Minister Czarnek przekazał nowy samochód straży pożarnej? Pojazd służy już niemal dwa lata


Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pochwalił się w mediach społecznościowych uczestnictwem w uroczystości "przekazania nowego samochodu" jednostce ochotniczej straży pożarnej. Okazało się, że strażacy przywitali ten pojazd w listopadzie 2020 roku.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek relacjonował w mediach społecznościowych swój pobyt w Goszczanowie, w województwie łódzkim. 18 września wziął udział w uroczystości poświęcenia samochodu strażackiego ochotniczej straży pożarnej. "Dziękuję za możliwość udziału w obchodach 110-lecia OSP w Gminie Goszczanów i przekazania nowego samochodu, który będzie służył strażakom i lokalnej społeczności" - napisał na Twitterze i na Facebooku.

Podczas wizyty minister Czarnek mówił o ogromnych nakładach na rozwój służb ratowniczych - na sprzęt dla zawodowej i ochotniczej straży pożarnej. "Wiem, że jeszcze tej jesieni do rozdysponowania będzie około 25 milionów złotych na doposażenie młodzieżowych drużyn pożarniczych" - zapewniał.

Pojazd dla OSP? "Jak on może być nowy?"

Na zdjęciach dołączonych do obu wspomnianych wpisów z mediów społecznościowych widać ministra Czarnka przemawiającego przed gminnym ośrodkiem kultury w Goszczanowie i ściskającego dłoń strażaka. Widać również ministra polewającego szampanem wóz strażacki marki Scania o numerach rejestracyjnych ESI 69998.

Internauci, którzy komentowali wpis ministra na Twitterze, szybko odnaleźli zdjęcia pojazdu strażackiego o takich samych numerach rejestracyjnych na zdjęciach sprzed półtora roku. "Pan minister raczył dziś przekazać nowy samochód dla OSP w gminie Goszczanów. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Jak on może być nowy, skoro samochód o tym numerze rejestracyjnym jeździ już tam przynajmniej od lutego 2021?" - pytał jeden z internautów komentujących post ministra.

Czarnek chce wprowadzenia nowego przedmiotu do szkół
Czarnek chce wprowadzenia nowego przedmiotu do szkółtvn24

Samochód użytkowany ponad półtora roku

Internauta, który zwrócił ministrowi uwagę, zamieścił zrzuty ekranu z serwisu Ratownicza.net, w którym użytkownicy zamieszczają zdjęcia pojazdów i budynków służb ratowniczych, głównie straży pożarnej.

Sprawdzając po numerze rejestracyjnym wozu z Goszczanowa, w serwisie znajdujemy 16 zdjęć. Najstarsze z nich dostępne w serwisie wykonano 14 lutego 2021 roku. Samochód ma ten sam numer rejestracyjny, co samochód widoczny na zdjęciach wykonanych podczas uroczystości z udziałem ministra Czarnka. Na jego boku widać nazwę OSP Goszczanów, a na jednym ze zdjęć pojazd jest zaparkowany w garażu remizy w Goszczanowie.

Na facebookowym profilu OSP Goszczanów można znaleźć więcej zdjęć i nagrań wozu. Najwcześniejszy materiał pochodzi z 24 listopada 2020 roku, gdy strażacy uroczyście witali nową scanię. Kilka dni później opublikowali zdjęcia pochodzące z tego powitania. Wtedy jeszcze pojazd miał profesjonalne tablice rejestracyjne, charakteryzujące się ciemnozielonym fontem. Z takich tablic mogą korzystać np. sprzedawcy nowych samochodów. Najstarsza fotografia ze stałymi tablicami została opublikowana 4 stycznia 2021 roku, miała zostać wykonana dwa dni wcześniej podczas wyjazdu strażaków do wypadku drogowego. 8 kwietnia 2021 roku opublikowano zaś zdjęcie z wyjazdu alarmowego do powalonego na drogę drzewa w miejscowości Sulmów.

Zdjęcia te potwierdzają zatem, że wóz trafił do OSP Goszczanów prawie dwa lata przed uroczystością z udziałem ministra Czarnka, a był wykorzystywany co najmniej od początku stycznia 2021 roku. Ponadto, jak wynika z informacji serwisu lokalnego radia Nasze.fm "Nowa scania kosztowała blisko milion zł. Zakup sfinansowano ze środków od komendanta głównego PSP oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina wyłożyła 200 tys. zł". Minister i jego resort nie miały udziału w finansowaniu zakupu.

Sejm ma zająć się projektem przesunięcia wyborów samorządowych
Sejm ma zająć się projektem przesunięcia wyborów samorządowychEwa Koziak | Fakty po południu

Rzeczniczka MEiN: Czy coś w tym złego?

Zapytaliśmy biuro prasowe ministerstwa edukacji i nauki, dlaczego minister napisał na Twitterze o przekazaniu nowego samochodu. "Uroczystość przekazania nowego wozu bojowego OSP Goszczanów przez Wójta Gminy, wraz z poświęceniem wozu, została przesunięta przez OSP na czas po pandemii i połączona z 110-leciem OSP Goszczanów. Czy coś w tym złego? Proszę zapytać strażaków" - odpisała na naszego maila Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka prasowa MEiN.

Całus-Polak dodała, że minister Czarnek jest honorowym obywatelem gminy [minister pochodzi z Goszczanowa], z radością odebrał zaproszenie na uroczystość i przyjął z honorem funkcję "ojca chrzestnego" nowego wozu bojowego.

Wójt Goszczanowa Krzysztof Andrzejewski przekazał Konkret24, że samochód dotarł w listopadzie 2020 roku, a fakturę uregulowano w połowie grudnia. Po zgłoszeniu pojazdu do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Sieradzu był on użytkowany przez OSP Goszczanów. Wójt, podobnie jak rzeczniczka MEiN, tłumaczy, że poświęcenie i przekazanie samochodu bezpośrednio po zakupie było niemożliwe z ograniczeniami wprowadzonymi w czasie pandemii. "Zarząd OSP w Goszczanowie podjął decyzję, że poświęcenie i przekazanie samochodu zostanie połączone z obchodami 110-lecia powstania OSP w Goszczanowie, co nastąpiło 18 września 2022 roku" - tłumaczy wójt. Zaznacza, że on sam przekazał strażakom samochód, a nie minister, jak relacjonowały niektóre media. "W rozmowach, przemówieniach padało sformułowanie nowy samochód, bo to jest nasz nowy samochód i jeszcze na długo tak pozostanie" - pisze wójt w odpowiedzi na pytania Konkret24.

O podobnym wydarzeniu z udziałem minister rodziny Marleny Maląg pisaliśmy w Konkret24 w maju tego roku. Minister pochwaliła się na Twitterze udziałem w "uroczystym poświęceniu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego" w wielkopolskiej Sobótce. O tym samym wozie przekazanym OSP w Sobótce w grudniu 2019 roku informowano na stronie internetowej gminy Ostrów Wielkopolski.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Tomasz Gzell/PAP/EPA, Twitter

Pozostałe wiadomości