Dane udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny potwierdzają, że mamy do czynienia ze znaczącymi wzrostami cen żywności. W sierpniu, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, żywność zdrożała o 7,8 proc. W tym samym czasie ceny samych warzyw wzrosły aż o 34,8 proc. Politycy Platformy Obywatelskiej chętnie odwiedzają targowiska, by mówić o "drożyźnie". Niektórzy z nich jednak nieprecyzyjnie posługują się danymi.

W środku kampanii wyborczej politycy chętnie pojawiają się na targowiskach. W mediach społecznościowych zamieszczają relacje ze spotkań z przypadkowo spotkanymi wyborcami, piszą też o swoich spostrzeżeniach.

"Na straganach w Krakowie, ale i w całej Polsce widać drastyczne podwyżki cen żywności średnio 20-40%. Odczuwamy to w naszych portfelach" - napisał na Twitterze Bogdan Klich, senator PO i kandydat Koalicji Obywatelskiej do Senatu kolejnej kadencji. Do wpisu dołączył nagranie wideo, w którym mówił o wzroście cen warzyw o 34 proc., owoców o 24 proc. oraz pieczywa o 19 proc. Klich wspomniał również o wzroście cen wieprzowiny.

W nagraniu senator nie powołuje się na konkretne badania. Nie jest jasne, czy mówi o wzrostach cen na krakowskich targowiskach, czy w całym kraju. Nie wskazuje też okresu, w którym nastąpiły wzrosty.

W udostępnionym wideo pokazano również ceny warzyw i owoców na stoiskach odwiedzonych przez senatora. Widoczne są ceny jabłek - 5 zł za kilogram, śliwek - 5 zł za kg, ogórków - 6 zł za kg, pomidorów - 6 zł za kg i cebuli dymki - 2 zł za pęczek.

#StopDrożyźnie

W swoim wpisie senator Klich posłużył się hasztagiem #StopDrożyźnie. Podobnie poseł PO Krzysztof Brejza, który odwiedził jeden ze sklepów spożywczych. "Wy też czujecie drożyznę? Ruszamy i mówimy o tym: #StopDrożyźnie" - napisał na Facebooku.

"Zwykłe zakupy-warzywa, owoce, mięso na obiad, mleko i pieluchy dla dziecka. W jednej chwili nie ma 200 zł" - podsumował Brejza.

Do wpisu dołączył zdjęcie produktów i paragonu. Poseł kupił m.in. cebulę w cenie 3,99 zł za kg, pomidory malinowe za 7,99 zł za kg, marchew za 3,99 zł za kg, ogórki gruntowe za 4,99 zł za kg, jabłka gala za 3,99 zł za kg, gruszki klapsa za 4,99 za kg, opakowanie 400 gr kaszy gryczanej za 2,69 zł, opakowanie 200 gr śledzi w oleju za 4,99 i filet z piersi kurczaka za 16,89 za kg (wybraliśmy te produkty, których cenę w przeliczeniu na jednostkę wagi można odczytać z udostępnionego zdjęcia).

Warzywa blisko 35 proc. droższe

W opublikowanym 13 września opracowaniu Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącym cen towarów i usług konsumpcyjnych wskazano, że w sierpniu w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku ceny żywności wzrosły o 7,8 proc. Tylko od grudnia 2018 r. ceny poszły w górę o 5,6 proc.

Warto zwrócić uwagę na obniżenie wskaźnika cen żywności w sierpniu w porównaniu z poprzedzającym miesiącem. Ceny obniżyły się o 0,3 proc. To pierwszy taki przypadek w 2019 r. Od stycznia ceny konsekwentnie rosły w ujęciu miesiąc do miesiąca.

W sierpniu 2019 r. w porównaniu z sierpniem 2018 r. najwięcej wzrosły ceny warzyw - o 34,8 proc. Cukier w tym samym okresie zdrożał o 24,9 proc. Ceny owoców zwiększyły się o 7,3 proc.

Znaczące wzrosty zaobserwowano na rynku pieczywa - ceny zwiększyły się o 9,4 proc. Mąka zdrożała o 8 proc.

Mięso droższe, tłuszcze tańsze

O 6,8 proc. wzrosły ceny mięsa. Najwięcej - o 12,8 proc. - wzrosły ceny mięsa wieprzowego. Wędliny podrożały o 7,2 proc.

W sierpniu ceny mleka pozostały na tym samym poziomie, co w analogicznym okresie ubiegłego roku. Niewiele, bo o 1,9 proc. wzrosły ceny serów i twarogów. W kategorii GUS "jogurt, śmietana, napoje i desery mleczne" zanotowano wzrosty cen o 2,3 proc.

Zwraca uwagę spadek cen jaj - ich ceny obniżyły się w sierpniu o 4,6 proc. w porównaniu z sierpniem 2018 r. Spadły też ceny olejów i tłuszczy - szczególnie tłuszczy zwierzęcych. Zwraca uwagę obniżka cen masła - średnio o 9,6 proc.

Ceny na targowisku w Krakowie, ceny w całej Polsce

Senator Klich pisał na Twitterze o wzrostach cen żywności "w całej Polsce" o 20-40 proc. To wartość daleka od wskazanego przez GUS wzrostu o 7,8 proc. od sierpnia 2018 do sierpnia 2019 r.

W nagraniu wideo Bogdan Klich prawidłowo posłużył się daną o wzroście cen warzyw o 34 proc. (dokładnie 34,8 proc. w ujęciu rok do roku). Zgodnie z prawdą mówił również o wzroście cen wieprzowiny. Błędnie przytoczył jednak dane o wzroście ceny owoców - w rzeczywistości wzrosły o 7,3 proc., a nie 24 proc. (o 24,9 proc. wzrosły ceny cukru). Podobnie ceny pieczywa - wzrosły nie o 19, a o 9,4 proc.

W rozmowie z Konkret24 senator Bogdan Klich powiedział, że w wypowiedzi opublikowanej na Twitterze cytował najnowsze, opublikowane przez GUS dane dotyczące sierpnia bieżącego roku. Potwierdził również, że niektóre dane zostały podane błędnie w wyniku niezamierzonej omyłki.

Senator a jednocześnie kandydat w wyborach podkreślił w rozmowie z Konkret24, że po nagraniu wziął udział w konferencji prasowej, na której posługiwał się notatkami. - Dane zostały przeze mnie skorygowane - powiedział Klich. Relacja Gazety Wyborczej z 14 września potwierdza, że dane o procentowych wzrostach cen, przytoczone przez senatora podczas konferencji, były zgodne lub zbliżone z tymi opublikowanymi przez GUS. Wyjątkiem są ponownie ceny owoców - według relacji "Gazety Wyborczej", Klich mówił o wzroście ich cen o 12 proc.(de facto wyniósł on 7,3 proc.)

Sprawdzamy ceny

W nagraniu udostępnionym na Twitterze przez senatora widoczne są również ceny sprzedawanych na targowisku owoców i warzyw. "Na straganach w Krakowie jest tak jak tutaj" - powiedział na nagraniu Bogdan Klich. Nie dysponujemy uśrednionymi cenami z krakowskich targowisk. Czy te zaprezentowane są zbieżne z uśrednionymi cenami dla całego kraju, udostępnianymi przez GUS?

Ceny wg Bogdana Klicha
Ceny wg Bogdana Klicha Foto: TVN 24

Ceny pomidorów i cebuli dymki na krakowskim targowisku są podobne do średnich cen w kraju. Wyższe jednak są ceny śliwek o 57 gr za kilogram, ogórków o 1,4 zł, oraz jabłek - aż o 2 zł.

Podobne zestawienie przygotowaliśmy dla produktów, które kupił poseł Krzysztof Brejza.

konkret-ceny-warzyw-.png
konkret-ceny-warzyw-.png Foto: TVN 24

Wśród produktów o cenach niższych niż uśrednione ceny dla całego kraju znalazły się cebula, gruszki oraz kasza gryczana. Ceny ogórków gruntowych czy fileta z piersi kurczaka były podobne do średnich cen w kraju. Poseł kupił jabłka, pomidory i śledzie po cenach wyższych niż średnie dla całego kraju.

Należy jednak podkreślić, że GUS nie udostępnia danych dotyczących poszczególnych rodzajów warzyw, co uniemożliwia zaprezentowanie uśrednionych cen na przykład dla kupionych przez posła pomidorów malinowych. Podobnie niedoskonałe jest porównanie cen śledzi.

Usługi lekarskie droższe o blisko 6 proc.

Główny Urząd Statystyczny potwierdza znaczące podwyżki cen żywności. W ogólnym ujęciu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu o 2,9 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Ceny usług wzrosły o 4,3 proc., towarów o 2,3 proc.

