"Ch... z tą Polską Wschodnią"? Czarnek uderza w PO, manipulując cytatem

Źródło:
Konkret24
Fragment wojskowego planu w spocie Mariusz Błaszczaka. "Z całego dokumentu można wniosek odwrotny wyciągnąć"
Fragment wojskowego planu w spocie Mariusz Błaszczaka. "Z całego dokumentu można wniosek odwrotny wyciągnąć"Arleta Zalewska/Fakty TVN
wideo 2/5
Fragment wojskowego planu w spocie Mariusz Błaszczaka. "Z całego dokumentu można wniosek odwrotny wyciągnąć"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Minister Przemysław Czarnek i inni politycy PiS przekonują, że Platforma Obywatelska lekceważy wschodnią część Polski - i na dowód przypominają rzekomą opinię wygłoszoną przez Włodzimierza Karpińskiego. Jednak choć były polityk PO rzeczywiście powiedział takie słowa, nie wyrażał swojego zdania, lecz cytował pogląd innej osoby. Wyjaśniamy.

27 września Prawo i Sprawiedliwość opublikowało spot z hasłem "Linia zdrady Tuska!". W minutowym nagraniu premier Mateusz Morawiecki opowiada o rzekomym dzieleniu Polaków przez byłego premiera Donalda Tuska na tych należących do Polski "A" i do Polski "B". Osią spotu jest fałszywy, dementowany już przez ekspertów wojskowości przekaz sugerujący, że z ujawnionego przez rząd fragmentu dokumentu wojskowego wynika, iż "rząd Tuska bez skrupułów ustawił linię obrony Polski na Wiśle". W filmie pada też zawoalowana aluzja: "A co z Polską Wschodnią według Tuska?" - pyta Morawiecki. "Nic z Polską Wschodnią - sami tak mówili. Jeszcze gorzej mówili" - odpowiada sobie.

O co chodzi? Jeszcze w dniu emisji spotu politycy PiS pośpieszyli z pomocą, by wyjaśnić słowa premiera.

Czarnek: "Usłyszeliśmy to w 2015 roku: 'Ch... z tą Polską Wschodnią'"

27 września na konferencji prasowej w Stężycy w województwie lubelskim minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział: "Ten Włodzimierz K. mówił jeszcze przed 2015 rokiem w restauracji Sowa i Przyjaciele; pamiętacie państwo, co mówił. Usłyszeliśmy to w 2015 roku: 'Ch... z tą Polską Wschodnią'". Po czym Czarnek powtórzył narrację swojej partii o "linii zdrady Tuska". (Włodzimierz K. to Włodzimierz Karpiński, były minister skarbu podejrzany o korupcję).

Tego samego dnia minister Czarnek w poście na platformie X napisał: "#LiniaZdradyTuska na Wiśle pokazuje, że to, co mówił Karpiński w "Sowa i Przyjaciele" - "ch... z tą Polską Wschodnią" - to był ich przemyślany plan zdrady Polaków" (pisownia cytatów oryginalna). A dwa dni wcześniej także pisał na koncie na platformie X o byłym ministrze rządu Tuska, "który sformułował niegdyś hasło #PO - 'ch... z tą Polską Wschodnią'".

Post Przemysława Czarnka z 27 września 2023, w którym manipuluje cytatemx.com

Ten sam cytat 27 września na swoim na profilu w X przytoczył wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. "'Ch... z Polską wschodnią' – to dosłowny cytat z W. Karpińskiego, ministra w rządzie Tuska" - napisał.

Strategia zgodna z tym, co "wyznają i myślą koledzy Donalda Tuska"?

Nawiązanie do rzekomego cytatu z Karpińskiego pojawiło się również w wywiadzie, którego 27 września udzielił Polskiemu Radiu 24 poseł PiS Radosław Fogiel. "Parafrazując nieco klasyka z afery taśmowej, co z Polską Wschodnią?" - zagadnęła dziennikarka. "Polska Wschodnia jest w centrum zainteresowania naszego rządu w przeciwieństwie właśnie do rządu, który reprezentował ów klasyk" - odpowiedział Fogiel. "Tam z Polską Wschodnią bardzo niecenzuralna wypowiedź się wiązała" - dodał.

W dniu publikacji spotu PiS konferencję prasową w Jasionce zorganizował sekretarz generalny tej partii Krzysztof Sobolewski. Przekonywał, że z ujawnionego dokumentu wojskowego wynika, iż "kilkanaście milionów Polaków chciano oddać agresorowi – Rosji tak naprawdę, bo pod tym kątem strategia była opracowana". I tłumaczył, że: "Tylko po to, żeby zgodnie z zasadą, którą wyznają koledzy Donalda Tuska, szczególnie jeden w tej chwili odsiadujący jeszcze nie wyrok, ale jest aresztowany i siedzi w więzieniu, pan Karpiński, który bardzo dosadnie i z właściwą sobie kulturą w cudzysłowie określił, co z tą Polską, co oni myślą o Polsce Wschodniej".

