Gorący czas poprzedzający wybory, także samorządowe, sprzyja rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji i wprowadzaniu w błąd potencjalnych wyborców. W sieci istnieje m.in. fałszywy profil Państwowej Komisji Wyborczej. W okresie wyborczym należy szczególnie uważać, by korzystać tylko ze zweryfikowanych źródeł.

Fałszywy profil „Państwowa Komisja Wyborcza” , powstał 5 września 2015 roku. Na zdjęciu tytułowym wykorzystano fotografię z byłymi członkami PKW, a profilowym - fragment grafiki ze starej strony Komisji. Od momentu powstania profil zebrał zaledwie 114 polubień (stan na 20.10.2018, godz. 17:00). Uaktywnia się w okresach poprzedzających przeprowadzane w Polsce wybory. Nie tylko publikuje wówczas treści na swoim profilu, ale co ważniejsze - komentuje wpisy na innych, popularnych stronach, zwraca się bezpośrednio do użytkowników portali i dezinformuje opinię publiczną. Wszędzie pisze w pierwszej osobie: "prowadzimy nabór", "gratulujemy laureatom" czy "prosimy o usunięcie".

Podobnie zachowuje się fałszywe konto PKW na Twitterze, które używa nazwy @PKW_ORG.

Profile w żadnym stopniu nie są związane z urzędem Państwowej Komisji Wyborczej.

Zrzut ekranu fałszywej strony PKW na Facebooku
Zrzut ekranu fałszywej strony PKW na Facebooku

Fałszywa strona komentuje pod wpisami internautów

W przedwyborczą sobotę administrator strony opublikował grafikę odwołującą się do ciszy wyborczej oraz poinformował internautów, iż w tym czasie zakazane są m.in. lajkowanie i udostępnianie postów i profili kandydatów, agitacja wyborcza w postach, komentarzach i na Messengerze, czy nawet odlajkowywanie profili i postów kandydatów i komitetów.

Strona komentuje również niektóre dzisiejsze wpisy internautów na innych profilach, także bardzo popularnych, zarzucając im łamanie ciszy wyborczej. Jednocześnie prosi autorów postów i komentarzy o ich usuwanie lub nawet „udawanie się do odpowiednich organów celem wyjaśnienia sprawy”. Znaleźliśmy kilkadziesiąt takich wpisów - ze względów na obowiązującą ciszę wyborczą, prezentujemy tylko jeden z nich.

Fragment dyskusji z udziałem fałszywego profilu PKW
Fragment dyskusji z udziałem fałszywego profilu PKW

Większość komentarzy to powtarzany ciągle ten sam komunikat o rzekomym naruszeniu ciszy wyborczej i konieczności usunięcia wpisu. W niektórych komentarzach daje wrażenie zweryfikowania czy wpis narusza ciszę wyborczą: "Nie usuwajcie, wszystko jest w porządku". Bywają także bardziej absurdalne komentarze (np. "Z powodu ogromnej ilości kandydatów nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy przedstawione w poście osoby biorą udział w wyborach"), które od razu wzbudzają wątpliwości innych internautów.

Profil „Państwowa Komisja Wyborcza pod adresem fb.com/Państwowa-Komisja-Wyborcza-1118558761496519 nie jest w żadnym stopniu powiązany z oficjalną instytucją pod tą samą nazwą.

Zrzut ekranu z oficjalną stroną PKW na Facebooku
Zrzut ekranu z oficjalną stroną PKW na Facebooku

Oficjalne konto PKW - zweryfikowane przez Facebooka

W portalu Facebook istnieje oficjalny profil „Państwowa Komisja Wyborcza” - pod adresem https://www.facebook.com/PanstwowaKomisjaWyborcza/. Jest to profil autoryzowany przez Facebooka - oznaczony jest niebieskim emblematem z charakterystycznym „ptaszkiem”, który oznacza, iż strona jest „zweryfikowana” i należy do instytucji, na którą się powołuje. Ten profil śledzi ponad 5 tysięcy osób.

To właśnie m.in. liczba obserwujących, częstotliwość i jakość wpisów, wykorzystane zdjęcia i ich rozdzielczość, opis profilu w sekcji „informacje” mogą być wskazówką czy profil jest prawdziwy, czy nie.

Państwowa Komisja Wyborcza jednoznacznie potwierdza, że profil pod adresem fb.com/Państwowa-Komisja-Wyborcza-1118558761496519 jest fałszywy. - Państwowa Komisja Wyborcza nie odpowiada za konta nieoficjalne, zostały one zgłoszone jako oszustwo. Oficjalne konta PKW posiadają pozytywną weryfikację serwisu Facebook – mówi Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy Państwowej Komisji Wyborczej.

