FAŁSZ

Zełenski, hotel w Alpach i 88 milionów euro. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Nagranie wygląda jak materiał informacyjny jakiejś telewizji i ma dowodzić, że prezydent Ukrainy kupił luksusowy hotel w Alpach. To kolejny fake news spreparowany od początku do końca przez ośrodek rosyjskiej dezinformacji. Przestrzegamy, na czym polega ten schemat.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Jednym z głównych przekazów kremlowskiej propagandy jest zniechęcenie Zachodu do pomagania Ukrainie, która rzekomo na pomoc nie zasługuje, a pieniądze, które dostaje, są marnotrawione i rozkradane przez władzę. Ośrodki dezinformacji preparują więc i rozpowszechniają fake newsy o kupowaniu przez prezydenta Ukrainy i członków jego rodziny luksusowych nieruchomości czy ruchomości na Zachodzie. Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił już kasyno i hotel na Cyprze, rezydencję króla Karola w Wielkiej Brytanii, jego żona Olena jakoby kupiła luksusowe bugatti, a teściowa willę w Egipcie. Weryfikowaliśmy te przekazy w Konkret24, nic nie okazało się prawdą. By uwiarygodnić te historie, fabrykowano strony internetowe, zakładano fałszywe profile w mediach społecznościowych, tworzono fejkowe nagrania i dokumenty.

Kolejnym takim przekazem jest rozpowszechniana od końca listopada przez anonimowe prorosyjskie konta (zagraniczne i polskie) informacja, jakoby Wołodymyr Zełenski kupił za 88 mln euro (ok. 377 mln zł) hotel w ośrodku narciarskim Courchevel. To popularny alpejski kurort w południowo-wschodniej Francji, leży w największym na świecie regionie narciarskim zwanym Trzema Dolinami.

Wpisy z tym przekazem mają w mediach społecznościowych miliony odsłon. Jest rozpowszechniany wraz z krótkim nagraniem, które ma wyglądać jak materiał jednej ze stacji informacyjnych. Jest to jakby łączenie ze studia z reporterem znajdującym się pod rzeczonym hotelem. Widać mężczyznę w kurtce z kapturem, z mikrofonem, stojącego na zewnątrz dużego, ośnieżonego budynku. W prawym górnym rogu ekranu jest jakby logo stacji - białe litery "EF" na czerwonym tle. Mężczyzna relacjonuje w języku francuskim (są anglojęzyczne napisy; tłumaczenia w artykule pochodzą od redakcji): "Stoję przed luksusowym hotelem Le Palace des Neiges (Śniegowy Pałac - red.) w kurorcie Courchevel, w [departamencie] Savoie. Wcześniej hotel należał do SBM Group i został miesiąc temu sprzedany nowemu właścicielowi. Wkrótce rozpoczną się prace remontowe, więc hotel będzie mógł zostać otwarty na sezon zimowy 2026-2027. A nowy właściciel jest sławną osobą" - informuje mężczyzna i wtedy pojawia się zdjęcie Wołodymyra Zełenskiego.

FAŁSZ
Miliony odsłon generują posty z przekazem, jakoby Zełenski kupił we Francji luksusowy hotelx.com

W dolnym prawym rogu ekranu widać wówczas innego mężczyznę - prezentera, jakoby łączącego się ze studia. Mówi po francusku: "Dziękuję Francois. Tą sławną osobą jest Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. To właśnie firma Film Heritage zarejestrowana w Belize, która należy do Zełenskiego, kupiła hotel". Tu pojawia się fragment strony internetowej Open Corporates z danymi rejestrowymi dotyczącymi tej spółki, a następnie widzimy fragment artykułu z serwisu dziennika "The Guardian" o tym, że zarejestrowana w Belize Film Heritage należy do Zełenskiego i jego żony.

