FAŁSZ

Zełenski, hotel w Alpach i 88 milionów euro. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Nagranie wygląda jak materiał informacyjny jakiejś telewizji i ma dowodzić, że prezydent Ukrainy kupił luksusowy hotel w Alpach. To kolejny fake news spreparowany od początku do końca przez ośrodek rosyjskiej dezinformacji. Przestrzegamy, na czym polega ten schemat.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Jednym z głównych przekazów kremlowskiej propagandy jest zniechęcenie Zachodu do pomagania Ukrainie, która rzekomo na pomoc nie zasługuje, a pieniądze, które dostaje, są marnotrawione i rozkradane przez władzę. Ośrodki dezinformacji preparują więc i rozpowszechniają fake newsy o kupowaniu przez prezydenta Ukrainy i członków jego rodziny luksusowych nieruchomości czy ruchomości na Zachodzie. Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił już kasyno i hotel na Cyprze, rezydencję króla Karola w Wielkiej Brytanii, jego żona Olena jakoby kupiła luksusowe bugatti, a teściowa willę w Egipcie. Weryfikowaliśmy te przekazy w Konkret24, nic nie okazało się prawdą. By uwiarygodnić te historie, fabrykowano strony internetowe, zakładano fałszywe profile w mediach społecznościowych, tworzono fejkowe nagrania i dokumenty.

Kolejnym takim przekazem jest rozpowszechniana od końca listopada przez anonimowe prorosyjskie konta (zagraniczne i polskie) informacja, jakoby Wołodymyr Zełenski kupił za 88 mln euro (ok. 377 mln zł) hotel w ośrodku narciarskim Courchevel. To popularny alpejski kurort w południowo-wschodniej Francji, leży w największym na świecie regionie narciarskim zwanym Trzema Dolinami.

Wpisy z tym przekazem mają w mediach społecznościowych miliony odsłon. Jest rozpowszechniany wraz z krótkim nagraniem, które ma wyglądać jak materiał jednej ze stacji informacyjnych. Jest to jakby łączenie ze studia z reporterem znajdującym się pod rzeczonym hotelem. Widać mężczyznę w kurtce z kapturem, z mikrofonem, stojącego na zewnątrz dużego, ośnieżonego budynku. W prawym górnym rogu ekranu jest jakby logo stacji - białe litery "EF" na czerwonym tle. Mężczyzna relacjonuje w języku francuskim (są anglojęzyczne napisy; tłumaczenia w artykule pochodzą od redakcji): "Stoję przed luksusowym hotelem Le Palace des Neiges (Śniegowy Pałac - red.) w kurorcie Courchevel, w [departamencie] Savoie. Wcześniej hotel należał do SBM Group i został miesiąc temu sprzedany nowemu właścicielowi. Wkrótce rozpoczną się prace remontowe, więc hotel będzie mógł zostać otwarty na sezon zimowy 2026-2027. A nowy właściciel jest sławną osobą" - informuje mężczyzna i wtedy pojawia się zdjęcie Wołodymyra Zełenskiego.

FAŁSZ
Miliony odsłon generują posty z przekazem, jakoby Zełenski kupił we Francji luksusowy hotelx.com

W dolnym prawym rogu ekranu widać wówczas innego mężczyznę - prezentera, jakoby łączącego się ze studia. Mówi po francusku: "Dziękuję Francois. Tą sławną osobą jest Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. To właśnie firma Film Heritage zarejestrowana w Belize, która należy do Zełenskiego, kupiła hotel". Tu pojawia się fragment strony internetowej Open Corporates z danymi rejestrowymi dotyczącymi tej spółki, a następnie widzimy fragment artykułu z serwisu dziennika "The Guardian" o tym, że zarejestrowana w Belize Film Heritage należy do Zełenskiego i jego żony.

"Prezenter" mówi dalej: "Zostało to również ogłoszone na stronie internetowej hotelu Hotelpalacedesneiges.com". I zostaje pokazana witryna z zaznaczeniem informacji, że właścicielem jest spółka Film Heritage. "Według naszych informacji wartość transakcji opiewała na 88 milionów euro" - słyszymy dalej, po czym "prezenter" opisuje zalety hotelu - udogodnienia i dostępne luksusy; mówi o znakomitym położeniu. Potwierdzić to mają zdjęcia widoczne w tle: zaśnieżone szczyty, fragment mapy pokazującej położenie hotelu, wyciąg krzesełkowy na stok narciarski, butelki szampana nad brzegiem basenu. Mężczyzna wymienia aktorów, celebrytów, którzy w przeszłości odwiedzali Courchevel: Leonarda di Caprio, Davida Beckhama, Catherine Middleton i księcia Williama (czyli brytyjską parę książęcą). "W przyszłości wszyscy będą mogli zatrzymywać się już w hotelu Zełenskiego. Oddaję ci głos Francois" - mówi i znika. Pojawia się znowu mężczyzna stojący przed hotelem. "Jednakże nowy właściciel woli wakacje na plaży od wakacji w górach" - kwituje.

Przekaz krążył również w rosyjskim internecie. Promował go m.in. portal Melitopolnews.ru, który wyglądem przypomina strony należące do dezinformacyjnej siatki Kremla. Witryny kreują się na portale informacyjne, ale tak naprawdę rozpowszechniają prorosyjskie treści wśród odbiorców z różnych państw. Przypomnijmy, Melitopol to miasto w południowo-wschodniej części Ukrainy, w obwodzie zaporoskim, które od marca 2022 jest pod okupacją rosyjską.

Doniesienia o hotelu w Courchevel jakoby kupionym przez prezydenta Ukrainy były także rozpowszechniane na wielu rosyjskojęzycznych kanałach w komunikatorze Telegram, m.in. na oficjalnym kanale rosyjskiego publicysty Armena Gasparyana. Mężczyzna znany jest z rozpowszechniania kremlowskiej narracji propagandowej. Od 2022 roku podlega unijnym sankcjom.

FAŁSZ
Rosyjskojęzyczne kanały szeroko rozpowszechniały przekaz o hotelu w Courchevel kupionym rzekomo przez prezydenta Ukrainy

Informacjami o rzekomym zakupie Zełenskiego "oburzeni są" autorzy prorosyjskich profili - znaleźliśmy wpisy po rosyjsku, angielsku i francusku. Przykładowe komentarze po polsku: "A głupia polska daje"; "Płaćcie dalej głupki"; "I to wszystko z pensji prezydenckiej, oszczędny gość"; "Jeśli zastanawialiście się, na co wydawane są pieniądze z Polski i innych krajów".

Prawdziwy właściciel hotelu: "to fake news"

Historię wyjaśnił już portal RTBF, belgijskiego nadawcy radiowo-telewizyjnego nadającego programy w języku francuskim dla wspólnoty francuskiej zamieszkującej południową część Belgii. Luksusowy, pięciogwiazdkowy hotel Palace des Neiges został przejęty 3 października 2023 roku przez kontrolowaną przez Księstwo Monako firmę Monte-Carlo Société des Bains de Mer (SBM). Wówczas zapowiedziano rozpoczęcie w kwietniu 2024 roku remontu, by ponownie otworzyć hotel na sezon zimowy 2026/2027. Stéphane Valeri, prezes i dyrektor generalny SBM, powiedział wtedy: "To wielka satysfakcja dla naszej grupy, że po raz pierwszy w historii udało się nam sfinalizować międzynarodowy projekt przejęcia hotelu, który ponadto jest jednym z największych luksusowych hoteli w Alpach".

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu spółka SBM miała jesienią 2024 roku sprzedać hotel spółce Film Heritage Inc. Jednak nie ma żadnych oficjalnych informacji, które by to potwierdzały. Poprosiliśmy francuską spółkę o komentarz, przesyłając jej wpisy z platformy X. W odpowiedzi poinformowała ona Konkret24, że cały czas jest jedynym właścicielem hotelu. "Spółka SBM Monte-Carlo nabyła hotel 'Palace des Neiges' w październiku 2023 roku, aby zintegrować swoje portfolio hoteli. Informacje rozpowszechniane w tym wpisie to fake news (pogrubienie od redakcji). Grupa SBM jako właściciel i operator prowadzi obecnie remont tego hotelu, którego otwarcie planowane jest na grudzień 2026 roku" - odpisała nam Laura-Marie Dominici z działu prasowego firmy.

W przekazie pojawia się prawdziwa informacja o związku SBM z francuskim hotelem. Jednak połączono ją z informacją fałszywą - że spółka sprzedała go kilka tygodni temu spółce powiązanej z Zełenskim.