Jednocześnie przypomina, jakie kroki należy podjąć w przypadku podejrzenia naruszenia ciszy wyborczej. - PKW nie jest organem właściwym w sprawach naruszeń ciszy wyborczej. Ewentualne wysyłane do nas zgłoszenia wysyłamy właściwym organom. Wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji. Nie dokonujemy oceny, czy w danym przypadku doszło do naruszenia ciszy wyborczej. Robią to organy ścigania i sądy – informuje.

Gdzie szukać wiarygodnych informacji?

Gdzie można znaleźć informacje na temat wyborów? Przede wszystkim na oficjalnej stronie Państwowej Komisji Wyborczej, czyli pkw.gov.pl i jej samorządowej odsłonie, czyli wybory2018.pkw.gov.pl oraz w sekcji edukacyjnej „Wybieram Wybory”, gdzie można przeczytać także, jak dokonywać zgłoszeń nieprawidłowości. „Wybieram Wybory” to także nazwa profilu na Facebooku, który jest zarządzany przez PKW. W serwisie Twitter PKW funkcjonuje pod adresem https://twitter.com/PanstwKomWyb.

- Państwowa Komisja Wyborcza nie będzie brać odpowiedzialności za treści publikowane przez fałszywe profile – dodaje rzecznik prasowy PKW. – Oszustów trzeba ścigać.


Za zgłoszenie tematu dziękujemy czytelnikowi.

Autor:  Michał Istel
Źródło:  Konkret24

Pozostałe

Marszałek Sejmu nie ogłosiła w terminie nowego dnia wyborów? Tylko że nie ma terminu

Czy 24 maja minął czas dla marszałek Sejmu Elżbiety Witek na ogłoszenie nowego terminu wyborów? Nie, najpierw trzeba opublikować uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej o tym, że 10 maja wybory prezydenckie się nie odbyły. A nie jest publikowana, bo obóz rządzący czeka na wejście w życie ustawy, nad którą debatuje Senat. Prawnicy tłumaczą Konkret24 zawiłości prawnych rozgrywek wokół wyborów.

Protesty wyborcze spływają. Sąd Najwyższy jest zobligowany się nimi zająć

Mimo że wybory 10 maja się nie odbyły, rośnie liczba protestów wyborczych składanych do Sądu Najwyższego. Państwowa Komisja Wyborcza nie ustaliła wyniku głosowania, stwierdzając, że głosowanie się nie odbyło – zdaniem prawników Sąd Najwyższy nie ma więc podstaw prawnych ani do stwierdzenia zasadności protestów wyborczych, ani do orzeczenia o ważności wyborów.

Jak mogą być finansowane kampanie w nowych wyborach prezydenckich. Analiza

Czy według nowej ustawy o wyborach prezydenckich kandydat partii zastępujący poprzedniego może skorzystać ze środków zgromadzonych na jego kampanię? Czy darczyńcy, który wsparli kandydatów niezależnych, mogą im pomóc po raz kolejny? Czy dotychczasowe komitety wyborcze mogą wykorzystać 100 proc. limitu środków z poprzednich wyborów i kolejne 50 proc. teraz? Pytani przez Konkret24 prawnicy analizują przygotowywane przepisy.

Religia "przyczyną przemocy wobec kobiet"? O czym mówi konwencja stambulska

Duże emocje wywołał twitterowy wpis wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Stwierdził w nim m.in., że ratyfikowana przez Polskę konwencja stambulska "mówi o religii jako przyczynie przemocy wobec kobiet". Sprawdziliśmy, które przepisy ma na myśli wiceminister i czy je właściwie interpretuje.

Prawne bezpieczniki, które znoszą odpowiedzialność za działania w czasie epidemii. Analiza

Dwa podobne przepisy w tarczach antykryzysowych znoszące odpowiedzialność rządzących. Nowelizacja znosząca obowiązek przetargów publicznych. Przepis znoszący odpowiedzialność karną osób z Polskiego Funduszu Rozwoju. Takie artykuły wprowadzone do polskiego prawa wskazują, że urzędnicy państwowi - tłumacząc się zwalczaniem skutków epidemii - mogą nie ponieść konsekwencji za ewentualne przekroczenie uprawnień czy nadużycia finansowe popełnione w tym czasie.