"Prezenter" mówi dalej: "Zostało to również ogłoszone na stronie internetowej hotelu Hotelpalacedesneiges.com". I zostaje pokazana witryna z zaznaczeniem informacji, że właścicielem jest spółka Film Heritage. "Według naszych informacji wartość transakcji opiewała na 88 milionów euro" - słyszymy dalej, po czym "prezenter" opisuje zalety hotelu - udogodnienia i dostępne luksusy; mówi o znakomitym położeniu. Potwierdzić to mają zdjęcia widoczne w tle: zaśnieżone szczyty, fragment mapy pokazującej położenie hotelu, wyciąg krzesełkowy na stok narciarski, butelki szampana nad brzegiem basenu. Mężczyzna wymienia aktorów, celebrytów, którzy w przeszłości odwiedzali Courchevel: Leonarda di Caprio, Davida Beckhama, Catherine Middleton i księcia Williama (czyli brytyjską parę książęcą). "W przyszłości wszyscy będą mogli zatrzymywać się już w hotelu Zełenskiego. Oddaję ci głos Francois" - mówi i znika. Pojawia się znowu mężczyzna stojący przed hotelem. "Jednakże nowy właściciel woli wakacje na plaży od wakacji w górach" - kwituje.

Przekaz krążył również w rosyjskim internecie. Promował go m.in. portal Melitopolnews.ru, który wyglądem przypomina strony należące do dezinformacyjnej siatki Kremla. Witryny kreują się na portale informacyjne, ale tak naprawdę rozpowszechniają prorosyjskie treści wśród odbiorców z różnych państw. Przypomnijmy, Melitopol to miasto w południowo-wschodniej części Ukrainy, w obwodzie zaporoskim, które od marca 2022 jest pod okupacją rosyjską.

Doniesienia o hotelu w Courchevel jakoby kupionym przez prezydenta Ukrainy były także rozpowszechniane na wielu rosyjskojęzycznych kanałach w komunikatorze Telegram, m.in. na oficjalnym kanale rosyjskiego publicysty Armena Gasparyana. Mężczyzna znany jest z rozpowszechniania kremlowskiej narracji propagandowej. Od 2022 roku podlega unijnym sankcjom.

FAŁSZ
Rosyjskojęzyczne kanały szeroko rozpowszechniały przekaz o hotelu w Courchevel kupionym rzekomo przez prezydenta Ukrainy

Informacjami o rzekomym zakupie Zełenskiego "oburzeni są" autorzy prorosyjskich profili - znaleźliśmy wpisy po rosyjsku, angielsku i francusku. Przykładowe komentarze po polsku: "A głupia polska daje"; "Płaćcie dalej głupki"; "I to wszystko z pensji prezydenckiej, oszczędny gość"; "Jeśli zastanawialiście się, na co wydawane są pieniądze z Polski i innych krajów".

Prawdziwy właściciel hotelu: "to fake news"

Historię wyjaśnił już portal RTBF, belgijskiego nadawcy radiowo-telewizyjnego nadającego programy w języku francuskim dla wspólnoty francuskiej zamieszkującej południową część Belgii. Luksusowy, pięciogwiazdkowy hotel Palace des Neiges został przejęty 3 października 2023 roku przez kontrolowaną przez Księstwo Monako firmę Monte-Carlo Société des Bains de Mer (SBM). Wówczas zapowiedziano rozpoczęcie w kwietniu 2024 roku remontu, by ponownie otworzyć hotel na sezon zimowy 2026/2027. Stéphane Valeri, prezes i dyrektor generalny SBM, powiedział wtedy: "To wielka satysfakcja dla naszej grupy, że po raz pierwszy w historii udało się nam sfinalizować międzynarodowy projekt przejęcia hotelu, który ponadto jest jednym z największych luksusowych hoteli w Alpach".

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu spółka SBM miała jesienią 2024 roku sprzedać hotel spółce Film Heritage Inc. Jednak nie ma żadnych oficjalnych informacji, które by to potwierdzały. Poprosiliśmy francuską spółkę o komentarz, przesyłając jej wpisy z platformy X. W odpowiedzi poinformowała ona Konkret24, że cały czas jest jedynym właścicielem hotelu. "Spółka SBM Monte-Carlo nabyła hotel 'Palace des Neiges' w październiku 2023 roku, aby zintegrować swoje portfolio hoteli. Informacje rozpowszechniane w tym wpisie to fake news (pogrubienie od redakcji). Grupa SBM jako właściciel i operator prowadzi obecnie remont tego hotelu, którego otwarcie planowane jest na grudzień 2026 roku" - odpisała nam Laura-Marie Dominici z działu prasowego firmy.

