Politycy PiS "przekazują" wozy strażackie. Także te dawno przekazane

Źródło:
Konkret24
24.04.2023 | Władza chwali się sukcesami, premier mówi o "cudzie podatkowym"
24.04.2023 | Władza chwali się sukcesami, premier mówi o "cudzie podatkowym"Fakty TVN
wideo 2/3
24.04.2023 | Władza chwali się sukcesami, premier mówi o "cudzie podatkowym"Fakty TVN

Tak zwana prekampania trwa w najlepsze. Politycy PiS ruszyli w Polskę, pozują do zdjęć i rozdają publiczne pieniądze. Odwiedzają też cieszących się powszechnym szacunkiem strażaków, którym przekazują wozy strażackie. Niekiedy "przekazują" nawet te, które są w tych jednostkach użytkowane już od miesięcy.

"W całej Polsce jak grzyby po deszczu wyrastają te tablice z biało-czerwoną flagą, z godłem Polski, informujące o tym, co jest zrobione albo co akurat w trakcie tworzenia" - tak 23 kwietnia w Pszczewie Mateusz Morawiecki chwalił się inwestycjami publicznymi. Przy okazji wspomniał o inwestowaniu przez rząd w ochotnicze straże pożarne. "Dla OSP Silna przekazaliśmy, przekazujemy tutaj, nowoczesny wóz strażacki. Jeden z 675, które trafią do ochotniczych straży pożarnych w całej Polsce" - powiedział. Po czym porównał politykę swojego rządu z działalnością rządu PO-PSL. Mówił, że "w czasach naszych poprzedników" do województwa lubuskiego trafiło około 18 wozów strażackich. "My czasami w jednym roku przekazujemy dla OSP, kupujemy ze środków budżetowych i przekazujemy więcej wozów strażackich albo porównywalną ilość" - perorował. Wspominał też o współpracy między rządem a samorządem, która według niego "działa".

Premier Morawiecki i politycy PiS "przekazują" wozy

Wymieniając liczbę 675, Morawiecki mówił o ogłoszonym 22 lutego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dofinansowaniu na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Zwróćmy uwagę: dofinansowaniu. Premier tylko enigmatycznie mówił o współpracy z samorządem. Akcentował za to, że wozy są "przekazywane" i "kupowane" ze środków budżetowych. Jednak o ile część wozów strażackich rzeczywiście jest opłacana w całości ze środków budżetowych, nie jest tak w przypadku wszystkich 675 wozów wspomnianych przez Morawieckiego - w tym tego, który dostanie OSP Silna.

25 marca naczelnik OSP Silna w obecności wiceministra MSWiA Pawła Szefernakera odebrał promesę na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Jak informuje OSP Silna na swojej facebookowej stronie, 475 tys. zł na zakup samochodu przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Drugie tyle będzie sfinansowane ze środków własnych i z pieniędzy samorządowych (nie sprecyzowano jakich). Na zdjęciu na FB widać naczelnika OSP z otrzymaną tego dnia promesą - wielką, widoczną z daleka czcionką wypisano na niej kwotę 950 tys. zł. Zaś mniejszą czcionką informację, że to wartość samochodu, a nie dofinansowania.

25 marca przedstawiciele OSP Silna odebrali od ministra promesę na dofinansowanie zakupu wozu strażackiego - na kartonie widnieje cena wozu, a nie kwota przekazana z budżetu Facebook

Wyżej opisana narracja premiera o "przekazywaniu" wozów ochotniczym strażom pożarnym skłoniła nas do przyjrzenia się niedawnym uroczystościom "przekazywania" wozów strażakom przez polityków PiS. To część większej kampanii partii rządzącej - jej politycy ruszyli w Polskę z tekturowymi czekami, za którymi kryją się publiczne, nie partyjne pieniądze. Skalę tych działań pokazał Piotr Świerczek z TVN24 w reportażu "W imię władzy" w "Czarno na białym".

ZOBACZ materiał "Czarno na białym" w TVN24 GO: "W imię władzy"

Politycy Zjednoczonej Prawicy chętnie odwiedzają strażaków OSP, bo ci cieszą się powszechnym szacunkiem zarówno w społecznościach lokalnych, jak i w całym kraju. Jak się okazuje, na potrzeby tej polityki kampanijnej politycy "przekazują" nawet takie wozy, które w odwiedzanych jednostkach są już od miesięcy wykorzystywane. Poniżej przykłady tylko z kwietnia 2023 roku.

Kulminacyjny punkt uroczystości w kwietniu 2023: "wręczenie kluczyków przez Posła Marka Suskiego" - a wóz jeździł co najmniej od lipca 2022

Na stronie internetowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu jest informacja z 22 kwietnia o uroczystości "poświęcenia i przekazania dla jednostki OSP Jastrząb samochodu ratowniczo-gaśniczego GBA 2,5/25/2,5 RENAULT". Tego dnia na placu przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębiu w powiecie szydłowieckim rzeczywiście odbyła się uroczystość z udziałem aż pięciorga posłanek i posłów PiS: Marka Suskiego, Agnieszki Górskiej, Anny Kwiecień, Radosława Fogla, Andrzeja Kosztowniaka. Posłów opozycji nie było. Odczytano jednak list Adama Struzika, marszałka województwa (z Polskiego Stronnictwa Ludowego).

Krótką relację z tego wydarzenia można też znaleźć na stronie gminy Jastrząb. Czytamy tam: "kulminacyjnym punktem uroczystości było oficjalne wręczenie kluczyków przez Posła Marka Suskiego na ręce druha Macieja Ziółko". Gmina informuje, że samochód kosztował 820 410 zł. Złożyły się: Komenda Główna PSP - 475 000 zł, Gmina Jastrząb - 237 820 zł, Samorząd Województwa Mazowieckiego - 100 000 zł, OSP Jastrząb - 7590 zł.

Również na facebookowej stronie OSP Jastrząb jest relacja z "przekazania oraz poświęcenia" wozu, opublikowana 26 kwietnia. Nie była to jednak pierwsza wzmianka o tym wozie na stronie OSP Jastrząb. Już wcześniej pisano tam o jego wykorzystaniu - np. 8 listopada 2022 roku wóz "zadysponowano do pożaru" w miejscowości Lipienice Dolne. Pierwsza wzmianka o tym samochodzie pochodzi z 11 lipca 2022 roku - czyli dziewięć miesięcy przed uroczystością "przekazania oraz poświęcenia" z udziałem posłanek i posłów PiS. Tego dnia na stronie straży opublikowano film, na którym widać uroczysty wjazd samochodu przed remizę. Fakt, że to jest ten sam pojazd, potwierdza numer rejestracyjny i numer wozu (oznaczenie operacyjne).

Na facebookowej stronie OSP Jastrząb jest relacja z "przekazania oraz poświęcenia" wozuFacebook

Minister Poboży w kwietniu "przekazał lekki samochód ratowniczo-gaśniczy" - a w jednostce wóz ten był od miesięcy

25 kwietnia na twitterowym profilu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji informowano o wizycie wiceministra Błażeja Pobożego w Klebarku Wielkim i Barczewie w województwie warmińsko-mazurskim. Minister "przekazał" lekki samochód ratowniczo‑gaśniczy strażakom ochotnikom z Klebarka i średni samochód ratowniczo-gaśniczy strażakom z Barczewa (obie miejscowości w woj. warmińsko-mazurskim - red.).

Resort informuje o "przekazaniu" wozów przez wiceministra PobożegoTwitter

Strażacy z Barczewa też informowali 25 kwietnia na Facebooku o pozyskanym kilka dni wcześniej samochodzie i jego oficjalnym "przekazaniu" z udziałem ministra Pobożego. Natomiast volkswagen crafter "przekazany" przez ministra Pobożego OSP w Klebarku Wielkim był już tam użytkowany długo wcześniej. W poście opublikowanym 30 listopada 2022 roku na stronie OSP "Pomoc Maltańska" Klebark Wielki na Facebooku widać tablice rejestracyjne, jeszcze nieprzytwierdzone do pojazdu. To numery tego samego samochodu, który minister "przekazywał" 25 kwietnia. Pierwszy post OSP, w którym widać zdjęcie wykorzystywanego już wozu, jest z 29 stycznia z finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Strażacy pisali na Facebooku, że samochód kosztował 407 700 zł. W tym 250 tys. pochodziło ze środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (MSWiA); 40 tys. - ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź; 107 tys. stanowiły środki własne jednostki.

Poseł PiS w kwietniu na uroczystości "przekazania" wozu strażackiego - a pół roku wcześniej "witał" ten sam wóz

26 kwietnia na Facebooku Zbigniew Chmielowiec, poseł PiS, informował o "nowym wozie strażackim dla OSP Hermanowa" (woj. podkarpackie). Jak relacjonował, 23 kwietnia odbyło się "uroczyste poświęcenie i przekazanie dla OSP Hermanowa samochodu ratowniczo-gaśniczego GLBMSp-Gaz Volkswagen Crafter". Poseł opublikował kilka zdjęć z uroczystości, na których widać ów wóz. Widać też innego posła PiS - Kazimierza Gołojucha.

Więcej informacji jest na facebookowej stronie OSP Hermanowa. Jest relacja z uroczystości "poświęcenia i uroczystego przekazania" samochodu i wzmianka o obecności posłów. Na jednym ze zdjęć widać posłów PiS przecinających wstęgę na samochodzie - choć więcej osób było przy tym obecnych. Na zdjęciach w poście widać obu posłów przy mikrofonach - prawdopodobnie przemawiali więc podczas uroczystości.

Okazuje się, że ten samochód jest u strażaków z Hermanowej co najmniej od pierwszych dni października 2022 roku. Na profilu jednostki na Facebooku jest bowiem informacja o "przywitaniu" tego samego samochodu 3 października 2022 roku - widać te same numery rejestracyjne i ten sam numer wozu. W uroczystości "przywitania" brał udział poseł Kazimierz Gołojuch, który pół roku później uczestniczył w uroczystości "przekazania".

"Nowy wóz" w OSP Żarowo - a strażacy cieszyli się z niego już w styczniu. Poseł PiS: "My jako rząd Prawa i Sprawiedliwości..."

W relacji serwisu Szczecin.tvp.pl z 22 kwietnia czytamy o "nowym wozie strażaków ochotników z Żarowa" (woj. zachodniopomorskie). W leadzie tekstu czytamy: "Ochotnicza Straż Pożarna dostała nowy wóz ratowniczo-gaśniczy, który znacznie poprawi bezpieczeństwo całego powiatu stargardzkiego". Jest też relacja "Kroniki" TVP Szczecin z uroczystości we wsi Żarowo z poprzedniego dnia. W telewizyjnym materiale podkreślono, że na zakup samochodu złożyły się Państwowa Straż Pożarna, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, władze samorządowe i prywatni sponsorzy. Po wypowiedziach strażaków wyemitowano wypowiedzi dwóch posłów PiS. Poseł Leszek Dobrzyński na tej uroczystości przekonywał, że "pojawiło się zdecydowane wsparcie dla straży pożarnych". Poseł Artur Szałabawka, nagrany przez TVP Szczecin z innego miejsca, komentował: "My jako rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjęliśmy taką zasadę, że państwo, aby było silne, to wszystkie służby muszą być dobrze wyposażone". Udziałem w tej imprezie pochwalił się na Facebooku szczeciński radny Dariusz Matecki z Solidarnej Polski. "Nowoczesny wóz ratowniczo-gaśniczy jest już w OSP Żarowo w Powiecie Stargardzkim" - napisał i opublikował swoje zdjęcie na tle wozu.

Tylko że również w tym przypadku samochód był już wcześniej użytkowany przez tę jednostkę. 27 stycznia OSP Żarowo na swoim profilu na Facebooku zapraszała na jego nieoficjalne przywitanie. "Jest!!! Było ciężko, ale się udało" - cieszyli się w styczniu strażacy, zapraszając do remizy.

Post na profilu OSP Żarowo ze stycznia 2023Facebook

"Przekazywanie" starych wozów? To nic nowego

Opisane wyżej praktyki polityków PiS nie są nowe. W Konkret24 opisywaliśmy już podobne zdarzenia. W maju 2022 roku opisaliśmy, jak minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg pochwaliła się udziałem w "uroczystym poświęceniu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego" w OSP Sobótka w Wielkopolsce. Pojazd wcale nie był nowy - strażakom służył już od 2019 roku. We wrześniu 2022 roku opisaliśmy, jak minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pochwalił się w mediach społecznościowych uczestnictwem w uroczystości "przekazania nowego samochodu" jednostce ochotniczej straży pożarnej w Goszczanowie (woj. łódzkie) - a okazało się, że strażacy "przywitali" ten pojazd już w listopadzie 2020 roku.

Autorka/Autor:Krzysztof Jabłonowski

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Pozostałe wiadomości

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni krytykują grafiki zdobiące autokar polskiej reprezentacji na Euro 2024, inni oburzają się, że taki sam autobus dostała reprezentacja Ukrainy. Dlaczego tak jest i skąd takie zdobienie wozów? Wyjaśniamy.

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Telewizja Polska udostępniła redakcji Konkret24 informacje o zarobkach Jacka Kurskiego w latach 2016-2023. Startujący teraz do Parlamentu Europejskiego z list PiS były prezes TVP zarobił w sumie ponad 4,6 miliona złotych brutto. Wynagrodzenie rosło z roku na rok, w samym 2020 roku było to ponad milion.

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Źródło:
Konkret24

W popularnym przekazie Niemcy i niemiecka firma rzekomo mają kontrolować poszukiwania "złóż surowców krytycznych" w okolicy Suwałk. Bogate złoża m.in. tytanu i wanadu jakoby "mają trafić do UE, a głównie do Niemiec". Poszukiwania rzeczywiście miały miejsce, ale ich celem wcale nie było wydobycie.

