Nocne niebo rozświetlone setkami różowych fajerwerków - tak Chorwaci mieli celebrować zdobycie trzeciego miejsca na mundialu w Katarze, co sugerował jeden z internautów. Nagranie powstało na długo przed mistrzostwami i dokumentuje inną fetę kibiców w Chorwacji.
W sobotę 17 grudnia piłkarska reprezentacja Chorwacji wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata w Katarze, wygrywając z Marokiem 2:1. W jednym z popularnych wpisów na Twitterze opublikowano nagranie, które miało pokazywać, jak to zwycięstwo Chorwaci świętowali w kraju. "Wczoraj w Chorwacji" - napisał użytkownik w towarzyszącym nagraniu poście z 18 grudnia.
Niskiej jakości filmik trwa nieco ponad pół minuty. Przedstawia jedno ujęcie zarejestrowane z jadącego samochodu, widać na nim jak nocne niebo rozświetlają różowe fajerwerki, które zostawiają za sobą charakterystyczne smugi. W tle słychać huk wystrzeliwanych w niebo kolejnych rac. Ulica, którą porusza się auto, jest praktycznie pusta, przejeżdżają nią pojedyncze auta; samochody stoją zaparkowane po prawej stronie, ale też między jezdniami. Wpis polubiło prawie 1,2 tys. internautów, a dalej podał ponad 60. Nagranie wyświetlono ponad 36 tys. razy.
"Czy my dożyjemy takiego świętowania po sukcesie w piłce nożnej? Nie"; "Kiedyś jak Pan Kazimierz Górski miał drużynę z piłkarzami też tak byli witani. Nastał czas celebrytów i możemy pozazdrościć innym"; "ak ja im zazdroszczę życia w normalnym kraju. Pomyśleć że bylem tam w 92 kiedy trwała wojna i wydawało się że wiecznie będą w ogonie Europy" - komentowali twitterowicze (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).
Część komentujących przekonywało, że nie jest to nowe nagranie, niektórzy podawali inny kontekst fety. "To nie wczoraj"; "To chyba nie było wczoraj, już podobny filmik kiedyś latał"; "Pewnie Trocida na 70lecie, ale no wrzucaj wrzucaj"; "Ale fejk. Przecież to ze splitu z obchodów klubu. Ale lajki musza sie zgadzać" - pisali.
Zdania internautów na temat nagrania są podzielone, sprawdziliśmy więc kiedy powstało i co przedstawia.
Feta w Chorwacji, ale nie z okazji trzeciego miejsca na mundialu
Nagranie rzeczywiście nie jest nowe i już wcześniej krążyło w sieci, co słusznie zauważyli internauci. Sprawdzając wybrane kadry w wyszukiwarce obrazów, znaleźliśmy ten sam materiał opublikowany 5 stycznia 2022 roku, również na Twitterze. Z kolei w sierpniu tego roku o wideo napisała turecka redakcja fact-checkingowa Malumatfurus.org. Wtedy również krążyło wyrwane z kontekstu.
Okazuje się, że nagranie powstało 28 października 2020 roku i przedstawia 70-lecie Torcida Split, jednej z najstarszych grup kibicowskich w Europie. Powstała 28 października 1950 roku w chorwackim Splicie. Jej członkowie kibicują miejscowemu klubowi HNK Hajduk Split.
Potwierdzają to zdjęcia dokumentujące obchody 70-lecia opublikowane 28 października 2020 na oficjalnej stronie Torcida Split. Widać na nich te same fajerwerki, które zarejestrowano na popularnym dziś nagraniu. W serwisie YouTube dostępne jest wiele materiałów, które dokumentują pokaz fajerwerków.
Na YouTube znaleźliśmy też to samo nagranie, które polski internauta wykorzystał teraz we wprowadzającym w błąd tweecie. Opublikowano je właśnie 28 października 2020 roku. Jego tytuł (ang. Hajduk Split 70 lat) może jednak wprowadzać w błąd, w rzeczywistości sam klub piłkarski powstał w 1911 roku.
W październiku 2020 roku o 70-leciu Torcidy Split informowały też media, m.in. Index.hr, Croatiaweek.com, Yahoo.com, a także polski portal Sportowy24.pl.
Źródło: Konkret24
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages