40 proc. pokolenia 65+ wykluczone cyfrowo? W całej UE mniej, w Polsce więcej

Wykluczenie cyfrowe wśród seniorówShutterstock

Wpis Beaty Szydło na Twitterze o tym, że 40 proc. obywateli Unii Europejskiej w wieku 65+ nie korzysta z komputera, wywołał dyskusję w sieci. Jak sprawdziliśmy, są to dane sprzed trzech lat. W krajach UE odsetek seniorów wykluczonych cyfrowo spada - szybciej niż w Polsce. W ubiegłym roku byliśmy pod tym względem szóstym państwem od końca.

Europosłanka i była premier Beata Szydło napisała 7 maja na Twitterze: "W czasie, gdy znaczna część usług przenosi się do Internetu, osoby starsze są dziś zagrożone wykluczeniem cyfrowym. 40% obywateli UE powyżej 65. roku życia nie korzysta z komputerów. Niezbędne jest podjęcie przez UE działań na rzecz ochrony seniorów przed wykluczeniem cyfrowym". Wpis polubiło ponad 1,2 tys. użytkowników, 210 podało dalej, zebrał ponad 600 komentarzy.

Wielu internautów pytało Szydło o jej aktywność jeszcze jako premier rządu w walce z cyfrowym wykluczeniem: "A co pani rząd zrobił w tej sprawie?", "A co Pani w tej sprawie zrobiła jako premier polskiego rządu?", "Przypomnę, że 5 lat rządzicie i są ciągle w Polsce osoby wykluczone cyfrowo?!". "A którego seniora stać na komputer?" - zapytał internauta.

Zakupy w internecie, dobre rozwiązanie podczas epidemii
Zakupy w internecie, dobre rozwiązanie podczas epidemiiFakty po południu

Tak dużą reakcję w sieci na wpis Beaty Szydło można tłumaczyć m.in. obecną sytuacją - od wybuchu epidemii codzienne życie, aktywność zawodowa i zakupy przeniosły się do internetu. Osoby wykluczone cyfrowo mają więc w tych czasach szczególnie trudno.

Czasy, gdy nawet ZUS zachęca do kontaktów online

Pod koniec kwietnia br. wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur wskazywał, że w 2018 prawie 17 proc. polskich firm sprzedawało już przez internet - informował TVN BiS. "A dzisiaj widzimy, wobec COVID-19, że 38 procent z nas zrobiło zakupy pierwszej potrzeby przez internet" - mówił wiceminister.

W sytuacji pandemii COVID-19 wiele banków ograniczyło działalność części oddziałów i zaczęło zachęcać do załatwiania spraw online. Nawet Zakład Ubezpieczeń Społecznych prosi klientów o ograniczenie wizyt w placówkach, rekomenduje korzystanie z infolinii i załatwianie spraw na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Na Twitterze ekonomistka Alicja Defratyka tak zareagowała na sugestię Beaty Szydło, że konieczne jest podjęcie przez UE działań na rzecz ochrony seniorów przed wykluczeniem cyfrowym: "Przez UE? A nie przez Polskę?". Inny internauta zauważył: "Mamy ministra cyfryzacji. Co przez 6 lat zrobił?".

Natomiast jedna z internautek zauważyła: "Podaje Pani dane dotyczące Polski? W innych krajach UE sprawa wygląda nieco inaczej".

Sprawdziliśmy, jak wygląda problem wykluczenia cyfrowego w Polsce i krajach Unii Europejskiej w grupie osób powyżej 65. roku życia. Przeanalizowaliśmy dane Eurostatu dla grupy 65-74 lat. Statystki przywołane przez Beatę Szydło dotyczyły właśnie tego przedziału wiekowego. Informacje Eurostatu o seniorach 75+ są w większości niekompletne, a część dostępnych danych opisano jako mało wiarygodne.

2017, korzystanie z komputera w UE: Polska szósta od końca

Beata Szydło przytoczyła dane Eurostatu, które pojawiły się m.in. w raporcie z października 2019 roku pt. "Starzejąca się Europa - spojrzenie na życie osób starszych w UE" ("Ageing Europe — looking at the lives of older people in the EU"). Wśród przytoczonych danych są i te o używaniu komputera przez osoby starsze - ale pochodzą z 2017 roku. Zespół prasowy Eurostatu potwierdził Konkret24, że są to najnowsze dostępne dane, jeśli chodzi o używanie komputerów, obejmują lata 2007-2017, z wyjątkiem 2016 roku.

Tak jak wskazała europosłanka, w 2017 roku 40 proc. obywateli 27 państw UE w wieku 65-74 lat nigdy nie korzystało z komputera. Dwa lata wcześniej było to 45 proc.