Niedawno założony, podejrzany serwis z wiadomościami

Przyjrzymy się dokładniej, jakie jeszcze fałsze są w rozpowszechnianym materiale. Zacznijmy od logotypu "EF" widocznego w prawym górny rogu kadru. Portal RTBF znalazł serwis, którego nazwa "Les Echos de France" zdaje się odpowiadać literom "EF". 28 listopada został tam opublikowany krótki, francuskojęzyczny tekst: "Firma Zelenskiego kupiła hotel w ośrodku narciarskim Courchevel". Artykuł powtarza wszystkie tezy z omówionego wyżej wideo, które jest w całości tam opublikowane. Do tej strony linkują różne anonimowe konta, rozpowszechniając przekaz o Zełenskim.

FAŁSZ
Do rozpowszechniania fałszywego przekazu użyto niedawno założonej strony przypominającej serwis z wiadomościami 

Strona wygląda jak zwykła witryna z wiadomościami, głównie z Francji. Jednak jest anonimowa. Nigdzie nie ma informacji, kto za nią stoi. Żaden tekst nie jest podpisany. Co więcej, została zarejestrowana 25 listopada 2024 roku, czyli zaledwie kilka dni przed akcją rozpowszechniania przez anonimowe konta doniesień o Zełenskim. Od 30 listopada nie jest aktualizowana.

To znany schemat działania: jedną z metod kremlowskiej propagandy jest produkcja siatki stron w różnych językach, kreujących się na niezależne serwisy informacyjne, a tak naprawdę służących do rozpowszechniania rosyjskich narracji.

Strona hotelu fałszywa, też niedawno założona

W tekście "Les Echos de France" jest hiperłącze do domniemanej strony hotelu. Przypomnijmy, że jeden z mężczyzn na nagraniu mówi, że informacja o tym, iż firma Film Heritage jest właścicielem hotelu, pojawiła się na stronie Hotelpalacedesneiges.com.

Po pierwsze, to nie jest oficjalna strona hotelu. Ta oficjalna to Palacedesneiges.com. Po drugie, witryna została zarejestrowana... 22 listopada 2024 roku, czyli kilka dni przed rozpoczęciem akcji rozsyłania fake newsa o kupnie nieruchomości przez prezydenta Ukrainy. Po trzecie, ta strona jest już nieaktywna; można ją kupić.

Różnic między prawdziwą a fałszywą stroną hotelu jest sporo. Zgadza się ogólny układ, kolorystyka górnego paska, logotyp hotelu, użyte fonty i nazwy poszczególnych zakładek. Jednak gdy fałszywa strona była jeszcze aktywna, żadne linki na niej nie działały. Na tej prawdziwej po prawej stronie jest zakładka ze zdjęciami i materiałami wideo, a po lewej wybór wersji językowej. Nie ma tego na fałszywej witrynie. Różny jest także układ pól do dokonania rezerwacji.

Do rozpowszechniania fałszywego przekazu stworzono stronę internetową łudząco podobną do rzeczywistej witryny francuskiego hoteluKonkret24

Wszystko więc wskazuje na to, że strona hotelu podana w rozpowszechnianym materiale została zawczasu spreparowana, by uwiarygadniać nieprawdziwy przekaz.

Użycie sztucznej inteligencji

Portal RTBF ustalił przy użyciu narzędzia True Media, że głos widocznego na wideo mężczyzny - "prezentera" w studiu - został na 100 proc. wygenerowany przez sztuczną inteligencję.

"Kolejny fejk w ramach rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej"

Przekaz o kupnie przez Zełenskiego hotelu zdementowało już także ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CCD). To organ roboczy przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy powołany w marcu 2022 roku w celu przeciwdziałania zagrożeniom pojawiającym się w sferze informacyjnej. "To kolejny fejk w ramach rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej, mającej na celu zdyskredytowanie ukraińskiego prezydenta. Rosja wielokrotnie rozpowszechniała podobne fałszywki dotyczące rzekomego nabycia luksusowych nieruchomości przez rodzinę prezydenta" - poinformowało centrum 30 listopada na platformie X.

