Internauci entuzjastycznie reagują na powielane w mediach społecznościowych informacje, jakoby podróżujących do Grecji nie obowiązywały ani negatywny wynik testu, ani szczepienie, ani kwarantanna. I jako dowód rozsyłają linki do tekstów o tej liberalizacji zasad - nieaktualnych.

Grecja bez testów i szczepień oraz bez kwarantanny…" - napisał 20 czerwca na twitterowym profilu prawnik Piotr Schramm. Zamieścił też link do artykułu na jednej ze stron oferujących pobyty turystyczne. W tytule napisano: "Grecja będzie otwarta od 1 lipca bez testów i bez kwarantanny". Z artykułu wynika, że turyści będą mogli przyjechać do Grecji bez konieczności wykonania testu na koronawirusa i bez obowiązku czternastodniowej kwarantanny. Jest tam też informacja, że "pomysły, by turyści musieli okazywać 'paszporty zdrowotne' poszły w zapomnienie".

Post szybko stał się popularny, polubiło go ponad 700 internautów, ponad 100 podało dalej. Warto jednak zwrócić uwagę, że załączonego tekstu nie opatrzono datą publikacji.

Post o Grecji, który wzbudził duże zainteresowanie internautów
Post o Grecji, który wzbudził duże zainteresowanie internautów Foto: Twitter

"Hehe, a mou sasiedzi wzieli i sie zaszczepili"

Piotr Schramm regularnie zamieszcza w sieci wpisy przykuwające uwagę sceptyków pandemii COVID-19 i antyszczepionkowców. Na jego post o Grecji internauci zareagowali entuzjastycznie. "To raczej było do przewidzenia, turystyka mocno stanęła więc każdy będzie chciał ściągnąć jak najwięcej portfeli"; "No i super w końcu rozsądek. Prędzej czy później kraje zaczynął wyłamywać się z tego oszołomstwa" - komentowali (pisownia wszystkich wpisów oryginalna). Jeden internauta okazał swoiste schadenfreude: "Hehe, a mou sasiedzi wzieli i sie zaszczepili, zeby do Grecji na wakacje poleciec. Miodzio".

Zagraniczne wakacje w dobie pandemii. Jakie są wymagania dla turystów?

Niektórzy komentujący byli jednak sceptyczni: "Nie jest to przypadkiem artykuł z 2020 roku?"; "Informacja delikatnie niezweryfikowana" - pisali.

Tymczasem w innym twitterowym poście z 21 czerwca również czytamy: "Nu pelikany-spójrzcie jak te pisowskie BYDŁO kłamie!Nie zaszczepisz się,nie pojedziesz na wakacje do Grecji kłamali!A tymczasem Grecja otwiera się-bez testów i kwarantanny.Widzicie teraz jak was Kaczyński oszukuje ha ha ha..". Wpis odsyłał do artykułu na stronie eswinoujscie.pl, który był również linkowany na Facebooku.

Kolejny post o wakacyjnych wyjazdach do Grecji
Kolejny post o wakacyjnych wyjazdach do Grecji Foto: Twitter

Także ten wpis wywołał emocjonalne komentarze, typu: "#JanuszeSzczepień powoli zaczynają kumać, że zostali zrobieni w konia. Nie zostaną elitą światowej turystyki"; "Ale na początku Greki podskakiwali". Jeden z komentujących zauważył: "Odnośnie Grecji powielona informacja sprzed roku".

Sprawdziliśmy: internauci udostępniający informacje o możliwości wjazdu do Grecji bez testów, kwarantanny rzeczywiście powielali informacje z ubiegłego roku.

Bez testów i kwarantanny? Tak, latem 2020 roku

O to, czy doniesienia internautów są prawdziwe, zapytaliśmy zespół portalu VisitGreece należący do Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej. "Nie mamy takich informacji. Wiemy, że potrzebne będzie zaświadczenie o szczepionce" - odpowiedziano nam. I odesłano do informacji publikowanych na stronie greckiego Ministerstwa Turystyki: greecehealthfirst.gr.

Przyjrzeliśmy się więc postom zamieszczanym przez internautów. Artykuł na stronie linkowanej przez mec. Piotra Schramma nie ma daty. W kodzie źródłowym strony są jednak słowa kluczowe ułatwiające przeglądarkom internetowym wyświetlanie odpowiednich treści. Jednym z nich jest "Lato 2020". To wskazówka, że artykuł powstał w ubiegłym roku.