W przekazie pojawia się prawdziwa informacja o związku SBM z francuskim hotelem. Jednak połączono ją z informacją fałszywą - że spółka sprzedała go kilka tygodni temu spółce powiązanej z Zełenskim.

Niedawno założony, podejrzany serwis z wiadomościami

Przyjrzymy się dokładniej, jakie jeszcze fałsze są w rozpowszechnianym materiale. Zacznijmy od logotypu "EF" widocznego w prawym górny rogu kadru. Portal RTBF znalazł serwis, którego nazwa "Les Echos de France" zdaje się odpowiadać literom "EF". 28 listopada został tam opublikowany krótki, francuskojęzyczny tekst: "Firma Zelenskiego kupiła hotel w ośrodku narciarskim Courchevel". Artykuł powtarza wszystkie tezy z omówionego wyżej wideo, które jest w całości tam opublikowane. Do tej strony linkują różne anonimowe konta, rozpowszechniając przekaz o Zełenskim.

FAŁSZ
Do rozpowszechniania fałszywego przekazu użyto niedawno założonej strony przypominającej serwis z wiadomościami 

Strona wygląda jak zwykła witryna z wiadomościami, głównie z Francji. Jednak jest anonimowa. Nigdzie nie ma informacji, kto za nią stoi. Żaden tekst nie jest podpisany. Co więcej, została zarejestrowana 25 listopada 2024 roku, czyli zaledwie kilka dni przed akcją rozpowszechniania przez anonimowe konta doniesień o Zełenskim. Od 30 listopada nie jest aktualizowana.

To znany schemat działania: jedną z metod kremlowskiej propagandy jest produkcja siatki stron w różnych językach, kreujących się na niezależne serwisy informacyjne, a tak naprawdę służących do rozpowszechniania rosyjskich narracji.

Strona hotelu fałszywa, też niedawno założona

W tekście "Les Echos de France" jest hiperłącze do domniemanej strony hotelu. Przypomnijmy, że jeden z mężczyzn na nagraniu mówi, że informacja o tym, iż firma Film Heritage jest właścicielem hotelu, pojawiła się na stronie Hotelpalacedesneiges.com.

Po pierwsze, to nie jest oficjalna strona hotelu. Ta oficjalna to Palacedesneiges.com. Po drugie, witryna została zarejestrowana... 22 listopada 2024 roku, czyli kilka dni przed rozpoczęciem akcji rozsyłania fake newsa o kupnie nieruchomości przez prezydenta Ukrainy. Po trzecie, ta strona jest już nieaktywna; można ją kupić.

Różnic między prawdziwą a fałszywą stroną hotelu jest sporo. Zgadza się ogólny układ, kolorystyka górnego paska, logotyp hotelu, użyte fonty i nazwy poszczególnych zakładek. Jednak gdy fałszywa strona była jeszcze aktywna, żadne linki na niej nie działały. Na tej prawdziwej po prawej stronie jest zakładka ze zdjęciami i materiałami wideo, a po lewej wybór wersji językowej. Nie ma tego na fałszywej witrynie. Różny jest także układ pól do dokonania rezerwacji.

Do rozpowszechniania fałszywego przekazu stworzono stronę internetową łudząco podobną do rzeczywistej witryny francuskiego hoteluKonkret24

Wszystko więc wskazuje na to, że strona hotelu podana w rozpowszechnianym materiale została zawczasu spreparowana, by uwiarygadniać nieprawdziwy przekaz.

Użycie sztucznej inteligencji

Portal RTBF ustalił przy użyciu narzędzia True Media, że głos widocznego na wideo mężczyzny - "prezentera" w studiu - został na 100 proc. wygenerowany przez sztuczną inteligencję.

"Kolejny fejk w ramach rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej"

Przekaz o kupnie przez Zełenskiego hotelu zdementowało już także ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CCD). To organ roboczy przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy powołany w marcu 2022 roku w celu przeciwdziałania zagrożeniom pojawiającym się w sferze informacyjnej. "To kolejny fejk w ramach rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej, mającej na celu zdyskredytowanie ukraińskiego prezydenta. Rosja wielokrotnie rozpowszechniała podobne fałszywki dotyczące rzekomego nabycia luksusowych nieruchomości przez rodzinę prezydenta" - poinformowało centrum 30 listopada na platformie X.

