Jaka część populacji otrzymała już dwie dawki szczepionki na COVID-19 - w Polsce i na świecie

Jaka część populacji otrzymała już dwie dawki szczepionki na COVID-19

Tylko w siedmiu państwach monitorowanych przez portal Our World in Data obie dawki szczepionki na COVID-19 dostało więcej niż 1 proc. obywateli. Przoduje Izrael - tam dwie dawki przyjęła już jedna piąta populacji. Niewiele lepiej wygląda sytuacja na świecie, jeśli chodzi o część populacji zaszczepionej pierwszą dawką - w większości państw odsetek ten utrzymuje się poniżej 3 proc. Polska jest pod koniec drugiej dziesiątki.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Do tej pory udało się wykonać ponad 1 milion 176 tysięcy szczepień (przeciw COVID-19 - red.), z czego pierwszą dawką zaszczepiono ponad 976 tysięcy osób. Już mamy ponad 200 tysięcy Polaków zaszczepionych dwiema dawkami - poinformował w poniedziałek 1 lutego Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień, podał TVN24.pl.

Na konferencji prasowej Dworczyk zapewniał, że takie tempo szczepienia "wpisuje się w nasz program zakładający, że do końca kwartału zaszczepimy trzy miliony Polaków".

A jak jest w innych krajach? Sprawdziliśmy, w których państwach na świecie zaszczepiono pierwszą dawką największą część populacji - i gdzie wśród nich jest Polska. A także: które kraje przodują pod względem odsetka populacji zaszczepionego już dwoma dawkami szczepionki.

Gdzie najwięcej zaszczepiono pierwszą dawką

Dane o liczbie mieszkańców i procencie populacji poszczególnych państw zaszczepionych jedną i dwoma dawkami szczepionki na COVID-19 publikuje na bieżąco portal Our World in Data prowadzony przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Monitoruje statystyki z 43 krajów. W jego zestawieniu są tylko te kraje, które informują o wykorzystanych dawkach szczepionek z podziałem na pierwszą i drugą - dlatego brakuje m.in. Chin, Turcji i Indii.

Według danych na 30 stycznia największy odsetek obywateli pierwszą dawką zaszczepił niewielki, bo 34-tysięczny Gibraltar (zamorskie brytyjskie terytorium zależne) - 38,2 proc. Spośród państw pierwszą piątkę stanowią:

Izrael - 34,74 proc.

Zjednoczone Emiraty Arabskie - 28,96 proc.

Wielka Brytania - 13,22 proc.

Bahrajn - 10,02 proc.

Stany Zjednoczone - 7,27 proc.

Polska była na 18. miejscu - z 2,53 proc. populacji zaszczepionej pierwszą dawką. Przed nami były: Słowenia - 2,55 proc., Hiszpania i Finlandia - po 2,61 proc.

Mniejszy procent populacji niż w Polsce zaszczepiono pierwszą dawką m.in. w Belgii - 2,36 proc., na Węgrzech - 2,3 proc., we Włoszech - 2,22 proc., w Niemczech - 2,21 proc. i Czechach - 2,15 proc.

30 państw i terytoriów z najwyższym procentem populacji zaszczepionej przeciw COVID-19 co najmniej pierwszą dawką szczepionki Our World in Data | ourworldindata.org

W większości państw odsetek populacji zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na COVID-19 utrzymuje się poniżej 3 proc.

Z wyjątkiem Izraela mały odsetek populacji w pełni zaszczepionej

Zestawienie państw, w których mieszkańcy otrzymali wszystkie dawki zalecane w protokole szczepień, obejmuje 40 krajów (nie ma w nim m.in. Bahrajnu, Brazylii, Gibraltaru). W większości państw dwie dawki szczepionki otrzymało nie więcej niż 1 proc. obywateli; tylko siedem państw przekroczyło ten próg.

Według danych na 30 stycznia najwięcej w pełni zaszczepionych obywateli miały:

Izrael - 19,98 proc.

Zjednoczone Emiraty Arabskie - 2,53 proc.