Jak sprawdziliśmy, w ujawnionym przez media stenogramie rozmowy Włodzimierza Karpińskiego i byłego szefa Orlenu Jacka Krawca rzeczywiście pada cytowane wulgarne wyrażenie. Słowa te rzeczywiście przypisano Karpińskiemu - ale on nie wyrażał wcale własnych poglądów, tylko przytaczał cudze. Wyjaśniamy.

Nie chodziło o pogląd Karpińskiego

Wulgarnego cytatu w zmanipulowanym kontekście użył w 2015 roku Janusz Palikot - pisała o tym wówczas "Gazeta Wyborcza". W kampanii przed wyborami parlamentarnymi polityk pokazał billboard z wizerunkiem byłego ministra skarbu i hasłem: "Ch... tam z tą Polską wschodnią". Przekonywał, że to są własne słowa Karpińskiego, które dowodzą jego hipokryzji i dyskredytują w walce o głosy mieszkańców Lubelszczyzny. Sam Karpiński zareagował na te słowa na konferencji prasowej, mówiąc o "manipulacjach i kłamliwych atakach" Palikota. Warto dodać, że Włodzimierz Karpiński i Janusz Palikot pochodzą z województwa lubelskiego. Pierwszy urodził się w Puławach, drugi w Biłgoraju.

"Gazeta Wyborcza" przypomniała, że słowa "ch... tam z tą Polską Wschodnią" rzeczywiście padły z ust Karpińskiego na ujawnionych taśmach z restauracji Sowa i Przyjaciele - lecz nie wypowiedział on własnej opinii, tylko przedstawiał pogląd prof. Grzegorza Gorzelaka, eksperta rozwoju regionalnego i lokalnego, o którym opowiadał, że był niechętny inwestowaniu we wschodnich regionach kraju. "Wyborcza" przypomniała, że po upublicznieniu taśm Karpiński wyraźnie podkreślał, że nigdy nie był zwolennikiem koncepcji wspierania silnych ośrodków kosztem słabszych.

Rozwój ekspansyjno-dyfuzyjny

Stenogram rozmowy Włodzimierza Karpińskiego i Jacka Krawca, byłego prezesa Orlenu, 22 czerwca 2014 roku opublikował portal Telewizji Republika. Karpiński relacjonował spotkanie w sprawie Polski Wschodniej, w którym miała uczestniczyć Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego (później wicepremier oraz minister infrastruktury i rozwoju w rządzie PO-PSL). Nie jest jasne, o jakie spotkanie chodzi ani czy relacja Karpińskiego była zgodna z rzeczywistością. Spotkanie miało się odbyć, gdy Bieńkowska dopiero zaczynała pracę w rządzie.

I ona tam powiedziała o jakimś rozwoju ekspansyjno-dyfuzyjnym, czy jakimś wiesz, że powstają silne ośrodki. Kołem zamachowym w tej kategorii jest profesor (...) od rozwoju regionalnego. Ta teoria sprowadza się, że na koniec wiesz, ch... tam z tą Polską Wschodnią, nie? Warszawa, Katowice, nie? (...) I pamiętam, że ona przyszła i zaczęła coś opowiadać i ktoś jej właśnie włożył to w usta, nie? I ona powiedziała, że szanuje tego profesora i dostała taki w... (...), że się popłakała w środku dnia. Ja mówię: pani minister, polityka.

Politycy PiS stworzyli więc fałszywy przekaz o tym, że PO lekceważy Polskę Wschodnią, błędnie przedstawiając ujawniony fragment rozmowy z afery taśmowej i przypisując Karpińskiemu cytat, który nie od niego pochodził.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP

Pozostałe wiadomości

Ponad 130 milionów złotych wydało w sumie na kampanię pięć komitetów wyborczych, które w wyborach parlamentarnych w 2023 roku wprowadziły posłów do Sejmu. Blisko jedną trzecią tej sumy stanowią wydatki Prawa i Sprawiedliwości. Z analizy kosztów promocyjnych wynika, że spośród mediów najważniejszym kanałem komunikacji dla wszystkich głównych partii był internet.

Miliony złotych na kampanię wyborczą 2023. Kto ile wydał?

Miliony złotych na kampanię wyborczą 2023. Kto ile wydał?

Źródło:
Konkret24

Karolina Pikuła, kandydatka Konfederacji Korony Polskiej na prezydenta Rzeszowa, opublikowała w serwisie X tekst uderzający w Ukrainę, ilustrując go zdjęciem powieszonych na drzewie dzieci. Według niej fotografia ta dokumentuje zbrodnie na Wołyniu - a to nieprawda. Nie ma nic wspólnego ani z Ukrainą, ani tym bardziej z wydarzeniami z 1943 roku.

