Polska policja, obiecując na Twitterze "jeszcze lepszą służbę dla Polski i obywateli", podziękowała Polakom za pozytywną ocenę tej formacji. Jako dowód pokazała wyniki sondażu CBOS, w którym policję oceniło pozytywnie 73 procent respondentów. To stare badanie, w nowszych ma gorsze notowania.

Trwają już obchody Święta Policji, które przypada 24 lipca. We wtorek 20 lipca Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, wręczył policjantom odznaki im. podkomisarza policji Andrzeja Struja. Centralne obchody święta rozpoczęły się w środę 21 lipca na dziedzińcu Belwederu w Warszawie, m.in. z udziałem prezydenta Andrzej Dudy. Wręczano nominacje generalskie, medale państwowe, odznaczenia resortowe.

Mariusz Kamiński do odznaczonych policjantów: Jesteście elitą polskiej policji

Tego samego dnia policja postanowiła pochwalić się dobrym wizerunkiem w polskim społeczeństwie. Na jej twitterowym profilu opublikowano grafikę z dwoma wykresami, pisząc, że to "jedne z ostatnich wyników badań oceny @PolskaPolicja". Do tego był komentarz: "Dziękujemy wszystkim za wsparcie i pozytywne oceny, co jest dla Nas najlepszą formą podziękowań i zobowiązaniem do dalszej, jeszcze lepszej służby dla Polski i obywateli".

Nie opisano, wyniki którego badania zaprezentowano i kiedy je wykonano; oba wykresy nie miały tytułów. Wykres kołowy sugerował, że pozytywnie pracę policji ocenia 73 proc. Polaków, 17 proc. - źle, a co dziesiąty badany nie ma zdania. Z wykresu słupkowego miało wynikać, że policja jest drugą w kolejności instytucją cieszącą się najlepszą opinią. Lepszą pozycję (o jeden punkt procentowy) mają władze samorządowe.

Tweet na profilu policji z wynikami badania
Tweet na profilu policji z wynikami badania Foto: PolskaPolicja / Shutterstock

Za pomocą odwróconego wyszukiwania Google znaleźliśmy badanie, które przywołano na Twitterze. To wyniki sondażu "Oceny działań instytucji publicznych" wykonanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej we wrześniu 2020 roku. CBOS opublikował komunikat o wynikach tego badania 6 października 2020 roku. Rzeczywiście 73 proc. Polaków w pytaniu o ocenę działalności policji wskazało wówczas odpowiedź "dobra", a 17 proc. wskazało odpowiedź "zła". Wynikami tego sondażu pochwaliła się policja na swojej stronie.

Nie są to jednak najnowsze badania - przypomnijmy, że na Twitterze przedstawiono je jako "jedne z ostatnich". Od wielu lat CBOS cyklicznie dwa razy w roku - w marcu i wrześniu - pyta Polaków o opinię na temat działań instytucji publicznych. Od września 2020 roku instytut zrobił kolejne takie badanie w marcu tego roku, a ponadto od tego czasu dwukrotnie pytał Polaków o opinię na temat działań policji w sondażach o innym tytule. W każdym z tych kolejnych badań odsetek respondentów wybierających odpowiedź "dobra" był niższy niż ten, który przytoczyła policja na Twitterze.

Koniec 2020 roku: największy spadek ocen pozytywnych od ponad 20 lat

I tak: 17 grudnia 2020 roku CBOS opublikował wyniki badania "Oceny działalności parlamentu, prezydenta, Trybunału Konstytucyjnego, policji i Kościoła", które przeprowadzono między 30 listopada a 10 grudnia. Było to więc po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie aborcji, w czasie trwających w kraju protestów inicjowanych przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Podczas nich wielokrotnie interweniowała policja. W Warszawie 18 listopada w akcji przeciwko demonstrantom uczestniczyli (jak się potem okazało) zamaskowani funkcjonariusze policji w cywilu. Użyli pałek teleskopowych i gazu łzawiącego. Dziesięć dni później w czasie kolejnego protestu w stolicy jeden z policjantów użył gazu łzawiącego przeciwko posłance Koalicji Obywatelskiej Barbarze Nowackiej.

Nowacka: pokazywałam legitymację, dostałam gazem w twarz

Wówczas w komunikacie CBOS informował, że w badaniu na przełomie listopada i grudnia pozytywnie o policji wyraziło się 58 proc. respondentów (wskazali odpowiedź: "dobra") - to spadek aż o 15 punktów procentowych w stosunku do badania wykonanego około trzy miesiące wcześniej (czyli tego pokazanego na Twitterze policji). Odpowiedź "zła" na pytanie o ocenę pracy policji wskazało 29 proc. ankietowanych - to wzrost o 12 punktów procentowych.

Był to największy spadek pozytywnych ocen policji w badaniach CBOS i jednocześnie największy wzrost ocen negatywnych tej formacji od co najmniej 1998 roku (od tego roku dane są dostępne online).

