Resortowe medale wręczane w siedzibie kurii? Wyjaśniamy

Wręczenie medali wywołało w sieci kontrowersjeMarcin Tafejko/Diecezja Warszawsko-Praska

Odznaczenie nauczycieli resortowym medalem w siedzibie kurii na początku grudnia wzbudziło kontrowersje w sieci. Chcieliśmy się dowiedzieć, kto dokładnie został uhonorowany. Resort edukacji odpowiedział, że "nie ma informacji", a kuria potrafiła tylko wskazać wyróżnionych nauczycieli religii katolickiej. Medale wręczono podczas ekumenicznego spotkania z przedstawicielami Kościołów.

W popularnym twitterowym wpisie jedna z internautek komentuje wręczanie na początku grudnia medali Komisji Edukacji Narodowej.

"Są dla wybitnie zasłużonych nauczycieli zgłoszonych i zatwierdzonych przez kuratorium, a o nagrodzie decyduje minister. Nagrodzeni: Jadwiga Mikiel, autorka podręcznika do religii oraz ks.Rafał Goliński. Państwowe medale wręczono w kurii. Nie mam pytań"- stwierdza i do swojego wpisu dodaje hashtag #ateizm.

Autorka w kolejnych wpisach podaje link do informacji portalu MamaDu, który za stroną Radia Warszawa poinformował o uhonorowaniu w siedzibie kurii dwojga katechetów.

Wpis internautki polubiło niemal czterysta osób. Ponad setka podała dalej. W komentarzach internauci krytykują (pisownia oryginalna): "o mały włos a ministrem od edukacji (nie rozumiem dlaczego nie zmienili jeszcze nazwy) zostałby biskup", "Mnie zachowanie tej prymitywnej gawiedzi, już przestało dziwić", "Ale cyrk. Kto to w końcu przerwie?", "Ten kraj za rządów PiS schodzi na psy. Niech żyje średniowiecze". Pojawia się również pytanie: "czy to nie fejk?"

Mniej religii w ustrzyckich szkołach?
Mniej religii w ustrzyckich szkołach?tvn24

"Za szczególne zasługi"

Medal Komisji Edukacji Narodowej to odznaczenie resortowe Ministerstwa Edukacji Narodowej, nadawane od 1956 roku za szczególne zasługi dla oświaty.

Obecnie zasady przyznawania medalu opisuje rozporządzenie MEN z 2000 roku. Odznaczenie mogą otrzymać oprócz nauczycieli szkolnych i akademickich także między innymi autorzy podręczników, działacze społeczni, twórcy kultury lub inne osoby "legitymujące się dorobkiem w zakresie oświaty i wychowania".

Medale przyznaje minister oświaty z własnej inicjatywy lub na wniosek.

Resort "nie ma informacji"

Potwierdziliśmy w kurii, że wręczenie medali, które wzbudziło w sieci kontrowersje, odbyło się w jej siedzibie. Medale Komisji Edukacji Narodowej wręczył Krzysztof Wiśniewski, Mazowiecki Wicekurator Oświaty. Próbowaliśmy ustalić zarówno w kurii, jak i w resorcie edukacji szczegóły grudniowego wydarzenia, w tym to, kim jest wyróżniona ósemka i za co nauczyciele dostali medale.

"MEN, po rozpatrzeniu wniosku informuje wnioskodawcę o nadaniu medalu. Wnioskodawcy we własnym zakresie ustalają termin nadania medalu konkretnej osobie. MEN nie prowadzi statystyk o miejscu, dacie wręczenia" - odpisała nam Anna Ostrowska, rzecznika ministerstwa.

Dodała, że resort "nie ma informacji co do uroczystości z 3 grudnia".

Podała, że w 2019 przyznano 3906 medali Komisji Edukacji Narodowej, które są wręczane nie tylko przez ministra czy innych członków kierownictwa, ale również przez wojewodę, kuratora oświaty oraz innych wnioskodawców.

Szkoła bez religii?
Szkoła bez religii?tvn24

"Kuria nie była organizatorem"

Gdy zapytaliśmy o szczegóły wydarzenia ks. Przemysława Śliwińskiego, rzecznika prasowego Archidiecezji Warszawskiej, duchowny wiedział tylko, jacy nauczyciele religii zostali wówczas uhonorowani. Zastrzegł, że "to nie kuria była organizatorem". W rozmowie z Konkret24 dodał, że grudniowa uroczystość odbywała się przy okazji innego wydarzenia.

Na stronie Diecezji Warszawsko-Praskiej jest informacja o tym, że medale otrzymała Jadwiga Mikieloraz ksiądz Rafał Goliński, uczący na terenie tej diecezji religii.

- Tym, co najważniejsze w pracy z najmłodszymi, to dostrzeganie dobra w młodym człowieku. Tego nauczyłam się w domu rodzinnym, gdzie doświadczyłam od rodziców wiele miłość. Później człowiek po prostu dzieli się tym z innymi. Teraz kiedy już jestem nie tylko matką, ale i babcią, może nawet jest jeszcze łatwiej - powiedziała katechetka, dziękując za odznaczenie.

Z kolei na stronie archidiecezji warszawskiej jest informacja o uhonorowaniu w ten sposób dwóch katechetek i metodyczek nauczania religii z terenu archidiecezji: dr Beaty Zielińskiej oraz Agnieszki Wieczerzańskiej-Perkins.

Nie dowiedzieliśmy się, kim są pozostałe cztery osoby z grona uhonorowanych 3 grudnia medalami KEN.

Dlaczego wręczenie w siedzibie kurii?

- Raz w roku kuratorium organizuje ekumeniczne spotkanie z przedstawicielami Kościołów, które nauczają religii. Za każdym razem jest to w innym miejscu. W tym roku odbyło się właśnie w siedzibie naszej kurii, a organizowało to warszawskie kuratorium - poinformował nas rzecznik archidiecezji. Ks. Śliwiński dodał, że zwyczajowo przy okazji takich spotkań, wręczane są medale MEN.

Jak można przeczytać na stronie archidiecezji, podczas grudniowego spotkania zatytułowanego "Jakie wartości leżą u podstaw polskiej szkoły?", uczestnicy wysłuchali wykładu prof. Tadeusza J. Zielińskiego, prorektora Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej na temat "Nauczanie religii a kwestia świeckości i neutralności światopoglądowej szkoły". Dr Beata Rola z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli omówiła "Aksjologiczne podstawy programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły".

"Narada była także okazją do poruszenia praktycznych kwestii organizacji zajęć religii oraz aspektów prawnych nauczania religii w szkole" - pisze Archidiecezja na swojej stronie.

Co obraża uczucia religijne, a co z religią nie ma nic wspólnego?
Co obraża uczucia religijne, a co z religią nie ma nic wspólnego?tvn24

Odznaczani duchowni

W przeszłości zdarzało się, że medale otrzymywały osoby uczące religii, nawet biskupi. W sieci odnaleźliśmy informację o tym, że pod koniec października medal MEN otrzymał biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.- Traktuję to wyróżnienie jako wyraz szacunku i uznania dla wszystkich nauczycieli religii pracujących na terenie diecezji warszawsko-praskiej, którzy z oddaniem i determinacją służą w dziele wychowania młodego pokolenia - powiedział wtedy.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Marcin Tafejko/Diecezja Warszawsko-Praska

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Tafejko/Diecezja Warszawsko-Praska

Pozostałe wiadomości

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Pismo wysłane z tarnobrzeskiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru politycy Prawa i Sprawiedliwości publikują jako "dowód", że rząd wydał już "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To nieprawda. W dokumencie nie ma słowa o migrantach, a powstał jako efekt przepisów uchwalonych za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej historii.

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Upublicznione pismo Sztabu Generalnego dotyczące planów budżetowych wywołało dyskusję o rzekomo zakładanych cięciach wydatków na obronność. Szef MON zaprzecza i zapowiada najwyższy budżet od lat. Konkret24 uzyskał potwierdzenie, że takich cięć na razie nie będzie. O co więc chodzi w upublicznionym dokumencie i na jakim etapie tworzenia budżetu MON powstał?

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Źródło:
Konkret24

Jeden z internautów twierdzi, że Bill Gates rzekomo jest autorem artykułu, w którym prezentuje pomysł, by poprzez przymusowe szczepienia doprowadzić do zmniejszenia liczby ludności, a w konsekwencji - do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nieprawdziwy okazuje się nie tylko sam przekaz o napisaniu tekstu przez Gatesa, ale także stawiane wobec niego zarzuty. Wyjaśniamy.

Przymusowe szczepienia pomysłem Billa Gatesa na walkę z emisją CO2? Nieprawda

Przymusowe szczepienia pomysłem Billa Gatesa na walkę z emisją CO2? Nieprawda

Źródło:
Konnkret24

"Dowód na antypolonizm warszawskich władz", "ocenzurowali portret patrona lotniska", "Polska ich uwiera" - piszą internauci w reakcji na doniesienia, że z hali Okęcia zniknął plakat z hasłem "Jesteśmy dumni z Polski". Ich zdaniem to skutek obecnych rządów. Nieprawda - decyzja zapadła za czasów Zjednoczonej Prawicy.

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w dyskusji o niemieckich reparacjach dla Polski stwierdził, że już "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Niemieckie dane tego nie potwierdzają.

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński zarzucił obecnemu rządowi łamanie konstytucji i tłumaczył, że to realizacja "zasady Tuska", która ma brzmieć: "prawo tak jak my je rozumiemy". Tylko że to fraza wyrwana z kontekstu wypowiedzi premiera - a był on wręcz odwrotny do tego, co sugeruje teraz prezes PiS.

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

Źródło:
Konkret24

Według autora popularnego posta przekaz medialny na temat ocieplenia klimatu to zabieg socjotechniczny. Dowodem ma być zestawienie dwóch map pogodowych pokazanych w telewizji - rzekomo z 1998 i 2023 roku - na których widać podobne wysokości temperatur, ale kolorystyka map jest różna. Tylko że takie zestawienie wprowadza w błąd i jest jednym z najczęściej rozpowszechnianych fake newsów dotyczących globalnego ocieplenia.

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Źródło:
Konkret24

Z początkiem 2025 roku rzekomo miałby zacząć obowiązywać unijny podatek od domowych wypieków - taki przekaz krąży w polskiej sieci, a powielają go politycy opozycji. Tyle że Unia Europejska nic takiego nie planuje, a przekaz jest wynikiem niezrozumienia zmian w niemieckim systemie podatkowym.

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

Źródło:
Konkret24

W Polsce lekarzy nie jest "jakoś bardzo za mało", przekonywała w wywiadzie ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Według niej źle nie jest, bo na jednego mieszkańca przypada więcej lekarzy niż w Belgii, Francji czy Luksemburgu. Skąd więc kolejki do poradni i braki na oddziałach szpitalnych? Oto czego nie pokazują dane przywołane przez ministrę.

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Źródło:
Konkret24

Na wiecu przez Sejmem Jarosław Kaczyński opowiadał, jak to - jego zdaniem - obecny rząd "na głowie staje", by przestępców "z rąk wymiaru sprawiedliwości wyciągnąć". A jako przykład podał sprawę Włodzimierza Karpińskiego. Tyle że powiedział nieprawdę.

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Źródło:
Konkret24

Michał Woś opublikował nagranie z fragmentem wypowiedzi Adama Bodnara, w którym - przekonuje Woś - minister sprawiedliwości przyznał, że zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mają "charakter polityczny". Tylko że wideo pokazane przez polityka Suwerennej Polski tak, jak to zrobił, jest manipulacją.

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ogrodzenia Urzędu Miasta Warszawy z tablicą "Strefa wolna od chrześcijan" jest rozpowszechniane w internecie, wzniecając po raz kolejny spór wokół zakazu symboli religijnych w stołecznym ratuszu. Tyle że tablica nie pojawiła się z inicjatywy urzędu, a krzyże w ratuszu pozostają na swoich miejscach. Wyjaśniamy, skąd ta kontrowersyjna plansza.

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

Przekaz o tym, jakoby w Czechach, chcąc podjąć gotówkę w banku, trzeba zadeklarować, na co się ją przeznaczy, krąży w od kilku tygodni w polskich mediach społecznościowych. To jednak manipulacja - tego typu deklaracje dotyczą wyłącznie określonych sytuacji.

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS nagłaśniają w ostatnich dniach tezę, że od początku lipca w Polsce są najwyższe ceny prądu w Europie. Zdaniem Pawła Kukiza "nawet Niemców przegoniliśmy". Na dowód politycy zamieszczają w mediach społecznościowych różne zestawienia i mapy z cenami energii. Tylko że to porównania cen nieporównywalnych. Wyjaśniamy tę manipulację.

PiS: od lipca w Polsce najdroższy prąd w Europie. To nieprawda

PiS: od lipca w Polsce najdroższy prąd w Europie. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Były wiceminister sprawiedliwości i członek Suwerennej Polski stracił immunitet poselski. Prokuratura zarzuca mu niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień. Polityk broni się - przytaczamy najważniejsze argumenty, którymi Michał Woś odpowiada na zarzuty związane z Funduszem Sprawiedliwości i wyjaśniamy, o co tak naprawdę go oskarżono.

Michał Woś broni się przed zarzutami po uchyleniu immunitetu. I manipuluje

Michał Woś broni się przed zarzutami po uchyleniu immunitetu. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"I bardzo dobrze, podatki się płaci" - komentują jedni. "Nic co było dane, nie będzie zabrane" - kpią inni. To reakcje internautów na rozpowszechniany przekaz, jakoby rząd postanowił zlikwidować zerowy PIT dla osób do 26. roku życia. Ministerstwo Finansów dementuje.

"Zabierają" zerowy PIT dla młodych? Nie ma takich prac

"Zabierają" zerowy PIT dla młodych? Nie ma takich prac

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki uważa, że za jego rządów do Polski wróciło "pół miliona Polaków, którzy wyjechali za Tuska". Jak dodał, za rządów Platformy Obywatelskiej z kraju miało wyjechać od miliona do dwóch milionów Polaków. Sprawdziliśmy dane GUS o migracji. Po raz kolejny nie potwierdzają słów byłego premiera.

Pół miliona Polaków wróciło za Morawieckiego, "do dwóch milionów" wyjechało za PO? Sprawdzamy

Pół miliona Polaków wróciło za Morawieckiego, "do dwóch milionów" wyjechało za PO? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24