Tak więc i w tym wypadku zastosowano następujący schemat stworzenia fałszywego przekazu: najpierw powstaje strona udająca witrynę czegoś prawdziwego (teraz: francuskiego hotelu). Potem tworzona jest w danym języku strona udająca serwis informacyjny. Tam umieszczane jest wyprodukowane uprzednio wideo z fałszywymi treściami. Dla zwiększenia zasięgu jest ono potem rozpowszechniane w mediach społecznościowych przez siatkę anonimowych kont w różnych językach.

Zełenski i Pandora Papers

Fałszywy przekaz o kupnie hotelu ma pewne zaczepienie w rzeczywistości i niejasnościach dotyczących majątku i przepływów finansowych związanych z prezydentem Ukrainy. Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) ujawniło bowiem w październiku 2021 roku, w ramach śledztwa Pandora Papers, dokumentację finansową, z której wynika, że firmy Zełenskiego i jego współpracowników zarejestrowane w rajach podatkowych miały od 2012 roku otrzymać 40 mln dolarów od firm związanych z ukraińskim oligarchą Ihorem Kołomojskim. Było to na początku współpracy Kwartału 95 ze stacją telewizyjną 1+1. Kwartał 95 to producent programów kabaretowych, firma założona m.in. przez Zełenskiego. Natomiast 1+1 to telewizja Kołomojskiego. W śledztwie Pandora Papers uczestniczył "The Guardian", zapewne dlatego w omawianym tu nagraniu użyto zrzut ekranu jednego tekstu.

Dokumenty potwierdziły, że w 2012 roku obecny prezydent Ukrainy zarejestrował ze swymi współpracownikami ponad 10 firm na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, w Belize i na Cyprze. Między innymi była to zarejestrowana w Belize spółka Film Heritage Inc. W 2019 roku została przekazana Olenie Zełenskiej.

Wówczas dziennikarze ukraińskiego portalu Slidstwo.info bezskutecznie próbowali uzyskać komentarz pary prezydenckiej. "Tak wtedy bronił się biznes" - komentował ustalenia śledztwa Pandora Papers Mychajło Podolak, doradca Zełenskiego. "Według mnie konieczne jest obiektywne ocenianie wszelkich informacji. W materiale (Pandora Papers - red.), sprecyzuję, chodzi o działania biznesowe w 2012 roku i wcześniej. O biznes, który - nawiasem mówiąc - absolutnie nigdy nie był związany z państwowymi finansami albo państwowymi administracyjnymi możliwościami" - przekazał Podolak portalowi Ukraińska Prawda. Uznał, że dziennikarze do niczego się nie "dokopali" z okresu po 2019 roku, czyli kiedy Zełenski został prezydentem. "To bardzo wyraźnie świadczy o tym, że prezydent Zełenski nienagannie wykonuje wszystkie antykorupcyjne normy prawne" - stwierdził.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: x.com

Pozostałe wiadomości

Nie wszystko, co mówili kandydaci podczas kończącej się kampanii przed pierwszą turą wyborów, było zgodne z prawdą. I nie tylko o pomyłki tu chodzi, lecz o całe narracje zbudowane na błędnych tezach. 

10 tematów kampanii opartych na fałszu. Warto wiedzieć

10 tematów kampanii opartych na fałszu. Warto wiedzieć

Źródło:
Konkret24

Startujący w wyborach prezydenckich Marek Jakubiak liczy na duże poparcie wśród Polonii, zwłaszcza amerykańskiej. Przekonuje, że w 2023 roku "chyba największe z prawicy dostał poparcie" w wyborach do Sejmu w Stanach Zjednoczonych. Tyle że to nieprawda.

Jakubiak chwali się wsparciem Polonii w USA, ale nie ma racji

Jakubiak chwali się wsparciem Polonii w USA, ale nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Po jednej z ostatnich blokad trasy S8 w Warszawie organizowanych przez aktywistów Ostatniego Pokolenia w sieci zaczęło krążyć zdjęcie mężczyzny, który rzekomo uczestniczył w proteście. Internauci twierdzili, że to Wojtek - jeden z aktywistów klimatycznych, którzy przykleili się do asfaltu. Mylili się.

