FAŁSZ

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes
Wołodymyr Zełenski przybył do Wilna na szczyt Inicjatywy Trójmorza
Wołodymyr Zełenski przybył do Wilna na szczyt Inicjatywy Trójmorza
Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenski przybył do Wilna na szczyt Inicjatywy TrójmorzaWołodymyr Zełenski

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Od początku kwietnia w polskich mediach społecznościowych zaczęły krążyć posty informujące, jakoby żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska kupiła Highgrove House, prywatną rezydencję króla Karola III i królowej Kamili znajdującą się w hrabstwie Gloucestershire. Według niektórych internautów zakupu dokonał prezydent Zełenski.

Tak np. w poście opublikowanym 3 kwietnia czytamy: "Zełenski kupil rezydencję Highgrove House za 20 milionów funtów od króla Wielkiej Brytanii Karola III. Do sprzedaży p. doszło 29 lutego 2024 r. podczas wizyty żony #Zełenski w Wielkiej Brytanii. Wiadomo jest, że Zełenski nie wiąże swojej przyszłości z Ukrainą" (pisownia wszystkich postów oryginalna). Tylko ten jeden wpis ma ponad 66 tysięcy wyświetleń. "Wielka Brytania. Dom Króla Karola na wsi. Wartość: 20 000 000 £ Kupujący: Olena Zelensky. Kiedy: marzec 2024" - to z kolei treść posta opublikowanego 5 kwietnia. Wyświetlono go ponad 216 tysięcy razy.

FAŁSZ
Wprowadzający w błąd post opublikowany na początku kwietnia 2024 rokux.com

Podobne wpisy pojawiły się na Facebooku. "Zełenski kupil rezydencję Highgrove House za 20 milionów funtów od króla Wielkiej Brytanii Karola III. Do sprzedaży p. doszło 29 lutego 2024 r. podczas wizyty żony Zełenskiego w Wielkiej Brytanii. Wiadomo jest, że Zełenski nie wiąże swojej przyszłości z Ukrainą. Na wojnie dużo się zarabia" - czytamy w poście z 3 kwietnia. A w opublikowanym dwa dni później: "Zelenski – za 20 milionów funtów – nabywa Highgrove House, byłą rezydencję króla Karola... Wojna to jednak dobry interes!"

"Co w rodzinie to nie zginie" - napisał także 5 kwietnia kolejny internauta na Facebooku. Do posta dodał zdjęcie księcia Karola z żoną księżną Dianą i dwójką synów na tle rezydencji Highgrove House z nagłówkiem: "Dom wysokości Wielka Brytania. Mieszkanie króla Carlo na wsi. Wartość: 20 000 000 £ Kupujący: Olena Zelensky. Kiedy: marzec 2024". Post udostępniono 254 razy, pozostawiono pod nim prawie 250 reakcji.

Przestrzegamy: krążąca informacja o rzekomym nabytku Ołeny Zełenskiej nie może być uznawana za prawdę. 5 kwietnia przekaz zweryfikowała jako fałszywy amerykańska redakcja fact-checkingowa Snopes.

Portal rzekomo brytyjski, a prorosyjska propaganda po... rosyjsku

W niektórych postach podano źródło tych doniesień: stronę londoncrier.co.uk (The London Crier). Wygląda jak anglojęzyczny portal informacyjny, zakładki dotyczą newsów z Wielkiej Brytanii, Ameryki, wojny w Ukrainie czy Strefy Gazy. "Zelenskyy kupił Highgrove House, dawną rezydencję króla Karola za 20 milionów funtów" - brzmi tytuł artykułu na tej stronie. Tekst nie jest datowany, najwcześniej zachowana wersja w Wayback Machine pochodzi z 2 kwietnia 2024 roku.

Czy to wiarygodne źródło? Stronę londoncrier.co.uk założono ją 26 marca 2024 roku, czyli na tydzień przed tym, jak doniesienia o rzekomym zakupie angielskiej posiadłości przez żonę Zełenskiego zaczęły krążyć w anglojęzycznym i polskim internecie. Na stronie brak podstawowych informacji, kto jest wydawcą czy redaktorem naczelnym portalu The London Crier. Nie podano składu redakcji ani adresu siedziby. Za to w stopce czytamy: "Wszelkie prawa zastrzeżone - The London Crier, 1863-2023", co sugeruje, że roszczenia dotyczące praw autorskich obejmują... 160 lat. W zakładce "Warunki", gdzie powinny być warunki korzystania z witryny, jest... łaciński tekst typu lorem ipsum używany przez projektantów stron internetowych do wypełniania tekstem projektów. Redakcja Snopes ustaliła, że nigdy nie istniała prawdziwa gazeta "The London Crier". Za to może być znana czytelnikom książek australijskiej autorki romansów Stephanie Laurens - w jej książkach taka fikcyjna gazeta pojawiała się kilkukrotnie.

Strona przedstawia się jako "najbardziej zaufane źródło bezstronnych wiadomości w Londynie" - a tymczasem wśród publikowanych przez nią artykułów w języku angielskim są teksty zgodne z prorosyjską propagandą, a niektóre są nawet po rosyjsku. Na przykład artykuł pt. "Kreml oskarża Ukrainę o zbrodnie wojenne". Tylko jego tytuł jest w języku angielskim, pozostała część - w rosyjskim. Materiał skasowano, zachowała się tylko jego archiwalna wersja.

Zarchiwizowana wersja artykułu portalu The London Crier: tytuł po angielsku, reszta po rosyjsku londoncrier.co.uk

Znany schemat tworzenia fałszywych przekazów

"Nie ma dowodów na poparcie tego twierdzenia.  Z ogólnodostępnych informacji wynika, że ​​budynek nie zmienił właściciela" - konkluduje redakcja Snopes, pisząc o Highgrove House.

Artykuł The London Crier przytacza cytaty z nagrania rzekomego agenta nieruchomości Sama Murphy'ego. Chodzi o trwające ponad cztery minuty nagranie wideo pt. "Volodymyr Zelensky kupił Highgrove House od króla Karola III za ponad 20 milionów funtów" (zachowała się tylko zarchiwizowana wersja). Zarówno film, jak i cały kanał Sama Murphy'ego (@SamMurphyRealEstate) są dziś niedostępne, zachowały się tylko ich archiwalne wersje.

FAŁSZ
Zarchiwizowana wersja nagrania nt. rzekomego zakupu posiadłości Karola III przez Zełenskiego youtube.com

Jak ustaliła redakcja Snopes, kanał założono w lutym 2024 roku, czyli na kilka tygodni przed tym, jak teza o rzekomym zakupie rezydencji stała się popularna. Kanał miał niecałe 300 subskrypcji, wcześniej opublikowano w nim dwa nagrania: "Imperium nieruchomości króla Karola III" i "Księżniczka Eugenia informuje o stanie zdrowia Karola".

Cały ten schemat przypomina inną fałszywą historię rozsyłaną w polskiej sieci przez prorosyjskie profile: rzekomego zakupu willi w Egipcie przez teściową Wołodymyra Zełenskiego. Opisywaliśmy ją w Konkret24 w lutym tego roku. Pomysł "zasiania" w sieci nieprawdziwej historii był podobny. Wtedy źródłem doniesień był nieistniejący dziennikarz śledczy, co sprawdzili dziennikarze z redakcji The New Arab. Ich śledztwo potwierdziło, że historia została sfabrykowana. Nagrania, w których nieistniejący dziennikarz przedstawiał rzekome dowody na zakup egipskiej willi przez teściową Zełenskiego, szybko zniknęły z YouTube wraz z całym kanałem. Podobnie jak teraz te dotyczące rezydencji brytyjskiego króla.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24, Snopes

Źródło zdjęcia głównego: Mistervlad/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Krytyka Zielonego Ładu należy do głównych tematów kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk "w parę dni po chwili, kiedy został premierem", mógł na Radzie Europejskiej odrzucić Zielony Ład. Tylko że wówczas - w grudniu 2023 roku - Rada nie zajmowała się tym tematem. Poza tym Zielonego Ładu nie można po prostu "odrzucić" jedną decyzją. Wyjaśniamy.

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS wykorzystują zarządzenie prezydenta Warszawy, dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta, do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości zarządzone przez prezydenta Warszawy w urzędzie miasta standardy równego traktowania - dotyczące między innymi symboli religijnych - są sprzeczne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011 roku. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, czego dotyczył ten wyrok.

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych generują posty z informacją, jakoby niemiecka polityk AfD została skazana za udostępnienie statystyk dotyczących napaści na tle seksualnym popełnianych przez afgańskich imigrantów. Przekaz ten rozpowszechnia między innymi poseł Konfederacji. Ale to nieprawda. Wyrok niemieckiego sądu dotyczył czego innego.

Berkowicz: niemiecka polityk "skazana za opublikowanie statystyk" o imigrantach. Nie, za co innego

Berkowicz: niemiecka polityk "skazana za opublikowanie statystyk" o imigrantach. Nie, za co innego

Źródło:
Konkret24

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Były prezes TVP Jacek Kurski wykorzystał wywiad w Radiu Zet, by przedstawić swoją wizję telewizji publicznej za jego czasów. Mówił więc, że "była obiektywna", "pokazywała prawdę" i "spełniała najwyższe standardy dziennikarskiej rzetelności". Wyjaśniamy, dlaczego te frazy należy włożyć w cudzysłów. I jakie jeszcze nieprawdy wygłosił Kurski.

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Była premier Beata Szydło oświadczyła w nagranym wystąpieniu, że premier Donald Tusk "nie wie, co nadzoruje" i "opowiada głupoty o likwidacji oddziałów zamiejscowych ABW". Tylko że Tusk nie mówił o oddziałach zamiejscowych, a struktury ABW uszczupliła rzeczywiście Szydło, gdy kierowała rządem.

Szydło do Tuska: "opowiadasz pan głupoty". Wcale nie

Źródło:
Konkret24

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

"Co miał na myśli?", "co to za wojska?", "to chyba kamikadze" - zastanawiają się internauci, komentując w mediach społecznościowych wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Siedlcach. Porównał tam kandydujących do Parlamentu Europejskiego polityków Adama Bielana i Jacka Kurskiego do "żołnierzy wojsk jednorazowego przeznaczenia". Sprawdziliśmy, co to znaczy. Wyjaśnienia są różne, jedno dotyczy "źle zaplanowanej przez dowodzącego operacji".

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Źródło:
Konkret24

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda używa wiralowego nagrania, by pokazać rzekomą niechęć francuskich pilotów do udziału Francji w wojnie w Ukrainie. Materiał skomentowała nawet rzeczniczka rosyjskiego MSZ. To manipulacja. Chodzi o odpowiednią... perspektywę.

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24