FAŁSZ

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

"Nie powinno mnie tu być, powinienem być martwy" - powiedział prezydent USA Donald Trump w wywiadzie udzielonym dzień po zamachu dziennikarzowi "New York Post". "Lekarz w szpitalu powiedział, że nigdy nie widział czegoś takiego. Powiedział, że to cud" - dodał. Do zamachu doszło w sobotę, 13 lipca 2024 roku, gdy były prezydent USA przemawiał na wiecu wyborczym w Butler w stanie Pensylwania. Trump został postrzelony w ucho, ale w wyniku kolejnych strzałów jedna osoba zginęła, a dwie zostały poważnie ranne. Zginął też zamachowiec.

Szybko po tym zdarzeniu internet zalała fala różnych informacji dotyczących m.in. sprawcy, okoliczności zamachu czy zachowania służb, w tym ochraniającej byłego prezydenta Secret Service. Część doniesień pochodziła z wiarygodnych, oficjalnych źródeł (np. z policji czy FBI) i była zweryfikowana, jednak dominowały domysły, spekulacje, zwykłe pomyłki, celowe fake newsy oraz - jak często bywa przy tego typu wydarzeniach - niebezpieczne teorie spiskowe polaryzujące odbiorców i nakręcające emocje.

Pomylony dziennikarz, "żart" i Simpsonowie

Zalew informacji w sieci zaraz po próbie zamachu powodował, że nawet media myliły się w przekazach o sprawcy. Część z nich - np. hiszpański dziennik "El Pais" - opublikowały wizerunek włoskiego dziennikarza sportowego Marco Violiego jako potencjalnego zamachowca. Pomyłka wzięła się z tego, że policja z miasta Butler, gdzie strzelano do Trumpa, poinformowała o aresztowaniu Marka Violetsa, ekstremisty podejrzanego o dokonanie ataku. Pod policyjnym komunikatem jeden z użytkowników serwisu X opublikował jednak zdjęcie włoskiego dziennikarza, które następnie bez sprawdzenia zaczęli powielać internauci - a za nimi niektóre media. "Pracuję od 2006 roku i wiem, że trzeba sprawdzić wszystkie źródła, zanim umieści się zdjęcie rzekomego potwora na pierwszej stronie" - powiedział sam Marco Violi w rozmowie z włoską agencją Ansa.

FAŁSZ
Jeden z wpisów, gdzie błędnie przedstawiono włoskiego dziennikarza jako zamachowcax.com

Po tym, jak FBI podało już, że sprawcą zamachu był 20-letni Thomas Matthew Crooks, wielu internautów zaczęło natomiast udostępniać nagranie mężczyzny, który przedstawiał się właśnie jako Thomas Matthew Crooks. W filmie mówi, że "nienawidzi republikanów, nienawidzi Trumpa" i dodaje, że policja zastrzeliła "niewłaściwego faceta", sugerując, że to on tak naprawdę jest zamachowcem. W polskich mediach społecznościowych m.in. poseł PiS Mariusz Kałużny o sprawcy ataku napisał: "W nagraniach na social mediach krzyczał nienawidzę republikanów, nienawidzę D. Trumpa". Jak wyjaśnił potem m.in. portal Forbes.com, sam autor nagrania po pewnym czasie przyznał, że jego filmik był "żartem" i zablokował publiczny dostęp do swojego profilu.

Wśród fejków, które od razu po zamachu zaczęły krążyć po sieci, znalazła się także teoria dotycząca amerykańskiej kreskówki "Simpsonowie". Pisano, że w jednym z odcinków miała się pojawić scena, gdy animowana postać stylizowana na Donalda Trumpa leży w trumnie. Bohater ubrany jest w granatowy garnitur i czerwony krawat, a nad nim widnieje napis "R.I.P Donald Trump 1946-2024". Rzekomy kadr z serialu natychmiast po zamachu zyskał dużą popularność w mediach społecznościowych. Jeden z internautów udostępnił obrazek, komentując: "Simpsonowie mają coś do wyjaśnienia". Wpis ten ma ponad 200 tysięcy wyświetleń.

Przekaz o rzekomej przepowiedni zamachu w serialu pojawiał się także w polskich mediach społecznościowych. "Simpsonowie są podejrzani"; "Simpsonowie mówili o tym, zanim to było modne…"- pisali internauci. Tylko że serial wcale nie przewidział przyszłości, bo takiego kadru nie było w żadnym z odcinków, co w rozmowie z agencją Reuters potwierdził scenarzysta i producent serialu Matt Selman. Scena z leżącym w trumnie Trumpem to obrazek pochodzący z portalu 4Chan i krążący w sieci od co najmniej 2017 roku. Zamach na Trumpa nie był pierwszym wydarzeniem politycznym, które według internautów miało zostać zapowiedziane/przewidziane w amerykańskiej kreskówce.

FAŁSZ
Wpis polskiego internauty z fałszywą informacją o rzekomej scenie z martwym Trumpem w "Simpsonach"x.com

"Ustawka" i "rozkazy z CIA", czyli groźne teorie spiskowe

O wiele groźniejsze od tych fake newsów są jednak teorie spiskowe, które wygenerował zamach na Trumpa. Według jednej z najpopularniejszych atak miał był ustawką, z której Donald Trump od początku miał wyjść cało i zbić na tym polityczny kapitał. Na tę teorię składa się co najmniej kilka przekazów - jedne zostały już zweryfikowane, na inne nie ma żadnych wiarygodnych dowodów.

W polskich mediach społecznościowych szczególnie popularny stał się przekaz o tym, że agent Secret Service bezpośrednio przed zamachem usuwał ludzi z przyszłej linii strzału. Dowodem ma być nagranie, na którym widać, jak funkcjonariusz prosi kilka osób stojących blisko podestu Trumpa o odsunięcie się. Jeden z wpisów z tym filmikiem w serwisie X wyświetliło ponad 400 tysięcy internautów. Udostępnił go także były kandydat Konfederacji w wyborach do europarlamentu Sebastian Ross, pisząc: "To też dobre. Agent podchodzi i co….? Usuwa ludzi z linii strzału? Lekko przygarbiony?".

FAŁSZ

Nagranie zostało jednak zmanipulowane - w stosunkowo prosty sposób. Jak wyjaśnił m.in. portal Demagog, oryginalny filmik obrócono na zasadzie "lustrzanego odbicia", a więc agent Secret Service tak naprawdę przesuwał ludzi po lewej stronie podestu, na którym stał Trump, a nie po prawej, skąd chwilę potem oddano strzały w kierunku byłego prezydenta. Nie ma żadnych dowodów, że zachowanie funkcjonariusza miało cokolwiek wspólnego z zamachem.

Druga teoria spiskowa głosi, że służby ochraniające Trumpa celowo zwlekały z interwencją, "pozwalając" zamachowcowi na oddanie strzałów. Popularny stał się zwłaszcza filmik przedstawiający snajpera, który po tym, jak padły już pierwsze strzały do Trumpa, najpierw podnosi głowę nad wizjer swojej broni, a dopiero po chwili strzela do zamachowca. Po tym, jak nagranie zdobyło popularność w sieci, internauci zaczęli udostępniać wpis z forum 4Chan, na którym jeden z użytkowników przedstawił się jako Jonathan Willis i napisał: "Nazywam się Jonathan Willis. Jestem oficerem ze słynnego zdjęcia dwóch snajperów na dachu podczas wiecu Trumpa. Przyszedłem tutaj, aby poinformować opinię publiczną, że miałem zabójcę na celowniku przez co najmniej 3 minuty, ale szef Secret Service odmówił wydania rozkazu zabicia sprawcy. W 100 procentach szefowie służb specjalnych uniemożliwili mi zabicie zamachowca, zanim oddał strzały do prezydenta Trumpa". Ten cytat udostępnił m.in. członek młodzieżówki PiS Oskar Szafarowicz, który napisał: "Grubo! Policyjny snajper opowiada, że przez 3 minuty obserwowali zamachowca i mieli go na muszce, lecz Secret Service zabroniło im do niego strzelać. Mocny materiał na komisję śledczą w Kongresie!".

Znowu nie ma jednak dowodów, że post zamieścił prawdziwy snajper, tym bardziej że opublikowano go na anonimowym profilu w wątku zatytułowanym "Niepoprawni politycznie" na portalu 4Chan, z którego pochodzi też m.in. fejk o Trumpie w "Simpsonach".

Niektórzy internauci "ustawkę" widzieli w - ich zdaniem - zbyt idealnym zdjęciu wykonanym chwilę po zamachu, na którym widać Donalda Trumpa z krwią na twarzy, otoczonego przez agentów Secret Service, unoszącego w górę pięść na tle flagi Stanów Zjednoczonych. "Totalna ustawka z Trumpem. Wszystko taniocha aż z daleka bije . To zdjęcie, ta pięść, naprawdę amatorka putinowska . Oczywiście politycy muszą życzyć zdrowia bo tym bardziej będzie bolesne jak się okaże że to blef" - napisał w serwisie X były polityk Janusz Palikot. "Hm...,po oberwaniu kulą w ucho tak się zachowuje? To wyglada na wyreżyserowany spektakl medialny" - odpowiedział anonimowy internauta na wpis Elona Muska, który udostępnił fotografię. Autorem zdjęcia jest fotograf agencji Associated Press Evan Vucci, który w rozmowie ze stacją CNN przyznał, że sytuacja nie była ustawiona, bo robił zdjęcia instynktownie. "W takim momencie wszystko jest instynktowne. Nie myślisz o niczym innym niż 'Muszę zrobić to zdjęcie'. To przekleństwo fotografów: Nie mogę wrócić i powtórzyć tego. Muszę to zrobić teraz" - opowiadał.

FAŁSZ
Niektórzy internauci uważali, że zamach był "wyreżyserowanym spektaklem medialnym"x.com

W jeszcze innej innej teorii spiskowej winą za zamach obarczana jest amerykańska rządowa agencja wywiadowcza - CIA (ang. Central Intelligence Agency). Jeden z anonimowych użytkowników serwisu X opublikował wpis, w którym zamieścił zdjęcia zrobione w trakcie zamachu i skomentował: "Oto cena, którą płacisz, gdy likwidujesz elitarnych satanistycznych pedofili. Zaledwie kilka dni temu groźby śmierci w stronę Donalda Trumpa były publikowane na X bez żadnych konsekwencji. Ten rozkaz najprawdopodobniej pochodził z CIA, prawdopodobnie w zmowie z następującymi osobami". I autor wymienia Alexandra Sorosa (syna George'a Sorosa), Baracka Obamę, Hilary Clinton oraz Mike'a Pence'a.

Takie treści wpisują się w tezy ruchu zwolenników teorii spiskowych QAnon, według których republikanie, a zwłaszcza Donald Trump, są jedyną siłą, która może zatrzymać rządy skorumpowanych elit i służb specjalnych rządzących Stanami Zjednoczonymi mimo popełnianych zbrodni. W tym rozumieniu zamach miał być zemstą na Trumpie za walkę z tymi właśnie elitami.

W amerykańskiej sieci można też znaleźć wpisy, których autorzy sugerują, że to sam prezydent Joe Biden stoi za organizacją zamachu. Jak opisał portal BBC, nawet jeden z republikańskich kongresmenów - Mike Collins - napisał w X, że to "Joe Biden wydał rozkazy". Odniósł się do cytatu Bidena, który 8 lipca 2024 roku powiedział: "Skończyliśmy rozmawiać o debacie, nadszedł czas, aby trafić Trumpa w dziesiątkę" (z ang. "put Trump in a bullseye"). Jednak nawet w notce społeczności dodanej do posta Collinsa w serwisie X stwierdzono: "Nie ma dowodów na to, że Joe Biden był zaangażowany w zamach na Donalda Trumpa. Cytat we wpisie jest wyrwany z kontekstu i odnosi się do pokonania Trumpa w wyborach".

Ekspertka: "teorie spiskowe są wysyłane w eter na zamówienie polityczne"

Profesor Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, zapytana, dlaczego takie teorie spiskowe trafiają do licznych grup Amerykanów, odpowiada: - Rzeczywistość jest bardzo złożona, a weryfikacja każdej informacji wymaga jakiegoś wysiłku.

- Ludzie lubią natomiast działać według uproszonych formuł i często jest tak, że jeśli oni sobie zbudują swoją architekturę informacji, to jest im wygodnie sięgać do tego źródła, które uznają za wiarygodne. A to, czy ono jest wiarygodne, to już bywa kwestią dyskusyjną - mówi prof. Zachara-Szymańska.

- W świecie zachodnim coraz mniej jest świadomości społecznej, a tym samym publicznej debaty. Ludzie nie mają już takiej wspólnej agory, bo na przykład nie czytają tych gazet, które kiedyś były płaszczyzną takiej debaty, bo wszyscy mają swoje media, portale czy obserwują konkretne konta w mediach społecznościowych. A tym samym rzeczywistości informacyjne różnych grup zupełnie się nie stykają - kontynuuje ekspertka. - Nie ma jak zbudować dyskusji, gdy nie mówimy tym samym językiem. Co więcej, jesteśmy uzbrojeni w takie mechanizmy w mózgu, które powodują, że ta uproszczona wersja rzeczywistości po prostu chroni nasz system mózgowy. Takie selektywne przywiązywanie się do informacji, które potwierdzają naszą wizję świata, zapewnia nam spójność. A chcemy poruszać się w takim świecie, który znamy. Więc jeśli jakaś nowa informacja nie pasowałaby do tego świata, bylibyśmy w chaosie - tłumaczy.

Odnosząc się kontekstu amerykańskiego, dodaje, że "w amerykańskiej polityce interpretuje się wydarzenia polityczne, szczególnie tak dramatyczne jak zamachy, w kategoriach zerojedynkowych". - Pomimo że w etosie amerykańskim jest dużo miejsca na wspólnotowość, na wspólne dobro, na demokrację, to jednak patrzy się na to, kto jest potencjalnym wrogiem i kto może zagrozić Ameryce w tym obecnym kształcie. Stąd taka gorączka w nastrojach społecznych - stwierdza.

