Czy opozycja przeszkadzała rządzącym w zwalczaniu skutków pandemii?

Jak opozycja głosuje nad ustawami covidowymi?tvn24

Opozycja krytykuje i torpeduje wszystkie propozycje rządu Prawa i Sprawiedliwości dotyczące walki z pandemią COVID-19 – to najnowsza narracja polityków PiS po tym, jak Sejm wyrzucił do kosza ustawę zwaną lex konfident. Jak sprawdziliśmy, opozycja głosowała jednak za większością ustaw covidowych.

Poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 był mocno wspierany przez Jarosława Kaczyńskiego. Zakładał, że pracownicy, którzy w zakładzie pracy zakażą się koronawirusem, będą mogli dochodzić odszkodowań od swoich kolegów, którzy nie poddadzą się testom na COVID-19. Prawnicy i lekarze wskazywali na niemożność udowodnienia, że zakaziła nas określona osoba, opozycyjni politycy nazwali ten projekt "lex konfident" albo "lex Kaczyński".

Ustawa covidowa odrzucona przez Sejm
Ustawa covidowa odrzucona przez SejmFakty TVN

"Opozycja nie wspierała nigdy rządu Prawa i Sprawiedliwości w żadnych rozwiązaniach covidowych"

Najpierw sejmowa komisja zdrowia odrzuciła 1 lutego w pierwszym czytaniu projekt tej ustawy. W czasie dyskusji posłowie opozycji przekonywali, że "ustawa jest od początku do końca zła". Na posiedzeniu Sejmu za wnioskiem komisji o odrzucenie projektu ustawy opowiedziało się 253 posłów, przeciwko odrzuceniu było 152 posłów, a 37 wstrzymało się od głosu. Oprócz posłów opozycji za wyrzuceniem projektu do kosza zagłosowało 24 posłów klubu PiS, 37 się wstrzymało.

Za fiasko tego projektu politycy PiS winą obarczyli nie swoich kolegów z klubu parlamentarnego, którzy byli przeciw lub wstrzymali się, ale za winną odrzucenia projektu uznali opozycję. "Rozwiązania, które przedstawiamy, wszystkie natychmiast są krytykowane, torpedowane, atakowane. Opozycja niestety w bardzo niecny, nikczemny sposób wykorzystuje pandemię do walki politycznej i temu się bardzo sprzeciwiamy" - mówiła tuż po głosowaniu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Z kolei szef sejmowej komisji zdrowia, która rozpatrywała projekt lex Kaczyński, poseł PiS Tomasz Latos powiedział: "Tak wygląda w praktyce tak zwane wsparcie opozycji, która deklaruje, że wspólnie z rządem, wspólnie z większością parlamentarną, chce pracować nad ustawami covidowymi".

Poseł PiS Bolesław Piecha atakuje opozycję w sprawie "lex konfident"
Poseł PiS Bolesław Piecha atakuje opozycję w sprawie "lex konfident"tvn24

O fiasko tego projektu w programie "Jeden na jeden" w TVN24 2 lutego był pytany poseł PiS Bolesław Piecha. "Opozycja, poza oczywiście dętymi hasłami, nie wspierała nigdy rządu Prawa i Sprawiedliwości w żadnych rozwiązaniach covidowych, w żadnych" – powiedział poseł PiS. Na uwagę prowadzącej program Agaty Adamek, że były głosowania, w których opozycja głosowała za takimi ustawami, poseł Piecha stwierdził, że "to klub Prawa i Sprawiedliwości przegłosowywał, a opozycja nie miała innego wyjścia, tylko musiała popierać". Jak dodał, "poza dętą propagandą opozycja nie pokazała nic", jeśli chodzi o projekty dotyczące testów i obowiązku szczepień.

Większość ustaw covidowych opozycja poparła

Dla sprawdzenia prawdziwości słów polityków PiS o tym, że opozycja nie popierała rządzących w tworzeniu ustaw przeciwdziałających pandemii COVID-19 sięgnęliśmy do dostępnego na stronach Sejmu wykazu uchwalonych w tej kadencji ustaw. Sprawdziliśmy również wyniki głosowań nad całością projektów ustaw, które odbywają się podczas trzeciego czytania projektów. Trzecie czytanie obejmuje przedstawienie dodatkowego sprawozdania komisji sejmowej, rozpatrującej dany projekt, z listą poprawek zgłoszonych w toku prac sejmowych. Potem następuje głosowanie nad przyjęciem bądź odrzuceniem poprawek, a na koniec – ostateczne głosowanie nad całością projektu ustawy.

Z zebranych danych wynika, że od 2 marca 2020 roku Sejm uchwalił 29 ustaw, których celem była szeroko rozumiana walka ze skutkami pandemii; większość z nich to były nowelizacje głównej ustawy covidowej – 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Opozycja – posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL oraz ci, którzy odeszli do kół poselskich (Polska 2050 czy Porozumienie) – w przypadku tych 29 ustaw rządu i posłów PiS głosowali zgodnie "za" w 18 przypadkach. W tych głosowaniach zawsze było w sumie ponad 400 głosów popierających projekt. A w sześciu z tych 18 głosowań nie było ani jednego głosu przeciw.

Tylko w przypadku ośmiu ustaw cała opozycja ich nie poparła.

Jak kluby poselskie głosowały w sprawie ustaw covidowychsejm.gov.pl

Najczęściej covidowe ustawy PiS popierał klub Koalicji Polskiej (na początku kadencji PSL-Kukiz’15) – 20 razy, Koalicja Obywatelska – 19, a Lewica – 18. Najbardziej wstrzemięźliwi wobec projektów PiS byli posłowie Konfederacji - 13 razy wstrzymywali się od głosu.

"Opozycja nie pokazała nic"? To nieprawda

Politycy PiS zarzucają opozycji, że „poza dętą propagandą nie pokazali nic” w trakcie prac nad ustawami covidowymi. Lecz ze sprawozdań komisji sejmowych i stenogramów z obrad Sejmu wynika, że w toku prac nad projektami ustaw posłowie opozycji zgłosili co najmniej 650 poprawek i wniosków mniejszości. Zaakceptowanych w głosowaniach zostało jednak niecałe 20.

Lider Koalicji Obywatelskiej Borys Budka ocenia głosowanie w sprawie "lex konfident"
Lider Koalicji Obywatelskiej Borys Budka ocenia głosowanie w sprawie "lex konfident" tvn24

Na przykład do rządowego projektu ustawy z 7 kwietnia 2020 roku o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, który był rozpatrywany wspólnie z poselskim projektem ustawy o utworzeniu tarczy antykryzysowej oraz o zmianie niektórych innych ustaw, posłowie opozycji zgłosili w sumie 77 poprawek - akceptację zyskały cztery poprawki Koalicji Obywatelskiej i cztery poprawki posłów PiS.

W większości przypadków przechodziły jednak głównie poprawki autorstwa posłów PiS. Tak np. do rządowego projektu ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw zgłoszono 126 poprawek - opozycyjnych było 98. Sejm w głosowaniach zaakceptował tylko poprawki PiS – 28. Ustawa przeszła większością 228 głosów PiS.

Z kolei do projektu z 26 października 2020 roku nowelizacji o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zgłoszono 95 poprawek - 63 były autorstwa posłów opozycyjnych. W głosowaniu sejmowym przyjęto 32 poprawki, ale tylko te posłów PiS. Mimo odrzucenia poprawek opozycji posłowie KO, Lewicy, PSL poparli jednak projekt ustawy w końcowym głosowaniu.

Podobnie było z kolejną nowelizacją tej ustawy, którą przegłosowano 17 grudnia 2020 roku. W czasie obrad sejmowej Komisji Finansów Publicznych pojawiło się 36 poprawek - opozycja była autorem 22. Sejm zdecydował o przyjęciu 14 poprawek, wyłącznie tych od posłów PiS. Jednak w ostatecznym głosowaniu za całością projektu ustawy żaden z opozycyjnych posłów nie był przeciw.

Posłowie PiS o roli opozycji w uchwalaniu ustaw covidowych
Posłowie PiS o roli opozycji w uchwalaniu ustaw covidowychtvn24

Oprócz poprawek do rządowych i pisowskich projektów ustaw posłowie opozycji złożyli 12 własnych projektów ustaw dotyczących zwalczania skutków pandemii i pomocy dla przedsiębiorców:

Koalicja Polska – 5

Koalicja Obywatelska – 4

Lewica – 3, w tym projekt dotyczący obowiązku szczepień dla wszystkich powyżej 18. roku życia.

Trzy inne projekty pochodzą z Senatu. Nie zostały one skierowane przez marszałek Sejmu do pierwszego czytania. Tkwią do dzisiaj w sejmowej zamrażarce, tak jak projekt ustawy "Stop segregacji sanitarnej" autorstwa posłów Konfederacji i niektórych posłów PiS.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"Ofiar być ponad czterysta", "ofiar będą tysiące, nie setki", "kiedy poznamy bilans ofiar!?" - spekulowali internauci na temat liczby śmiertelnych ofiar powodzi. Do nich szybko dołączyli politycy opozycji. Oto jak rozpowszechniała się dezinformacyjna narracja o ofiarach powodzi, która wyszła od osób znanych z szerzenia fake newsów.

