Fotografia szerokiej autostrady, z 20 pasami w każdą stronę, znowu krąży w polskich mediach społecznościowych. Internauci twierdzą, że to fragment jednej z dróg w Teksasie w Stanach Zjednoczonych. Ale to nieprawda.
Wiceszef MSZ Marcin Przydacz stwierdził, że żołnierze NATO i USA stacjonują w Polsce od 2016 roku. Według niego obecność wojsk amerykańskich to "skutek dobrej umowy" podpisanej przez Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa. Nie jest to prawdą.
Wywiad doktora Anthony'ego Fauciego dla podcastu "The Daily" jest zdaniem wielu internautów "punktem zwrotnym w walce z oszustwem szczepionkowym". Bo według nich doradca Białego Domu miał przyznać, że szczepienia na COVID-19 to porażka. Tylko że Fauci ani nic takiego nie powiedział, ani nawet nie zasugerował.
"Nawet w Korei Północnej nie ma tak dobrze" - skomentował jeden z internautów wiadomość rozsyłaną w sieci, że w Kalifornii kradzież do wartości 950 dolarów to już nie przestępstwo. Rzeczywiście, prawo stanowe zmieniono, ale złodzieje mogą być ścigani tak samo.
"Widok marzenie" - komentowali internauci fotografię pokazującą rzekomo reklamy PiS i Jarosława Kaczyńskiego wyświetlane na Times Square. Jednak prezes i jego partia nie dołączyli do polskich artystów, którzy się reklamowali na tym słynnym nowojorskim placu. Zdjęcie jest fotomontażem.
Jarosław Kaczyński przekonywał w RMF FM, że dziennikarze nie powinni być wpuszczani w rejon stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej. Jako argument podał klęskę Stanów Zjednoczonych w Wietnamie: według niego przegrały, bo "bardzo blisko pierwszej linii byli dziennikarze". Poszliśmy śladem rozumowania prezesa PiS.
Miliony wyświetleń na YouTube i tysiące na Facebooku ma nagranie, na którym pielęgniarka pracująca w Arizonie przekonuje, jakoby w USA system zgłaszania NOP-ów po szczepionkach na COVID-19 nie działał. Wideo rozpowszechnia w sieci Project Veritas, skrajnie prawicowa grupa znana z dezinformacji.
Ponad 120 tysięcy Polaków dostało już skierowanie po dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19. Jak wynika z danych resortu zdrowia, dotychczas zgłosił się po nią niewielki odsetek z nich.
"Wiedzą, czego my nie wiemy" - skomentował jeden z internautów post, w którym wymieniono instytucje i firmy amerykańskie oraz WHO jako te, które rzekomo nie wymagają od pracowników szczepień przeciw COVID-19. Sugestia ta nie jest jednak prawdą.
Burzę komentarzy w internecie wywołały krótkie nagrania z rozmowy prezydenta USA z premierem Izraela - według rozsyłających te filmiki internautów Joe Biden przysnął w pewnym momencie. Ale wideo zostało ucięte. Obejrzeliśmy całe opublikowane nagranie ze spotkania w Białym Domu.
Informacja amerykańskiej Agencji Żywności i Leków o wydaniu pełnej autoryzacji dla szczepionki Comirnaty nie wszystkich przekonała - w sieci krąży bowiem przekaz, że agencja tylko przedłużyła użycie szczepionki w trybie awaryjnym. Wyjaśniamy, których pacjentów który tryb dotyczy.
Rozsyłany w internecie film pokazujący ogień zrzucany nad lasami ma być dowodem na to, że lasy są celowo podpalane z powietrza, żeby nagłośnić temat ocieplenia klimatu. Wyjaśniamy, co pokazuje film i do czego służą miotacze ognia montowane na śmigłowcach.
We Włoszech pracownicy medyczni musieli się szczepić na COVID-19 już od wiosny. W kolejnych krajach Unii Europejskiej została wyznaczona data, do kiedy służba zdrowia musi się zaszczepić. W USA obowiązkowe szczepienia dla medyków wprowadziły dotychczas dwa stany.
Osoby w pełni zaszczepione na COVID-19 stanowiły niecały procent wszystkich zakażonych koronawirusem w Polsce do końca lipca. Podobnie niskie odsetki zaszczepionych wśród zakażonych obserwowane są w innych krajach.
Informacja amerykańskiej rządowej agencji CDC o zaprzestaniu stosowania jednego z testów PCR wywołała lawinę fake newsów w sieci. Zdaniem internautów
CDC stwierdziła, że testy PCR są niewiarygodne, bo nie odróżniają wirusa SARS-CoV-2 od wirusa grypy. To nieprawda. Testy PCR pozostają standardem w wykrywaniu zakażenia koronawirusem.
Zakażenia wariantem Delta koronawirusa potwierdzono już w 35 krajach Europy. W Polsce najwięcej takich zachorowań wykryto w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, mazowieckim i wielkopolskim. Największą grupę zakażonych stanowią trzydziestolatkowie.
Niezweryfikowane dane z bazy amerykańskiej agencji rządowej CDC dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych są wykorzystywane w postach wzbudzających strach przed szczepieniami. Internauci przytaczają te liczby i sugerują, że szczepionki przeciw COVID-19 są niebezpieczne, a nawet śmiertelne. Ale widoczne w bazie liczby to za mało, by wyciągać wnioski.
Pod koniec maja w polskich mediach społecznościowych zaczęło krążyć zdjęcie budzące pytania wielu internautów. Widać na nim karton, który według niektórych sceptyków pandemii udawał trumnę zmarłych na COVID-19. Zdjęcie jest prawdziwe, ale nie ma nic wspólnego ze śmiertelnymi ofiarami pandemii.
Czy Czerwony Krzyż w Japonii i Stanach Zjednoczonych odmawia przyjmowania krwi od osób zaszczepionych na COVID-19? Tak wynika z krążących w internecie wpisów, których celem jest zniechęcenie do szczepień. Lecz to nieprawda. Wyjaśniamy - i przy okazji przypominamy, jakie zasady obowiązują w Polsce.
Wideo, w którym senator z Teksasu opowiada, że testowanie szczepionek przeciw COVID-19 na zwierzętach wstrzymano, ponieważ umierały, rozchodzi się w zagranicznym i polskim internecie. Senator nie mówi prawdy. Wyjaśniamy.