Nigdy nie istniała. W internecie weszła do sieci wysoko postawionych Amerykanów

Zdjęcie profilowe na jednym z kont w serwisie Linkedin zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencjęUnsplash/Associated Press

Miała być absolwentką prestiżowej uczelni i pracownicą jednego z największych think tanków w Stanach Zjednoczonych. Na portalu LinkedIn wysyłała zaproszenia do wpływowych Amerykanów i Brytyjczyków, a ci dodawali ją do grona znajomych, częściowo zachęceni atrakcyjnym zdjęciem. Nie wiedzieli, że twarz kobiety wygenerowała sztuczna inteligencja, a za profilem może kryć się nawet wywiad obcego państwa.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

LinkedIn jest serwisem społecznościowym, który w przeciwieństwie do Facebooka czy Instagrama nie stawia na dzielenie się swoim prywatnym życiem w gronie znajomych, a raczej doświadczeniem zawodowym. Konta w serwisie posiadają zarówno osoby szukające pracy, jak i np. wysoko postawieni decydenci, tacy jak prezesi największych strategicznych firm czy szefowie organów administracji państwowej.

To właśnie na nawiązanie kontaktów z tak wpływowymi ludźmi liczyli twórcy - z dużym prawdopodobieństwem pracownicy jednego z wywiadów - którzy stworzyli Katie Jones, wygenerowaną przez sztuczną inteligencję kobietę-szpiega.

Fałszywy profil z komputerowo wygenerowaną twarząZrzut zarchiwizowany przez Associated Press

Ofiary oszustwa opisanego przez amerykańską agencję Associated Press wiąże jedno – wszystkie zajmowały lub zajmują strategiczne stanowiska w administracji lub think tankach i przede wszystkim posiadają pożądaną wiedzę z kluczowych dziedzin, takich jak finanse czy wojsko. Na liście ofiar znalazł się m.in. Paul Winfree, były doradca Donalda Trumpa i Dyrektor Polityki Budżetowej w Białym Domu oraz były attaché wojskowy USA w Moskwie, którego nazwiska nie podano.

Osoba bądź instytucja, która stała za fałszywym profilem, konsekwentnie budowała w serwisie pozycję i siatkę powiązań Katie - osoby dobrze wyedukowanej, pracującej na dobrym stanowisku w uznanej instytucji, zaznajomionej z osobami, które w kręgach amerykańskich think tanków i instytucji federalnych są poważane. Wszystko to uwiarygadniano dodatkowo zdjęciem - atrakcyjnej, rudowłosej, wyglądającej realnie kobiety.

Sztuczna inteligencja Microsoftu została fanką Hitlera i Donalda Trumpa (arch.)
Sztuczna inteligencja Microsoftu została fanką Hitlera i Donalda Trumpa (arch.)TVN24 BiS

"Jakiś rodzaj państwowej operacji"

Na ten moment nie ma żadnych twardych dowodów na to, że oszustwo z użyciem sztucznej inteligencji były zorganizowane przez konkretne państwo. Keir Giles – ekspert od Rosji z brytyjskiego think tanku Chatham House – powiązał działania Katie Jones z rosyjskim wywiadem, ale inni eksperci są bardziej powściągliwi.

Jonas Parello-Plesner z Alliance for Democracies Foundation wskazał, że "to bardzo śmierdzi, jak jakiś rodzaj państwowej operacji", ale także nie przytoczył żadnych dowodów.

Ewentualną wskazówką może być fakt, że Katie Jones w opisie swojego profilu zapewniała, że uzyskała tytuł naukowy na Uniwersytecie w Michigan w obszarze "Rosji i Eurazji". Może to być jednak fałszywy trop.

Cytowany przez AP dyrektor amerykańskiego Centrum Kontrwywiadu i Bezpieczeństwa Narodowego William Evanina w związku z tą sytuację oskarżył o finansowanie szpiegowania na LinkedIn inny kraj – Chiny. "Zamiast wysyłać szpiegów do jakiegoś garażu w USA w celu pozyskania śledzonej przez nas osoby, skuteczniej jest siedzieć za komputerem w Szanghaju i wysyłać zaproszenia do znajomych dla 30 tysięcy celów", komentował Evanina.

