unia nie traktuje wszystkich państw jednakowo.

Debata o praworządności w Parlamencie Europejskim. Szefowa KE: zalecenia dla Polski są jasne
Debata o praworządności w Parlamencie Europejskim. Szefowa KE: zalecenia dla Polski są jasneFakty TVN

"Nie idziemy na żadne zwarcie z Unią Europejską. My tylko podkreślamy, że musi ona działać zgodnie z przyjętymi traktatami. Każdy członek Unii Europejskiej ma te same prawa i te same obowiązki - tak wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego tłumaczył 20 października w Radiu Zet wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

Z kolei europoseł PiS Ryszard Legutko w wywiadzie dla Radia RMF stwierdził: "Unia się rzeczywiście zmienia, jest coraz bardziej scentralizowana, jest coraz bardziej apodyktyczna". Przy czym, jak podkreślił, "jest apodyktyczna wobec tylko niektórych krajów - słabszych, głównie ze Wschodniej Europy i z konserwatywnymi rządami". I dalej mówił: "To jest punkt ataku, nie te duże kraje, bo cóż im może komisja (Komisja Europejska - red.) zrobić? Nie oszukujmy się, wszczęcie procedury przeciwnaruszeniowej przeciwko Niemcom przez Komisję to jest sprawa śmieszna".

Wezwania do usunięcia uchybienia

By sprawdzić, czy unijne władze gorzej traktują tylko wybrane kraje, odwołaliśmy się do "procedury naruszeniowej", o której mówił europoseł Legutko. Chodzi o procedurę, którą wszczyna Komisja Europejska na podstawie art. 258 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Brzmi on:

Jeśli Komisja uzna, że Państwo Członkowskie uchybiło jednemu z zobowiązań, które na nim ciążą na mocy Traktatów, wydaje ona uzasadnioną opinię w tym przedmiocie, po uprzednim umożliwieniu temu Państwu przedstawienia swych uwag. Jeśli Państwo to nie zastosuje się do opinii w terminie określonym przez Komisję, może ona wnieść sprawę Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. art. 258 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej

Jeżeli Komisja Europejska stwierdzi, że doszło do naruszenia przepisów UE, ale państwo członkowskie się z tym nie zgodzi, Komisja zwraca się do rządu tego państwa z wezwaniem do usunięcia uchybienia.

Nie Wschód, nie Zachód, tylko Południe

Komisja Europejska prezentuje statystyki takich spraw na swojej stronie internetowej. Od 1 maja 2004 roku - czyli od dnia, kiedy Polska, Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Słowenia i Węgry stały się członkami UE - do 21 października tego roku takich wezwań wobec wszystkich 28 krajów UE (łącznie z Wielką Brytanią) było 17 723.

Z czego na 11 postkomunistycznych krajów Europy Środkowo-Wschodniej - osiem, które dołączyło do UE 1 maja 2004, Bułgarię i Rumunię, które dołączyły od 2007 roku i Chorwację, która jest w UE od lipca 2013 roku - przypadają 6062 wezwania. Czyli na kraje umownego unijnego Wschodu przypada 34 proc. wezwań do usunięcia naruszenia unijnego prawa.

Wśród państw z naszej części Europy, wobec których Komisja Europejska wystąpiła z wezwaniami do usunięcia naruszeń unijnego prawa, liderem są Czechy (782 naruszeń unijnego prawa), które w zestawieniu wszystkich 28 krajów są na miejscu szóstym. Polska jest dziesiąta – (715 naruszeń), potem są Węgry (689), Rumunia (663). Zestawienie 28 krajów zamyka Chorwacja (180).

Wezwania do zaprzestania naruszeń unijnego prawa Konkret24 | Komisja Europejska

Trudno więc uznać, że Unia Europejska czy Komisja Europejska jest - jak mówił europoseł Legutko - "bardziej apodyktyczna" wobec krajów Wschodniej Europy. Z powyższego zestawienia wynika, że 12 krajów tzw. starej Unii (które w przeszłości tworzyły Europejską Wspólnotę Gospodarczą, a w 1992 roku podpisały Traktat o Unii Europejskiej): Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Włochy, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Grecja, Portugalia i Hiszpania naruszyły unijne prawo 8488 razy - stanowi to 48 proc. wszystkich spraw naruszeniowych od 1 maja 2004 roku.

Spośród nich czołowe miejsca w zestawieniu zajmują państwa Południa: Włochy – 995, Grecja – 933, Portugalia – 875.