Kolejna wskazówka to odnośnik do pierwotnego miejsca opublikowania artykułu - portalu branżowego waszaturystyka.pl. Tekst jest z 20 maja 2020 roku. Informacje dziennikarzy portalu są podparte doniesieniami greckiego portalu ekathimerini.com - również z 20 maja 2020 roku. Czyli informacje rozsyłane teraz przez internautów są nieaktualne.

Wakacje pod znakiem certyfikatów. Wyższe limity miejsc i nowe wyzwania dla firm

W artykule ekathimerini.com rzeczywiście podano, że 20 maja 2020 roku minister turystyki Charis Teocharis ogłosił, iż po wznowieniu lotów międzynarodowych 1 lipca turyści będą mogli wjechać do Grecji bez konieczności poddawania się testom na obecność koronawirusa lub przechodzenia kwarantanny. Władze rezerwowały sobie jednak możliwość przeprowadzania testów w zależności od bieżących potrzeb.

Podobnie informowały greckie portale 20 maja ubiegłego roku. Informacje o zasadach otwierania się Grecji na turystów opublikowały wtedy m.in. portal In.gr czy portal gazety "Proto Thema".

Aktualne zasady wjazdu do Grecji

Przed sezonem wakacyjnym 2021 roku w Grecji obowiązują już inne zasady - największą zmianą są ułatwienia dla zaszczepionych. Grecka ambasada w Warszawie radzi sprawdzać informacje na rządowych stronach. - Oficjalne informacje są bardzo często aktualizowane na stronie travel.gov.gr oraz w mediach społecznościowych ambasady - mówi Georgios Kyriakopoulos, pierwszy radca Ambasady Grecji w Warszawie.

Georgios Kyriakopoulos podkreśla, że aktualnie podróż do Grecji jest możliwa dla ozdrowieńców, osób po wszystkich wymaganych dawkach szczepionki oraz dla osób z negatywnym wynikiem testu na COVID-19. Od 19 lipca, oprócz testu PCR, akceptowany jest również test antygenowy. Kyriakopoulos podkreśla, że wszyscy podróżni są proszeni o wypełnienie elektronicznego formularza PLF (Passenger Locator Form). Tam trzeba m.in. podać adres pobytu w Grecji. Należy go wypełnić najpóźniej do końca dnia poprzedzającego podróż.

Na stronie travel.gov.gr czytamy, że podróżni przybywający do Grecji muszą mieć potwierdzenie negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19 pobranego nie później niż 72 godziny przed przyjazdem albo testu antygenowego pobranego nie dłużej niż 48 godzin przed przyjazdem. "Test ten jest obowiązkowy dla wszystkich turystów (w tym dzieci powyżej 12. roku życia), niezależnie od sytuacji epidemiologicznej w kraju wyjazdu" - podkreślono.

Dowód negatywnego wyniku testu nie jest wymagany od podróżnych, którzy mają poświadczenie zakończonego procesu szczepienia, a od ostatniego zaszczepienia upłynęło 14 dni. Do Grecji wjechać bez testu mogą również podróżni, którzy chorowali na COVID-19 w okresie ostatnich dwóch-dziewięciu miesięcy.

Przyjeżdzających z Unii Europejskiej nie obowiązuje kwarantanna.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Pozostałe

Józef Ratzinger i gest "zamawiania piwa"? To nie jest całe zdjęcie

W internecie rozsyłane jest zdjęcie młodego Józefa Ratzingera - czyli późniejszego papieża Benedykta XVI - na którym ma być widać, jak wykonuje on gest "Heil Hitler". Towarzyszą temu dyskusje o jego rzekomej nazistowskiej przeszłości. Jak jednak sprawdziliśmy, fotografia została przycięta.

Francuska policja "bije za brak paszportu covidowego"? Sprawdzamy

Ponad sześć milionów wyświetleń ma krążące w internecie nagranie, na którym widać interwencję policji w paryskim centrum handlowym. Według internautów funkcjonariusze biją kobietę za to, że nie miała paszportu covidowego. Policja opublikowała wyjaśnienie.