Na pytanie, jak polaryzacja społeczeństwa w Stanach Zjednoczonych wpłynęła na wysyp teorii spiskowych - także tych o zamachu - prof. Małgorzata Zachara-Szymańska odpowiada:

Niejednokrotnie jest tak, że teorie spiskowe są wysyłane w eter na zamówienie polityczne i mają wzmacniać pozycję jakiejś grupy politycznej. Widać to po dwóch sposobach interpretacji zamachu na Donalda Trumpa: jedna mówi, że to republikanie chcą oszukać opinię publiczną, a druga, że to demokraci chcą ją oszukać. I dlatego trudno odciąć się od tych ideologii przynależności politycznych. 

Autorka/Autor:Michał Istel, Zuzanna Karczewska

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: DAVID MAXWELL/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Internauci, ale też poseł Marek Jakubiak oburzają się na zdjęcie polskiego policjanta, który na ramieniu ma naszywkę z flagą unijną. Wyjaśniamy, co to za naszywka.

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy na nagraniu z płonącym samochodem, które krąży w sieci, rzeczywiście płonie auto elektryczne. Sprawdzamy, więc co o całym zajściu wiadomo.

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24

Prokurator generalny Adam Bodnar wnioskuje o ponowne przeliczenie głosów z niemal 1,5 tysiąca komisji wyborczych, bowiem w kilkunastu przypadkach, w których przeliczono już głosy, wykazano nieprawidłowości. Monitorujemy na bieżąco, w jakich komisjach sprawdzono jeszcze raz oddane głosy i z jakim wynikiem, oraz stan prokuratorskich śledztw.

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Rzecznik rządu Adam Szłapka jako sukces koalicji rządzącej wymienił wzrost punktualności pociągów do niemal 95 procent. Sprawdziliśmy więc dane.

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Internauci z rozbawieniem komentują materiał pochodzący rzekomo z rosyjskiej telewizji. Przedstawia on reportera, który zachwala nowo wybudowaną drogę w Woroneżu, ale asfalt okazuje się być tylko ogromnym kawałkiem tkaniny. "Propaganda sukcesu" - podsumowują. Tyle że nagranie nie jest autentyczne.

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Źródło:
Konkret24

Do sieci powraca zdjęcie, które jest podstawą antyimigranckiego przekazu. "Stop migracji", "straszny widok", "koszmar" - komentują internauci widoczną na fotografii grupę ciemnoskórych, młodych mężczyzn, czekających na przystanku autobusowym. Co o zdjęciu wiadomo?

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Marcin Przydacz, broniąc nieautoryzowanej aplikacji do weryfikacji zaświadczeń wyborczych, stwierdził, że sama PKW zezwoliła na stosowanie "tego typu instrumentów", a aplikacja miała uchronić przed turystyką wyborczą. Oba argumenty są nietrafione.

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24

Do Sądu Najwyższego wpłynęło już ponad 54 tysiące protestów wyborczych, a sąd ma czas na ich rozpatrzenie do 2 lipca. Sąd zarządził też oględziny kart i przeliczenie głosów w kilkunastu komisjach. Te same komisje były wytypowane w modelach, które badały wahnięcia w poparciu na korzyść kandydatów. Wyjaśniamy, czym są te modele i czy na ich podstawie można mówić o jakichś "nieprawidłowościach statystycznych" w wynikach wyborów.

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki, komentując domniemany gwałtowny wzrost przestępstw w 2024 roku, stwierdził, że to przez "10 tysięcy nielegalnych migrantów z Niemiec". W jednym zdanie zawarł dwa fałsze. Wyjaśniamy.

Morawiecki mówi o wzroście liczby przestępstw. Dwie nieprawdy

Morawiecki mówi o wzroście liczby przestępstw. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Wymiana poległych ukraińskich i rosyjskich żołnierzy stała się podstawą do prokremlowskiej dezinformacji wymierzonej w Ukrainę. A wykorzystano do tego sfabrykowany artykuł "The Wall Street Journal".

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Hanna Gronkiewicz-Waltz z Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że prezydent Andrzej Duda złamał konstytucję, bo na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaprosił prezydenta elekta. Konstytucjonaliści oceniają to jednoznacznie.

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

Źródło:
Konkret24

Polacy rzekomo zostali zatrzymani przez ukraińską służbę bezpieczeństwa "za pokazywanie polskich symboli", jakoby oskarżono ich "o naruszanie integralności ukraińskich terytoriów i szerzenie idei separatystycznych". Dowodem ma być krótkie nagranie, które udostępniają niektórzy internauci. Według eksperta to przykład nieudolnej rosyjskiej prowokacji.

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

Źródło:
Konkret24