Minister Maląg była na poświęceniu nowego wozu strażackiego? Poświęcono, ale stary

Minister Maląg była na poświęceniu nowego wozu strażackiego w Sobótce w Wielkopolsce, 14 maja 2022 r.
gov.pl/web/kppsp-ostrow-wielkopolski/facebook.com/ksrgosp.sobotka | Michał SówkaMinister Maląg była na poświęceniu nowego wozu strażackiego? Poświęcono, ale stary

Minister rodziny pochwaliła się udziałem w "uroczystym poświęceniu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego" w wielkopolskiej Sobótce. Według internautów wcale nie jest nowy, bo służy w miejscowej straży od ponad dwóch lat. Sprawdziliśmy.

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, informowała 14 maja na Twitterze o swojej obecności w Sobótce. "Dzisiaj w OSP KSRG #Sobótka (woj. wielkopolskie) odbyło się uroczyste poświęcenie nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego" – napisała. Do wpisu dołączyła trzy zdjęcia z uroczystości, na których widać ją między uczestnikami, a w tle stojący na placu przed remizą wóz strażacki. Warto zaznaczyć, że Sobótka znajduje się w okręgu wyborczym Marleny Maląg, posłanki PiS od 2019 roku.

Jednak post minister Maląg wywołał komentarze internautów, że nie do końca jest zgodny z prawdą - to znaczy: wóz strażacki wcale nowy nie jest.

"Auto umyto, obwiązano wstążkami bo przyjechała sobie pani minister"

Internauci pisali, że widoczny na zdjęciach za uczestnikami uroczystości w Sobótce samochód strażacki to ten sam, który miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała w grudniu 2019 roku. "Siadajcie bo popadacie. W 2019 r media donosiły, że OSP w Sobótce dostała najnowocześniejszy wóz w regionie - Kamaz nr rej POS 76800. Po 2,5 roku auto umyto, obwiązano wstążkami bo przyjechała sobie pani minister @MarlenaMalag żeby go poświecić. Jeszcze się tym na TT pochwaliła…" – napisał użytkownik Twittera posługujący się nickiem Stumbras (pisownia postów oryginalna). Pomylił się przy tym, bo widoczny na zdjęciach wóz marki Kamaz ma numer rejestracyjny POS 76880. Internauta dołączył po posta zrzuty ekranu z lokalnego serwisu wlkp24.info z 17 grudnia 2019 roku - wtedy opisywano tam, że do OSP w Sobótce trafił właśnie nowy wóz strażacki. Wpis miał ponad tysiąc polubień, niemal 360 razy podano go dalej.

Dokładnie ten sam

Na stronie gminy Ostrów Wielkopolski (Sobótka leży w tej gminie) znaleźliśmy informacje z połowy grudnia 2019 roku o tym, że "wart 800 tysięcy złotych specjalny wóz strażacki trafił do jednostki OSP w Sobótce". Do informacji dołączono kilkadziesiąt zdjęć z dnia, gdy nowy strażacki wóz ratowniczo-gaśniczy pojawił się w miejscowej remizie. Widać numer rejestracyjny pojazdu: POS 76880. Taki sam numer jest na wozie widocznym na zdjęciu w tweecie minister Maląg. Czy więc jest to ten sam wóz?

- Dokładnie tak – odpowiedział krótko naczelnik OSP w Sobótce Artur Łuczak, gdy zapytaliśmy go, czy 14 maja poświęcono właśnie ten wóz, który strażacy dostali w grudniu 2019 roku. Naczelnik Łuczak wyjaśnił, że poświęcenie zorganizowano dopiero teraz, bo w trakcie pandemii nie było takiej możliwości.

14 maja samochód poświęcił miejscowy proboszcz ksiądz Jan Ignasiak. Natomiast przekazanie wozu do użytku - jak poinformował Konkret24 prezes OSP w Sobótce Arkadiusz Stasiak - odbyło się 14 grudnia 2019 roku.

Poświęcenie czy wręczenie decyzji?

Zapytaliśmy biuro prasowe Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o obecność minister Maląg na uroczystości poświęcenia strażackiego wozu (zdjęcia można obejrzeć na facebookowym profilu OSP w Sobótce) i czy wiedziała, że wóz jest w tej jednostce od grudnia 2019 roku. Wydział prasowy resortu odpisał, że minister Maląg wzięła udział w obchodach Dnia Strażaka w Sobótce na zaproszenie komendanta PSP w Ostrowie Wielkopolskim. Dalej czytamy: "Doceniając służbę i zaangażowanie druhów OSP Minister Maląg wręczyła decyzje świadczeń ratowniczych na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych". W tej odpowiedzi nie pada słowo "poświęcenie", jest jednak o tym mowa w informacji zamieszczonej na stronie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim. "W dniu 14 maja 2022 r. w Sobótce gm. Ostrów Wielkopolski odbyło się uroczyste poświęcenie pojazdu pożarniczego połączone z 95-leciem założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobótce" – czytamy na stronie PSP.

"Uroczystość rozpoczęto Mszą świętą w kościele parafialnym pw. NMP i Św. Józefa w Sobótce. Następnie uczestnicy przemaszerowali na plac jednostki OSP, gdzie nastąpiło poświęcenie ciężkiego pojazdu ratowniczo – gaśniczego, wręczenia medali i wyróżnień dla najbardziej zasłużonych druhów" – napisał na facebookowym profilu st. bryg. Jacek Wiśniewski z PSP w Ostrowie Wielkopolskim. Dodał, że minister Maląg wręczyła decyzje o świadczeniach ratowniczych – dodatki w wysokości 200 zł miesięcznie otrzymują emerytowani strażacy OSP, którzy służyli co najmniej 25 lat i mają udokumentowane wyjazdy do akcji.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24, zdjęcie: Twitter, Komenda Powiatowa PSP Ostrów Wlkp. Michał Sówka, Urząd Gminy Ostrów Wlkp.

Źródło zdjęcia głównego: gov.pl/web/kppsp-ostrow-wielkopolski/facebook.com/ksrgosp.sobotka | Michał Sówka

Pozostałe wiadomości