FAŁSZ

Nie, we Francji nie wyznaczono specjalnych wagonów dla kobiet z powodu migrantów


W sieci szybko rozpowszechnia się wideo, na którym widać, jak mężczyźni nie są wpuszczani do "oddzielnego wagonu dla kobiet" w pociągu, który miał być utworzony "z powodu ich skarg na nękanie ze strony migrantów". Jeden z naszych czytelników poprosił o zweryfikowanie tego opisu. W rzeczywistości specjalne wagony są tworzone z powodu strajku kolejarzy we Francji i mają służyć ochronie nie tylko kobiet, ale także osób niepełnosprawnych czy seniorów przed staranowaniem lub zmiażdżeniem.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Największą popularność zarówno filmik, jak i informacje łączące przedstawioną na nim sytuację z imigrantami, zdobyły we francusko- i rosyjskojęzycznej sieci. "Chce mi się płakać, wagony RER [Réseau Express Régional, regionalna podparyska kolejka - red.] zarezerwowane wyłącznie dla kobiet, to wyraźnie oznacza, że nasze społeczeństwo idzie gorzej niż w złym kierunku" - napisała po francusku jedna z internautek, której wpis został podany dalej ponad 1,7 tys. razy, a wideo odtworzyło ponad 220 tys. osób.

Wideo z opisem dotyczącym migrantów przedostało się także do polskojęzycznych mediów społecznościowych. "Paryż. Ze względu na dużą liczbę nachodźców wyodrębniono osobne wagony dla kobiet" - napisał o nagraniu anonimowy użytkownik, którego wpis stał się przyczynkiem do fali agresywnych komentarzy, gdzie inni internauci negatywnie wypowiadali się o polityce migracyjnej Francji i o muzułmanach, których utożsamiali z imigrantami.

"Szybko się tworzy kalifat we Francji", "To Francja jest już państwem islamskim?", "Maja swoja wolną i tolerancyjna Europę multi-kulti" - brzmiały tylko niektóre z nich.

Jednak nie wszyscy odbiorcy podchodzili do takich opisów równie bezrefleksyjnie i zastanawiali się nad prawidłowym kontekstem wydarzeń przedstawionych na nagraniu. Do redakcji Konkret24 zgłosił się czytelnik, który napisał: "na rosyjskiej stronie internetowej jest nagranie z paryskiego dworca, które jest opisane, jako egzekwowanie wagonu "tylko dla kobiet". Wszystko oczywiście z antyimigracyjnym przesłaniem. Poza jednym skasowanym tweetem, nie znalazłem o tym żadnej informacji".

Wyjaśnienia dostępne we francuskojęzycznej sieci przedstawiają pełen obraz i potwierdzają fałszywość popularnych opisów nagrania.

Wagony niedomówień

Pytania "Czy SNCF [Société nationale des chemins de fer français; francuskie koleje państwowe - red.] zarezerwowały wagony dla kobiet?" lub "Czy wagony RER są zarezerwowane dla kobiet podczas strajku" stały się we Francji tytułami artykułów różnych portali, w tym platform fact-checkingowych.

Sprawą zajął się m.in. portal CheckNews.fr, działający jako część internetowej witryny dziennika "Liberation". W swoim tekście dodał on m.in. że podejrzenia o niewpuszczanie mężczyzn do wagonu zostało oparte na reakcji i wypowiedzi jednego z pracowników służby ochrony kolei, który na nagraniu nie pozwolił wejść pasażerowi do ostatniego wagonu, zwracając się do niego słowami "proszę zawrócić".

Ten sam portal skontaktował się jednak z francuskimi kolejami i poprosił ich przedstawicieli o wyjaśnienie sytuacji z nagrania. Nie tylko zaprzeczyli oni, żeby sytuacja była związana z migrantami, ale także temu, że specjalnie wydzielane wagony przeznaczone są wyłącznie dla kobiet.

