Ta sama osoba na zdjęciach raz w roli chorego na COVID-19, a innym razem jako lekarz? Wbrew sugestiom internautów to wcale nie dowód na "plandemię" czy fabrykowanie fałszywych obrazów zagrożenia koronawirusem.

Ile tych ról można grać? - zapytał jeden z użytkowników Facebooka, zamieszczając kompilację zdjęć, na których widać starszego mężczyznę. Na wszystkich fotografiach są typowe sceny kojarzone z epidemią COVID-19. Uwagę przykuwają różne role, które ma na nich jeden z bohaterów fotografii. Na trzech zdjęciach jest pacjentem, na jednym zdaje się odgrywać rolę lekarza, a na kolejnym pociesza płaczącego chłopca.

Zestaw zdjęć zamieszczony przez internautę na Facebooku
Zestaw zdjęć zamieszczony przez internautę na Facebooku Foto: facebook

Post ze zdjęciami podało dalej już 1,3 tys. użytkowników Facebooka. W komentarzach internautów są m.in. aluzje o rzekomo zmyślonej pandemii COVID-19. "Aktorzy teatru plan demonicznego"; "W Polsce też wielu aktorów nawet manekin znalazł rolę w PlanDemi" - piszą internauci.

Ponad 27 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Szpitale mają problemy z zaopatrzeniem w tlen

Zestaw zdjęć trafił również na Twittera. Jeden z wpisów polubiło tam ponad 230 internautów, ponad 120 podało dalej. "Ludzie tu się nie ma z czego śmiać. Śmieją się tylko Ci, którzy urządzili nam ten spektakl dla 'naszego dobra'. Trzeba z tym natychmiast skończyć i nie poddawać się tej paranoi!" - apelował autor jednego z komentarzy. Niektórzy zamieszczali linki do rzekomych dowodów na oszustwa związane z epidemią COVID-19.

Tę samą grafikę podawali dalej użytkownicy Twittera
Tę samą grafikę podawali dalej użytkownicy Twittera Foto: Twitter

Zdjęcia pozowane, w serwisie stockowym

Zdjęcia tego starszego mężczyzny są w serwisie Shutterstock, w którym można zakupić prawa autorskie do publikacji wysokiej jakości fotografii, grafik i nagrań wideo. To jeden z wielu serwisów stockowych, z których korzystają media, agencje reklamowe i inne firmy. Wszystkie pięć fotografii z posta są na profilu PPK_studio na stronie Shutterstocka. Doskonałe oświetlenie, perfekcyjne kadry i dopracowane tło zdradzają, że są to pozowane fotografie. Różnią się od zdjęć reporterskich przedstawiających prawdziwe sytuacje i zdarzenia. Takie fotografie są obecnie wykorzystywane np. jako ilustracje do tekstów internetowych czy broszur informacyjnych dotyczących epidemii.

Starszy mężczyzna występuje na kilkudziesięciu fotografiach dostępnych w tym serwisie. Na niektórych bierze udział w scenkach typowych procedur lekarskich związanych z pandemią COVID-19, na innych pozuje z kobietą w podobnym wieku podczas scenki przypominającej miłe rodzinne spotkanie.

Aktorzy i statyści

Na profilach osób, które negują istnienie pandemii COVID-19, podważają jej skalę bądź sprzeciwiają się obostrzeniom, można odnaleźć podobne komentarze jak te umieszczane pod opisywanym zestawem zdjęć. Ich autorzy sugerują, że w mediach celowo rozpowszechniane są fałszywe, sfabrykowane obrazy zakażonych koronawirusem. W Konkret 24 opisywaliśmy np. rozpowszechniany przez internautów film, na którym widać ludzi leżących w łóżkach szpitalnych na dużej hali. Według wprowadzających w błąd opisów osoby te udawały chorych za pieniądze, by wykreować dowody na wymyśloną pandemię.

Kadr z filmu przedstawiającego ćwiczenia w szpitalu w Berlinie. Nagranie rozpowszechniano w sieci z mylącym opisem sugerującym fabrykowanie dowodów na istnienie epidemii COVID-19
Kadr z filmu przedstawiającego ćwiczenia w szpitalu w Berlinie. Nagranie rozpowszechniano w sieci z mylącym opisem sugerującym fabrykowanie dowodów na istnienie epidemii COVID-19 Foto: Instagram/officialmelisa

W rzeczywistości ci ludzie symulowali chorobę, lecz w zupełnie innym celu. To byli studenci z Berlina, którzy brali udział w ćwiczeniach personelu medycznego tymczasowego szpitala, który wówczas dopiero się przygotowywał do rozpoczęcia działalności i przyjmowania pierwszych chorych na COVID-19.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Facebook/Shutterstock

Pozostałe

Czy to "plac zabaw według developera"? Tak, ale nie cały

"Patodeweloperki część 2137", "Strefa Gazy wygląda coraz lepiej" - tak internauci komentują rozsyłane w sieci zdjęcie bujawki dla dzieci, która ma być jedynym urządzeniem na placu zabaw na lubelskim osiedlu. Fotografia nie pokazuje jednak całego placu.