Internauci zastanawiają się nad autentycznością widocznego na popularnym zdjęciu szkieletu syreny. Jak sprawdziliśmy, to artystyczny projekt jednej z duńskich artystek. Wyjaśniła nam, co praca przedstawia, i czym się inspirowała.

Po sieci krąży tajemnicze zdjęcie. Ma na nim być widać leżący w muzealnej gablocie szkielet syreny. Ostatnio zaczęli o nim dyskutować także polscy użytkownicy mediów społecznościowych.

"Co o tym sądzicie? to jest rzekomy szkielet syreny w muzeum narodowym w kopenhadze, imo (w mojej opinii - ang.) jeżeli zbadane jest 3% oceanów to wszystko jest możliwe" - napisała jedna z internautek (pisownia oryginalna - red.). Dodała zdjęcie szkieletu. Jej wpis polubiło ponad 6 tysięcy użytkowników, ponad 600 podało dalej. Ponad 300 osób go skomentowało.

Część internautów zdała się wierzyć w autentyczność zdjęcia. "W sumie oceany są praktycznie niezbadane więc kto wie czy kiedyś istniały albo czy dalej nie istnieją", "Myślę że istnieją gdzieś w wodach do których człowiek nie dotrze", "Ja uważam że syreny istnieją, czemu miałyby nie istnieć" - pisali.

Inni jednak wątpili. "Raczej fake, coś mi nie pasuje w tym szkielecie", "Trochę dziwnie wygląda ten szkielet, mało realistycznie imo", "to tutaj na zdjeciu to na pewno nie jest syreni ogon", "Jakoś tak średnio mi to wyglada" - oceniali na Twitterze.

To dzieło duńskiej artystki

Dzięki odwróconemu wyszukiwaniu Google udało nam się ustalić, co przedstawia popularne w sieci zdjęcie. Okazało się, że widoczny na nim syreni szkielet stworzyła duńska artystka Mille Rude.

- Interesuję się narracjami i tym, kiedy stają się materiałem historycznym. Moje podejście do projektu polega bardziej na tworzeniu historii tożsamości niż na rozrywce - wyjaśnia Konkret24 Rude.

Dziewczyna z Egtved i kobieta z Haraldskaer

Duńska artystka tłumaczy, że historia widocznej na zdjęciu syreny jest oparta na historii dziewczyny z Egtved. To jedno z najsłynniejszych odkryć z epoki brązu. Młoda kobieta została pochowana w 1370 r. p.n.e., a jej szczątki odkryto w 1921 roku. Znajdują się w trumnie w Duńskim Muzeum Narodowym. , Dopiero niedawno archeologowie poznali więcej szczegółów z jej życia. Analizy włosów, zębów i paznokci dziewczyny za pomocą izotopu strontu ujawniły, że tak naprawdę urodziła się i wychowywała setki kilometrów dalej, najprawdopodobniej w Szwarcwaldzie w południowo-zachodnich Niemczech. Wyniki analiz pokazały, że zmarła krótko po przybyciu do Egtved, przemierzywszy ogromną odległość w czasie ostatnich dwóch lat swojego życia. Mogła być kapłanką nordyckiego kultu solarnego.

Rude opisuje, że inspirowała się również kobietą z Haraldskaer. Jej zmumifikowane ciało odkryto w 1835 roku w Danii. Znajdowało się na torfowisku, więc było doskonale zachowane. Teraz jest w szklanym sarkofagu, w luterańskim kościele w duńskim mieście Vejle. Jej tożsamość nie jest ustalona. Niektórzy twierdzą, że jest to Gunhilda Matka Królów. Wedle podań to król Danii i Norwegii Harald Bluetooth jest odpowiedzialny za jej śmierć. To on wprowadził do Danii chrześcijaństwo i ją zjednoczył.

- Wszystkie te mity są w szkolnych podręcznikach. Dla mnie to zarazem niepokojące i zabawne, że nie są do tej pory sprawdzone, jak ten o Gunhildzie Matce Królów. Pracowałam razem z archeologami i historykami, którzy przed laty badali jej ciało. Wydawała się prostym rolnikiem z Jutlandii - podaje Rude.

- Tak więc moja syrena (pół młoda kobieta, pół rekin) znajduje się jak dziewczyna z Egtved - w grobie z epoki brązu i jest tak tajemnicza, jak kobieta z Haraldskaer - wyjaśnia duńska artystka.

Po lewej dziewczyna z Egtved, po prawej kobieta z Haraldskaer
Po lewej dziewczyna z Egtved, po prawej kobieta z Haraldskaer Foto: Nationalmuseet, Västgöten/Wikipedia (CC-BY-SA 3.0)

Rude przekazała Konkret24, że stworzona przez nią syrena z Haraldskaer jest częścią wystawy "Łódź marzeń" w marynistycznym muzeum w Helsingorze. - W 2012 roku syrena została stworzona z okazji wystawy w Duńskim Muzeum Narodowym. Znajdowała się tam tuż obok słynnej dziewczyny z Egtved - mówi Rude.

- Syrena jest częścią naszej wystawy. To dzieło Mille Rude - potwierdza Konkret24 Thorbjørn Thaarup, kurator z muzeum z Helsingoru.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Shutterstock/Twitter

Pozostałe

Nie, kameleon nie zmieniał barwy w miarę wspinania się po kolorowych kredkach

Miliony wyświetleń na samym TikToku ma popularne w sieci wideo, na którym kameleon zmienia barwę w miarę wspinania się po różnokolorowych kredkach. "Gdyby to było możliwe, chciałabym mieć kameleona i tylko różowe dekoracje w terrarium" - skomentowała jedna internautka. Ale to nie jest możliwe: kameleon nie zmienia barwy w zależności od tła, a wideo jest przerobione.

Nie, Tom Hanks nie nosi elektronicznej bransolety

Amerykański aktor Tom Hanks wcale nie był w Australii w kwarantannie z powodu zakażenia koronawirusem, tylko został tam aresztowany za pedofilię - głoszą wpisy w mediach społecznościowych. To nieprawda.

Czy "ostry cień mgły" ogranicza widoczność w Gdańsku?

"To jest autentyk?", "To prawdziwe jest?" - dopytują internauci o krążące w sieci zdjęcie z Gdańska. Stojąca przy drodze elektroniczna tablica informuje o ograniczonej widoczności z powodu "ostrego cienia mgły". Taki napis się tam nie wyświetlał. Znaleźliśmy oryginalną fotografię.