Dokładnie tę sytuację wyjaśniono w komunikacie prasowym wysłanym przez SNCF do francuskiej agencji prasowej AFP:

"Nasi agenci ds. ogólnego nadzoru SNCF, w obliczu wyjątkowych sytuacji bardzo dużych tłumów na jednej z największych stacji kolejowych w Europie i niestety ograniczonej liczby pociągów,

podejmują wszelkie niezbędne środki, aby chronić ludzi szczególnie narażonych w tej sytuacji: osoby starsze, osoby z dziećmi niezależnie od płci: kobiety i mężczyźni, kobiety w ciąży, osoby niedowidzące lub osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. SNCF

Tę wersję wydarzeń uwiarygodnił wywiad przeprowadzony przez francuską stację BFM TV, która w piątek rano skontaktowała się z pasażerką podróżującą "specjalnym wagonem". Obaliła ona tezę, iż był on przeznaczony wyłącznie dla kobiet, ponieważ wpuszczano do niego także chociażby schorowanych mężczyzn w starszym wieku.

Czym jest jednak "wyjątkowa sytuacja", w związku z którą na dworcu pojawiły się "bardzo duże tłumy" wspomniane w komunikacie kolei?

Strajk generalny

U przyczyn sytuacji na wielu francuskich dworcach kolejowych leży fala strajków, która przetacza się obecnie przez Francję. Różne związki zawodowe protestują przeciwko pomysłowi reformy emerytalnej. Zakłada on ujednolicenie systemu i likwidację 42 różnych systemów obowiązujących różne grupy zawodowe oraz zniesienie przywilejów emerytalnych. Wiek emerytalny ma wzrosnąć we Francji z 62 do 64 lat.

Efekty strajku szczególnie mocno dotykają pasażerów kolei. Jak informowała korespondentka TVN24 w Paryżu Agata Kowalska, 17 grudnia kursowała już tylko jedna czwarta pociągów dalekobieżnych i zaledwie 5 procent pociągów regionalnych, czyli właśnie RER.

Tworzy to ogromne tłumy na francuskich dworcach. W sieci znaleźć można nagrania pokazujące agresywne "walki" pasażerów o wejście do pociągów. To właśnie przed zmiażdżeniem w takich sytuacjach miały chronić specjalne wagony przeznaczone dla osób szczególnie narażonych.

Popularne wideo przedstawiające taką sytuację w poniedziałek 9 grudnia opublikował dziennikarz Pierre Trembley. Nagrano je na stacji Gare du Nord w Paryżu, gdzie powstał także film z rzekomym "osobnym wagonem dla kobiet". Zachowanie tłumu może tłumaczyć, dlaczego służby decydują się na odizolowanie osób niepełnosprawnych czy starszych.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24, TVN24BiS; Zdjęcie tytułowe: LUCAS DOLEGA/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

"Betonowe klocki nazwali Tarczą Wschód", "falochron w środku lasu", "powstrzyma tylko bardzo grubych inżynierów z Afryki" - komentują internauci zdjęcia zapór przeciwczołgowych przy polsko-rosyjskiej granicy. Tylko że ani nie jest to jeszcze Tarcza Wschód, ani nie o zatrzymanie migrantów tu chodzi. Wyjaśniamy.

Tarcza Wschód. "Małe betonowe klocki mają hamować napływ migrantów"? Nie

Tarcza Wschód. "Małe betonowe klocki mają hamować napływ migrantów"? Nie

Źródło:
Konkret24

Nagranie wygląda jak materiał informacyjny jakiejś telewizji i ma dowodzić, że prezydent Ukrainy kupił luksusowy hotel w Alpach. To kolejny fake news spreparowany od początku do końca przez ośrodek rosyjskiej dezinformacji. Przestrzegamy, na czym polega ten schemat.

Zełenski, hotel w Alpach i 88 milionów euro. Nic się nie zgadza

Zełenski, hotel w Alpach i 88 milionów euro. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Ułaskawienie przez Andrzeja Dudę osoby skazanej za przestępstwo narkotykowe wywołało sporo komentarzy, a informacja o tym na stronie kancelarii prezydenta - falę fake newsów. Ich źródłem stało się stwierdzenie, że to "Prokurator Generalny wystąpił z wnioskiem".

Prezydent ułaskawił przestępcę "na wniosek Adama Bodnara"? Nie, innego prokuratora

Prezydent ułaskawił przestępcę "na wniosek Adama Bodnara"? Nie, innego prokuratora

Źródło:
Konkret24

Politycy partii rządzącej krytykują Andrzeja Dudę za to, że niedawno ułaskawił osobę skazaną za przestępstwo narkotykowe. To już trzeci taki skazany, który doznał łaski ze strony prezydenta Dudy. Sprawdziliśmy, jak często stosował on to prawo w porównaniu z poprzednimi prezydentami. Oto aktualny ranking ułaskawień.

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

Źródło:
Konkret24

"Szkoda Polski", "same fakty" - komentują internauci obszerny post Ewy Zajączkowskiej-Hernik na temat działań rządu. Lecz wśród krytycznych ocen europosłanka Konfederacji przekazuje istotne przekłamania. Niektóre z nich to fałszywe narracje wcześniej rozpowszechniane przez polityków PiS.

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

Źródło:
Konkret24

Zdejmowanie krzyży w warszawskich urzędach stało się tematem w prekampanii. Rafał Trzaskowski na spotkaniach z sympatykami tłumaczy się z wydanego przez siebie zarządzenia i powtarza: "nie został zdjęty żaden krzyż". Jednak był przypadek, gdy krzyż w miejskim urzędzie na krótko zdjęto.

Trzaskowski: "nie został zdjęty żaden krzyż". Został, ale wrócił

Trzaskowski: "nie został zdjęty żaden krzyż". Został, ale wrócił

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie poparło kandydaturę Karola Nawrockiego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W sieci wciąż są zamieszczane zdjęcia, które rzekomo pokazują, jak w przeszłości prezes Instytutu Pamięci Narodowej hajlował. IPN zaprzeczył tym informacjom, jednak te zdjęcia wciąż krążą w mediach społecznościowych. Wyjaśniamy, kto naprawdę jest na fotografiach.

"Pojawiają się zdjęcia fejkowe". To nie Karol Nawrocki

"Pojawiają się zdjęcia fejkowe". To nie Karol Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu poseł PiS Janusz Kowalski oskarżał koalicję rządzącą, że chce zamykać elektrownie - w tym zakład w Trzebini. Tylko że decyzje dotyczące Elektrowni Siersza zapadały dużo wcześniej. Wyjaśniamy.

Kowalski do rządu: "Elektrownię Siersza zamykacie!". Decyzja zapadła za czasów PiS

Kowalski do rządu: "Elektrownię Siersza zamykacie!". Decyzja zapadła za czasów PiS

Źródło:
Konkret24

"Jeszcze nie ma kampanii, a oni już jeżdżą po Polsce", "promocja na pełnej" - komentują internauci widoczną już aktywność kandydatów na prezydenta. Pytają, czy to zgodne z prawem i czy grożą za to jakieś sankcje. Problem w tym, że prekampania to skutek pewnej luki prawnej, którą - według ekspertów - kandydaci po prostu powinni wykorzystać. Wyjaśniamy.

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń generuje w sieci nagranie, na którym widać rzekomo wózek dla osób z niepełnosprawnościami sterowany myślami. Ma dowodzić zaawansowania technologicznego Japonii, gdzie został zaprojektowany. Tyle że obsługa tego wózka polega na czymś innym.

Wózek inwalidzki obsługiwany "siłą myśli"? Co pokazuje ten film

Wózek inwalidzki obsługiwany "siłą myśli"? Co pokazuje ten film

Źródło:
Konkret24

Były premier Mateusz Morawiecki alarmuje w mediach społecznościowych, że "ofiarą polityki" rządu Donalda Tuska będzie program 800 plus, który ma "zostać ograniczony lub wręcz zamrożony". A jako dowód przytacza zalecenia Rady Unii Europejskiej. Tylko że w tym dokumencie nic takiego nie napisano.