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po polskich ulicach "chodzą nielegalni, niezidentyfikowani migranci" - alarmują politycy PiS i Suwerennej Polski. Opowiadają, że relokacja w ramach paktu migracyjnego się już zaczęła, bo Niemcy przysłali nam tysiące migrantów "w ostatnich kilku miesiącach". Przestrzegamy: to przekaz fałszywy. Pakt migracyjny nie wszedł w życie, nie ma relokacji w jego ramach. Wyjaśniamy, jakie dane wykorzystano w tej narracji.

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Źródło:
Konkret24

Pomagaliśmy straży pożarnej i szpitalom, nie braliśmy pieniędzy dla siebie, prawo na to pozwalało - tłumaczą politycy Suwerennej Polski i PiS, odpierając zarzuty w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Rafał Bochenek mówi o "odwracaniu pojęć" i "nadawaniu nowego znaczenia" temu, co robił rząd Zjednoczonej Prawicy. Jednak to Suwerenna Polska stosuje strategię "odwracania pojęć" i manipuluje opinią publiczną. Wyjaśniamy.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Źródło:
Konkret24

"Ktoś wie co to za bydło było wczoraj na Placu Zamkowym?" - zapytał jeden z internautów, którego wpis ze zdjęciem pokazującym zaśmieconą ulicę zatacza coraz szersze kręgi w sieci. Nie ma ono jednak nic wspólnego z wiecem w Warszawie.

Tak wyglądał plac Zamkowy w Warszawie po manifestacji 4 czerwca? To inne miasto

Tak wyglądał plac Zamkowy w Warszawie po manifestacji 4 czerwca? To inne miasto

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński na wiecach uspokaja Polaków, że żyją w bezpiecznym kraju. Tłumaczy, że "rozpoczął to jego świętej pamięci brat, kiedy został ministrem sprawiedliwości". Wtedy to bowiem według prezesa PiS przestępczość w Polsce zaczęła spadać. Dane pokazują raczej trend przeciwny.

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

"Wystarczyło kilka miesięcy rządów koalicji 13 grudnia, a zyski Orlenu spadają" - oświadczył poseł PiS Radosław Fogiel, komentując wyniki spółki za pierwszy kwartał 2024 roku. Eksperci przeanalizowali dokładnie te dane i wskazują rzeczywistych "trzech głównych winowajców".

Fogiel o spadku zysku Orlenu po "kilku miesiącach rządów". Eksperci: oto winowajcy

Fogiel o spadku zysku Orlenu po "kilku miesiącach rządów". Eksperci: oto winowajcy

Źródło:
Konkret24

Kandydatka PiS do europarlamentu Małgorzata Gosiewska broni prezesa partii - jej zdaniem Jarosław Kaczyński nigdy nie mówił, że migranci przenoszą pasożyty. Przypominamy, kiedy takie słowa padły.

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Źródło:
Konkret24

Europoseł Adam Bielan twierdzi, że obecna koalicja rządząca nie protestowała w 2017 roku przeciwko ustawie, która zmieniła zasady funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości. To nieprawda. Przypominamy, jak wyglądało głosowanie nad ustawą z wrzutką o Funduszu.

Bielan: obecnie rządzący nie protestowali, gdy zmieniano przepisy o Funduszu Sprawiedliwości. To nieprawda

Bielan: obecnie rządzący nie protestowali, gdy zmieniano przepisy o Funduszu Sprawiedliwości. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po meczu siatkarskim w Suwałkach pojawiły się informacje o rzekomym wpuszczaniu za darmo ukraińskich kibiców. Te doniesienia nie są prawdziwe, a ich celem jest antagonizowanie obu narodów.

"Polscy kibice 130 złotych za bilet, Ukraińcy za darmo"? Nieprawda

"Polscy kibice 130 złotych za bilet, Ukraińcy za darmo"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Były prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki twierdzi, że nie wykorzystywał tego stanowiska i publicznych pieniędzy do walki o fotel posła. Prześledziliśmy jego aktywności w okręgu, z którego startował. Już w prekampanii prezes RCL jeździł tam, by przekazać wozy strażakom, wspierać lokalnych polityków PiS, odsłaniać pomnik, wmurowywać kamień węgielny, rozdawać na ulicy kwiaty czy nawet papieskie encykliki.

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

Źródło:
Konkret24

W przekazie polityków Prawa i Sprawiedliwości rząd znacząco obniżył 14. emeryturę i wprowadził "program 1000 minus". Tyle że wysokość tego świadczenia była znana już dawno i zapisana w przepisach przyjętych jeszcze w 2021 roku, a ubiegłoroczna nadzwyczajna podwyżka wynikała z pomyłki Jarosława Kaczyńskiego.

PiS: rząd obniża 14. emeryturę. Takie przepisy przyjęto już w 2021 roku. Wyjaśniamy

PiS: rząd obniża 14. emeryturę. Takie przepisy przyjęto już w 2021 roku. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24