Ponad 10 milionów Polaków przyjęło już dawkę przypominającą szczepionki na COVID-19. Przekłada się to na 26 procent populacji, co jest jednym z najniższych odsetków w Unii Europejskiej.
Dotąd ponad 10 milionów Polaków przyjęło dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 w Polsce. Według strony rządowej 1 lutego było ich dokładnie 10 057 033. Do tego można doliczyć jeszcze ponad 210 tys. osób z upośledzoną odpornością, dla których trzecia dawka nazywana jest uzupełniającą. Łącznie po trzech dawkach szczepionki jest więc ponad 10,2 mln Polaków. W Polsce dawkę przypominającą mogą przyjąć wszystkie osoby powyżej 12. roku życia, jeśli od ich szczepienia podstawowego minęło co najmniej 5 miesięcy.
Początek lutego oznacza także zmianę związaną z dawką przypominającą dla posiadaczy unijnego certyfikatu covidowego. Decyzją Komisji Europejskiej od 1 lutego jest on ważny 9 miesięcy po szczepieniu, a nie tak jak wcześniej rok. Dodatkowo do jego przedłużenia wymagana jest właśnie dawka przypominająca szczepionki.
Jak więc wypadają Polacy na tle innych krajów Unii Europejskiej pod względem odsetka zaszczepionych trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19?
Piąte miejsce od końca
Takie dane zbiera unijne Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Według tego źródła trzecią dawkę szczepionki według stanu na 1 lutego 2022 przyjęło 26,2 procent Polaków (łącznie dawki przypominające i uzupełniające).
To piąty najniższy odsetek wśród 27 krajów Unii Europejskiej. Mniejszy procent społeczeństwa zaszczepił się trzecią dawką na Łotwie (20,1 proc.), w Chorwacji (18,7 proc.), Bułgarii (8,7 proc.) i Rumunii (7,9 proc.). Unijna średnia wynosi 43,4 proc.
Unijnym liderem szczepień trzecią dawką w odniesieniu do całej populacji jest Malta, gdzie trzykrotnie zaszczepiło się już 62,5 proc. obywateli. Dalej są Dania (60 proc.) i Belgia (55,8 proc.).
Co najmniej połowa społeczeństwa przyjęła już trzecią dawkę szczepionki łącznie w dziewięciu krajach unijnych. Poza Maltą, Danią i Belgią są to jeszcze Irlandia (53,9 proc), Austria (52,9 proc.), Włochy (52,7 proc.), Francja (51,7 proc.), Luksemburg (50,6 proc.) i Niemcy (50,5 proc.).
Skuteczne przeciw omikronowi
Międzynarodowe agencje ds. zdrowia podkreślają, jak ważne w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi zakażenia koronawirusem, także w wariancie omikron, jest przyjęcie dawki przypominającej. Dane opublikowane w styczniu przez amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) pokazują 90-procentową skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji u osób, które zakaziły się, ale wcześniej przyjęły trzecią dawkę szczepionki mRNA.
Dla porównania w badaniach przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wykazano, że skuteczność zapobiegania hospitalizacji u osób zakażonych wariantem omikron po przyjęciu dwóch dawek waha się między 44 a 58 procent. U zakażonych po trzech dawkach było to 85-90 proc. O tych danych informował na Twitterze m.in. Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24, zdjęcie: Marcin Bielecki/PAP