"Brakło materiału do propagandy"? Co robi minister zdrowia na tle manekina


"Teatrzyk", "inscenizacja", "propaganda" - tak internauci komentują rozpowszechniane w sieci zdjęcie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na tle manekina leżącego w łóżku szpitalnym. Jak sprawdziliśmy, w łóżku rzeczywiście położono manekina, ale wydarzenie nie miało nic wspólnego z "kowidową farsą".

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

"Śpieszmy się kochać ludzi. Tak szybko stają się manekinami" - napisał 25 września jeden z użytkowników Twittera. Dodał hasztagi: #3dawka #drMengele #OstatniaProsta. Komentarz internauty odnosił się do załączonego zdjęcia. Widać na nim ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który jest jakby w szpitalu; widać filmujące go osoby, a po lewej stronie ministra jest łóżko szpitalne, na którym leży manekin.

Post ten polubiło blisko 650 internautów, ponad 150 podało dalej. Wpis z tym samym zdjęciem i z komentarzem "manekiny w akcji" na innym koncie miał ponad 400 polubień. W komentarzach pod nim sugerowano, że pokazuje "inscenizację" lub "propagandę" szerzoną m.in. przez media - oczywiście związaną z pandemią i szczepieniami przeciwko COVID-19.

"Spieszmy się kochać ludzi. Tak szybko stają się manekinami" - komentarz internauty do zdjęcia ministra Niedzielskiego
Post na Twitterze, który wywołał serię komentarzy"Spieszmy się kochać ludzi. Tak szybko stają się manekinami" - komentarz internauty do zdjęcia ministra NiedzielskiegoTwitter

"Skutek uboczny C-19 - manekinizacja... No, trzeba się szczepić, nie ma lipy!"; "Inscenizacja powagi sytuacji w niepożądanym ujęciu poszczepiennym"; "Mosze jest zdesperowany brakło mi materiału do propagandy" - pisali (pisownia postów oryginalna). "Nie wierzę... To nie fake? Czy może tak nieszczęśliwie wyszła pani na zdjęciu?" - dopytywał jeden z uczestników dyskusji. Pod drugim wspomnianym postem jeden z komentarzy brzmiał: "I te mendialne dz**** stoją tam… widzą i kręcą dalej tę kowidową farsę!!! Niżej nie da się upaść tym dziennikarzynom!".

"Ludzie zapomnieli o wirusie. W wielu przypadkach nie noszą maseczek, nie zachowują dystansu"
"Ludzie zapomnieli o wirusie. W wielu przypadkach nie noszą maseczek, nie zachowują dystansu"Fakty po południu

"Teatrzyk", "kompromitacja"

Post był popularny także na Facebooku, gdzie polubiło go ponad 900 internautów, a blisko 350 udostępniło. "Czy Wam też ta pacjentka w tle wygląda na manekina? Czyżby zapowiedziana kompromitacja" - pytał autor posta. "Teatrzyk dla gojów oni się świetnie bawja"; "Cytując pewnego Pana 'ludzie są tak głupi, że to działa'"; "Problem polega tylko na tym że kompromitacja za kompromitacją na ten skompromitowany lud nie działa" - pisali fejsbukowicze w komentarzach.

Kilkoro komentujących zwracało jednak uwagę, że nie może być mowy o żadnej "inscenizacji" czy "teatrzyku". "Ciężko by było mieć prawdziwych pacjentów jako obiekty testowe na otwarciu Centrum Symulacji Medycznej"; "Spokojnie, to zdjęcie z otwarcia Centrum Symulacji Medycznej w Sanoku" - informowali.

By wyjaśnić, co pokazuje zdjęcie, poszliśmy śladem wskazanym przez internautów.

"Przy użyciu specjalistycznych fantomów"

Polska Agencja Prasowa informowała 21 września, że minister zdrowia był tego dnia na Podkarpaciu i uczestniczył w Zgromadzeniu Plenarnym Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych. Wziął również udział w otwarciu Centrum Symulacji Medycznej na Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku. O szczegółach wizyty ministra informowano na twitterowym koncie resortu zdrowia.

Na stronach internetowych lokalnych mediów można znaleźć zdjęcia i materiały wideo z tej wizyty. Portal Nowiny24.pl informował, że w nowo otwartym Centrum Symulacji Medycznej będą się uczyć studenci pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. "W specjalnie zaaranżowanych pomieszczeniach, m.in. przy użyciu specjalistycznych fantomów i symulatorów, będą szkolić praktyczne umiejętności zawodowe. Naukę rozpoczną już w październiku" - czytamy w artykule.

Relację wideo z wizyty ministra można obejrzeć m.in. na profilu portalu Rzeszow24.pl na Facebooku. To zarejestrowana transmisja, na której widać Adama Niedzielskiego oprowadzanego po poszczególnych salach Centrum Symulacji Medycznej. W 52. minucie i 40. sekundzie widać kadr, który trafił do mediów społecznościowych i posłużył do szerzenia przekazu o rzekomej inscenizacji pandemii.

Powtarzalny motyw w infodemii

Krążący kadr ministra zdrowia na tle manekina to kolejna odsłona manipulacji, której celem jest ośmieszenie walki z pandemią COVID-19 czy nawet sugerowanie, że to wcześniej ustalona "plandemia".

W lipcu tego roku w Konkret24 opisaliśmy podobną manipulację. Internauci sugerowali, że w Niemczech "na potrzeby spektaklu medialnego pod respiratory kładzie się manekiny". Wpisom zamieszczanym w sieci towarzyszył kadr z niemieckiej telewizji. Ujęcie, na którym widać manekina, posłużyło jako materiał ilustracyjny do rozmowy z epidemiologiem.

Internauci rozsyłają kadry z programu niemieckiej telewizji.
Internauci rozsyłają kadry z programu niemieckiej telewizjiInternauci rozsyłają kadry z programu niemieckiej telewizji.facebook

Jak sprawdziliśmy, zdjęcia z manekinem ilustrowały materiał dziennikarski o wizycie niemieckiego ministra zdrowia Jensa Spahna w Klinice Uniwersyteckiej Szlezwik-Holsztyn. Dziennikarze informowali, że delegacja ministra miała w planach wizytę na nowym oddziale intensywnej terapii wyposażonym w specjalistyczny sprzęt.

Z kolei w listopadzie 2020 roku opisaliśmy posty internautów komentujące popularny w sieci film. Widać na nim było, jak karetka przywozi chorego na COVID-19 do szpitala. Internauci sugerowali, że to zainscenizowana sytuacja i zamiast chorego człowieka był manekin. W rozmowie z Konkret24 dyrektor szpitala zaprzeczył tym twierdzeniom.

Autor: Krzysztof Jabłonowski, współpraca: Jan Kunert, Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, PAP; zdjęcie: Darek Delmanowicz/PAP/Facebook

Pozostałe wiadomości

Były szef kancelarii premiera Michał Dworczyk twierdzi, że nie pamięta, by Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła łamanie prawa przy rozdawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Dworczyk przekonuje też, że nie ma wiedzy, by NIK kierowała jakieś wnioski do prokuratury. A skierowała ich kilka. Część umorzono w czasie, gdy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro.

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Źródło:
Konkret24

"I to z naszych własnych środków", "imigrant dostanie większy zasiłek niż my pensje", "to jest skandal!" - piszą internauci w reakcji na rozpowszechnianą w sieci informację, że premier Donald Tusk na szczycie Rady Europejskiej podpisał "dokument o zrównaniu zasiłków dla imigrantów w całej UE". Sprawdziliśmy, czy to prawdziwe doniesienia.

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Źródło:
Konkret24

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przekonywał w radiowym wywiadzie, że wydatki z Funduszu Sprawiedliwości odbywały się zgodnie z procedurami, a kontrowersje wokół wydawania dużej części tych środków tłumaczył "nowym celem", który "wprowadził ustawodawca". "Więc nie tylko mieliśmy prawo, ale wręcz obowiązek przekazywać na to środki" - zapewniał. Romanowski pominął to, że zmiany zapadły za czasów, gdy resortem sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. Przypominamy, o co chodzi.

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Źródło:
Konkret24

Profesor Jan Hartman wyraził w mediach społecznościowych radość z wydania przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego zarządzenia co do obecności symboli religijnych w budynkach warszawskiego urzędu. "Zdjęcie krzyży w warszawskim ratuszu to wielki moralny przełom" - napisał profesor. Tyle że, jak się okazuje, krzyże pozostaną na swoich miejscach.

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Źródło:
Konkret24

"Po co było ci to dziewczyno?!", "nie wierzę, że Zelensky ją zmusił" - komentują internauci historię o 19-letniej Ukraince, która rzekomo straciła ramię w walce na wojnie. Dowodem mają być zdjęcia dziewczyny: jedno z frontu, drugie ze szpitala. Jednak nie mają one nic wspólnego z wojną w Ukrainie, a cała historia od lat jest wykorzystywana do oszustw.

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Źródło:
Konkret24

Patryk Jaki w radiowym wywiadzie bronił wydawania środków z Funduszu Sprawiedliwości, a także partyjnych kolegów, którzy nim kierowali. Europoseł na różne sposoby próbował usprawiedliwić nieprawidłowości z tym związane: przedstawiał zagadnienia wycinkowo, bagatelizował rzeczywiste zarzuty, nazywał postępowania ministrów "sprawowaniem władzy publicznej". Wyjaśniamy manipulacyjne tezy, którymi się posłużył.

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Źródło:
Konkret24

"Piękny pokaz ignorancji", "chyba nie do końca Pan wie jak działa izolacja", "zamieszkaj pan w namiocie" - to reakcje internautów na wpis publicysty Jana Pospieszalskiego. Ironizował w nim, że z powodu ocieplenia klimatu nie ma potrzeby ocieplania budynków, które ma rzekomo narzucać Unia Europejska w dyrektywie budynkowej. Wyjaśniamy, o co chodzi w dyrektywie, a ekspert tłumaczy, dlaczego potrzebna jest termomodernizacja budynków.

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, wypowiadając się o zagrożeniach ze strony Rosji, zapewniał w wywiadzie radiowym, że Unia Europejska jest największą gospodarką świata. Sprawdziliśmy, czy polityk ma rację.

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Źródło:
Konkret24

"Kolejna teoria spiskowa stała się faktem" - przestrzegają internauci, komentując popularny post, jakoby w Australii przyjęto ustawę powodującą wycofanie w tym kraju gotówki z obiegu. Obawy są jednak nieuzasadnione, bo informacja o Australii jest fake newsem, choć akurat w tym kraju gotówka staje się coraz mniej popularna.

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Źródło:
Konkret24

Zeznając przed komisją w sprawie wyborów kopertowych, Jarosław Kaczyński spierał się z jej członkami, że kiedy on odwiedzał cmentarze na początku pandemii, to nie było zakazu wstępu na nie. "Ja byłem tego dnia na siedmiu cmentarzach" - mówił prezes PiS. Wyjaśniamy, jakie były wtedy przepisy.

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Źródło:
Konkret24

Według prezydenta Andrzeja Dudy zapowiadana teraz przez premiera Donalda Tuska komisja do badania wpływów rosyjskich jest "taką", jaką stworzono specustawą za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, dlaczego to porównanie jest nieuprawnione i wprowadza opinię publiczną w błąd.

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w polskiej sieci ma wideo będące rzekomo fragmentem ukraińskiego programu - widzimy na nim dziwnie zachowującego się dziennikarza. Filmik krąży też w zagranicznej sieci, komentowany jest w kilku językach. To przeróbka, a przekaz wskazuje na rosyjską propagandę.

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Źródło:
Konkret24

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Krytyka Zielonego Ładu należy do głównych tematów kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk "w parę dni po chwili, kiedy został premierem", mógł na Radzie Europejskiej odrzucić Zielony Ład. Tylko że wówczas - w grudniu 2023 roku - Rada nie zajmowała się tym tematem. Poza tym Zielonego Ładu nie można po prostu "odrzucić" jedną decyzją. Wyjaśniamy.

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS wykorzystują zarządzenie prezydenta Warszawy, dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta, do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości zarządzone przez prezydenta Warszawy w urzędzie miasta standardy równego traktowania - dotyczące między innymi symboli religijnych - są sprzeczne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011 roku. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, czego dotyczył ten wyrok.

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24