FAŁSZ

Czy Lechowi Wałęsie nie użyczono sali do spotkania z dziećmi w szkole?


Informacja o spotkaniu byłego prezydenta Lecha Wałęsy, który mówił do uczniów szkoły podstawowej na korytarzu, rozgrzała sieć. Wiele osób sugerowało, że nieużyczenie sali to powód do zwolnienia dyrektora placówki. Wbrew ich sugestiom spotkanie nie odbyło się na terenie szkoły, a w Europejskim Centrum Solidarności.

Prawdopodobnie nikt nie spodziewał się, że spotkanie dzieci z byłym prezydentem Lechem Wałęsą może stać się tak popularnym tematem. Zdjęcia z tego wydarzenia, na których można zobaczyć gromadkę uczniów przysłuchujących się Wałęsie, obiegły sieć głównie z tego powodu, że zostały wykonane w korytarzu. "Przyszło mi spotkać się z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr.21 w Gdańsku na korytarzu. Lekcji prawdziwej historii Solidarności i Demokracji innego miejsca nie użyczono" (pisownia oryginalna) - taki opis do fotografii pojawił się na koncie byłego prezydenta w portalu Facebook i Twitter.

Doniesienia o spotkaniu i jego oprawie zaczęły szybko rozpowszechniać się w sieci. Wielu komentujących tę sprawę dopatrywało się w niej odniesień do obecnej sytuacji politycznej. "To zdjęcie - symbol tych rządów" - napisała jedna z użytkowniczek serwisu. Do fotografii odnieśli się także dziennikarze i publicyści. "Wstyd dla szkoły, chwała Lechowi" - zakończył swój wpis na ten temat Tomasz Lis.

W komentarzach do wpisu prezydenckiego konta zaczęły się jednak pojawiać sugestie, że zdjęcia nie pochodzą z korytarza szkolnego, czego zresztą i sam Wałęsa nie napisał, a zostały wykonane w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Te informacje potwierdził w rozmowie z Konkret24 prezes Instytutu Lecha Wałęsy.

Nie było żadnego problemu

Z prośbą o przedstawienie pełnego kontekstu widocznej na zdjęciach sytuacji zwróciliśmy się do Adama Domińskiego, dyrektora biura byłego prezydenta w latach 2016-2018, a obecnie prezesa Instytutu Lecha Wałęsy. - Sytuacja miała miejsce w ECS przed biurem prezydenta, a nie w szkole. To jakieś nieporozumienie. Nie było żadnego problemu - wyjaśnia Domiński. - Dzieci chciały odwiedzić pana prezydenta ze spontaniczną wizytą.

On zobaczył, że jest ich zbyt dużo, ale nie znalazł wolnej sali w ECS i postanowił porozmawiać na korytarzu. Wiele jest takich grup, które chcą chociaż chwilę z nim porozmawiać. Adam Domiński

Zarówno Fundacja Instytut Lecha Wałęsy, jak i biuro byłego prezydenta rzeczywiście znajdują się w budynku Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku przy placu Solidarności. Do budynku ECS Wałęsa przeniósł się w styczniu 2015 r. Wcześniej jego biuro mieściło się przy ulicy Długi Targ w centralnym punkcie Gdańska niedaleko Fontanny Neptuna. W uzasadnieniu przekazania pomieszczeń biurowych byłemu prezydentowi napisano: "Obecność Lecha Wałęsy w Europejskim Centrum Solidarności jest istotna ze względu na promocję tego szczególnego miejsca i upowszechnienie idei solidarności".

Przy analizie zdjęć zamieszczonych w sieci warto także zwrócić uwagę, że na ścianach korytarza, w którym były prezydent spotkał się z dziećmi, wisi duża liczba obrazów i grafik poświęconych właśnie Lechowi Wałęsie. Oczywiście taka sytuacja mogłaby mieć miejsce w gdańskiej szkole, jednak powinna skłaniać do przypuszczeń, że miejsce spotkania musi być mocno związane z postacią byłego przewodniczącego "Solidarności".

