Przedwojenne czołgi "transformowane" do roku 1981. Wpadka z plakatem na rocznicę stanu wojennego


W Jaśle przygotowują się do obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - ale grafik robiący okolicznościowy plakat dał na nim zdjęcie polskich przedwojennych czołgów 7TP. Internauci szybko to wychwycili.

Starostwo powiatowe w Jaśle, miejscowa NSZZ "Solidarność", Stowarzyszenie Solidarni i jedna z parafii organizują 14 grudnia Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Plakat z informacją o tym wydarzeniu znalazł się m.in. na stronie terazJaslo.pl. Plakat zilustrowano zdjęciami czołgów, które zapewne mają symbolizować obrazy pamiętane z ulic miast w stanie wojennym. Na ten plakat zwrócił uwagę w mediach społecznościowych Bartłomiej Kucharski piszący dla portalu Zespół Badań i Analiz Militarnych oraz magazynu "Wojsko i Technika". Poszło o czołgi.

"Hańbicie dobre imię polskich pancerniaków"

"Polska szkoła grafiki" - napisał w tweecie z 1 grudnia Kucharski, zamieszczając w nim plakat zapowiadający odsłonięcie 14 grudnia w Jaśle obelisku upamiętniającego strajk załogi tamtejszej huty szkła przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Na ten post zareagował senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza. "Oczy bolą od 7TP transformowanych do 1981" - zatweetował.

Kolejni internauci komentujący wpis Kucharskiego też zwracali uwagę, że na plakacie widać polskie czołgi 7TP, które nasza armia miała na wyposażeniu - ale przed wybuchem drugiej wojny światowej. "Wymieńcie ten plakat @DudaSolidarnosc ! Ilustrujecie w #Jasło bolszewicki stan wojenny w Polsce, fotografią przedstawiającą polskie czołgi 7TP z IIRP. Dowód braku wiedzy działaczy zatwierdzających plakat – trudno. Ale hańbicie dobre imię polskich pancerniaków. Tak nie wolno" – komentował na Twitterze Maciej Szymczak.

To, że na plakacie widać przedwojenny czołg 7TP, potwierdzili Konkret24 zarówno autor wpisu Bartłomiej Kucharski, jak i Michał Mackiewicz z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W kampanii wrześniowej - jak informuje Mackiewicz - polska armia dysponowała 150 tego typu czołgami.

Lustrzane odbicie zdjęcia z defilady

Z kolei inny internauta komentujący na Twitterze owe czołgi zwrócił uwagę, że w dodatku zdjęcie nie jest autentyczne. "Dobrze ze chociaż dali polskie czołgi 7TP na podwoziu Vickersa. Zaznaczyli postęp z lewa na prawo lustrzanie odbijając zdjęcie. Grafika bardzo słaba - nie zaliczyliby u mnie" - napisał złośliwie.

Za pomocą odwróconego wyszukiwania obrazem można znaleźć oryginał zdjęcia, które posłużyło autorowi plakatu do przeróbki. Rzeczywiście, zamieścił lustrzane odbicie.

Na oryginale widać na pierwszym planie ten sam czołg z czołgistą wychylającym się z wieżyczki, za nim kolumnę sześciu czołgów jadących po brukowanej ulicy. Na plakacie zdjęcie zostało wykadrowane, widać tylko dwa czołgi. Na obu wersjach możemy dostrzec jednak tych samych ludzi stojących wzdłuż ulicy i obserwujących czołgi, tę samą ulicę i drzewa przy niej na drugim planie.

Michał Mackiewicz nie był nam stanie określić źródła zdjęcia czołgów 7TP - według niego z pewnością pochodzi ono z defilady z 1938 roku lub wczesnej wiosny 1939 roku. Bartłomiej Kucharski twierdzi, że może to być defilada z maja 1939 roku.

Czołgi na polskich ulicach w 1981 roku

Komunistyczne władze użyły czołgów do tłumienia protestów tuż po wprowadzeniu stanu wojennego 1 grudnia 1981 roku. Czołgi wspierały akcje pacyfikacyjne m.in. w kopalni "Wujek" 16 grudnia – przełamały mur kopalni, umożliwiając wejście na jej teren oddziałom ZOMO. Tego samego dnia w Gdańsku czołgi 8. Dywizji Zmechanizowanej, ochraniające Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, oddały kilka salw ślepą amunicją w kierunku dworca gdańskiego, gdzie ludzie protestowali przeciwko stanowi wojennemu. 23 grudnia oddziały czołgów zapewniały wsparcie desantu, który stłumił strajk w hucie "Katowice".

Do wprowadzenia stanu wojennego użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Starostwo: wpadka stażysty

Plakat z przedwojennymi polskimi czołgami znaleźliśmy też na internetowej stronie Stowarzyszenia Solidarni w Jaśle, jednego z organizatorów uroczystości 14 grudnia. Kazimierz Rozenbajger, szef stowarzyszenia, pytany przez nas w piątek 3 grudnia o autorstwo plakatu, odesłał nas do starostwa powiatowego. Andrzej Konopka z wydziału promocji starostwa poinformował, że błąd w przygotowaniu plakatu popełnił zatrudniony w starostwie stażysta.

Po naszym kontakcie ze starostwem, jeszcze tego samego dnia po południu, na stronie starostwa w zakładce Aktualności pojawiła się nowa wersja plakatu. W miejsce przedwojennych czołgów dano zdjęcie z 15 grudnia 1981 roku przedstawiające jeden z czołgów 8. Dywizji Zmechanizowanej na ulicach Gdańska. Zostało ono opublikowane na portalu Trójmiasto.pl w 2013 roku, pochodzi z wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej "Gdańsk w stanie wojennym 1981–1983".

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24, zdjęcie: PAP/Marek Janicki

Pozostałe wiadomości

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Za pomocą treści reklamowych, lecz nieoznaczonych jako płatne, prorosyjska sieć propagandowa rozsyła wśród internautów w Europie treści zniechęcające do pomocy Ukrainie i podważające politykę Unii Europejskiej. W ciągu ostatniego pół roku te przekazy dotarły do co najmniej 38 milionów użytkowników internetu we Francji i Niemczech. 

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński, motywując członków Prawa i Sprawiedliwości do pracy przed drugą turą wyborów samorządowych, przekonywał ich, że partia ma teraz więcej kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast niż w 2018 roku. Nie ma jednak racji.

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24

Nie sądzę, żeby prokuratura mogła tak bezczelnie kłamać - to reakcja Antoniego Macierewicza na informacje, że prokuratura nie znalazła dowodów na wybuch w polskim samolocie, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Bo na rzekomym wybuchu, do którego miało dojść w tupolewie, Macierewicz i PiS budowali przez lata swoje kłamstwo smoleńskie. Oto jego główne założenia.

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

Źródło:
Konkret24, "Czarno na białym" TVN24

Kobiety czekają na zmianę prawa, a koalicja rządząca dyskutuje zarówno o terminie procedowania czterech projektów ustaw w sprawie aborcji, jak też jego formie. Wyjaśniamy, o jakich projektach mowa, co w nich zaproponowano, jaka musi być ścieżka legislacyjna i dlaczego różna.

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

Źródło:
Konkret24