"Fajnie fejkujesz". Ale te krzyże to akurat prawda

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24
Śniadanie wielkanocne dla samotnych i potrzebujących w Warszawie
Śniadanie wielkanocne dla samotnych i potrzebujących w WarszawieTVN24
wideo 2/5
TVN24Śniadanie wielkanocne dla samotnych i potrzebujących w Warszawie

Światła w oknach wieżowców ułożone w kształt trzech krzyży niczym na Golgocie - tak Nowy Jork miał świętować Wielkanoc w latach 50. Nie wszyscy internauci wierzą, że fotografia jest prawdziwa.

Czarno-białe zdjęcie panoramy Nowego Jorku zrobione po zmierzchu obiegło polskojęzyczne media społecznościowe w okresie Wielkanocy. Ma przedstawiać widok miasta z lat 50. ubiegłego wieku. Zwróciło uwagę internautów, ponieważ w trzech najwyższych wieżowcach światła w oknach są tak zapalone, że układają się w znak krzyża. Wyglądają jak trzy krzyże na Golgocie. "Nowy Jork, Wielkanoc w 1956 roku. Życzę wszystkim wesołych Świąt!" - napisał autor tweeta z 8 kwietnia (pisownia postów oryginalna). Dzień później, w Wielką Niedzielę, zdjęcie publikowali też użytkownicy Facebooka.

PRAWDA
Jeden z postów, w którym pokazano zdjęcie z Nowego JorkuTwitter

Nie wszyscy internauci wierzyli, że to prawdziwa fotografia. "Sprawdz dokładnie mordeczko jak fajnie fejkujesz" - napisał jeden z nich w komentarzach pod wspomnianym postem. Inni stwierdzali, że takie coś - czyli ekspozycja symboli religijnych - nie byłaby teraz możliwa. "To se ne vrati!"; "1956... nie dziś. Dziś zajączki i tęczowe 'pisanki'"; "Jeszcze było normalnie, po Bożemu, a teraz?" - pisali w komentarzach na Twitterze i Facebooku.

Sprawdziliśmy historię zdjęcia panoramy Nowego Jorku. Okazuje się, że miasto wciąż świętuje Wielkanoc, zdobiąc budynki światłami, ale inaczej.

Fotografia z kalifornijskiej gazety, 1956 rok

W 2015 roku fotografię opisała amerykańska redakcja fact-checkingowa Snopes - i potwierdziła jej autentyczność. Zdjęcie opublikowano w gazecie "Oxnard Press-Courier" z siedzibą w kalifornijskim mieście Oxnard (w pobliżu Los Angeles). Numer, w którym je zamieszczono, pochodzi z 31 marca 1956 roku, czyli z Wielkiej Soboty. Skany tego wydania gazety są dostępne w serwisie News.google.pl. Według opisu zdjęcie pochodzi z zasobów United Press Telephoto. Jego pełny opis brzmi:

Oświetlone na Wielkanoc - ogromne krzyże, utworzone przez rozświetlone okna, rozbłysły nad panoramą Nowego Jorku jako część wielkanocnej ekspozycji w dzielnicy finansowej Manhattanu. Ta scena, sfotografowana z dachu Municipal Building, przedstawia krzyże o wysokości 150 stóp (niemal 47 m - red.) na budynkach Cities Service Co., City Bank-Farmers Trust Co. i Forty Wall Street Corp.

PRAWDA
Zdjęcie Nowego Jorku opublikowane w "Oxnard Press-Courier" 31 marca 1956 roku "Oxnard Press-Courier", News.google.com

Czy podobna ekspozycja byłaby dziś niemożliwa? Redakcja Snopes zauważa, że rozświetlone okna w budynkach układające się w kształt krzyża wykorzystano w Oklahoma City w Wielkanoc 2010 roku. W Nowym Jorku oświetlaniem wieżowców celebruje się święta do dzisiaj - światła nie układa się już jednak w krzyże, lecz stosuje się kolorowe iluminacje na zewnątrz. Pastelowym oświetleniem budynku Empire State Building świętowano również tegoroczną Wielkanoc.

Oświetlenie Empire State Building w Nowym Jorku 8 i 9 kwietnia 2023 rokuEsbnyc.com

Autor:Gabriela Sieczkowska

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Twitter