Transpłciowi żołnierze w NATO? Nie wszyscy są z NATO, ale to nie fejk

ShutterstockTranspłciowe uczestniczki konferencji. Tylko jedna z państwa NATO

Niedowierzanie, posądzenia o żart i fake news wzbudziła krążąca na Twitterze fotografia, na której widać transpłciowych żołnierzy w mundurach różnych armii. Wyjaśniamy, kto jest na tym zdjęciu i skąd pochodzi.

Zdjęcie, które opublikował jeden z twitterowiczów 3 listopada, wzbudziło pytania internautów. Post opublikowany w języku angielskim brzmiał: "To jest teraz NATO" ("This is NATO now") - ale szybko zaczęli go podawać i komentować także polscy użytkownicy Twittera. Zebrał ponad 170 polubień. Do posta dołączono bowiem fotografię przedstawiającą osoby transpłciowe w wojskowych mundurach różnych armii. Część internautów nie wierzyła, że zdjęcie jest prawdziwe. "Czekaj, to jakiś żart?! Jestem pewien na 75%, że to żart, a nie prawdziwe zdjęcie"; "To nie jest fejk?"; "To jakis żart?", "To ściema nie wierzę" - komentowali (pisownia wpisów oryginalna).

Tweet ze zdjęciem budzącym pytania internautówtvn24 | Twitter.com

Fotografia z wydarzenia sprzed siedmiu lat

Jak sprawdziliśmy, zdjęcie jest prawdziwe. Nie udało się nam dotrzeć do oryginału tego konkretnego kadru, lecz inny podobny jest dostępny online. Dzięki odwróconemu wyszukiwaniu Google ustaliliśmy, że wizerunek widocznych osób nie został zmanipulowany. Fotografie wykonano 20 października 2014 roku na konferencji w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych - podczas konferencji "Perspektywy służby wojskowej osób transpłciowych".

Wzięli w niej udział członkowie i członkinie armii 18 państw, które wówczas zezwalały na służbę osób transpłciowych - wśród nich nie było wtedy Stanów Zjednoczonych. Była to pierwsza w historii taka międzynarodowa konferencja organizowana w USA, informował brytyjski "The Mail"; w dniu konferencji dziennik ten opublikował relację i zdjęcia. Podobne fotografie ukazały się na stronie GLAAD.org (Gay and Lesbian Alliance Against Defamation) - amerykańskiej organizacji pozarządowej, która działa na rzecz akceptacji gejów, lesbijek, biseksualistów i osób transpłciowych.

W relacji "The Mail" można obejrzeć kolejne zdjęcia przedstawiające uczestników konferencji. Wśród nich są osoby z ujęcia, które teraz krąży na Twitterze i budzi pytania internautów. Więcej fotografii z tej konferencji dostępnych jest w bazie GettyImages. Ich autorem jest Nicholas Kamm z AFP. Jedno ze zdjęć dostępnych na stronie GettyImages.com publikujemy poniżej.

prawda

Kim są te osoby? Tylko jedna z państwa NATO

Na fotografii powyżej (i tej w popularnym poście) widać (od prawej): kapral Natalie Murray z Sił Kanadyjskich, sierżant Lucy Jordan z Królewskich Sił Powietrznych Nowej Zelandii, major Donna Harding z Korpusu Pielęgniarskiego Armii Australijskiej, major Alexandra Larsson z Sił Zbrojnych Szwecji. Wszystkie uczestniczki panelu to transkobiety pełniące służbę wojskową w armiach swoich państw. Panel prowadził Aaron Belkin z Palm Center (z lewej).

Tę listę panelistek potwierdza agenda konferencji - obecnie jest niedostępna online, ale zachowała się jej wersja w Wayback Machine. Osoby ze zdjęcia wymienione powyżej brały udział w panelu "Doświadczenia wojskowe zagranicą: transpłciowi żołnierze opowiadają swoje historie". Uczestniczki nie zostały jednak przedstawione jako reprezentujące NATO - jak napisał twitterowicz. Tylko jedna z nich służyła w armii państwa należącego do tego sojuszu. Członkiem NATO jest Kanada, nie należą do niego Nowa Zelandia, Australia i Szwecja.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock