Casus Kukiza się nie powtórzył. Polonia głosowała głównie na kandydatów KO i PiS

Głosowanie Polonii na świecieMarta Darowska/REPORTER

Prawie 70 proc. wyborców za granicą oddało głos w pierwszej turze na kandydata z głównych partii: Andrzeja Dudę albo Rafała Trzaskowskiego. Wygrał Trzaskowski. Nie powtórzyła się sytuacja jak z Pawłem Kukizem, który w 2015 roku miał najlepszy wynik wśród Polaków za granicą, mimo braku zaplecza jednego z największych ugrupowań partyjnych.

Polacy mieszkający lub przebywający za granicą podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich 28 czerwca mogli głosować w ponad 160 obwodach utworzonych w 85 krajach. Głosowali osobiście lub w formie korespondencyjnej, choć niektóre państwa wyraziły zgodę na stosowanie tylko jednej możliwości. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii głosowanie odbywało się wyłącznie korespondencyjnie, a m.in. w Czarnogórze i Kazachstanie konieczne było udanie się do lokalu wyborczego.

Wawrzyk: frekwencja za granicą: 86,67 proc.
Wawrzyk: frekwencja za granicą: 86,67 proc.tvn24

Łącznie za granicą oddano 311 124 ważne głosy. To aż o 90 proc. więcej niż w pierwszej turze wyborów prezydenckich 2015 roku – wtedy do zagranicznych urn wrzucono 164 tys. kart.

Wyniki opublikowane przez Państwową Komisję Wyborczą pokazują, że zwycięzcą głosowania wśród Polaków głosujących za granicą był Rafał Trzaskowski, którego wskazało prawie 150 tys. wyborców, co przełożyło się na 48,13 proc. poparcia. O ponad połowę gorszy wynik miał Andrzej Duda. Prawie 65 tys. oddanych na prezydenta głosów dało mu 20,86 proc.

Wyniki głosowania Polonii w pierwszej turze wyborów prezydenckich w 2020 rokuPKW/Konkret24

Następni w kolejności - Szymon Hołownia, Krzysztof Bosak i Robert Biedroń - za granicą uzyskali procentowo lepsze wyniki niż w Polsce. Na Hołownię zagłosowało 15,68 proc. Polonii, na Bosaka - 8,78 proc., Biedroń uzyskał 4,6 proc. głosów. Wynik Szymona Hołowni był jednak połową tego, co udało się uzyskać pięć lat temu Pawłowi Kukizowi. On również był trzeci w kraju, ale za granicą odniósł zwycięstwo, zdobywając 38,4 proc. głosów.

Europa dla Trzaskowskiego, Ameryka dla Dudy

Rafał Trzaskowski wygrał w większości krajów, w których umożliwiono głosowanie Polakom. W Europie tylko na Łotwie, Ukrainie i Białorusi najchętniej wybierano Andrzeja Dudę, a w Mołdawii obaj kandydaci zdobyli tę samą liczbę głosów.

W szczególnie licznej pod względem Polonii Wielkiej Brytanii kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył 48,37 proc. głosów. Drugi był Szymon Hołownia, którego wybrało 17,48 proc. tamtejszych Polaków, a prezydent Andrzej Duda zajął trzecie miejsce z wynikiem 15,54 proc. głosów.

Głosowanie Polaków w Europie w I turze wyborów prezydenckich w 2020 rokuPKW/Konkret24

Rafał Trzaskowski wygrał także we wszystkich - poza Kazachstanem - krajach azjatyckich, w których można było głosować. Triumfował także w Australii i Nowej Zelandii, w obu krajach przekonując do siebie ponad 50 proc. Polaków.

Głosowanie Polaków w Azji i Australii w I turze wyborów prezydenckich w 2020 rokuPKW/Konkret24

Natomiast prezydent Andrzej Duda był najchętniej wybierany w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Brazylii. Wśród Polaków w USA kandydat PiS wygrałby wybory w pierwszej turze, ponieważ zdobył tam 50,67 proc. głosów. Jeszcze wyższe zwycięstwo odniósł wśród Polaków w Kanadzie, gdzie wybrało go 53,68 proc. wyborców. W Brazylii poparło go 42,9 proc. wyborców.