Ceny usług związanych z użytkowaniem mieszkania lub domu i nośników energii wzrosły o 1,9 proc. Ceny usług związanych z ochroną zdrowia i ceny wyrobów farmaceutycznych wzrosły o 3,6 proc. W tej ostatniej kategorii najwięcej podrożały usługi lekarskie - o 5,7 proc, wyroby farmaceutyczne - o 3,7 proc.

Od sierpnia 2018 r. do sierpnia 2019 r. zanotowano niższe ceny odzieży i obuwia - o 1,4 proc., łączności - o 0,7 proc. oraz transportu - o 0,2 proc. Ceny benzyny i oleju napędowego wzrosły o 0,9 proc. Znacząco obniżyły się ceny gazu ciekłego i pozostałych paliw do prywatnych środków transportu - o 12,9 proc.

Autor:  kjab
Źródło:  Konkret24; zdjęcie tytułowe: Shutterstock

Pozostałe

Sprawa Mariana Banasia - co i kiedy robiły służby

Jak poinformowało w środę Centralne Biuro Antykorupcyjne, szef NIK Marian Banaś ma siedem dni na zgłoszenie uwag do zastrzeżeń CBA, które nie zostały wyjaśnione w trakcie trwania kontroli jego oświadczeń majątkowych. Ta zaczęła się oficjalnie w kwietniu tego roku. Wcześniej - od listopada 2018 r. - trwała analiza przedkontrolna dokumentów, o której także było publicznie wiadomo. Mimo trwającej kontroli, w tym roku Marian Banaś został powołany na najważniejsze funkcje w państwie. Podsumowujemy, co wiadomo o działaniach służb w tej sprawie.

Najwyższa frekwencja od 1989 roku, ale ciągle daleko do europejskich liderów

Frekwencja wyborcza na poziomie 61,74 proc. jest najwyższym wynikiem od pierwszych częściowo wolnych wyborów w 1989 roku. Jak ten wynik wypada jednak na europejskim tle? Nadal powoduje, że jesteśmy daleko za liderami. Nawet gminy, w których frekwencja była najwyższa, nie dogoniły europejskiej czołówki. Rysujemy frekwencyjną mapę Europy i Polski.

Wywiad ze Sławomirem Neumannem. Co wyemitowała TVN24, a co pokazały "Wiadomości" TVP1

Główny program informacyjny TVP1 wykorzystał fragmenty wywiadu ze Sławomirem Neumannem, przeprowadzonego przez dziennikarzy TVN24 i "Faktów" TVN. Wycięto jednak tylko krótki fragment kilkunastominutowej rozmowy, a oglądający mógł odnieść wrażenie, że przerwano ją w dogodnym dla polityka momencie. To wprowadzanie widzów w błąd. Na antenie TVN24 rozmowa przebiegała zupełnie inaczej.

CBA wystąpiło o ostatnie oświadczenie majątkowe Mariana Banasia dopiero po reportażu "Superwizjera"

Centralne Biuro Antykorupcyjne zwróciło się do pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf o uwierzytelnioną kopię oświadczenia majątkowego szefa NIK. Stało się to dopiero po tym, jak "Superwizjer" TVN opisał sprawę wpisywania do oświadczeń kamienicy należącej do Mariana Banasia. Dokument był wówczas w siedzibie Sądu Najwyższego już od niemal trzech tygodni. Pierwsza prezes SN odmówiła Konkret24 ujawnienia oświadczenia szefa NIK.

Nie ma umowy przekazującej polskie nieruchomości Niemcom. Jest atak hakerski

Na oficjalnej stronie jednego z lubuskich powiatów oraz na stronach dwóch portali z lokalnymi informacjami pojawił się komunikat o umowie, jaką miał podpisać rząd polski z rządem niemieckim. Miałaby ona dawać prawo Niemcom do przejmowania polskich nieruchomości, w których mieszkali przed II wojną światową. Takiej umowy nie ma, a administratorzy stron przyznają, że doszło do złamania zabezpieczeń. Sprawą zajmują się policja oraz służby specjalne.

"Bardziej monolog niż dialog". Co mówił sędzia Maciej Mitera o znajomości z hejterką?

Trzy dni po tym, jak Onet opublikował treść SMS-ów wymienianych między członkiem Prezydium i rzecznikiem nowej KRS Maciejem Miterą a hejterką Emilią, Mitera na antenie TVN24 był pytany o swoje kontakty z kobietą. Prowadzący program Konrad Piasecki przypominał sędziemu wypowiedzi z ostatniej wizyty w studiu. Co mówił Mitera miesiąc temu, a co teraz?