Stany Zjednoczone - 1,59 proc.

Islandia - 1,41 proc.

Dania - 1,25 proc.

30 państw i terytoriów z najwyższym odsetkiem populacji zaszczepionej na COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami (stan na 30 stycznia 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Polska była na 19. miejscu - z 0,52 proc. populacji zaszczepionej dwoma dawkami. Więcej było m.in. we Włoszech - 0,94 proc., Hiszpanii - 0,54 proc., Niemczech - 0,55 proc., Portugalii - 0,67 proc., Wielkiej Brytanii - 0,72 proc.

Mniejszy procent niż w Polsce zaszczepionych dwoma dawkami miały m.in. Grecja - 0,37 proc., Czechy - 0,33 proc., Irlandia - 0,28 proc., Argentyna - 0,19 proc.

Należy zauważyć, że ranking za 30 stycznia może ulec zmianie, ponieważ w przypadku niektórych państw ostatnie dane pochodzą z wcześniejszych dni.

Różnice w tempie szczepień

Różnice w procencie zaszczepionych obywateli drugą dawką w poszczególnych krajach wynikają nie tylko z dostępności szczepionek, ale też m.in. przyjętej strategii szczepień.

Liczba przypadków koronawirusa na świecie przekroczyła 100 milionów
Liczba przypadków koronawirusa na świecie przekroczyła 100 milionówtvn24

Szybkie szczepienia w Izraelu były możliwe dzięki umowie tego państwa z amerykańską firmą Pfizer. Ten farmaceutyczny koncern zgodził się na szybkie dostawy szczepionki w zamian za częściowy dostęp do bazy danych izraelskiego programu szczepień - opisywał portal TVN24.pl, przywołując ustalenia "Financial Times".

Z kolei w Wielkiej Brytanii m.in. ze względu na pojawienie się bardziej niebezpiecznego wariantu koronawirusa postanowiono podać pierwszą dawkę szczepionki jak największej liczbie osób z grup ryzyka. "Logika kliniczna polega na tym, że jedna dawka zapewnia znaczny stopień ochrony, pozwalając jednocześnie na szybkie udostępnienie ograniczonych zasobów szczepionki bardziej narażonym osobom" - pisała 14 stycznia na portalu Politico Cristina Gallardo (polska wersja dostępna na Onet.pl). Gallardo stwierdziła, że na szybkość szczepień w Wielkiej Brytanii miały też wpływ m.in. szybko rozpoczęte negocjacje z producentami, szybka zgoda na użycie szczepionek ze strony krajowego urzędu regulacji leków (Wielka Brytania zatwierdziła szczepionkę Pfizer/BioNTech dwa tygodnie wcześniej niż Europejska Agencja Leków) oraz szeroka sieć punktów szczepień.

W krajach Unii Europejskiej dużym problemem są opóźnienia w dostawach zakontraktowanych szczepionek Pfizera. W niektórych regionach Włoch modyfikowany jest plan całej kampanii. W Lacjum z powodu braków zawieszono podawanie pierwszej dawki seniorom po to, by wystarczyło ich dla tych osób, które czekają na drugą - relacjonuje portal TVN24.pl.

Polski rząd, opracowując strategię szczepień, zdecydował się zostawiać z każdej partii dostaw połowę dawek w magazynach. W ten sposób zapewnił szczepionki dla osób oczekujących na drugą dawkę.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, Our World in Data; zdjęcie: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Tusk zapowiedział, że częścią rządowej strategii migracyjnej będzie "czasowe, terytorialne zawieszenie prawa do azylu". Premier przywołał rozwiązania przyjęte w Finlandii. Wyjaśniamy, co dokładnie tam wprowadzono.

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych kilka tygodni po przejściu powodzi krąży zdjęcie rzekomo pokazujące zapłakaną kilkuletnią dziewczynkę ze szczeniakiem, rzekomą ofiarę kataklizmu. Zdjęciu najczęściej towarzyszy przekaz, że ofiary powodzi nie otrzymują pomocy. Ale zdjęcie nie jest autentyczne, wykorzystywano je też już wcześniej. Wyjaśniamy.

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Źródło:
Konkret24

Nagranie, na którym jakoby migrant zepchnął dziecko z peronu, oburzyło internautów i stało się okazją do wyrażania nienawiści wobec obcych. Okazuje się jednak, że zdarzenie nie ma nic wspólnego z imigrantami. Wyjaśniamy, co na nim widać i gdzie zostało nagrane.

"Ubogacacz kulturowy" spycha dziecko na tory? Co pokazuje to nagranie

"Ubogacacz kulturowy" spycha dziecko na tory? Co pokazuje to nagranie

Źródło:
Konkret24

Polityk PiS zarzucił minister zdrowia, że za jej rządów likwidowane są kierunki lekarskie na uczelniach. Izabela Leszczyna odpowiedziała mu, że wprowadza w błąd, ponieważ jej resort wprowadził "zerowy limit" na przyjęcia na studia. Wyjaśniamy, co oznacza "zerowy limit" i jak ma się do likwidacji kierunku.

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

Źródło:
Konkret24

"Żart?", "fejk?", "serio?" - pytają internauci, dziwiąc się, że prezydent Andrzej Duda otrzymał w Mongolii tytuł doktora honoris causa. Tak, to prawda, ale to nie jest nowa informacja. A ekspert tłumaczy, że "zdarza się w praktyce dyplomatycznej". Lista - nie tylko polskich - prezydentów tak uhonorowanych jest długa.

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Źródło:
Konkret24

Amerykański instruktor F-16 jakoby zginął podczas rosyjskiego ataku na ukraińską bazę lotniczą - wynika z popularnego przekazu. Dowodem ma być rzekomy post wdowy po żołnierzu. Ten przekaz to przykład rosyjskiej dezinformacji. Oto jak powstała.

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

"Deportować na front", "uciekał przed wojną" - pisali niektórzy internauci w reakcji na doniesienia o tym, że we Wrocławiu Ukrainiec rzekomo potrącił parę z dzieckiem. Do wypadku doszło w innym miejscu, a sprawca nie był obywatelem Ukrainy.

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Źródło:
Konkret24

Władze amerykańskiego stanu Teksas rzekomo zakazały wnoszenia do szkół tęczowych flag. Taki przekaz krąży w mediach społecznościowych. Tylko że pierwotna informacja zaczęła funkcjonować w oderwaniu od swojego źródła. Wyjaśniamy.

Teksas zakazał wnoszenia tęczowych flag do szkół? Nie, to "skradziona satyra"

Teksas zakazał wnoszenia tęczowych flag do szkół? Nie, to "skradziona satyra"

Źródło:
Konkret24, USA Today

"W Polsce mamy obecnie cały czas rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych" - alarmował w telewizji poseł Konfederacji Przemysław Wipler. Sprawdziliśmy: rekordu tymczasowo aresztowanych nie ma, jednak to nie oznacza, że ich sytuacja jest dobra i nie ma problemu z nadużywaniem stosowania tego środka zapobiegawczego. Przedstawiamy statystyki i zapowiedzi zmian w tym zakresie.

Wipler: mamy rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych. Co pokazują dane

Wipler: mamy rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych. Co pokazują dane

Źródło:
Konkret24

Były sekretarz generalny NATO rzekomo został pozwany za "podżeganie do konfliktu w Ukrainie", za co ma mu grozić kara dożywotniego więzienia. Wyjaśniamy, że Jens Stoltenberg wcale nie został "pozwany". Pokazujemy, jak wiele wątków rosyjskiej propagandy jest w tej historii.

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Źródło:
Konkret24

Według popularnego przekazu transport "mobilnych wyrzutni rakiet balistycznych" miał poruszać się w ostatni weekend po Iranie. Ten przekaz wsparła rosyjska machina dezinformacyjna. Okazuje się, że fotografia, której użyto, nie ma nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. Wyjaśniamy.