Procent mieszkańców państw UE w wieku 65-74 lata, którzy nigdy nie korzystali z komputera (2007-2017) Eurostat

Statystyki Eurostatu pokazują, że odsetek obywateli UE w wieku 65-74 lat niekorzystających z komputera spadał z roku na rok: z 71 proc. w 2007 do 40 proc. 2017 roku.W ciągu dekady rocznych badań odsetek takich seniorów spadł we wszystkich krajach członkowskich.

A jak zmieniała się sytuacja w Polsce? W latach 2007-2008 odsetek polskich seniorów między 65. a 74. rokiem życia, którzy nigdy nie korzystali z komputera, wynosił aż 89 proc. W kolejnych latach zaczął maleć, lecz do 2014 roku było to wciąż powyżej 82 proc.

W roku 2017 roku odsetek osób w analizowanym przedziale wiekowym w Polsce, którzy wciąż nie korzystali z komputera, wynosił 62 proc. - czyli o ponad 20 pkt. proc. więcej niż wynosiła wtedy średnia dla krajów UE.

Trzy lata temu Polska była szóstym krajem UE z największym odsetkiem seniorów w wieku 65-74 lata, którzy nigdy nie korzystali z komputera. Taki sam procent zanotowano na Cyprze, a jeszcze większy m.in. we Włoszech (67 proc.), Rumunii (69 proc.) i (78 proc.).

Najniższy odsetek seniorów w grupie wiekowej 65-74 lat, którzy nigdy nie korzystali z komputera, był w Szwecji i Luksemburgu (po 6 proc.), Danii i Holandii (po 11 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (16 proc.).

2019, korzystanie z internetu w UE: Polska daleko od średniej

Od 2018 roku Eurostat nie badał już, jak często różne grupy wiekowe korzystają komputera. Przeanalizowaliśmy więc najnowsze dane dotyczące korzystania z internetu przez różne grupy wiekowe w krajach UE. Również w tych danych polscy seniorzy nie są nawet w środku stawki.

W 2019 roku wciąż 53 proc. polskich seniorów w wieku 65-74 lat nigdy nie używało internetu. Było to o 20 pkt. proc. więcej, niż wynosiła średnia unijna (33 proc.). Był to szósty najwyższy w UE odsetek osób starszych, które nigdy nie korzystały z internetu.

Taką sam procent wykluczonych cyfrowo miały Cypr, Litwa i Słowacja. Większy odnotowano tylko w pięciu krajach UE: Rumunii (55 proc.), Chorwacji (59 proc.), Portugalii (63 proc.), Bułgarii i Grecji (po 66 proc.).

Mieszkańcy w krajach UE w wieku 65-74 lat, którzy nigdy nie korzystali z internetu (2019 rok) Eurostat

Najlepiej w UE sytuacja wyglądała w Danii, gdzie tylko 8 proc. seniorów w analizowanym wieku nigdy nie korzystało z internetu. Niewiele wyższy odsetek takich seniorów był w Holandii (9 proc.), Szwecji (10 proc.) i Wielkiej Brytanii (11 proc.).

Średnia dla Unii Europejskiej: spadek o połowę

Dane Eurostatu pokazują, że roku na rok maleje odsetek starszych mieszkańców Unii Europejskiej, którzy nigdy nie używali internetu.

W 2010 roku w UE średnio 68 proc. osób w wieku od 65 do 74 lat nigdy nie korzystało z internetu. W ciągu następnych dziewięciu lat ten odsetek zmalał o ponad połowę - do 33 proc.

Procent mieszkańców państw UE w wieku 65-74 lat, którzy nigdy nie korzystali z internetu (2010-2019)Eurostat

Średnia dla Polski: spadek o jedną trzecią

Sprawdziliśmy, jak na przestrzeni lat 2010-2019 w Polsce zmieniały się statystyki dotyczące osób w wieku 65-74 lat wykluczonych cyfrowo.

Coraz mniej seniorów w tym wielu deklaruje, że nigdy nie korzystali z internetu. W ciągu dziewięciu lat ich odsetek spadł o 34 punkty procentowe. W 2010 roku było to aż 87 proc. seniorów w analizowanym przedziale wiekowym, w latach 2014-2015 odsetek ten utrzymywał się na poziomie 74 proc.

Procent Polaków w wieku 65-74 lat, którzy nigdy nie korzystali z internetu (2010-2019) Eurostat

W 2019 roku odsetek spadł poniżej 60 proc. - wciąż jednak ponad połowa (53 proc.) polskich seniorów w wieku 65-74 lat deklaruje, że nigdy nie korzystała z internetu.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, Eurostat; Zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące, jak mężczyzna podbiega do zatkniętej w polu flagi Autonomii Palestyńskiej, kopie ją - i tym samym aktywuje ukrytą bombę. Czy to się zdarzyło naprawdę? Czy film jest prawdziwy? Czy on przeżył? Internauci pytają, a udzielane odpowiedzi są rozbieżne. Wyjaśniamy więc.

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

Źródło:
Konkret24

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24