Tak więc i w tym wypadku zastosowano następujący schemat stworzenia fałszywego przekazu: najpierw powstaje strona udająca witrynę czegoś prawdziwego (teraz: francuskiego hotelu). Potem tworzona jest w danym języku strona udająca serwis informacyjny. Tam umieszczane jest wyprodukowane uprzednio wideo z fałszywymi treściami. Dla zwiększenia zasięgu jest ono potem rozpowszechniane w mediach społecznościowych przez siatkę anonimowych kont w różnych językach.

Zełenski i Pandora Papers

Fałszywy przekaz o kupnie hotelu ma pewne zaczepienie w rzeczywistości i niejasnościach dotyczących majątku i przepływów finansowych związanych z prezydentem Ukrainy. Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) ujawniło bowiem w październiku 2021 roku, w ramach śledztwa Pandora Papers, dokumentację finansową, z której wynika, że firmy Zełenskiego i jego współpracowników zarejestrowane w rajach podatkowych miały od 2012 roku otrzymać 40 mln dolarów od firm związanych z ukraińskim oligarchą Ihorem Kołomojskim. Było to na początku współpracy Kwartału 95 ze stacją telewizyjną 1+1. Kwartał 95 to producent programów kabaretowych, firma założona m.in. przez Zełenskiego. Natomiast 1+1 to telewizja Kołomojskiego. W śledztwie Pandora Papers uczestniczył "The Guardian", zapewne dlatego w omawianym tu nagraniu użyto zrzut ekranu jednego tekstu.

Dokumenty potwierdziły, że w 2012 roku obecny prezydent Ukrainy zarejestrował ze swymi współpracownikami ponad 10 firm na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, w Belize i na Cyprze. Między innymi była to zarejestrowana w Belize spółka Film Heritage Inc. W 2019 roku została przekazana Olenie Zełenskiej.

Wówczas dziennikarze ukraińskiego portalu Slidstwo.info bezskutecznie próbowali uzyskać komentarz pary prezydenckiej. "Tak wtedy bronił się biznes" - komentował ustalenia śledztwa Pandora Papers Mychajło Podolak, doradca Zełenskiego. "Według mnie konieczne jest obiektywne ocenianie wszelkich informacji. W materiale (Pandora Papers - red.), sprecyzuję, chodzi o działania biznesowe w 2012 roku i wcześniej. O biznes, który - nawiasem mówiąc - absolutnie nigdy nie był związany z państwowymi finansami albo państwowymi administracyjnymi możliwościami" - przekazał Podolak portalowi Ukraińska Prawda. Uznał, że dziennikarze do niczego się nie "dokopali" z okresu po 2019 roku, czyli kiedy Zełenski został prezydentem. "To bardzo wyraźnie świadczy o tym, że prezydent Zełenski nienagannie wykonuje wszystkie antykorupcyjne normy prawne" - stwierdził.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: x.com

Pozostałe wiadomości

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki twierdzi, że z powodu "oszustwa rządu Donalda Tuska" emeryci stracili 800 złotych. Chodzi o rzekome "obcięcie 14. emerytury". Jednak kandydat PiS wprowadza opinię publiczną w błąd. Przypominamy, z czego wynikała jednorazowa podwyżka tego świadczenia.

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki zapewniał na spotkaniu w Kluczborku, że zna "realny problem kobiet". Chodzi o urlop wychowawczy, którego według niego "nie wpisuje się" kobietom do emerytury. Prawda wygląda inaczej.

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki od dłuższego czasu opowiada wyborcom, że jako kandydat na prezydenta "składał projekty ustaw" w Sejmie. A teraz dziwi się, że Sejm "jego propozycji" nie przyjął. Jaka jest prawda?

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes

Opozycja grzmi, że Niemcy "zalewają nas migrantami". Pozyskane przez Konkret24 statystyki tego nie potwierdzają. Owszem, wzrosła liczba cudzoziemców zawracanych z granicy niemiecko-polskiej, ale są to przede wszystkim Ukraińcy. Natomiast wśród deportowanych z Niemiec do Polski dominują... Polacy.

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta twierdzi, że sytuacja polskiej opieki zdrowotnej jest dramatyczna. Jako dowód przywołuje zestawienie, według którego polski system ochrony zdrowia jest gorszy niż w Azerbejdżanie i Libanie. Sprawdzamy, na jaki ranking powołuje się polityk.

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Źródło:
Konkret24