"Wyglądała młodziej niż ktoś tak doświadczony"

Keir Giles, który powiązał internetowe oszustwo z Rosją, jest też osobą, która jako pierwsza nabrała podejrzeń do Katie Jones i zdecydowała się bliżej zbadać sprawę. Podejrzliwość Gilesa wzięła się m.in. z faktu, że w przeszłości był on już celem szpiegów śledzących go za krytyczne wypowiedzi o rosyjskim producencie programów antywirusowych Kaspersky Lab.

Pracownik brytyjskiego think tanku znalazł na profilu kobiety co najmniej kilka alarmujących elementów. Jego podejrzenia wzbudził m.in. fakt, że Katie wyglądała zbyt młodo jak na kogoś, kto skończył już studia na Uniwersytecie w Michigan i od kilku lat pracuje w jednej z największych amerykańskich instytucji badawczych, Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych.

"Czarno na Białym" o internetowych oszustach na "romans z żołnierzem"
"Czarno na Białym" o internetowych oszustach na "romans z żołnierzem"Czarno na Białym | tvn24

Sam później tłumaczył to dziennikowi "The Times": "Wyglądała młodziej niż ktoś tak doświadczony. Od lat współpracuję z CSIS [Center for Strategic and International Studies, Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie - red.], więc powinienem o niej słyszeć. Wykonałem więc odwrócone wyszukiwanie jej zdjęcia w sieci, które nie pokazało żadnych wyników, co było bardzo podejrzane”, tłumaczył.

Mężczyzna zwrócił się więc zarówno do CSIS, jak i do amerykańskiego uniwersytetu z pytaniem, czy kobieta, która zaprosiła go do znajomych na LinkedIn, rzeczywiście spędziła tam kilka lat. Odpowiedzi z obu miejsc były przeczące. Skłoniło to Gilesa do pokazania zdjęcia znajomemu ekspertowi od kontrwywiadu, który zasugerował, że zostało ono stworzone komputerowo. W rozmowach z AP potwierdzili to także inni specjaliści.

Podejrzane włosy i plamka po kolczyku

Opublikowane przez Associated Press zrzuty ekranu konta Katie potwierdzają, że przy pobieżnym kontakcie rozpoznanie fałszywki było praktycznie niemożliwe. Zdjęcia profilowe w serwisie LinkedIn nie są wystarczająco duże, żeby dostrzec na nich jakiekolwiek podejrzane elementy. Nie oznacza to jednak, że wizerunek kobiety był bezbłędny.

O generowanych komputerowo twarzach nieistniejących ludzi i sposobach ich rozpoznawania pisaliśmy już na Konkret24. Elementem, z którym najsłabiej ciągle radzi sobie sztuczna inteligencja, są włosy. Problemy przy ich generowaniu są widoczne także u rzekomej Katie Jones.

Associated Press zwraca uwagę, że szczególnie włosy nachodzące na uszy kobiety wyglądają nienaturalnie, jak gdyby były przyklejone do twarzy. To tylko jedna z wskazówek, które można dojrzeć przy bliższej analizie zdjęcia.

Powiększone zdjęcie z zaznaczonymi podejrzanymi elementamiKonkret24 na podstawie Associated Press

Inną jest wygląd oczu. Z nimi też AI (Artificial Intelligence - sztuczna inteligencja) często nie potrafi sobie w pełni poradzić. W przypadku Katie można zauważyć niewielkiego zeza, a przede wszystkim nieistniejąca kobieta cierpi na heterochromię, czyli różnobarwność tęczówek. Mimo że oczywiście mogłaby ona posiadać to zaburzenie rozwoju, to w przypadku podejrzanych zdjęć ta przypadłość może wskazywać na ingerencję sztucznej inteligencji.