Sprawy przekazane do TSUE

Gdy Komisja Europejska uzna, że państwo członkowskie nie wdrożyło zmian mających na celu uchylenie naruszenia unijnego prawa albo udzielona Komisji odpowiedź została uznana za niezadowalającą, sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Lecz w ciągu ostatnich kilku lat ponad 85 proc. spraw znalazło rozwiązanie na wcześniejszych etapach.

Od 1 maja 2004 Komisja Europejska przekazała do TSUE 1813 spraw do rozstrzygnięcia. Na 11 państw Europy Środkowo-Wschodniej przypadają 292 sprawy - czyli 16 proc.

Dwunastka państw tzw. starej Unii ma w sumie 1298 spraw w TSUE – czyli 72 proc. I to one zajmują pierwszych osiem miejsc w poniższym zestawieniu. Najwięcej spraw w TSUE miały kraje z południa Europy: Włochy – 186, Grecja – 177, Hiszpania – 137, Portugalia – 135. Polska jest na dziewiątym miejscu – ma 98 spraw w TSUE, Czechy na piętnastym – 46 spraw, Węgry na siedemnastym – 30 spraw. Litwa i Łotwa mają po siedem spraw, Chorwacja – sześć.

Sprawy o naruszenie unijnego prawa zgłoszone przez Komisję Europejską do TSUEKonkret24 | Komisja Europejska

"Wobec krajów z konserwatywnymi rządami"? Trudno potwierdzić

Europoseł Legutko w wywiadzie dla RMF FM mówił, że apodyktyczność Komisji Europejskiej dotyczy krajów z konserwatywnymi rządami w słabszych krajach Wschodniej Europy. To twierdzenie trudno zweryfikować, choćby ze względu na brak jednoznacznej definicji rządów konserwatywnych. Rząd w jednym kraju tworzony przez partie uznawane za konserwatywne, w innym może być zaliczony do rządów centrowych. W wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej partie konserwatywne tworzyły koalicje np. z partiami socjaldemokratycznymi.

20.10.2021 | Premier Morawiecki zapewnił, że Polska nie wyjdzie z UE. Politycy PiS jednak krytykują UE
20.10.2021 | Premier Morawiecki zapewnił, że Polska nie wyjdzie z UE. Politycy PiS jednak krytykują UEFakty TVN

Gdyby natomiast odnieść to stwierdzenie do dwukrotnych rządów PiS, to w trakcie ich trwania – od jesieni 2005 do jesieni 2007 roku oraz od listopada 2015 do dziś - Komisja Europejska 303 razy wezwała polski rząd do usunięcia naruszeń unijnego prawa. Dla porównania: Francja w tym czasie miała 306 spraw. W trakcie rządów koalicji PO-PSL Komisja Europejska zrobiła to wobec Polski 325 razy - ale w tym samym czasie 330 razy wzywała rząd francuski do usunięcia naruszeń prawa.

W czasie 10 lat konserwatywnego rządu Viktora Orbana (od 2010 roku) Komisja 390 razy wezwała jego rząd do usunięcia naruszeń unijnego prawa - ale w stosunku do np. Włoch uczyniła to w tym samym czasie 432 razy.

KE przeciwko Niemcom: "sprawa śmieszna"?

Ryszard Legutko zasugerował, że Niemcy za naruszenia unijnego prawa są łagodniej traktowane przez Komisję Europejską: "Nie oszukujmy się, wszczęcie procedury przeciwnaruszeniowej przeciwko Niemcom przez Komisję to jest sprawa śmieszna".

Takich "śmiesznych spraw" od 1 maja 2004 roku w stosunku do Niemiec było 634. Pod tym względem Niemcy są na 15 miejscu wśród 28 krajów. Mieszczą się też w unijnej średniej pod względem naruszeń – dla 28 państw wynosi ona 633.

Jeśli zaś chodzi o wnioski KE do TSUE w sprawie Niemiec, ich w analizowanym okresie było ich 100 - to powyżej unijnej średniej, która wynosi 65 spraw.

Autor: Piotr Jaźwński / Źródło: Konkret24; zdjęcie: G. Fessy / CJUE

Źródło zdjęcia głównego:  G. Fessy / CJUE

Pozostałe wiadomości

"Sprzedają nawet naszą krew", "państwo handluje krwią Polaków" - komentują internauci, oburzeni opublikowanymi danymi, ile Polska zyskuje na sprzedaży nadwyżek osocza. Wielu jest zaskoczonych, że na bezpłatnie oddawanej przez nich krwi ktoś potem "robi biznes". To nie tak. Wyjaśniamy.

Oddaję krew, a "państwo nią handluje"? Co sprzedajemy, co zyskujemy

Oddaję krew, a "państwo nią handluje"? Co sprzedajemy, co zyskujemy

Źródło:
TVN24+

Sławomir Mentzen złożył propozycję Karolowi Nawrockiemu i Rafałowi Trzaskowskiemu. Zaprosił ich do rozmowy na jego kanale w serwisie YouTube. Zapowiedział, że poprosi ich o podpisanie deklaracji zawierającej osiem punktów, które dotyczą m.in. podatków, wysyłania polskich żołnierzy na Ukrainę czy relacji z Unią Europejską. Sprawdziliśmy, co o postulatach lidera Konfederacji mówili dotychczas kandydaci.

Osiem punktów Mentzena. Co mówili o tym Nawrocki i Trzaskowski

Osiem punktów Mentzena. Co mówili o tym Nawrocki i Trzaskowski

Źródło:
Konkret24

Czy Krystyna Janda naprawdę obraziła wyborców w reakcji na wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich? Tak sugeruje rozpowszechniany w sieci post, który został oparty na zrzucie ekranu z wyszukiwarki. To manipulacja. Wyjaśniamy, ofiarą jakiego mechanizmu padła aktorka.

Janda o wyborach. "Chamstwo i cwaniactwo króluje"? Tak nie napisała

Janda o wyborach. "Chamstwo i cwaniactwo króluje"? Tak nie napisała

Źródło:
Konkret24

"Niemcy się wygadali", "zagadka aut Bundeswehry rozwiązana" - komentują internauci informację, jakoby niemiecki rząd "ujawnił tajną umowę" z 2014 roku. Rzekomo pozwala ona przerzucać z Niemiec migrantów bez zgody Polski. To nieprawda, a rozpowszechnia ją znany działacz młodzieżówki PiS.

Niemcy "ujawniają tajną umowę" z Polską o migrantach? Wielostopniowa manipulacja

Niemcy "ujawniają tajną umowę" z Polską o migrantach? Wielostopniowa manipulacja

Źródło:
Konkret24

Cisza wyborcza nie spowodowała, że dezinformacja w mediach społecznościowych na temat prezydenckich wyborów ustała. Fake newsy dotyczyły zarówno samego głosowania, jak i niektórych polityków.

Obcięta karta, kserowanie zaświadczeń, fałszywe zdjęcia. Wyborcza dezinformacja

Obcięta karta, kserowanie zaświadczeń, fałszywe zdjęcia. Wyborcza dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Nie wszystko, co mówili kandydaci podczas kończącej się kampanii przed pierwszą turą wyborów, było zgodne z prawdą. I nie tylko o pomyłki tu chodzi, lecz o całe narracje zbudowane na błędnych tezach. 

10 tematów kampanii opartych na fałszu. Warto wiedzieć

10 tematów kampanii opartych na fałszu. Warto wiedzieć

Źródło:
Konkret24

Komentarze w sieci wywołuje informacja, jakoby we Włoszech miały zostać zakazane małżeństwa osób tej samej płci. Trudno jednak zakazać czegoś, co i tak nie jest dozwolone. Wyjaśniamy, na co pozwala włoskie prawo.

Włochy "zakazały małżeństw homoseksualnych"? Duża nieścisłość

Włochy "zakazały małżeństw homoseksualnych"? Duża nieścisłość

Źródło:
Konkret24

Węgierskie wojsko przemieszcza się w stronę granicy z Ukrainą - informują internauci, a jako "dowód" publikują nagranie kolumny ciężkiego sprzętu wojskowego jadącej przez jakieś miasto. To klasyczna rosyjska dezinformacja, której celem jest potęgowanie napięć między Węgrami a Ukrainą, ale także wzbudzanie niepokoju obywateli innych państw.

"Węgierskie czołgi przy granicy z Ukrainą"? Co pokazuje mapa

"Węgierskie czołgi przy granicy z Ukrainą"? Co pokazuje mapa

Źródło:
Konkret24

Po jednej z ostatnich blokad trasy S8 w Warszawie organizowanych przez aktywistów Ostatniego Pokolenia w sieci zaczęło krążyć zdjęcie mężczyzny, który rzekomo uczestniczył w proteście. Internauci twierdzili, że to Wojtek - jeden z aktywistów klimatycznych, którzy przykleili się do asfaltu. Mylili się.

Wojtek z Ostatniego Pokolenia? Inny znany aktywista

Wojtek z Ostatniego Pokolenia? Inny znany aktywista

Źródło:
Konkret24

Wybory już za trzy dni, więc zwolennicy poszczególnych kandydatów nasilają w mediach społecznościowych swoje wsparcie dla nich - niejednokrotnie publikując fake newsy. Tak właśnie jest z plakatem zachęcającym do głosowania na Karola Nawrockiego.

"Patrioci za Nawrockim". A kto jest na zdjęciu?

"Patrioci za Nawrockim". A kto jest na zdjęciu?

Źródło:
Konkret24

Na trzy dni przed wyborami prezydenckimi internauci pokazują w mediach społecznościowych otrzymywane SMS-y mające zachęcać do głosowania na Rafała Trzaskowskiego. Sztab kandydata zaprzecza i nazywa to "masową akcją dezinformacji wyborczej". Ostrzegamy przed oszustami.

"Agitacja wyborcza PO"? Nie, uwaga na oszustów

"Agitacja wyborcza PO"? Nie, uwaga na oszustów

Źródło:
Konkret24

Administracja Trumpa nie wprowadzi jednak ograniczeń eksportu chipów stosowanych w systemach sztucznej inteligencji. Miały dotyczyć sporej grupy krajów, w tym Polski. Politycy PiS twierdzą, że to "sukces" niedawnej wizyty Karola Nawrockiego w USA. Fakty, które przeanalizowaliśmy, nie potwierdzają tej tezy.

USA znoszą restrykcje na chipy AI, PiS ogłasza "sukces Nawrockiego". Jak było naprawdę?

USA znoszą restrykcje na chipy AI, PiS ogłasza "sukces Nawrockiego". Jak było naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Rozsyłając nagranie, na którym kongresmen prezentuje wejście do tajemniczego tunelu pod amerykańskim Kapitolem, internauci twierdzą, że był on wykorzystywany przez siatkę pedofili. Oto jak poglądowy filmik połączono ze znaną teorią spiskową.

Siatka pedofili i tunel pod Kapitolem? Co pokazuje kongresmen

Siatka pedofili i tunel pod Kapitolem? Co pokazuje kongresmen

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci krąży nagranie z przekazem, jakoby władze Holandii zniosły pomoc socjalną dla Ukraińców. To miało wywołać protesty ukraińskich uchodźców na holenderskich ulicach. Ten przekaz jednak niewiele ma to wspólnego z prawdą.

Ukraińcy protestują "po odcięciu socjalu"? Co to za marsz

Ukraińcy protestują "po odcięciu socjalu"? Co to za marsz

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń generuje nagranie, które jakoby pokazuje, jak papież Leon XIV "sprytnie uniknął" flagi społeczności LGBT+, którą powiewał jeden z wiernych. Tyle że to wcale nie była "flaga dumy".

Papież "odwraca się" od flagi LGBT? To inna flaga

Papież "odwraca się" od flagi LGBT? To inna flaga

Źródło:
Konkret24

Tusz z długopisów w lokalach wyborczych można usunąć za pomocą zapalniczki - sugerują internauci, pokazując jako "dowód" pewne nagranie. Zalecają, by na wybory zabrać własny długopis. Uwaga: to jedna z odsłon dezinformacji o planowanym fałszerstwie wyborczym. Wyjaśniamy.

"Weź długopis na wybory"? Uwaga: dezinformacja

"Weź długopis na wybory"? Uwaga: dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Ostatnia debata prezydencka przed wyborami, która odbędzie się 12 maja, wywołuje dodatkowe emocje z powodu przekazu polityków PiS. W mediach społecznościowych sugerują, jakoby losowanie kolejności wypowiedzi zostało ustawione na korzyść kandydata KO Rafała Trzaskowskiego. Podobnie mówili na porannej konferencji prasowej. To nieprawda.

PiS o "skandalicznym losowaniu" kolejności w debacie. Bezpodstawny zarzut

PiS o "skandalicznym losowaniu" kolejności w debacie. Bezpodstawny zarzut

Źródło:
Konkret24

Paczuszka z białym narkotykiem i łyżeczka do jego zażywania - to według internautów miało leżeć na stole, przy którym w pociągu do Kijowa spotkali się Emmanuel Macron, Friedrich Merz i Keir Starmer. Przestrzegamy, to prorosyjska dezinformacja.

Macron, Merz, Starmer w pociągu. Co ukryto przed kamerami?

Macron, Merz, Starmer w pociągu. Co ukryto przed kamerami?