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych obok nagrań pokazujących skutki ataków izraelskich na Bejrut pojawiają się też takie, które nie mają z tym nic wspólnego. Materiały prawdziwe bywają też łączone z materiałami sztucznie wygenerowanymi.

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych pojawiła się historia bojkotu turnieju szachowego przez ukraińską szachistkę. Choć historia jest prawdziwa, to wydarzyła się kilka lat temu. Jednak sposób jej rozpowszechniania i profile do tego wykorzystane pokazują, że sprawa ma wiele wspólnego z bieżącą sytuacją. Wyjaśniamy, jak tą akcją rosyjskie i prorosyjskie konta chciały pokazać "ukraińską hipokryzję".

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Źródło:
Konkret24

Na pierwszy rzut oka krążący w sieci wykres rzeczywiście zastanawia, bo pokazuje, jak mała jest wciąż ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Dlatego krytycy tezy o globalnym ociepleniu chętnie go wykorzystują - na przykład, by podważać politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Zapominają, że nie zawsze liczy się ilość, ważny jest jej efekt. Wyjaśniamy.

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Źródło:
Konkret24

Pytanie "czy Unia chce zakazać kawy?", przewija się ostatnio w wielu komentarzach w mediach społecznościowych. Poseł Konfederacji straszy nawet, że "niedługo będziemy mogli napić się co najwyżej kawy zbożowej". W tle tego manipulacyjnego przekazu jest pewna zmiana regulacji w Unii Europejskiej i chęć wykorzystania jej do wzmocnienia antyunijnych nastrojów w społeczeństwie.

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych notuje nagranie, na którym widać dziwne zwierzę przemykające chodnikiem. Szakal? Wilk? Arabski pies? - zastanawiają się internauci. A może chupacabra, czyli legendarne stworzenie atakujące zwierzęta domowe w krajach obu Ameryk. Ustaliliśmy, co to jest i skąd pochodzi nagranie. Trzeba uważać, gdy się takie zwierzę spotka.

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Sprawa była głośna. Premier Donald Tusk najpierw podpisał się pod postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, a potem oświadczył, że wycofuje kontrasygnatę. Rozgorzał polityczny spór: czy mógł, na jakiej podstawie i jak to uchylenie kontrasygnaty się zmaterializuje. Otóż powstał taki dokument - publikujemy go w Konkret24. Lecz zdaniem prawników wątpliwości pozostały.

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozchodzi się rzekomy materiał telewizji Euronews opowiadający o ukraińskim tatuażyście, który miał zarazić ponad dwustu klientów w Polsce wirusem zapalenia wątroby typu C. Nagranie to rozpowszechniają u nas prorosyjskie konta. Przestrzegamy: to sfabrykowany materiał.

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Źródło:
Konkret24

"I nic nie można z tym zrobić?", "bandytyzm w powietrzu" - oburzają się internauci, komentując nagranie mające przedstawiać niebezpieczny manewr rosyjskiego myśliwca nad Bałtykiem. Owszem, do takiego zdarzenia doszło, lecz nie na europejskim niebie.

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Źródło:
Konkret24

W rozpowszechnianym w mediach społecznościowych przekazie dotyczącym migracji wybijana jest w ostatnich dniach informacja, jakoby w tym roku Niemcy odesłali do Polski już 15,5 tysiąca migrantów. W dodatku w ramach paktu migracyjnego. Ani jedna, ani druga informacja nie jest prawdą. Wyjaśniamy.

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Jedynie 4 procent Polaków deklaruje, że niczego się nie obawia, korzystając z internetu. Większość wskazuje szereg zagrożeń – w tym mowę nienawiści, hejt, dezinformację. Do Sejmu wpłynął już poselski projekt tak zwanej ustawy antyhejterskiej, który ma być pierwszą próbą walki z tym zjawiskiem. Ale jedna ustawa problemu zagrożeń w sieci oczywiście nie rozwiąże.

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Źródło:
Konkret24