Rafał Trzaskowski wygrał natomiast w Meksyku, Kolumbii, Argentynie, Panamie i na Kubie.

Głosowanie Polaków w Ameryce Południowej i Północnej w I turze wyborów prezydenckich w 2020 rokuPKW/Konkret24

Z 311 tys. wyborców za granicą 214 tys. głosowało na któregoś z dwójki Duda-Trzaskowski, a więc kandydatów, którzy zmierzą się w drugiej turze 12 lipca. Stanowi to 68,99 proc. wszystkich głosów oddanych za granicą.

Głosowanie Polaków w Afryce w I turze wyborów prezydenckich w 2020 rokuPKW/Konkret24

Trzaskowski przejął kraje Kukiza

Pozostałych dziewięciu kandydatów zdobyło w sumie 31,01 proc. głosów Polonii. Z tego ponad połowę – 15,68 proc. – Szymon Hołownia. Następny był Krzysztof Bosak - 8,78 proc., potem Robert Biedroń - 4,6 proc. Ci trzej kandydaci uzyskali wśród Polonii lepszy wynik niż w głosowaniu w kraju. Gorszy był natomiast wynik Władysława Kosiniaka-Kamysza, który zdobył 1,05 proc. głosów z zagranicy (w Polsce 2,36 proc.).

To sytuacja różna od tej sprzed pięciu lat. Paweł Kukiz, który w Polsce zdobył wtedy 20,8 proc. głosów, zajmując trzecie miejsce za Andrzejem Dudą i Bronisławem Komorowskim, za granicą triumfował. Polonia postawiła na debiutanta - zagłosowało na niego ponad 63 ze 164 tys. Polaków, co przełożyło się na 38,36 proc. głosów. Andrzej Duda miał 24,66 proc., a Bronisław Komorowski - 21,16 proc.

Wyniki głosowania Polonii w wyborach prezydenckich w 2015 rokuPKW

Pięć lat temu na Kukiza – czyli kandydata spoza duopolu PO-PiS - szczególnie chętnie głosowano na północy Europy. Zwyciężył wśród Polaków w Szwecji, Danii, Norwegii, Holandii, Irlandii, Islandii oraz w Wielkiej Brytanii. We wszystkich krajach poza dwoma pierwszymi zdobył więcej niż 50 proc. głosów.

W tegorocznych wyborach we wszystkich tych krajach świata, gdzie pięć lat temu wygrał Kukiz, zwycięstwo odniósł Rafał Trzaskowski.

Decyduje rozpoznawalność i polaryzacja

– Nie ma jednego powodu takiej różnicy w wynikach Pawła Kukiza i Szymona Hołowni za granicą. Może jest to efekt tego, że Kukiz był wówczas postacią bardzo rozpoznawalną, także dla ludzi pozostających na emigracji – komentuje w rozmowie z Konkret24 politolog dr Olgierd Annusewicz z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. – Szymon Hołownia jest jednak postacią znaną bardziej w kraju. Jego programy telewizyjne, w których zdobył swoją popularność, nadawano w Polsce – dodaje.

Jak głosować w II turze za granicą? O wynikach i procedurach w Wielkiej Brytanii opowiada Maciej Woroch
Jak głosować w II turze za granicą? O wynikach i procedurach w Wielkiej Brytanii opowiada Maciej Worochtvn24

Komentując wzrost liczby głosów oddanych za granicą na kandydatów KO i PiS w porównaniu z wyborami przed pięcioma laty, Annusewicz wyjaśnia: – Proszę pamiętać, że mamy do czynienia z bardzo silną polaryzacją. Wydaje się nawet, że silniejszą niż ta w 2015 roku. A to właśnie polaryzacja bardzo mocno pompuje kandydatów najbliższych obu biegunom. To też powód, dla którego Biedroń czy Kosiniak-Kamysz zanotowali takie słabe wyniki. Jakaś część spolaryzowanego elektoratu postanowiła nie czekać do drugiej tury, tylko zagłosować na Trzaskowskiego już w pierwszej.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Marta Darowska/REPORTER

Źródło zdjęcia głównego: Marta Darowska/REPORTER

Pozostałe wiadomości

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości pakt migracyjny został "podpisany", zawarte są w nim mechanizmy "przymusowej relokacji", a do UE miałoby trafić 4,5 mln migrantów, z czego do Polski 380 tysięcy. Opisujemy, co w tych przekazach jest manipulacją.

