Ludzie, którzy nigdy nie istnieli. Stworzyła ich sztuczna inteligencja

One nigdy nie istniały, stworzyła je sztuczna inteligencjawww:ThisPersonDoesNotExist | Sztuczna Inteligencja

Uśmiechnięta szatynka z włosami założonymi za ucho. Starsza pani z siwymi włosami i w okularach, sfotografowana w połowie wypowiadanego słowa. Kilkuletni uśmiechnięty rudzielec z burzą kręconych włosów. Wyglądają jak ludzie, których codziennie mijamy na ulicach. Tyle tylko, że nie istnieją.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W grudniu naukowcy pracujący dla firmy Nvidia opublikowali efekty swojej pracy nad stworzeniem - przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji - zdjęć ludzi, którzy nigdy nie istnieli. Porterów całkowicie zmyślonych osób. Efekty są zaskakujące, bo niezwykle realistyczne. Kilka dni temu, na bazie pracy naukowców, w sieci pojawiło się pierwsze ogólnodostępne narzędzie, które generuje fałszywe portrety.

Portrety nieistniejących ludzi, stworzone przez naukowców NvidiaNvidia

Naukowcy pracujący dla Nvidia - Tero Karrass, Samuli Laine i Timo Aila - do stworzenia fałszywych obrazów wykorzystali algorytmy głębokiego uczenia (czyli ogólnie rzecz ujmując - sztuczną inteligencję) GAN - generative adversarial networks, bazujące na dwóch sieciach. Jedna identyfikuje, analizuje i uczy się schematów w zbiorach danych. Schematami w tym przypadku są np. proporcje twarzy, ustawienie oczu, włosy, a zbiorami danych - zdjęcia realnie istniejących osób. Na bazie tej analizy sieć ta generuje nowe obrazy - zdjęcia osób, które nigdy nie istniały.

Druga sieć porównuje prawdziwe i fałszywe obrazy i sprawdza, czy efekt wygląda realistycznie. Jeśli nie, model twarzy robiony jest tak długo, aż zostanie uznany za realistyczny.

Szanse czy wyzwania?

Do tworzenia nowych twarzy algorytm wykorzystywał mieszanie cech osób realnie istniejących, takich jak wiek, rasa, płeć, kolor włosów, a nawet liczba i rozmieszczenie piegów.

Model Nvidia budował mieszał cechy osób ze zdjęć z górnego i z lewego rzęduNvidia

Po co to wszystko? Zdaniem ekspertów, takie technologie będą niezwykle przydatne przy tworzeniu gier komputerowych czy rozwoju efektów specjalnych w filmach. Będzie dzięki nim można tworzyć bohaterów "na zawołanie", dokładnie takich, jakich wymarzy sobie np. reżyser

Takie zdjęcia fałszywych ludzi mogą przynieść także dużo korzyści wszelkiego rodzaju bankom zdjęć czy agencjom reklamowym, choć stanowczo nie fotografom dla nich pracującym. Niosą jednak ze sobą także olbrzymie ryzyko oszustw i nowego poziomu tworzenia różnego rodzaju internetowych (i nie tylko) fałszywek, udawanych tożsamości, a nawet fałszerstwa dokumentów.

Chip ze sztuczną inteligencją w ludzkim mózgu (arch. 2017)
Chip ze sztuczną inteligencją w ludzkim mózgu (arch. 2017)tvn24bis

Przechytrzyć sztuczną inteligencję

Efekty są świetne, ale nie idealne. Kyle McDonald - artysta, który do swoich prac (głównie efektów specjalnych) wykorzystuje kodowanie - zwraca uwagę na różne niedoskonałości dotychczas tworzonych obrazów, które mogą być wskazówką na co zwracać uwagę, by nie dać się oszukać. Oczywiście do czasu, aż i sztuczna inteligencja nie nadrobi tych swoich niedoskonałości.

Zdaniem McDonalda, najtrudniej jest stworzyć fałszywe włosy. Warto przy tym podkreślić, że pisał to przed grudniową publikacją Nvidia. I choć niewątpliwie technologia została od tego czasu bardzo ulepszona, nadal zdarza się, że włosy bywają na zdjęciach nieregularne i nienaturalne, czasem jakby namalowane (zwłaszcza długie proste włosy), czasem są niezbyt ostre, a wręcz wtapiają się w twarz (np. na czołach czy pod kością policzkową przy uchu).

Algorytmy najgorzej radzą sobie z włosami przy generowaniu sztucznych portretówNvidia

Ciągle "spod ręki" sztucznej inteligencji wychodzą także np. asymetryczne elementy twarzy. Zdarza się, że umieszczają uszy na różnych poziomach czy też każdemu oku dają inny kolor bądź też oczy patrzą w różnych kierunkach. Algorytmy gubią się także, gdy np. w tle osoby portretowanej są liczby albo tekst - zazwyczaj stają się one zbyt rozmazane, by w ogóle były czytelne. Głębokie uczenie jest tak skoncentrowane na twarzy, że nawet dodatkowe elementy, które się przy niej pojawiają - np. kolczyki - też potrafią stać się całkiem nierealne. W przeciwieństwie do samej twarzy, zdjęcia generowane w ten sposób, miewają problem z tłem.

Kilka elementów portretu, które się sztucznej inteligencji nie udaływww:thispersondoesnotexis

Sztuczna inteligencja ma też problem... z ludzkimi zębami. Zdarza się, że gdy są widoczne w uśmiechu, na przykład zachodzą na siebie albo tworzą kilka rzędów.

Sztuczna inteligencja Microsoftu została fanką Hitlera i Donalda Trumpa (arch.)
Sztuczna inteligencja Microsoftu została fanką Hitlera i Donalda Trumpa (arch.)TVN24 BiS

Wiele ze zdjęć jest jednak na tyle dobrych, że trudno wyłapać niedoskonałości. A sportretowani na nich "ludzie" wyglądają niezwykle realistycznie.

Udoskonalanie trwa

To nie pierwszy raz, gdy ci sami naukowcy Nvidia opublikowali takie zaskakujące postępy algorytmów GAN. W kwietniu 2018 r. pokazali światu zdjęcia fałszywych celebrytów, których stworzyli dzięki generatorowi bazującemu na podobnych mechanizmach. Były jednak niewielkie i niskiej rozdzielczości. Te twarze, które pokazano po raz pierwszy w grudniu, nawet na dużym zbliżeniu bywają trudne do rozpoznania jako nieprawdziwe.

Nieistniejący celebryciNvidia

Badacze z Nvidia nie zgodzili się na odpowiedź na pytania Konkret24 na temat ich pracy. Ich publikacja obecnie oczekuje na recenzję naukową, dlatego nie mogą jej komentować.

Widać jednak już jej pierwsze zastosowania. Phillip Wang stworzył stronę internetową, która generuje fałszywe portrety, powstałe właśnie na bazie algorytmu opracowanego przez badaczy. Jak tłumaczy Wang na Facebooku w jednej z grup poświęconych sztucznej inteligencji, zrobił to, by "podnieść publiczną świadomość na temat tej technologii".

Ten mężczyzna nie istnieje, wygenerowała go strona Phillipa WangaThisPersonDoesNotExist

Autor: beata biel / Źródło: Konkret24; Nvidia https://arxiv.org/pdf/1812.04948.pdf; zdjęcie tytułowe: ThisPersonDoesNotExist (www)

Źródło zdjęcia głównego: www:ThisPersonDoesNotExist | Sztuczna Inteligencja

Pozostałe wiadomości

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24

Aktorzy Mel Gibson i Mark Wahlberg oraz przedsiębiorca Elon Musk razem rzekomo mają stworzyć filmową inicjatywę antylewicową w ramach walki ze zjawiskiem woke - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Musk ma w to zainwestować miliard dolarów. Nie jest to jednak prawda. 

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie swoje myśliwce F-16. To jednak przekłamanie wynikające z błędnej interpretacji posta prezydenta Ukrainy. Tłumaczymy, jak powstało.

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Kilka dni po zamachu na Donalda Trumpa w sieci - także polskiej - zaczął krążyć przekaz, że w Stanach Zjednoczonych powstaje "armia weteranów". Mają oni "tłumić ewentualne niepokoje społeczne i zamieszki". Jako dowód rozpowszechniane jest wideo pokazujące rzekomą "armię". Tylko że przekaz jest fake newsem.

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Źródło:
Konkret24

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

"Ale dać Polakowi to rozdawnictwo", "złodziejstwo" - to reakcje internautów na przekaz w sieci, jakoby "przeciętna ukraińska rodzina" miała dostawać 10 tysięcy złotych miesięcznie w ramach różnego rodzaju świadczeń. To fake news stworzony poprzez manipulację danymi.

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24