FAŁSZ

Grad fejków na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie

W czasie irańskiego ostrzału w sieci pojawiło się szereg fałszywych informacji

Fragment gry, filmiki sprzed lat, nieaktualne zdjęcie ajatollaha Chameneiego i fałszywy napis na okręcie - podczas irańskiego, rakietowego ostrzału w odpowiedzi na amerykański atak, w sieci pojawił się szereg fałszywych informacji.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W nocy z wtorku na środę dwie irackie bazy, w których stacjonują m.in. żołnierze USA, zostały ostrzelane. Odpowiedzialność za atak wziął Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Ani strona amerykańska, ani iracka nie poinformowały o rannych czy zabitych. Zdaniem irańskiej telewizji państwowej w ataku zostało zabitych 80, jak określono, "amerykańskich terrorystów".

CZYTAJ WIĘCEJ O ATAKU NA IRACKIE BAZY Z ŻOŁNIERZAMI USA >

Była to odpowiedź na śmierć generała Kasema Sulejmaniego, osoby nr 2 w Iranie, a także siedmiu innych osób. Samochód Sulejmaniego ostrzelano z dronów rakietami. Atak miał miejsce namiędzynarodowym lotnisku w Bagdadzie.

CZYTAJ WIĘCEJ O ATAKU, W KTÓRYM ZGINĄŁ SULEJMANI >

W nocy, gdy irańskie pociski spadały na bazy z żołnierzami amerykańskimi, w sieci zaroiło się od wpisów z fałszywymi informacjami, w tym nagraniami wideo i zdjęciami, które miały przedstawiać trwający atak, a w rzeczywistości przedstawiały zupełnie inne wydarzenia.

Pojawiające się w mediach społecznościowych informacje na bieżąco weryfikowała redakcja portalu BuzzFeed.

Fragment gry

W czasie ostrzału, ale też wcześniej w sieci krążyło nagranie mające przedstawiać amerykański atak na generała Sulejmaniego. W rzeczywistości był to fragment wersji demonstracyjnej gry, którą planowano wyprodukować na urządzenia mobilne. Pisaliśmy o tym w środę.

Stare zdjęcie ajatollaha

Użytkownicy Twittera i część arabskich mediów sugerowali, a nawet pisali wprost, że atak osobiście nadzoruje duchowy-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei.

Zdjęcie mające ten nadzór dokumentować pochodzi z oficjalnej strony irańskiego duchownego. Pokazuje jego wizytę w maju 2014 na "wystawie osiągnięć irańskich sił powietrznych". Duchowny spotkał się wówczas także z dowództwem oraz z żołnierzami. Wydarzenie pokazano również na Twitterze Chamenei.

Wideo sprzed dwóch lat

W nocy z wtorku na środę pojawiło się także w mediach społecznościowych wiele materiałów, mających przedstawiać bieżące wydarzenia, podczas gdy nie miały z nimi nic wspólnego.

Użytkownicy Twittera, część mediów - w tym półoficjalna agencja irańska Fars oraz brytyjski tabloid - opublikowała zdjęcie, które jest fragmentem emitowanego przez irańską telewizję rządową nagrania sprzed dwóch lat.

fałsz

Wpis brytyjskiego tabloidu

Pokazuje wystrzał jednej z irańskich rakiet w czerwcu 2017 roku. Była wymierzona w znajdujące się w Syrii pozycje tak zwanego Państwa Islamskiego. Odwrócone wyszukiwanie obrazu Google pokazuje, że zdjęcie było wówczas bardzo popularne.

Wpis irańskiej agencji nie został skasowany i jest cały czas dostępny.

prawda

Zdjęcie publikowały wówczas największe zagraniczne media

Nie Irak, a Gaza

Na Twitterze pojawiało się także zdjęcie pokazujące potężny wybuch i zabudowania. Jeden z użytkowników napisał, że jest to "pierwsze zdjęcie zaatakowanej bazy wojskowej". Dodał też, że do tej pory uderzyło w nią 14 rakiet.

W odpowiedzi inny internauci wskazywali, że zdjęcie jest stare i przedstawia wybuch, do jakiego doszło w Gazie, blisko granicy z Izraelem. To prawda. Autorem jest fotograf Agencji France-Presse. Zdjęcie zrobił w listopadzie 2019 roku. Można je kupić w sieci.

Autor wpisu, który przedstawił fotografię jako aktualną, przyznał to w kolejnym poście. Jednak wcześniejszego nie skasował. Dodał, że jego celem była "relacja najnowszych informacji w sprawie ataku".

Nie ostrzał Iraku, a pokaz z Kataru

W sieci, między innymi na parodystycznym koncie amerykańskiego aktora Roberta de Niro, pojawiło się również wideo na którym widać szereg startujących jedna za drugą rakiet. Prowadzący profil poinformował jednocześnie w komentarzu o irańskim ataku.

Wideo pochodzi jednak z Kataru. W maju zeszłego roku tamtejsza armia przeprowadziła specjalny pokaz brazylijskiego systemu rakietowego ASTROS II. Wideo można obejrzeć na stronie military.com lub w mediach społecznościowych właśnie z majową datą.

Nie Irak, a rosyjski poligon

W internecie można również obejrzeć wideo dokumentujące rosyjskie ćwiczenia z maja 2014 roku, przedstawione jako trwający atak irański. Jest ono oznaczone znakiem rosyjskiej państwowej telewizji.

"Iran wysyła rakiety na amerykańskie bazy" - napisał o tym nagraniu jeden z użytkowników Twittera.

Fejkowy napis na okręcie

Użytkownicy Twittera dzielili się również zdjęciem lotniskowca USS Abraham Lincoln, na którego pokładzie miał się znajdować ogromny napis po angielsku, wykonany z białej farby "F**k Iran" (P***rzyć Iran" - pol.).

"Dziękujemy" - napisał jeden z internautów w skierowanym do prezydenta USA Donalda Trumpa komentarzu.

Jednak zdjęcie nie jest prawdziwe. To kolejna przeróbka fotografii sprzed lat. Okręt został sfotografowany w listopadzie 2002 roku, ale namalowano na nim wówczas napis po angielsku "Ready now" (Jesteśmy gotowi - pol.).

Fotografię można zobaczyć na oficjalnej stronie amerykańskiej marynarki wraz z wyjaśnieniem, że była to odpowiedź załogi na zawołanie ówczesnego amerykańskiego prezydenta Georg'a W. Busha.

prawda

Zdjęcie na stronie amerykańskiej marynarki

Cztery lata później portal Snopes opisywał przeróbkę tego zdjęcia. Napis na okręcie miał wówczas brzmieć ""F**k Irak" (P***rzyć Irak" - pol.).

Autor: Jan Kunert / Źródło: BuzzFeed, Konkret24; zdjęcie:

Pozostałe wiadomości

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24

Aktorzy Mel Gibson i Mark Wahlberg oraz przedsiębiorca Elon Musk razem rzekomo mają stworzyć filmową inicjatywę antylewicową w ramach walki ze zjawiskiem woke - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Musk ma w to zainwestować miliard dolarów. Nie jest to jednak prawda. 

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie swoje myśliwce F-16. To jednak przekłamanie wynikające z błędnej interpretacji posta prezydenta Ukrainy. Tłumaczymy, jak powstało.

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Kilka dni po zamachu na Donalda Trumpa w sieci - także polskiej - zaczął krążyć przekaz, że w Stanach Zjednoczonych powstaje "armia weteranów". Mają oni "tłumić ewentualne niepokoje społeczne i zamieszki". Jako dowód rozpowszechniane jest wideo pokazujące rzekomą "armię". Tylko że przekaz jest fake newsem.

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Źródło:
Konkret24

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

"Ale dać Polakowi to rozdawnictwo", "złodziejstwo" - to reakcje internautów na przekaz w sieci, jakoby "przeciętna ukraińska rodzina" miała dostawać 10 tysięcy złotych miesięcznie w ramach różnego rodzaju świadczeń. To fake news stworzony poprzez manipulację danymi.

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24