Kandydatka na prezydenta Rzeszowa i jej antyukraiński fejk

Kandydatka na prezydenta Rzeszowa i jej antyukraiński fejk

Źródło:
Konkret24

"To przedział 400 czy 350 tysięcy...", "jedna osoba to 22 tysiące euro..." - politycy opozycji przekonują, że zgoda na unijny pakt migracyjny będzie kosztowała Polskę nawet 40 miliardów złotych rocznie. Jednak ani podawane przez nich liczby, ani kwoty nie są prawdziwe. To manipulacja mająca wzmacniać w społeczeństwie niechęć do Unii Europejskiej i migrantów.

"33 miliardy, 40 miliardów złotych". PiS przelicza migrantów na złotówki. Wprowadza w błąd

"33 miliardy, 40 miliardów złotych". PiS przelicza migrantów na złotówki. Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Stanisław Tyszka dyskutował w radiu z posłanką Lewicy Dorotą Olko na temat Krajowego Planu Odbudowy. Według posła w KPO nie przewidziano pieniędzy na budowę mieszkań, jednak posłanka Lewicy nie zgadzała się z tą tezą. Sprawdziliśmy, kto ma rację. Odpowiedź jest zawarta między innymi w nowym programie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Tyszka czy Olko? Kto ma rację w sprawie pieniędzy na mieszkania w KPO

Tyszka czy Olko? Kto ma rację w sprawie pieniędzy na mieszkania w KPO

Źródło:
Konkret24

Uwaga na fałszywe informacje i manipulacje nawiązujące do trwających m.in. w Polsce ćwiczeń NATO. Użytkownicy serwisu X rozsyłają wpis z wprowadzającym w błąd przekazem o uczestniczących w manewrach brytyjskich żołnierzach.

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

Źródło:
Konkret24, PAP

Na komisji sejmowej ekspertka resortu klimatu i środowiska stwierdziła, że "polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla, czyli nie pełnią już swojej roli". Reakcją był śmiech części obecnych na obradach. Nagranie tej sytuacji wywołuje wiele emocji również wśród internautów. Tyle że zostało zmanipulowane, a słowa ekspertki mają szerszy kontekst, który wyjaśnia w dalszej części wypowiedzi jak i w sieci.

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Źródło:
Konkret24

Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd wprowadzi na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wybrane odcinki dróg i torów kolejowych. Z pomocą ekspertów tłumaczymy, co ta decyzja może oznaczać w praktyce.

Premier: przejścia graniczne, drogi i tory kolejowe mają być infrastrukturą krytyczną. Co to znaczy w praktyce?

Premier: przejścia graniczne, drogi i tory kolejowe mają być infrastrukturą krytyczną. Co to znaczy w praktyce?

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Grzegorz Płaczek napisał, że resort edukacji planuje wprowadzić "nowy przedmiot omawiający skuteczność szczepień i świat osób LGBT". Ale to inny urząd zaproponował nauczanie przedmiotu pokrywającego się z tymi zagadnieniami, a MEN nie ma takich planów.

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Źródło:
Konkret24

Według posła Przemysława Wiplera ani w Polsce, ani w Europie nie produkuje się amunicji, w tym artyleryjskiej. Wipler upierał się, że w tej materii w ciągu ostatnich dwóch lat "nie było żadnych istotnych inwestycji". Wedle zapewnień jednego z najwyższych unijnych urzędników produkcję pocisków artyleryjskich zwiększono o 40 proc.

Wipler: w Polsce i w Europie "nie produkuje się amunicji", "nie było inwestycji". Nieprawda

Wipler: w Polsce i w Europie "nie produkuje się amunicji", "nie było inwestycji". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS lansują obecnie przekaz, że nowy rząd "zwija Polskę" i jakoby rezygnuje z kluczowych, rozpoczętych przez poprzedni rząd inwestycji - CPK, portu kontenerowego czy fabryki półprzewodników. Sprawdziliśmy więc, co o tych projektach mówią przedstawiciele nowej władzy i które z nich na pewno będą kontynuowane.

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Źródło:
Konkret24

Unia Europejska ma nowy pomysł: każdy właściciel krowy, świni, konia lub kury będzie musiał płacić za emisję gazów cieplarnianych przez te zwierzęta - tak przynajmniej twierdzą autorzy wpisów w mediach społecznościowych. Komisja Europejska zaprzecza, a my wyjaśniamy, na jakim etapie jest wdrażanie koncepcji "kto emituje, ten płaci" w rolnictwie.

Rolnik zapłaci za emisję gazów przez krowę, świnię, kurę? KE: nie ma takich planów

Rolnik zapłaci za emisję gazów przez krowę, świnię, kurę? KE: nie ma takich planów

Źródło:
Konkret24

Wbrew informacjom rozsyłanym przez internautów, w latach 2022-2023 do Polski wcale nie przywieziono 12 milionów ton zboża z Rosji. Sprowadzono wielokrotnie mniej.

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński w swoich rozważaniach na temat ochrony środowiska podważył wpływ człowieka na zmiany klimatyczne. Przywołał opinię, że to, "co ludzie robią dla zanieczyszczenia atmosfery, to (...) jakby w wielkiej hali sportowej zapalić zapałkę". Stwierdził też, że naturalna emisja dwutlenku węgla, w tym z erupcji wulkanów, jest większa, niż pochodząca z działalności człowieka. Prezes Prawa i Sprawiedliwości się myli.

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Źródło:
Konkret24

Zapowiedź wspólnej wizyty polskiego prezydenta i premiera w Białym Domu wzbudziła emocje po obu stronach sceny politycznej. Ze strony polityków PiS pojawiły się sugestie, że takie zaproszenie to bardziej gest Joe Bidena w stronę Donalda Tuska, bo "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Polscy premierzy gościli jednak u amerykańskich prezydentów, choć rzadziej niż prezydenci.

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Źródło:
Konkret24

"Ludobójstwo na Wołyniu ma zostać skreślone", "Dzieci mają się nie uczyć o tym, w jaki sposób bohatersko Polacy pomagali Żydom" - politycy komentują propozycje zmian szkolnych podstaw programowych z historii. Czy uczniowie rzeczywiście nie dowiedzą się o kluczowych postaciach i wydarzeniach z historii Polski? Tłumaczymy, na czym polegały prekonsultacje w sprawie zmian programowych.

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Te witryny wyglądają jak lokalne portale, a tak naprawdę są częścią chińskiej siatki dezinformacyjnej działającej w 30 państwach Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej. Dwie z nich działają w Polsce - wynika z raportu Citizen Lab. Przeanalizowaliśmy ich treści i powiązania.

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Źródło:
Citizen Lab, Konkret24

"Zamiast CPK - mokradła, zamiast elektrowni jądrowej - mokradła, zamiast Odry - mokradła" - tak ironicznie europoseł PiS Dominik Tarczyński podsumował plany resortu klimatu dotyczące ochrony mokradeł w Polsce. Sugerował, że zamiast stawiać na rozwój i dobrobyt, obecna władza planuje jedynie "powrót do mokradeł". Eksperci tłumaczą, dlaczego nie ma racji.

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 tys. wyświetleń ma wpis znanego muzyka Zbigniewa Hołdysa ze zdjęciem piosenkarki Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To przerobiona fotografia, która krąży w sieci od kilku tygodni.

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Film robi wrażenie: stacja Euronews miała pokazać, jak francuscy rolnicy, oburzeni listem ukraińskiego ambasadora, obrzucili budynek ambasady Ukrainy obornikiem. Lecz ani nie jest to materiał Euronews, ani ukraińska ambasada, a list został spreparowany. Choć prawdą jest, że zrzucono obornik pod pewnym budynkiem we Francji.

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Donald Trump podtrzymuje stanowisko, że Ameryka nie powinna chronić państw, które "nie płacą zobowiązań" w NATO - i powtórzył to na kolejnym wiecu. "Stany Zjednoczone płaciły niemal za wszystko" - oświadczył. Wypowiedzi byłego prezydenta USA mogą wprowadzać w błąd: czym innym są wydatki obronne państw członkowskich, czym innym budżet NATO - na ten składają się wszystkie kraje sojuszu.

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić.  Skąd jest budżet NATO? 

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić. Skąd jest budżet NATO? 

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość w swoim najnowszym spocie o bezpieczeństwie Polski chwali się, że za czasów rządów tej partii podwoiła się liczba żołnierzy. To wprowadzające w błąd porównanie. Wyjaśniamy.

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński zarzuca obecnym władzom miasta, że praktycznie nie konsultowały się z mieszkańcami w sprawie wprowadzenia Strefy Czystego Transportu - która, jak wiadomo, budzi duże emocje. Przeanalizowaliśmy działania ratusza w tej sprawie. Bocheński się myli.

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość mówi o "lewackim Zielonym Ładzie", a rządzący przypominają, że to przecież realizacja "polityki Janusza Wojciechowskiego". Wyjaśniamy, czym jest Europejski Zielony Ład, jak jest powiązany z polityką rolną UE oraz na co zgadzali się w Brukseli polski komisarz i rząd Mateusza Morawieckiego.

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Źródło:
Konkret24