"Setki ofiar", "tysiące ofiar". Jak rozchodzi się dezinformacja o ofiarach powodzi

"Setki ofiar", "tysiące ofiar". Jak rozchodzi się dezinformacja o ofiarach powodzi

Źródło:
Konkret24

Amerykańska astronautka wróciła na Ziemię ze stacji kosmicznej w rosyjskim statku. Prorosyjskie konta w sieci stworzyły więc przekaz, który zdobył milionowe zasięgi. Według niego astronautka została porzucona przez swój kraj. Wyjaśniamy, jak jest naprawdę.

"Porzucona przez NASA", uratowana przez Rosję? Wyjaśniamy historię amerykańskiej astronautki

"Porzucona przez NASA", uratowana przez Rosję? Wyjaśniamy historię amerykańskiej astronautki

Źródło:
Konkret24

"Nie dostali ani jednego centa!" - głoszą politycy opozycji po tym, jak przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała, że kraje dotknięte powodzią otrzymają pomoc z Funduszu Spójności. Wielu podkreśla, że dostaniemy środki, które nam już przyznano. Owszem, pieniądze nie są nowe, ale zasady ich wypłaty już tak. Wyjaśniamy.

5 mld euro z UE po powodzi: "żadne nowe środki". A co jest nowe? Kiedy je dostaniemy?

5 mld euro z UE po powodzi: "żadne nowe środki". A co jest nowe? Kiedy je dostaniemy?

Źródło:
Konkret24

Od kilku dni w sieci rozpowszechniany jest przekaz mający pokazywać, jak droga jest teraz benzyna. Zbudowany został na zestawieniu ceny baryłki ropy i cen paliw przed rokiem oraz dziś. Chętnie kolportują go politycy opozycji, w tym były prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jednak ta narracja jest manipulacją obliczoną na to, że Polacy nie pamiętają o nagłych "awariach dystrybutorów" rok temu na stacjach Orlenu. Zatem przypominamy.

Ceny paliw rok temu i dziś. Jakie jest drugie dno popularnej narracji

Ceny paliw rok temu i dziś. Jakie jest drugie dno popularnej narracji

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje przekaz, jakoby do przedsiębiorcy z Nysy weszła Inspekcja Handlowa, bo darował powodzianom towar znacznej wartości. Jak ustaliliśmy, to fałszywy przekaz. Powód kontroli był inny, choć inspektorzy wybrali "niefortunny moment".

"Facet pomaga, trzeba go dojechać"? Co robiła Inspekcja Handlowa w Nysie

"Facet pomaga, trzeba go dojechać"? Co robiła Inspekcja Handlowa w Nysie

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Krzysztof Mulawa przekonywał, że terytorialsi z mazowieckiego Ciechanowa "przyjechali 140 kilometrów na pięć minut na konferencję prasową" z ministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - po czym zaraz wrócili, "bez pomagania na miejscu". Nie znaleźliśmy potwierdzenia takiej sytuacji. Sama jednostka dementuje informacje posła.

Poseł Konfederacji: żołnierze WOT jechali 140 kilometrów na konferencję z ministrem i zaraz wrócili. Nieprawda

Poseł Konfederacji: żołnierze WOT jechali 140 kilometrów na konferencję z ministrem i zaraz wrócili. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Co to było?", "co Duda dostał w łapę?", "co on mu tam dał?" - dopytują internauci, komentując nagranie, na którym widać, jak prezydent Andrzej Duda przekazuje coś oficerowi podczas wizyty w zalanym Lądku-Zdroju. Wbrew przypuszczeniom nie był to ani różaniec, ani wizytówka.

Wizytówka? Różaniec? "Co Duda dostał" i przekazał żołnierzowi

Wizytówka? Różaniec? "Co Duda dostał" i przekazał żołnierzowi

Źródło:
Konkret24

Politycy Zjednoczonej Prawicy alarmują publicznie i krytykują rząd, że teraz, w czasie powodzi, po cichu przyjmuje projekt ustawy, który ma umożliwić stawianie elektrowni wiatrowych nawet na obszarach Natura 2000. Sprawdziliśmy, o jakie przepisy chodzi i na jakim są etapie.