Napisany przez kogoś innego

Jednym z głównych powodów rozpowszechnienia się informacji o niegodnym potraktowaniu byłego prezydenta nie były jednak same zdjęcia, a wpis opublikowany z prezydenckiego konta w mediach społecznościowych. Szczególnie słowa "innego miejsca nie użyczono" mogły wskazywać, że wykład na korytarzu był efektem celowego działania.

Wpis został podany dalej prawie 300 razy w serwisie Twitter i ponad 4000 razy na Facebooku. Zapytaliśmy o to Adama Domińskiego. - Myślę że ten wpis wprowadził w błąd. Nie został jednak napisany przez prezydenta, a przez kogoś innego - odpowiada prezes Instytutu Lecha Wałęsy. - Ten ktoś minął się z prawidłową interpretacją zdarzenia.

Po godz. 14 wpis na twitterowym koncie byłego prezydenta został usunięty. Na Facebooku jednak post nadal jest dostępny. Cały czas pojawiają się pod nim agresywne komentarze osób przekonanych, że spotkanie odbyło się w szkole, a adresatem ataków poza dyrektorem placówki jest także obóz rządzący.

Piękna i mądra lekcja historii

Już po spotkaniu z Lechem Wałęsa informacje o zorganizowanej wycieczce do Europejskiego Centrum Solidarności pojawiły się na oficjalnym profilu Szkoły Podstawowej nr 21 w Gdańsku. We wpisie doprecyzowano, że uczestniczyły w niej klasy VI i VII, które "w tym szczególnym miejscu miały okazję uczestniczyć w pięknej i mądrej lekcji historii".

Mimo tej jasnej informacji pod wpisem i tak pojawiły się komentarze domagające się dymisji dyrektora szkoły, który rzekomo nie udostępnił sali na spotkanie z byłym prezydentem. Odniosła się do nich jedna z użytkowniczek, która podała się za mamę dziecka biorącego udział w spotkaniu. Wspomniała, że "córka z przejęciem opowiadała, że Pan Wałęsa jest bardzo ciekawym człowiekiem" oraz podkreśliła, że "fakt, że to spotkanie odbyło się na korytarzu, a nie w jakiejś sali, o dziwo WCALE nie stanowił dla niej żadnego problemu, a nawet więcej... po prostu nie zwróciła na to żadnej uwagi".

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie tytułowe: PAP

Pozostałe wiadomości

Były szef kancelarii premiera Michał Dworczyk twierdzi, że nie pamięta, by Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła łamanie prawa przy rozdawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Dworczyk przekonuje też, że nie ma wiedzy, by NIK kierowała jakieś wnioski do prokuratury. A skierowała ich kilka. Część umorzono w czasie, gdy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro.

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Źródło:
Konkret24

"I to z naszych własnych środków", "imigrant dostanie większy zasiłek niż my pensje", "to jest skandal!" - piszą internauci w reakcji na rozpowszechnianą w sieci informację, że premier Donald Tusk na szczycie Rady Europejskiej podpisał "dokument o zrównaniu zasiłków dla imigrantów w całej UE". Sprawdziliśmy, czy to prawdziwe doniesienia.

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Źródło:
Konkret24

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przekonywał w radiowym wywiadzie, że wydatki z Funduszu Sprawiedliwości odbywały się zgodnie z procedurami, a kontrowersje wokół wydawania dużej części tych środków tłumaczył "nowym celem", który "wprowadził ustawodawca". "Więc nie tylko mieliśmy prawo, ale wręcz obowiązek przekazywać na to środki" - zapewniał. Romanowski pominął to, że zmiany zapadły za czasów, gdy resortem sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. Przypominamy, o co chodzi.

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Źródło:
Konkret24

Profesor Jan Hartman wyraził w mediach społecznościowych radość z wydania przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego zarządzenia co do obecności symboli religijnych w budynkach warszawskiego urzędu. "Zdjęcie krzyży w warszawskim ratuszu to wielki moralny przełom" - napisał profesor. Tyle że, jak się okazuje, krzyże pozostaną na swoich miejscach.

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Źródło:
Konkret24

"Po co było ci to dziewczyno?!", "nie wierzę, że Zelensky ją zmusił" - komentują internauci historię o 19-letniej Ukraince, która rzekomo straciła ramię w walce na wojnie. Dowodem mają być zdjęcia dziewczyny: jedno z frontu, drugie ze szpitala. Jednak nie mają one nic wspólnego z wojną w Ukrainie, a cała historia od lat jest wykorzystywana do oszustw.

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Źródło:
Konkret24

Patryk Jaki w radiowym wywiadzie bronił wydawania środków z Funduszu Sprawiedliwości, a także partyjnych kolegów, którzy nim kierowali. Europoseł na różne sposoby próbował usprawiedliwić nieprawidłowości z tym związane: przedstawiał zagadnienia wycinkowo, bagatelizował rzeczywiste zarzuty, nazywał postępowania ministrów "sprawowaniem władzy publicznej". Wyjaśniamy manipulacyjne tezy, którymi się posłużył.

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Źródło:
Konkret24

"Piękny pokaz ignorancji", "chyba nie do końca Pan wie jak działa izolacja", "zamieszkaj pan w namiocie" - to reakcje internautów na wpis publicysty Jana Pospieszalskiego. Ironizował w nim, że z powodu ocieplenia klimatu nie ma potrzeby ocieplania budynków, które ma rzekomo narzucać Unia Europejska w dyrektywie budynkowej. Wyjaśniamy, o co chodzi w dyrektywie, a ekspert tłumaczy, dlaczego potrzebna jest termomodernizacja budynków.

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, wypowiadając się o zagrożeniach ze strony Rosji, zapewniał w wywiadzie radiowym, że Unia Europejska jest największą gospodarką świata. Sprawdziliśmy, czy polityk ma rację.

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Źródło:
Konkret24

"Kolejna teoria spiskowa stała się faktem" - przestrzegają internauci, komentując popularny post, jakoby w Australii przyjęto ustawę powodującą wycofanie w tym kraju gotówki z obiegu. Obawy są jednak nieuzasadnione, bo informacja o Australii jest fake newsem, choć akurat w tym kraju gotówka staje się coraz mniej popularna.

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Źródło:
Konkret24

Zeznając przed komisją w sprawie wyborów kopertowych, Jarosław Kaczyński spierał się z jej członkami, że kiedy on odwiedzał cmentarze na początku pandemii, to nie było zakazu wstępu na nie. "Ja byłem tego dnia na siedmiu cmentarzach" - mówił prezes PiS. Wyjaśniamy, jakie były wtedy przepisy.

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Źródło:
Konkret24

Według prezydenta Andrzeja Dudy zapowiadana teraz przez premiera Donalda Tuska komisja do badania wpływów rosyjskich jest "taką", jaką stworzono specustawą za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, dlaczego to porównanie jest nieuprawnione i wprowadza opinię publiczną w błąd.

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w polskiej sieci ma wideo będące rzekomo fragmentem ukraińskiego programu - widzimy na nim dziwnie zachowującego się dziennikarza. Filmik krąży też w zagranicznej sieci, komentowany jest w kilku językach. To przeróbka, a przekaz wskazuje na rosyjską propagandę.

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Źródło:
Konkret24

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Krytyka Zielonego Ładu należy do głównych tematów kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk "w parę dni po chwili, kiedy został premierem", mógł na Radzie Europejskiej odrzucić Zielony Ład. Tylko że wówczas - w grudniu 2023 roku - Rada nie zajmowała się tym tematem. Poza tym Zielonego Ładu nie można po prostu "odrzucić" jedną decyzją. Wyjaśniamy.

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS wykorzystują zarządzenie prezydenta Warszawy, dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta, do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości zarządzone przez prezydenta Warszawy w urzędzie miasta standardy równego traktowania - dotyczące między innymi symboli religijnych - są sprzeczne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011 roku. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, czego dotyczył ten wyrok.

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24