"Jeden migrant na 100 mieszkańców" i inne manipulacje o pakcie migracyjnym. Wyjaśniamy

"Jeden migrant na 100 mieszkańców" i inne manipulacje o pakcie migracyjnym. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Zapowiedź wspólnej wizyty polskiego prezydenta i premiera w Białym Domu wzbudziła emocje po obu stronach sceny politycznej. Ze strony polityków PiS pojawiły się sugestie, że takie zaproszenie to bardziej gest Joe Bidena w stronę Donalda Tuska, bo "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Polscy premierzy gościli jednak u amerykańskich prezydentów, choć rzadziej niż prezydenci.

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Źródło:
Konkret24

"Ludobójstwo na Wołyniu ma zostać skreślone", "Dzieci mają się nie uczyć o tym, w jaki sposób bohatersko Polacy pomagali Żydom" - politycy komentują propozycje zmian szkolnych podstaw programowych z historii. Czy uczniowie rzeczywiście nie dowiedzą się o kluczowych postaciach i wydarzeniach z historii Polski? Tłumaczymy, na czym polegały prekonsultacje w sprawie zmian programowych.

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Te witryny wyglądają jak lokalne portale, a tak naprawdę są częścią chińskiej siatki dezinformacyjnej działającej w 30 państwach Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej. Dwie z nich działają w Polsce - wynika z raportu Citizen Lab. Przeanalizowaliśmy ich treści i powiązania.

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Źródło:
Citizen Lab, Konkret24

"Zamiast CPK - mokradła, zamiast elektrowni jądrowej - mokradła, zamiast Odry - mokradła" - tak ironicznie europoseł PiS Dominik Tarczyński podsumował plany resortu klimatu dotyczące ochrony mokradeł w Polsce. Sugerował, że zamiast stawiać na rozwój i dobrobyt, obecna władza planuje jedynie "powrót do mokradeł". Eksperci tłumaczą, dlaczego nie ma racji.

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 tys. wyświetleń ma wpis znanego muzyka Zbigniewa Hołdysa ze zdjęciem piosenkarki Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To przerobiona fotografia, która krąży w sieci od kilku tygodni.

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Źródło:
Konkret24
Protesty rolników. We Francji "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Protesty rolników. We Francji "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Donald Trump podtrzymuje stanowisko, że Ameryka nie powinna chronić państw, które "nie płacą zobowiązań" w NATO - i powtórzył to na kolejnym wiecu. "Stany Zjednoczone płaciły niemal za wszystko" - oświadczył. Wypowiedzi byłego prezydenta USA mogą wprowadzać w błąd: czym innym są wydatki obronne państw członkowskich, czym innym budżet NATO - na ten składają się wszystkie kraje sojuszu.

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić.  Skąd jest budżet NATO? 

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić. Skąd jest budżet NATO? 

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość w swoim najnowszym spocie o bezpieczeństwie Polski chwali się, że za czasów rządów tej partii podwoiła się liczba żołnierzy. To wprowadzające w błąd porównanie. Wyjaśniamy.

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński zarzuca obecnym władzom miasta, że praktycznie nie konsultowały się z mieszkańcami w sprawie wprowadzenia Strefy Czystego Transportu - która, jak wiadomo, budzi duże emocje. Przeanalizowaliśmy działania ratusza w tej sprawie. Bocheński się myli.

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość mówi o "lewackim Zielonym Ładzie", a rządzący przypominają, że to przecież realizacja "polityki Janusza Wojciechowskiego". Wyjaśniamy, czym jest Europejski Zielony Ład, jak jest powiązany z polityką rolną UE oraz na co zgadzali się w Brukseli polski komisarz i rząd Mateusza Morawieckiego.

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska nie wierzy w realizację unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku. Przekonywała w wywiadzie, że tak samo uważa europejska agencja zajmująca się środowiskiem. Tyle że w ostatnim raporcie Europejskiej Agencji Środowiska nic takiego nie ma.

Zalewska: unijna agencja stwierdziła, że "nie mamy szans" osiągnąć celów klimatycznych. To nieprawda

Zalewska: unijna agencja stwierdziła, że "nie mamy szans" osiągnąć celów klimatycznych. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Szykuje się nowy podatek!" - alarmują internauci, rozsyłając zrzut ekranu tytułu tekstu jednego z serwisów. Postom towarzyszą komentarze o "eurokołchodzie" i "goleniu frajerów". Tłumaczymy, z czym związana ma być opłata za ogrzewanie węglem i gazem - bo zaplanowano ją dopiero za kilka lat, nie będą jej ponosić właściciele lokali, a jej wysokość wciąż nie jest znana.

"Nowy podatek od ogrzewania"? Wyjaśniamy, o co chodzi

"Nowy podatek od ogrzewania"? Wyjaśniamy, o co chodzi

Źródło:
Konkret24

Były minister obrony Mariusz Błaszczak w odpowiedzi na krytykę obecnej władzy co do sposobu realizacji CPK twierdzi, że w tej sprawie istniało "ponadpartyjne poparcie". Tak samo przekonuje szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Tyle że wyniki głosowań nad kluczowymi dla tego projektu ustawami pokazują co innego.

Błaszczak: projekt CPK "uzyskał ponadpartyjne poparcie". Nie, nigdy nie istniało

Błaszczak: projekt CPK "uzyskał ponadpartyjne poparcie". Nie, nigdy nie istniało

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji rozpowszechniają kilkusekundowy fragment wypowiedzi Donalda Tuska o tym, że sprawa niemieckich reparacji została zamknięta wiele lat temu. Te słowa zostały wyrwane z kontekstu. Sens całej wypowiedzi polskiego premiera jest inny od tego, co twierdzą politycy opozycji.

Tusk i słowa o reparacjach. Politycy opozycji manipulują cytatem

Tusk i słowa o reparacjach. Politycy opozycji manipulują cytatem

Źródło:
Konkret24

Niektóre media, a za nimi część internautów, w tym poseł Konfederacji Andrzej Zapałowski, szerzyli informację o profanacji "polskiego" cmentarza w Brodach w obwodzie lwowskim. Sprawę zbadał na miejscu i zdementował polski konsulat we Lwowie.

Profanacja "polskiego cmentarza" w Ukrainie? Nieprawda

Profanacja "polskiego cmentarza" w Ukrainie? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Zakłamana pigułka śmierci", "szkodliwa dla organizmu", "nie powinna być stosowana przez kobiety poniżej 18. roku życia" - takie nieuzasadnione tezy głoszą politycy, którzy są przeciwko dostępności tabletki "dzień po" bez recepty. Lekarze ostrzegają przed "biciem politycznej piany". Z ich pomocą wyjaśniamy, na czym polega działanie tabletki "dzień po".

Mentzen i inni o tabletce "dzień po": wczesnoporonna, uszkadza organy. Prostujemy

Mentzen i inni o tabletce "dzień po": wczesnoporonna, uszkadza organy. Prostujemy

Źródło:
Konkret24

Komentując niższe wpływy z VAT w grudniu 2023 roku, politycy PiS sugerują, że po zmianie władzy 15 października "część przedsiębiorców uznała, że nie trzeba podatków płacić". Tymczasem powody są inne - i to kilka. Również taki, że w ostatnim roku rządów Zjednoczonej Prawicy wzrosła luka vatowska.

"Doszli do władzy i wpływy z VAT spadły". Nie, powody są inne

"Doszli do władzy i wpływy z VAT spadły". Nie, powody są inne

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach przedwyborczych politycy Prawa i Sprawiedliwości sięgają po używane już wcześniej w kampanii parlamentarnej fałszywe przekazy - ale też dodają nowe. Do takich należy narracja o "koalicji 13 grudnia". Nawiązał do tego również Mateusz Morawiecki w Lubartowie.

Trzy nieprawdy Morawieckiego: o "koalicji 13 grudnia", o "twardym wecie", o "nielegalnych imigrantach" 

Źródło:
Konkret24

Informacja, że w ostatnich obchodach miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie miał wziąć udział ambasador Rosji, wzbudziła komentarze w sieci - ale nie jest prawdą. Wykorzystane w przekazie zdjęcie jest stare. Prawo i Sprawiedliwość zaprzecza, dementi przesłała nam też Ambasada Rosji.

"Na miesięcznicy pojawił się ambasador Rosji"? Nie ma potwierdzenia

"Na miesięcznicy pojawił się ambasador Rosji"? Nie ma potwierdzenia

Źródło:
Konkret24

Przed niedzielnym finałem Super Bowl w internecie uaktywnili się wyznawcy teorii spiskowych, których bohaterką stała się Taylor Swift. Gwiazda już od jakiegoś czasu wykorzystywana jest przez twórców politycznych fake newsów w rozkręcającej się w USA kampanii prezydenckiej. Według nich drużyna Kansas City Chiefs nieprzypadkowo zagra w finale Super Bowl - stać ma za tym właśnie Taylor Swift i specjalna operacja psychologiczna zaaranżowana przez Pentagon.

Taylor Swift "zasobem" Pentagonu? Teorie spiskowe o Super Bowl i kampanii prezydenckiej

Taylor Swift "zasobem" Pentagonu? Teorie spiskowe o Super Bowl i kampanii prezydenckiej

Źródło:
Konkret24

Znalezienie nielegalnego tunelu pod jedną z synagog w Nowym Jorku stało się pożywką dla rozpowszechnianej w sieci teorii spiskowej na temat chasydów. Jednym z fake newsów związanych z tym tematem jest informacja o zawaleniu się synagogi, którą podał między innymi Janusz Korwin Mikke.

Zawalona synagoga odkryła tunel, a w nim zakrwawione materace? Jedna rzecz się zgadza

Zawalona synagoga odkryła tunel, a w nim zakrwawione materace? Jedna rzecz się zgadza

Cztery spółki medialne firmowane przez Tomasza Sakiewicza i Fundacja Klubów "Gazety Polskiej" dostały przez osiem lat rządów Zjednoczonej Prawicy niemal 20 milionów złotych z budżetów ministerstw i kancelarii premiera. Rząd kupował nie tylko spoty promocyjne czy artykuły, ale płacił też za organizowanie debat, zjazdów Klubów "Gazety Polskiej" czy koncertów za oceanem.

20 milionów z rządowych budżetów. Jak zasilano biznesy Tomasza Sakiewicza

20 milionów z rządowych budżetów. Jak zasilano biznesy Tomasza Sakiewicza

Źródło:
Konkret24

Senator PiS Stanisław Karczewski broni rządów Daniela Obajtka w Orlenie, a na dowód jego słusznej strategii menedżerskiej porównuje zyski koncernu z czasów koalicji PO-PSL z wielokrotnie wyższymi za rządów Zjednoczonej Prawicy. To manipulacja, bo - jak wyjaśniają Konkret24 eksperci - dane o zyskach nie oddają prawdy o rozwoju tej spółki. A Orlen w ostatnich latach to zupełnie inna firma niż przed 2015 rokiem.

Karczewski porównuje zyski Orlenu za Obajtka i wcześniej. "Zapala się czerwona lampka"

Karczewski porównuje zyski Orlenu za Obajtka i wcześniej. "Zapala się czerwona lampka"

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego Polska jest pożądanym krajem dla zagranicznych inwestorów - tak bardzo, że zajmuje drugie miejsce na świecie w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej. Sprawdziliśmy więc tego typu rankingi. Nie potwierdzają tezy prezesa PiS.

Kaczyński: Polska druga na świecie w rankingach atrakcyjności inwestowania. Sprawdzamy

Kaczyński: Polska druga na świecie w rankingach atrakcyjności inwestowania. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Zwracamy się z prośbą o dobrowolne wyrażenie zgody na przyjęcie emigrantów" - kartki z takim komunikatem w skrzynkach pocztowych rzekomo znajdowali mieszkańcy Bydgoszczy. "To akcja dezinformacyjna" - ostrzegają władze miasta.

Mieszkańcy Bydgoszczy proszeni o "wyrażenie zgody na przyjęcie emigrantów". Uwaga na dezinformację

Mieszkańcy Bydgoszczy proszeni o "wyrażenie zgody na przyjęcie emigrantów". Uwaga na dezinformację

Źródło:
Konkret24