Wojtek z Ostatniego Pokolenia? Inny znany aktywista

Wojtek z Ostatniego Pokolenia? Inny znany aktywista

Źródło:
Konkret24

Wybory już za trzy dni, więc zwolennicy poszczególnych kandydatów nasilają w mediach społecznościowych swoje wsparcie dla nich - niejednokrotnie publikując fake newsy. Tak właśnie jest z plakatem zachęcającym do głosowania na Karola Nawrockiego.

"Patrioci za Nawrockim". A kto jest na zdjęciu?

"Patrioci za Nawrockim". A kto jest na zdjęciu?

Źródło:
Konkret24

Na trzy dni przed wyborami prezydenckimi internauci pokazują w mediach społecznościowych otrzymywane SMS-y mające zachęcać do głosowania na Rafała Trzaskowskiego. Sztab kandydata zaprzecza i nazywa to "masową akcją dezinformacji wyborczej". Ostrzegamy przed oszustami.

"Agitacja wyborcza PO"? Nie, uwaga na oszustów

"Agitacja wyborcza PO"? Nie, uwaga na oszustów

Źródło:
Konkret24

Administracja Trumpa nie wprowadzi jednak ograniczeń eksportu chipów stosowanych w systemach sztucznej inteligencji. Miały dotyczyć sporej grupy krajów, w tym Polski. Politycy PiS twierdzą, że to "sukces" niedawnej wizyty Karola Nawrockiego w USA. Fakty, które przeanalizowaliśmy, nie potwierdzają tej tezy.

USA znoszą restrykcje na chipy AI, PiS ogłasza "sukces Nawrockiego". Jak było naprawdę?

USA znoszą restrykcje na chipy AI, PiS ogłasza "sukces Nawrockiego". Jak było naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Rozsyłając nagranie, na którym kongresmen prezentuje wejście do tajemniczego tunelu pod amerykańskim Kapitolem, internauci twierdzą, że był on wykorzystywany przez siatkę pedofili. Oto jak poglądowy filmik połączono ze znaną teorią spiskową.

Siatka pedofili i tunel pod Kapitolem? Co pokazuje kongresmen

Siatka pedofili i tunel pod Kapitolem? Co pokazuje kongresmen

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci krąży nagranie z przekazem, jakoby władze Holandii zniosły pomoc socjalną dla Ukraińców. To miało wywołać protesty ukraińskich uchodźców na holenderskich ulicach. Ten przekaz jednak niewiele ma to wspólnego z prawdą.

Ukraińcy protestują "po odcięciu socjalu"? Co to za marsz

Ukraińcy protestują "po odcięciu socjalu"? Co to za marsz

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń generuje nagranie, które jakoby pokazuje, jak papież Leon XIV "sprytnie uniknął" flagi społeczności LGBT+, którą powiewał jeden z wiernych. Tyle że to wcale nie była "flaga dumy".

Papież "odwraca się" od flagi LGBT? To inna flaga

Papież "odwraca się" od flagi LGBT? To inna flaga

Źródło:
Konkret24

Były pytania o mieszkania - te budowane i te przejmowane. Było o Zielonym Ładzie, migrantach czy stosunku do Ukrainy. Ostatnia przed pierwszą turą wyborów debata prezydencka pokazała, że wciąż warto sprawdzać, co mówią wyborcom kandydaci. I tym razem padały - jak to określił jeden z uczestników - "fake newsy, półprawdy, a często ordynarne kłamstwa".

Ostatnia debata prezydencka. "Fake newsy, półprawdy, kłamstwa"

Ostatnia debata prezydencka. "Fake newsy, półprawdy, kłamstwa"

Źródło:
Konkret24

Wrócił, czy nie wrócił? Spór o losy znaku Polski Walczącej, który niegdyś wysiał w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, na moment rozgrzał ostatnią prezydencką debatę. Kandydaci Marek Jakubiak i Szymon Hołownia przedstawiali odmienne wersje wydarzeń. Więc sprawdziliśmy.

Usunięty znak Polski Walczącej. Kto ma rację: Jakubiak czy Hołownia?

Usunięty znak Polski Walczącej. Kto ma rację: Jakubiak czy Hołownia?

Źródło:
Konkret24

Tusz z długopisów w lokalach wyborczych można usunąć za pomocą zapalniczki - sugerują internauci, pokazując jako "dowód" pewne nagranie. Zalecają, by na wybory zabrać własny długopis. Uwaga: to jedna z odsłon dezinformacji o planowanym fałszerstwie wyborczym. Wyjaśniamy.

"Weź długopis na wybory"? Uwaga: dezinformacja

"Weź długopis na wybory"? Uwaga: dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Ostatnia debata prezydencka przed wyborami, która odbędzie się 12 maja, wywołuje dodatkowe emocje z powodu przekazu polityków PiS. W mediach społecznościowych sugerują, jakoby losowanie kolejności wypowiedzi zostało ustawione na korzyść kandydata KO Rafała Trzaskowskiego. Podobnie mówili na porannej konferencji prasowej. To nieprawda.

PiS o "skandalicznym losowaniu" kolejności w debacie. Bezpodstawny zarzut

PiS o "skandalicznym losowaniu" kolejności w debacie. Bezpodstawny zarzut

Źródło:
Konkret24

Paczuszka z białym narkotykiem i łyżeczka do jego zażywania - to według internautów miało leżeć na stole, przy którym w pociągu do Kijowa spotkali się Emmanuel Macron, Friedrich Merz i Keir Starmer. Przestrzegamy, to prorosyjska dezinformacja.

Macron, Merz, Starmer w pociągu. Co ukryto przed kamerami?

Macron, Merz, Starmer w pociągu. Co ukryto przed kamerami?

Źródło:
Konkret24

Internauci z oburzeniem komentują rzekomy nowy zakup Wołodymyra Zełenskiego - ma to być willa na Florydzie warta 20 milionów dolarów. Twierdzą, że zapłacono za nią środkami przekazanymi Ukrainie na walkę z Rosją. To nieprawda, kolejny fake news prorosyjskiej propagandy.

Willa Zełenskiego na Florydzie? To nie jego

Willa Zełenskiego na Florydzie? To nie jego

Źródło:
Konkret24

Podczas ostatniej telewizyjnej debaty prezydenckiej marszałek Sejmu Szymon Hołownia oznajmił, że w Sejmie nie ma projektu ustawy o asystencji osobistej. W sieci oburzyli się politycy PiS, twierdząc, że projekt jest już od dawna, tylko został zamrożony. Wyjaśniamy, o co chodzi.

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Źródło:
Konkret24

Masz swoje hipotezy, dobierasz do nich pasujące ci zdarzenia, podkręcasz emocje - i teoria gotowa. To nic, że nieprawdziwa, byle znalazła zwolenników. Tak się właśnie stało z blackoutem w Hiszpanii i Portugalii. Przeciwnicy zielonej energii obarczyli winą Europejski Zielony Ład, a politycy stali się pasem transmisyjnym tej nowej teorii spiskowej. Zadział efekt potwierdzenia.

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski w kampanii prezydenckiej wielokrotnie odwoływał się do swoich doświadczeń i sukcesów jako prezydenta Warszawy. Chwalił się 14 tysiącami mieszkań - raz były "wybudowane", raz "oddane", a innym razem "nowe". Kandydat ze swoich wypowiedzi tłumaczy się brakiem precyzji. Wyjaśniamy, ile mieszkań komunalnych powstało w Warszawie za kadencji polityka KO.

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Źródło:
Konkret24

Do tegorocznej parady w Dzień Zwycięstwa w Moskwie rosyjskie wojsko miało się przygotowywać, ćwicząc na czołgach "wypożyczonych w Kazachstanie" - twierdzą internauci, pokazując jako "dowód" pewnie nagranie. To, co na nim widać, przeczy jednak ich tezie.

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki "zachęcił wszystkich kontrkandydatów" w wyborach prezydenckich do opublikowania oświadczeń majątkowych. Tylko że większość z nich to zrobiła, są publicznie dostępne. Jeden z kandydatów nie deklaruje własności żadnego mieszkania czy domu, inni mają po kilka mieszkań. Co jeszcze wiemy?

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Źródło:
Konkret24

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka broni Andrzeja Dudy jako strażnika konstytucji. Według niej "nie było żadnego wyborów sędziów dublerów". Przypominamy więc, jak w 2015 roku wybrano sędziów do Trybunału Konstytucyjnego.