Rząd "po cichu przyjmuje projekt"? Manipulacje o ustawie wiatrakowej

Rząd "po cichu przyjmuje projekt"? Manipulacje o ustawie wiatrakowej

Źródło:
Konkret24

"W Polsce przebywa 10 tys. amerykańskich żołnierzy utrzymywanych przez polskiego podatnika i żaden nie został wysłany do pomocy poszkodowanym w powodzi" - wpis z taką treścią zdobywa popularność w ostatnich dniach. Przeczą temu jednak relacje, jakie płyną z miejscowości dotkniętych powodzią.

"Żaden amerykański żołnierz" nie pomaga poszkodowanym w powodzi? To nieprawda

"Żaden amerykański żołnierz" nie pomaga poszkodowanym w powodzi? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Kolejny pomysł na łupienie" - tym według niektórych polityków opozycji jest rządowa propozycja dofinansowania zakupu kas fiskalnych dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli podczas powodzi. Mimo krytyki to jest istotna pomoc w stanięciu na nogi, wznowieniu działalności i legalnym jej prowadzeniu. Wyjaśniamy dlaczego.

Kasy fiskalne, żeby "doić ludzi" po powodzi? Nie, wyjaśniamy

Kasy fiskalne, żeby "doić ludzi" po powodzi? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci z radością komentują rzekome ogłoszenie przez Szwecję wysłania stu zastępów strażackich do walki ze skutkami powodzi w naszym kraju. A jako dowód niektórzy publikują nagranie kolumny wozów strażackich - mają jechać już ze Szwecji do Polski. Tyle że Szwecja nic takiego nie ogłosiła, a popularny w sieci film przedstawia inne pojazdy.

Strażacy ze Szwecji jadą z pomocą powodzianom? To inny konwój  

Strażacy ze Szwecji jadą z pomocą powodzianom? To inny konwój  

Źródło:
Konkret24

Które rządy - koalicji PO-PSL czy Zjednoczonej Prawicy - bardziej zadbały o zabezpieczenie kraju przed powodzią? To pytanie, w różnych formach, zadają i jednocześnie odpowiadają na nie politycy z różnych stron. Przeanalizowaliśmy więc i podsumowaliśmy dane.

"My robiliśmy, oni nie". Regulacje rzek, budowa wałów, inwestycje - kiedy najwięcej?

"My robiliśmy, oni nie". Regulacje rzek, budowa wałów, inwestycje - kiedy najwięcej?

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych - także polskich - duże zasięgi generuje nagranie mające rzekomo pokazywać skalę strat armii ukraińskiej w obwodzie kurskim w Rosji. Jednak to nieprawda, film powstał gdzie indziej.

"Cmentarz ukraińskich czołgów" pod Kurskiem? Nie są ukraińskie, to nie Kursk

"Cmentarz ukraińskich czołgów" pod Kurskiem? Nie są ukraińskie, to nie Kursk

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych notuje nagranie, które rzekomo pokazuje spotkanie po latach opiekunki dwóch lwic z odebranymi jej zwierzętami. Lwice zdają się doskonale pamiętać kobietę - łaszą się do niej, liżą po twarzy. Choć historia jest ładna, to nieprawdziwa. Wyjaśniamy.

Hodowała lwy, władze "skonfiskowały je do zoo"? W tej historii prawdziwe są tylko lwy

Hodowała lwy, władze "skonfiskowały je do zoo"? W tej historii prawdziwe są tylko lwy

Źródło:
Konkret24

"Wreszcie dobra decyzja!", "szkoda, że nareszcie" - tak niektórzy komentowali doniesienia, jakoby algierska bokserka Imane Khelif straciła "wszystkie medale" i 25 milionów dolarów nagród. Część internautów przestrzega jednak, że to "żenująca dezinformacja". Rzeczywiście.

Imane Khelif "traci wszystkie medale"? "Żenująca dezinformacja"

Imane Khelif "traci wszystkie medale"? "Żenująca dezinformacja"

Źródło:
Konkret24

Policja wystawia mandaty kierowcom, którzy zaparkowali w niedozwolonym miejscu, chcąc uchronić auta przed powodzią - zaalarmowano wrocławian w czasie, gdy przez miasto przechodziła kulminacyjna fala powodziowa. Według innych przekazów za to samo mandaty wystawiała straż miejska. Obie służby tłumaczą procedury i uspokajają, że mandatów nie wystawiono.

Mandaty dla "kierowców, którzy chcieli uchronić auta przed powodzią"? Wyjaśniamy

Mandaty dla "kierowców, którzy chcieli uchronić auta przed powodzią"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkert24

"Tusk przehandlował za niemieckie srebrniki", "kompromitujące państwo decyzje", "likwidacja marzeń o własnej energetyce jądrowej"... - takie informacje rozsyłają masowo w mediach społecznościowych politycy PiS. Jako "dowód" pokazują zarządzenie dotyczące zespołu do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Tylko że ono wcale nie oznacza "skasowania polskiego atomu". Opozycja kolportuje fałsz.

Rząd "skasował atom" w Polsce? Opozycja kolportuje fałsz

Rząd "skasował atom" w Polsce? Opozycja kolportuje fałsz

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości mają nowy przekaz w sprawie ściganego listem gończym byłego prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Ma być ścigany za... stosowanie obowiązującego w sytuacjach nadzwyczajnych prawa i procedur. Sprawdzamy, jakie zarzuty ma w rzeczywistości.

Horała: prezes RARS jest ścigany za przestrzeganie procedur. To nieprawda

Horała: prezes RARS jest ścigany za przestrzeganie procedur. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według polityków opozycji dofinansowanie ochotniczych straży pożarnych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spadło z 247 milionów w ubiegłym roku do 42 milionów w tym roku. Dane uzyskane z NFOŚiGW tego nie potwierdzają.

Opozycja: pięciokrotnie mniej pieniędzy z NFOŚ dla OSP. Nie, to złe kwoty

Opozycja: pięciokrotnie mniej pieniędzy z NFOŚ dla OSP. Nie, to złe kwoty

Źródło:
Konkret24

Ukraiński pięściarz Ołeksandr Usyk, który został zatrzymany na krakowskim lotnisku, miał przemycać 20 kg kokainy - przekazują użytkownicy mediów społecznościowych. Rzekomo postawiono mu też zarzut prania brudnych pieniędzy. To wszystko nieprawda. Fałszywą narrację o Ukraińcu podgrzewana aparat rosyjskiej dezinformacji.

Usyk w kajdankach i "20 kg kokainy". Dezinformacja ze Wschodu

Usyk w kajdankach i "20 kg kokainy". Dezinformacja ze Wschodu

Źródło:
Konkret24; europosport.pl

Według posła Marcina Romanowskiego z Suwerennej Polski można "zmienić przeznaczenie" środków otrzymanych z Krajowego Planu Odbudowy i wydać je na odbudowę terenów dotkniętych powodzią. "Tusk jest w stanie to załatwić" - stwierdził ironicznie polityk. Czy to rzeczywiście byłoby możliwe? Eksperci mają wątpliwości. Pokazują inne opcje.

Środki z KPO skierować na pomoc powodzianom? "Odpowiedź nie jest prosta"

Środki z KPO skierować na pomoc powodzianom? "Odpowiedź nie jest prosta"

Źródło:
Konkret24

W okolicach Nysy leśniczy miał rzekomo uratować przed falą powodziową dwóch nastolatków. Dowodem na to miało być nagranie, które jednak nie ma nic wspólnego z sytuacją powodziową w południowej Polsce. Przestrzegamy przed tym przekazem i wyjaśniamy, co przedstawia.

"Okolice Nysy"? To fala powodziowa nie u nas

"Okolice Nysy"? To fala powodziowa nie u nas

Źródło:
Konkret24

Według Mariusza Błaszczaka żołnierzy "wprowadzono do tego całego procesu ochrony ludności dopiero w sobotę właśnie po południu", czyli "zdecydowanie zbyt późno". Jednak członkowie Wojsk Obrony Terytorialnej zostali postawieni w stan gotowości dużo wcześniej. A MON dementuje informacje Błaszczaka.

Błaszczak: "żołnierzy wprowadzono dopiero w sobotę". Dementi MON

Błaszczak: "żołnierzy wprowadzono dopiero w sobotę". Dementi MON

Źródło:
Konkret24

Młody kierowca wjechał samochodem w wezbraną powodzią rzekę w Kłodzku i zginął - taki przekaz rozsyłają internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym dowodem jest nagranie z tej sytuacji. Jednak nie jest to Polska, a zdarzenie nie skończyło się tragicznie. Przestrzegamy przez rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji tworzonych na bazie starych filmów, które w czasie obecnej powodzi są znowu publikowane.

"Sytuacja tragiczna, chłopak zginął"? Uwaga na fałsz o Kłodzku

"Sytuacja tragiczna, chłopak zginął"? Uwaga na fałsz o Kłodzku

Źródło:
Konkret24