Głosy oburzenia internautów, nawet z porównaniem do Mussoliniego, wywołała rozsyłana w sieci informacja, jakoby premier Włoch powiedział, że osoby niezaszczepione na COVID-19 "nie są częścią społeczeństwa". To manipulacja - wypowiedź Mario Draghiego brzmiała inaczej.
Użytkownicy Twittera udostępniają tweeta z cytatem przypisywanym włoskiemu premierowi Mario Draghiemu. "Dziś we Włoszech 500 tysięcy niezaszczepionych obywateli powyżej 50 roku życia zostanie zawieszonych w pracy i pozostawionych bez wynagrodzenia. Zdrajca Mario Draghi: 'Nieszczepieni ludzie nie są częścią naszego społeczeństwa'" - brzmiał wpis z 15 lutego jednego z internautów (pisownia wszystkich postów oryginalna). Do posta dołączono kilkunastosekundowy fragment wypowiedzi Draghiego w języku włoskim (treść omawiamy niżej). Wpis miał ponad 500 polubień, blisko 300 razy podano go dalej.
Jak należało się spodziewać, post wywołał oburzenie w sieci. "Typowe dla masonów": "Mussolini wrócił...."; "Jeszcze jeden bankster"; "Typowy przedstawiciel właścicieli świata. Kto mu dał prawo do nazistowskiej segregacji?"; "Widac w ktorych krajach rzadza pacholy globalistow" - komentowali uczestnicy dyskusji.
fałsz
Cytat "nieszczepieni ludzie nie są częścią naszego społeczeństwa" przypisany Mario Draghiemu znalazł się również w artykule serwisu nczas.com z 15 lutego. Przedstawiono go jako niedawną wypowiedź włoskiego premiera. W tekście osadzono wyżej omawianego tweeta. Cytat powielono również w innym serwisie internetowym, w tekście z 16 lutego.
Nagranie z posta nie jest aktualne. Pochodzi z konferencji prasowej z listopada 2021 roku. W rzeczywistości Mario Draghi nie wypowiedział słów, które przypisali mu internauci. Na opaczne rozumienie wypowiedzi zwrócił uwagę jeden z użytkowników Twittera.
Co powiedział Mario Draghi?
24 listopada 2021 roku włoski rząd zaostrzył zasady posługiwania się przepustkami sanitarnymi (tzw. green pass), które umożliwiają wejście do teatru, kina, baru, dyskoteki czy na imprezy sportowe. Po zmianach super green pass miał być wydawany tylko osobom zaszczepionym lub ozdrowieńcom. Wcześniej przepustkę można było dostać też po otrzymaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19. Nowe rozwiązanie wprowadzono w związku z rosnącą liczbą zgonów na COVID-19. Większość zmarłych stanowiły osoby niezaszczepione.
Premier Mario Draghi spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej i odpowiadał na pytania. Pod koniec konferencji (48. minuta nagrania opublikowanego na stronie premiera) dziennikarz gazety "La Stampa" nawiązał do wcześniejszej wypowiedzi Draghiego o nadziejach na "normalne święta Bożego Narodzenia", czyli święta bez obostrzeń covidowych. Zapytał, czy święta Bożego Narodzenia w 2021 roku będą ostatnimi "nienormalnymi".
Draghi ocenił w odpowiedzi, że przy wprowadzonych restrykcjach również najbliższe święta będą normalne dla osób zaszczepionych. Wyraził nadzieję, że w przyszłości sytuacja epidemiczna pozwoli, by święta były "naprawdę świętami dla wszystkich". Przekonywał, że właśnie to jest celem działań rządu. Podsumował to poniższym zdaniem:
Ci, którzy odtąd będą podlegać ograniczeniom, lub którzy i tak będą podlegać ograniczeniom, muszą również mieć możliwość stania się ponownie częścią wszystkich - częścią społeczeństwa wraz z nami wszystkimi. Mario Draghi, 24 listopada 2021
Dragi nie powiedział zatem: "nieszczepieni ludzie nie są częścią naszego społeczeństwa". Jego wypowiedź została tylko tak zinterpretowana przez przeciwników obostrzeń. Po konferencji premiera wyrażali w mediach społecznościowych swoje oburzenie. "A więc pewnego dnia tacy wyrzutkowie jak wy będą musieli zostać ponownie przyjęci do społeczeństwa obywatelskiego Tyle o dyskryminacji!" - napisał 26 listopada na Twitterze członek włoskiej Izby Deputowanych Guido De Martini.
W ostatnich dniach tweety powielające fałszywy cytat Mario Draghiego krążyły również po angielskojęzycznych profilach.
Mandaty dla pracowników za niezaszczepienie się
Skąd się natomiast wzięła powielana w sieci informacja o 500 tys. niezaszczepionych obywateli powyżej 50. roku życia "zawieszonych w pracy i pozostawionych bez wynagrodzenia"? 15 lutego we Włoszech wszedł w życie obowiązek okazywania super green pass przy wejściu do miejsca pracy - dotyczy osób powyżej 50. roku życia. Nowa zasada jest niejako uzupełnieniem wcześniejszego obowiązku dotyczącego włoskich pięćdziesięciolatków: od 8 stycznia wszyscy powinni być już zaszczepieni. Za brak szczepienia włoski urząd podatkowy nakłada pojedynczą karę 100 euro. Z kolei za nieokazanie pracodawcy super green passa pracownikowi grozi kara od 600 do 1500 euro oraz tymczasowe zawieszenie w pracy (ale nie zwolnienie), łącznie z zawieszeniem proporcjonalnie odliczonej części wypłaty.
Włochy były pierwszym krajem w Europie, który wymagał, aby wszyscy zatrudnieni legitymowali się certyfikatem covidowym w miejscach pracy. Zasadę wprowadzono już 15 października 2021 roku. Dziennik "La Stampa" zwracał wtedy uwagę, że rząd nie ugiął się pod presją apeli o zapewnienie bezpłatnych testów niezaszczepionym pracownikom. Zdaniem premiera Draghiego bezpłatne testy zaprzepaściłyby skuteczność apeli o zaszczepienie się, a rząd nie chciał wziąć na siebie wydatków za tych, którzy nie chcą się zaszczepić.
Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, tvn24.pl, PAP; zdjęcie: Twitter
Źródło zdjęcia głównego: Twitter