Źródło:
Konkret24

Internauci z oburzeniem komentują rzekomy nowy zakup Wołodymyra Zełenskiego - ma to być willa na Florydzie warta 20 milionów dolarów. Twierdzą, że zapłacono za nią środkami przekazanymi Ukrainie na walkę z Rosją. To nieprawda, kolejny fake news prorosyjskiej propagandy.

Willa Zełenskiego na Florydzie? To nie jego

Willa Zełenskiego na Florydzie? To nie jego

Źródło:
Konkret24

Podczas ostatniej telewizyjnej debaty prezydenckiej marszałek Sejmu Szymon Hołownia oznajmił, że w Sejmie nie ma projektu ustawy o asystencji osobistej. W sieci oburzyli się politycy PiS, twierdząc, że projekt jest już od dawna, tylko został zamrożony. Wyjaśniamy, o co chodzi.

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Źródło:
Konkret24

Masz swoje hipotezy, dobierasz do nich pasujące ci zdarzenia, podkręcasz emocje - i teoria gotowa. To nic, że nieprawdziwa, byle znalazła zwolenników. Tak się właśnie stało z blackoutem w Hiszpanii i Portugalii. Przeciwnicy zielonej energii obarczyli winą Europejski Zielony Ład, a politycy stali się pasem transmisyjnym tej nowej teorii spiskowej. Zadział efekt potwierdzenia.

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski w kampanii prezydenckiej wielokrotnie odwoływał się do swoich doświadczeń i sukcesów jako prezydenta Warszawy. Chwalił się 14 tysiącami mieszkań - raz były "wybudowane", raz "oddane", a innym razem "nowe". Kandydat ze swoich wypowiedzi tłumaczy się brakiem precyzji. Wyjaśniamy, ile mieszkań komunalnych powstało w Warszawie za kadencji polityka KO.

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Źródło:
Konkret24

Do tegorocznej parady w Dzień Zwycięstwa w Moskwie rosyjskie wojsko miało się przygotowywać, ćwicząc na czołgach "wypożyczonych w Kazachstanie" - twierdzą internauci, pokazując jako "dowód" pewnie nagranie. To, co na nim widać, przeczy jednak ich tezie.

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Źródło:
Konkret24

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka broni Andrzeja Dudy jako strażnika konstytucji. Według niej "nie było żadnego wyborów sędziów dublerów". Przypominamy więc, jak w 2015 roku wybrano sędziów do Trybunału Konstytucyjnego.

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Źródło:
Konkret24

Kilka godzin po tragedii na Uniwersytecie Warszawskim w mediach społecznościowych zaczęła krążyć informacja, jakoby sprawcą ataku był Ukrainiec. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem takich pogłosek, nie są prawdziwe.

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Źródło:
Konkret24

Niedługo po ataku Indii na Pakistan zaczęto rozpowszechniać w sieci nagrania mające przedstawiać moment ataku. Jak często bywa w przypadku konfliktów zbrojnych, nie wszystkie publikowane teraz nagrania są aktualne. Przestrzegamy.

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Źródło:
Konkret24

Jedni straszą hordami migrantów; drudzy twierdzą, że Polska jest wyłączona z lokowania migrantów. Jedni alarmują, że pakt migracyjny już działa; drudzy uspokajają, że nie wejdzie w życie. Wyborca może odnieść wrażenie, że Unia Europejska właśnie decyduje w sprawie paktu migracyjnego - nic bardziej mylnego. To kampanijna gra. Ekspert tłumaczy, dlaczego się opłaca.

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Źródło:
TVN24+

"Ukraińcy masowo ruszyli po polskie obywatelstwo" - ogłosił na nagraniu europoseł Konfederacji Marcin Sypniewski. Według niego w 2024 roku 40 tysięcy z nich dostało polski paszport. Nieprawda, o wiele mniej.

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

Źródło:
Konkret24

Czy premier kiedykolwiek zapowiadał, że będzie obchodził polskie prawo? Tak w kontekście dyskusji o przestrzeganiu konstytucji twierdzą posłowie PiS Zbigniew Bogucki i Michał Wójcik. Tylko że manipulują głośną już wypowiedzią Donalda Tuska.

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Źródło:
Konkret24

Pożar kościoła, do którego doszło w Walii, wywołał kolejną falę antyimigranckich komentarzy - także w polskiej sieci. Powodem jest stworzony na bazie tego wydarzenia fake news, jakoby ogień podłożyło dwoje Pakistańczyków. Policja jednak zaprzecza.

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Źródło:
Konkret24