Morawiecki: program 800 plus "zostanie ograniczony". Wprowadza w błąd

Morawiecki: program 800 plus "zostanie ograniczony". Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Internauci są poruszeni tą opowieścią: znany hiszpański torreador zakończył swoją karierę rzekomo po tym, jak w tracie walki z bykiem uświadomił sobie okrucieństwo tego sportu. I sam zaczął walczyć o zakaz organizowania korridy. W całej tej historii zgadza się tylko jeden fakt.

"Spojrzał w oczy byka" i przestał walczyć? Ładna historia, lecz było inaczej 

"Spojrzał w oczy byka" i przestał walczyć? Ładna historia, lecz było inaczej 

Źródło:
Konkret24

Wolnej Wigilii w tym roku nie będzie, ale ma być od 2025 roku. Kolejny dzień ustawowo wolny od pracy znowu wzbudził dyskusję o tym, czy Polacy mają takich dni więcej czy mniej niż obywatele innych krajów Europy. Jak sprawdziliśmy, do czołówki nam niedaleko, a wolna Wigilia zbliży do podium.

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Źródło:
Konkret24

"Ogłaszają wojnę na nie swojej ziemi", "niech walczą u siebie, jak miła im wojna" - komentują internauci doniesienia o tym, że brytyjski generał miał oświadczyć: "jesteśmy gotowi walczyć z Putinem w Europie Wschodniej". Wielu zrozumiało to jako gotowość do rozpoczęcia wojny w tej części Europy. Wyjaśniamy prawdziwy kontekst wypowiedzi brytyjskiego wojskowego.

Brytyjczycy "gotowi do walki z Putinem w Europie Wschodniej"? Co powiedział generał

Brytyjczycy "gotowi do walki z Putinem w Europie Wschodniej"? Co powiedział generał

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS zestawiają nagranie burzenia pomników radzieckich przez Karola Nawrockiego z "usuwaniem alei Lecha Kaczyńskiego" przez Rafała Trzaskowskiego. Internauci piszą o manipulacji, a my przypominamy, dlaczego zmiana nazw warszawskich ulic nie była decyzją prezydenta stolicy.

Rafał Trzaskowski "usunął Aleję Lecha Kaczyńskiego"? Przypominamy dlaczego

Rafał Trzaskowski "usunął Aleję Lecha Kaczyńskiego"? Przypominamy dlaczego

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozpowszechniany jest filmik, na którym widzimy, jak prezenterka amerykańskiej telewizji MSNBC rozpłakała się podczas transmisji na żywo. Powodem miały być rzekomo plany Elona Muska dotyczące kupna tej stacji. Historia efektowna, ale nieprawdziwa, zaś film jest montażem.

Elon Musk, amerykańska stacja i płacząca dziennikarka. Coś ich łączy?

Elon Musk, amerykańska stacja i płacząca dziennikarka. Coś ich łączy?

Źródło:
Konkret24

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej wygłosił tezę o "wielkim wmawianiu": ma ona polegać na tym, że obecny rząd niesłusznie oskarża poprzednie - te z czasów Zjednoczonej Prawicy - o sprzeniewierzanie publicznych pieniędzy w imię partyjnych interesów. Niesłusznie, bo - według prezesa - tylko "zdarzały się incydenty". Fakty temu przeczą.

Kaczyński o marnotrawieniu pieniędzy publicznych przez PiS: "wielkie wmówienie", "incydenty". Otóż nie

Kaczyński o marnotrawieniu pieniędzy publicznych przez PiS: "wielkie wmówienie", "incydenty". Otóż nie

Źródło:
Konkret24

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP - podkreślając zasługi Andrzeja Dudy - utrzymuje, że przed jego prezydenturą "nie stacjonowały w Polsce amerykańskie wojska", a tarcza w Redzikowie jest pierwszą stałą bazą wojsk USA w naszym kraju. Nie umniejszając dorobku obecnego prezydenta, wyjaśniamy, dlaczego przypisywanie mu tych wszystkich zasług nie jest jednak uprawnione.

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Źródło:
Konkret24

Czy rzeczywiście w tym roku do Polski "wjechało już więcej Rosjan" niż za poprzednich rządów? Tak twierdzi posłanka PiS Anna Gembicka. Przedstawiamy więc dane.

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Źródło:
Konkret24