Nieautentyczność zdjęcia rzekomej pracownicy CSIS sugeruje także kolczyk, a raczej przypominająca go biała plamka na uchu kobiety. Ten błąd powstaje przy nakładaniu na siebie zdjęć prawdziwie istniejących ludzi, z których sztuczna inteligencja tworzy wizerunek zupełnie nowej osoby. Jeśli jeden z "oryginałów" nosił biżuterię, a drugi nie, stworzona w ten sposób hybryda może wyglądać zupełnie nierealnie, tak jak stało się to w przypadku uszu Katie Jones. Także nienaturalne zmarszczki widoczne na policzku kobiety powinny wzbudzić nasze podejrzenia.

Problem jest znacznie szerszy

Fałszywy profil rzekomej pracownicy CSIS został usunięty odpowiednio szybko i dzięki temu jego siatka powiązań zdążyła rozrosnąć się tylko do ponad 50 znajomych. Associated Press dotarła do około 40 osób, które kontaktowały się z Katie między marcem i kwietniem tego roku.

Wiele z nich na pytanie o powód przyjęcia kobiety do znajomych odpowiadało, że robią to rutynowo ze wszystkimi zaproszeniami. "Akceptuję dosłownie każdą prośbę o dodanie do grona znajomych, jaką otrzymuję. Jestem prawdopodobnie najgorszym użytkownikiem LinkedIn w historii LinkedIn”, mówił AP jeden z najwyższej postawionych mężczyzn, którzy padli ofiarą oszustwa – były doradca prezydenta USA Paul Winfree.

Oszuści ukradli tożsamość amerykańskiego żołnierza. Stworzyli 4 tysiące fałszywych kont
Oszuści ukradli tożsamość amerykańskiego żołnierza. Stworzyli 4 tysiące fałszywych kont TV24bis

Mimo że w tym przypadku stosunkowo szybka reakcja doprowadziła do wczesnego usunięcia fałszywego konta, problem z wykorzystywaniem tego serwisu społecznościowego do celów szpiegowskich może być dużo szerszy. Ostrzeżenia przed kontaktowaniem się z nieznanymi osobami poprzez tę platformę wydały już władze m.in. Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

W oficjalnym komunikacie właściciele LinkedIn zapewnili, że w pierwszym kwartale 2019 r. "zidentyfikowali tysiące fałszywych kont" i ciągle rozwijają swoje technologie zapewniające skuteczniejszą walkę z nimi.

Rosyjskie tropy

Platforma mająca służyć do kontaktów biznesowych w zeszłym roku stała się także miejscem rozpowszechniania dezinformacji politycznej. W październiku odpowiedzialny za bezpieczeństwo serwisu Paul Rockwell poinformował, że administratorzy dzięki użyciu nowych technologii i danych wywiadowczych usunęli 24 fałszywe profile.

Przypuszcza się, że mogły one zostać stworzone przez rosyjskie podmioty państwowe. Udostępniane przez nie treści pochodziły z obu skrajnych stron amerykańskiej sceny politycznej i mogły tym samym wywoływać wewnętrzne podziały oraz zaognienie debaty publicznej. LinkedIn zapewnił, że stale współpracuje zarówno z Kongerem USA, jak i z FBI. Poza tym właściciele platformy zaapelowali, aby akceptować zaproszenia do znajomych wyłącznie od osób, które znamy. I wiemy, że istnieją.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24, Associated Press; Zdjęcie tytułowe: Unsplash/Associated Press

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash/Associated Press

Pozostałe wiadomości

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także jak brak reakcji na fakty rodzi fałsz, który trudno powstrzymać - nawet jeśli wszystko zrobiono zgodnie z procedurami.

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

Źródło:
Konkret24

Na kolejnych spotkaniach z wyborcami i w kolejnych wypowiedziach publicznych kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powtarza te same twierdzenia - nie zawsze zgodne z prawdą. Niektóre powtarza szczególnie chętnie i często.

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes