Odznaczenie nauczycieli resortowym medalem w siedzibie kurii na początku grudnia wzbudziło kontrowersje w sieci. Chcieliśmy się dowiedzieć, kto dokładnie został uhonorowany. Resort edukacji odpowiedział, że "nie ma informacji", a kuria potrafiła tylko wskazać wyróżnionych nauczycieli religii katolickiej. Medale wręczono podczas ekumenicznego spotkania z przedstawicielami Kościołów.
W popularnym twitterowym wpisie jedna z internautek komentuje wręczanie na początku grudnia medali Komisji Edukacji Narodowej.
"Są dla wybitnie zasłużonych nauczycieli zgłoszonych i zatwierdzonych przez kuratorium, a o nagrodzie decyduje minister. Nagrodzeni: Jadwiga Mikiel, autorka podręcznika do religii oraz ks.Rafał Goliński. Państwowe medale wręczono w kurii. Nie mam pytań"- stwierdza i do swojego wpisu dodaje hashtag #ateizm.
Autorka w kolejnych wpisach podaje link do informacji portalu MamaDu, który za stroną Radia Warszawa poinformował o uhonorowaniu w siedzibie kurii dwojga katechetów.
Wpis internautki polubiło niemal czterysta osób. Ponad setka podała dalej. W komentarzach internauci krytykują (pisownia oryginalna): "o mały włos a ministrem od edukacji (nie rozumiem dlaczego nie zmienili jeszcze nazwy) zostałby biskup", "Mnie zachowanie tej prymitywnej gawiedzi, już przestało dziwić", "Ale cyrk. Kto to w końcu przerwie?", "Ten kraj za rządów PiS schodzi na psy. Niech żyje średniowiecze". Pojawia się również pytanie: "czy to nie fejk?"
"Za szczególne zasługi"
Medal Komisji Edukacji Narodowej to odznaczenie resortowe Ministerstwa Edukacji Narodowej, nadawane od 1956 roku za szczególne zasługi dla oświaty.
Obecnie zasady przyznawania medalu opisuje rozporządzenie MEN z 2000 roku. Odznaczenie mogą otrzymać oprócz nauczycieli szkolnych i akademickich także między innymi autorzy podręczników, działacze społeczni, twórcy kultury lub inne osoby "legitymujące się dorobkiem w zakresie oświaty i wychowania".
Medale przyznaje minister oświaty z własnej inicjatywy lub na wniosek.
Resort "nie ma informacji"
Potwierdziliśmy w kurii, że wręczenie medali, które wzbudziło w sieci kontrowersje, odbyło się w jej siedzibie. Medale Komisji Edukacji Narodowej wręczył Krzysztof Wiśniewski, Mazowiecki Wicekurator Oświaty. Próbowaliśmy ustalić zarówno w kurii, jak i w resorcie edukacji szczegóły grudniowego wydarzenia, w tym to, kim jest wyróżniona ósemka i za co nauczyciele dostali medale.
"MEN, po rozpatrzeniu wniosku informuje wnioskodawcę o nadaniu medalu. Wnioskodawcy we własnym zakresie ustalają termin nadania medalu konkretnej osobie. MEN nie prowadzi statystyk o miejscu, dacie wręczenia" - odpisała nam Anna Ostrowska, rzecznika ministerstwa.
Dodała, że resort "nie ma informacji co do uroczystości z 3 grudnia".
Podała, że w 2019 przyznano 3906 medali Komisji Edukacji Narodowej, które są wręczane nie tylko przez ministra czy innych członków kierownictwa, ale również przez wojewodę, kuratora oświaty oraz innych wnioskodawców.
"Kuria nie była organizatorem"
Gdy zapytaliśmy o szczegóły wydarzenia ks. Przemysława Śliwińskiego, rzecznika prasowego Archidiecezji Warszawskiej, duchowny wiedział tylko, jacy nauczyciele religii zostali wówczas uhonorowani. Zastrzegł, że "to nie kuria była organizatorem". W rozmowie z Konkret24 dodał, że grudniowa uroczystość odbywała się przy okazji innego wydarzenia.
Na stronie Diecezji Warszawsko-Praskiej jest informacja o tym, że medale otrzymała Jadwiga Mikieloraz ksiądz Rafał Goliński, uczący na terenie tej diecezji religii.
- Tym, co najważniejsze w pracy z najmłodszymi, to dostrzeganie dobra w młodym człowieku. Tego nauczyłam się w domu rodzinnym, gdzie doświadczyłam od rodziców wiele miłość. Później człowiek po prostu dzieli się tym z innymi. Teraz kiedy już jestem nie tylko matką, ale i babcią, może nawet jest jeszcze łatwiej - powiedziała katechetka, dziękując za odznaczenie.
Z kolei na stronie archidiecezji warszawskiej jest informacja o uhonorowaniu w ten sposób dwóch katechetek i metodyczek nauczania religii z terenu archidiecezji: dr Beaty Zielińskiej oraz Agnieszki Wieczerzańskiej-Perkins.
Nie dowiedzieliśmy się, kim są pozostałe cztery osoby z grona uhonorowanych 3 grudnia medalami KEN.
Dlaczego wręczenie w siedzibie kurii?
- Raz w roku kuratorium organizuje ekumeniczne spotkanie z przedstawicielami Kościołów, które nauczają religii. Za każdym razem jest to w innym miejscu. W tym roku odbyło się właśnie w siedzibie naszej kurii, a organizowało to warszawskie kuratorium - poinformował nas rzecznik archidiecezji. Ks. Śliwiński dodał, że zwyczajowo przy okazji takich spotkań, wręczane są medale MEN.
Jak można przeczytać na stronie archidiecezji, podczas grudniowego spotkania zatytułowanego "Jakie wartości leżą u podstaw polskiej szkoły?", uczestnicy wysłuchali wykładu prof. Tadeusza J. Zielińskiego, prorektora Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej na temat "Nauczanie religii a kwestia świeckości i neutralności światopoglądowej szkoły". Dr Beata Rola z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli omówiła "Aksjologiczne podstawy programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły".
"Narada była także okazją do poruszenia praktycznych kwestii organizacji zajęć religii oraz aspektów prawnych nauczania religii w szkole" - pisze Archidiecezja na swojej stronie.
Odznaczani duchowni
W przeszłości zdarzało się, że medale otrzymywały osoby uczące religii, nawet biskupi. W sieci odnaleźliśmy informację o tym, że pod koniec października medal MEN otrzymał biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.- Traktuję to wyróżnienie jako wyraz szacunku i uznania dla wszystkich nauczycieli religii pracujących na terenie diecezji warszawsko-praskiej, którzy z oddaniem i determinacją służą w dziele wychowania młodego pokolenia - powiedział wtedy.
Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Marcin Tafejko/Diecezja Warszawsko-Praska
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Tafejko/Diecezja Warszawsko-Praska