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Źródło:
Konkret24

Kilka godzin po tragedii na Uniwersytecie Warszawskim w mediach społecznościowych zaczęła krążyć informacja, jakoby sprawcą ataku był Ukrainiec. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem takich pogłosek, nie są prawdziwe.

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Źródło:
Konkret24

Niedługo po ataku Indii na Pakistan zaczęto rozpowszechniać w sieci nagrania mające przedstawiać moment ataku. Jak często bywa w przypadku konfliktów zbrojnych, nie wszystkie publikowane teraz nagrania są aktualne. Przestrzegamy.

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Źródło:
Konkret24

Jedni straszą hordami migrantów; drudzy twierdzą, że Polska jest wyłączona z lokowania migrantów. Jedni alarmują, że pakt migracyjny już działa; drudzy uspokajają, że nie wejdzie w życie. Wyborca może odnieść wrażenie, że Unia Europejska właśnie decyduje w sprawie paktu migracyjnego - nic bardziej mylnego. To kampanijna gra. Ekspert tłumaczy, dlaczego się opłaca.

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Źródło:
TVN24+

Spór o referendum w sprawie prawa aborcyjnego był jednym z gorętszych momentów debaty Szymona Hołowni i Magdaleny Biejat. Marszałek Sejmu przekonywał, że w obecnej sytuacji "optymalne będzie referendum". Wyjaśniamy, dlaczego samo referendum nie przesądzi o zmianie prawa. 

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w sieci generuje nagranie z fragmentem przemówienia Donalda Tuska w Holandii. Na jego podstawie internauci twierdzą, że polski premier o wybuch drugiej wojny światowej obwinił... Polskę. Lecz Tusk powiedział coś innego.

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy masowo ruszyli po polskie obywatelstwo" - ogłosił na nagraniu europoseł Konfederacji Marcin Sypniewski. Według niego w 2024 roku 40 tysięcy z nich dostało polski paszport. Nieprawda, o wiele mniej.

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki, odpowiadając na pytania dotyczące swoich mieszkań, zapewnił, że "nie ma nic do ukrycia". Mówił, że opublikuje swoje oświadczenie majątkowe, jeśli tylko będzie taka możliwość prawna. Tylko że zdaniem ekspertów już może to zrobić. Oto dlaczego zależy to od samego prezesa IPN.

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Źródło:
Konkret24

Czy premier kiedykolwiek zapowiadał, że będzie obchodził polskie prawo? Tak w kontekście dyskusji o przestrzeganiu konstytucji twierdzą posłowie PiS Zbigniew Bogucki i Michał Wójcik. Tylko że manipulują głośną już wypowiedzią Donalda Tuska.

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Źródło:
Konkret24

Pożar kościoła, do którego doszło w Walii, wywołał kolejną falę antyimigranckich komentarzy - także w polskiej sieci. Powodem jest stworzony na bazie tego wydarzenia fake news, jakoby ogień podłożyło dwoje Pakistańczyków. Policja jednak zaprzecza.

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Źródło:
Konkret24

W sieci krążą dwa niemal identyczne zdjęcia z uroczystości w ogrodzie Białego Domu. Na jednym z nich wśród gości widać Karola Nawrockiego, na drugim - w tym samym miejscu stoi zupełnie inny, nieznany mężczyzna. Sprawdziliśmy, które z tych zdjęć jest autentyczne, a które jest przeróbką.

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Źródło:
Konkret24

Pismo jednego z polskich dowódców wojskowych ma być dowodem, że Polska wyśle "korpus interwencyjny" na Ukrainę - tak twierdzą posłowie Roman Fritz i Konrad Berkowicz. Dowództwo operacyjne zaprzecza tym informacjom i pisze o "pożywce dla rosyjskich ośrodków propagandowych".

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Temat bykowego, czyli podatku dla osób bezdzietnych, wrócił w publicznej debacie za sprawą petycji, która trafiła do Sejmu. Ten pomysł forsuje również kandydujący na prezydenta Marek Jakubiak. Jako wzór wskazuje Niemcy. Porównanie jest niewłaściwe, a ekspert tłumaczy, dlaczego bykowe kłóci się z konstytucją.

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Źródło:
TVN24+