Kolejne badanie CBOS "Oceny działalności parlamentu, prezydenta, Trybunału Konstytucyjnego, policji i Kościoła", którego wyniki opublikowano w styczniu 2021 roku, pokazuje, że opinia Polaków o policji lekko się poprawiła: odnotowano wzrost ocen pozytywnych o pięć punktów procentowych (do 63 proc.) i spadek ocen negatywnych o dwa punkty procentowe (do 27 proc.). Wciąż był to jednak wynik gorszy niż ten pokazany w tweecie policji. Respondenci odpowiadali na pytania CBOS w styczniu.

Badania CBOS: Oceny działalności policji w latach 2009-2021
Badania CBOS: Oceny działalności policji w latach 2009-2021 Foto: CBOS

Najnowsze badanie: policję ocenia pozytywnie 62 proc. respondentów

Natomiast wyniki najnowszego badania "Oceny działań instytucji publicznych" CBOS opublikował 25 marca tego roku. Przeprowadzono je w tym samym miesiącu. Działalność policji pozytywne oceniło 62 proc. Polaków (wskazali odpowiedź: "dobra"), a negatywnie - 28 proc. (odpowiedź: "zła").

CBOS przeanalizował preferencje polityczne respondentów. Wyszło, że najlepiej pracę policjantów oceniają popierający Zjednoczoną Prawicę - aż 87 procent z nich. CBOS w komunikacie napisał: "Zadowolenie z pracy policji najczęściej wyrażają osoby popierające rządzące ugrupowanie, identyfikujące się z prawicą, zaangażowane w praktyki religijne (szczególnie uczestniczące w nich kilkakrotnie w tygodniu), a także badani mający wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe, mieszkańcy wsi, respondenci w wieku od 55 do 64 lat, uzyskujący niskie dochody per capita. Niezadowoleni przeważają wśród zwolenników Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 Szymona Hołowni (są także dość liczni w elektoracie Konfederacji) oraz wśród osób o poglądach lewicowych, nieangażujących się religijnie i mieszkańców największych miast".

W komunikacie z marca nie było informacji, jak wypada policja w porównaniu z innymi instytucjami publicznymi.

Policja nie ujawnia wyników badania o tym, jak Polacy oceniają jej pracę

W połowie lipca portal Tvn24.pl podał, że policja utajniła wyniki badań sondażowych o tym, co Polacy sądzą o jej pracy, które sama zamówiła. "To nie jest informacja publiczna, wyniki służą do celów wewnętrznych" - taką odpowiedź z Komendy Głównej Policji otrzymał dziennikarz portalu na wniosek złożony w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Rzecznik komendanta głównego policji inspektor Mariusz Ciarka tak uzasadnił odmowę: "Wyniki wnioskowanych badań mają charakter pomocniczy, służą jedynie do celów wewnętrznych i pozbawione są waloru oficjalności (nie zostały wykonane w celu publikacji) i są wykorzystywane wyłącznie na użytek wewnętrzny, m.in. do planowania strategicznego w Policji w związku z czym nie podlegają udostępnieniu w trybie i na zasadach ustawy o dostępnie do informacji publicznej".

Nazwa tego raportu brzmi: "Badanie opinii społecznej na temat poczucia bezpieczeństwa Polaków oraz oceny pracy Policji", w skrócie tytułowany jest: "Polskie badanie przestępczości". Wykonawcę, najczęściej jest to konsorcjum firm specjalizujących się w sondażach, policja wyłania w ramach przetargu. Z archiwalnych danych wynika, że przez wiele lat za takie badania policja płaciła ok. 200 tys. zł. Na przykład w 2015 roku było to 205 410 zł, w 2016 - o 2 tys. mniej, aż nagle w 2019 roku cena za badania i raport z nich skoczyła do 430 tys. zł.

Rozmówca Tvn24.pl z Komendy Głównej Policji powiedział: - Od 2016 roku raport jest jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic. Niewielu, nawet kluczowych oficerów, ma do niego dostęp.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Mateusz Marek/PAP

Pozostałe

Amerykańskie haubice jadą z Legnicy "na wschód kraju"? Nie, w odwrotnym kierunku

Pociąg z dziesiątkami systemów artyleryjskich jedzie na wschód kraju, Pentagon przewozi haubice z Niemiec w kierunku polskiej granicy - taki przekaz rozpowszechniają serwisy rosyjskojęzyczne, a za nimi polscy internauci, komentując nagranie przejazdu sprzętu wojskowego przez Legnicę. Tylko że haubice ani nie jechały z Niemiec, ani w kierunku polskiej granicy wschodniej. Wyjaśniamy.

Czwarta fala pandemii: duży wzrost liczby zakażeń w ośmiu województwach

W województwach opolskim, śląskim i wielkopolskim w ostatnim tygodniu nastąpił ponad 60-procentowy wzrost liczby zakażeń, biorąc pod uwagę cały okres czwartej fali pandemii. W pięciu innych województwach wzrost ten wyniósł ponad 50 procent. Lecz w dwóch dotychczas najmocniej dotkniętych pandemią województwach wschodnich sytuacja się poprawia.