Dyskusja o unijnych flagach w Senacie. "Powrót do normalności" czy "hucpa"?

Dyskusja o unijnych flagach w Senacie - "Powrót do normalności" czy "Hucpa"?

W holu Senatu pojawiły się flagi europejskie. Do niedawna były tam tylko biało-czerwone flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Nowy marszałek Tomasz Grodzki nazwał zmianę "drobnym gestem powrotu do normalności". Wypowiedź spotkała się z reakcją byłego marszałka Stanisława Karczewskiego, który zauważył, że unijne flagi były obecne w Senacie przez cały okres jego kadencji. Sprawdzamy na zdjęciach, czy i gdzie flagi były.

Czy flagi europejskie wróciły do Senatu po objęciu funkcji marszałka przez Tomasza Grodzkiego, czy były tam także w czasie poprzedniej kadencji izby? Dyskusję na ten temat zapoczątkowały wypowiedzi medialne i twitterowy wpis nowego marszałka.

Spór o flagi Unii Europejskiej w Senacie
Spór o flagi Unii Europejskiej w Senacietvn24

"Powrót do normalności"

W środę rano, w wywiadzie dla Radia Zet Tomasz Grodzki powiedział: "W Senacie pojawią się dość szybko, może nawet dziś, ze względów technicznych może jutro, flagi unijne razem z flagami polskimi. Chciałbym, abyśmy wykonali taki drobny gest, bo jesteśmy członkami rodziny europejskiej, oczywiście całkowicie suwerennym, potężnym państwem ze wspaniałym narodem o ogromnym potencjale i energii".

Tomasz Grodzki o flagach unijnych w Senacie
Tomasz Grodzki o flagach unijnych w SenacieRadio Zet

Jego wypowiedź sugerowała zatem, że flagi pojawią się w Senacie po czasie ich nieobecności w salach izby wyższej parlamentu.

Tego samego dnia, już w budynku Senatu, Grodzki został zapytany o kwestię flag przez jednego z dziennikarzy. Pytanie dotyczyło konkretnie unijnych flag umieszczonych w senackim holu. Tomasz Grodzki powiedział: "Jesteśmy członkiem pełnoprawnym Unii Europejskiej. Unia Europejska i Stany zjednoczone to są nasi przyjaciele, partnerzy i członkowie jednej rodziny, cywilizacji zachodniej".

W środę po południu Grodzki opublikował na Twitterze wpis. "Drobny gest powrotu do normalności - do rodziny cywilizacji zachodniej". Marszałek zamieścił również zdjęcie przedstawiające fragment holu Senatu, w którym zazwyczaj odbywają się konferencje prasowe marszałka. Wpis zyskał około 6 tys. polubień na Twitterze.

Internauci zamieścili pod wpisem Grodzkiego ponad półtora tysiąca komentarzy.

Wiele z nich było przychylnych politykowi i wyrażało radość z ekspozycji unijnych flag w Senacie: "I teraz wiem, że żyję w Polsce w Europie, a nie na wschodzie. Życzę dużo siły i gratuluję", "Czekaliśmy na ten "drobny" gest całe cztery lata. Dziękujemy". Duża część wypowiedzi zawierała jednak zdecydowaną krytykę marszałka. "Coś się chyba Panu pomyliło z tymi flagami... To jest polski senat... A w cywilizacji zachodniej to jesteśmy od ponad 1000 lat" - napisał jeden z komentujących (pisownia oryginalna).

Nowy marszałek Senatu zapowiada politykę otwartych drzwi dla poszanowania konstytucji
Nowy marszałek Senatu zapowiada politykę otwartych drzwi dla poszanowania konstytucjitvn24

Wielu internautów twierdziło, że wpis Grodzkiego to rodzaj manipulacji. "Tysiące zmanipulowanych «łyknęło» fejkniusa" - napisał jeden z komentujących.

"Hucpa"

W komentarzach do wpisu Grodzkiego kilku uczestników dyskusji zamieściło link do popularnego na Twitterze wpisu Stanisława Karczewskiego. Były marszałek odniósł się do kwestii obecności i nieobecności europejskich flag w Senacie. "Bawi mnie ta hucpa z rzekomym powrotem unijnych flag do Senatu. Przez całą moją kadencję one były tam obecne. Na dowód kilka zdjęć znalezionych w sieci" - napisał Stanisław Karczewski.

Pierwsze ze zdjęć zamieszczonych przez Stanisława Karczewskiego powstało podczas wywiadu dla serwisu 300polityka ze stycznia 2017 r. Kolejne, przedstawiające m.in. Annę Marię Anders, to zdjęcie z katalogu Agencji Gazeta, wykonane w marcu 2016 r. podczas uroczystości wręczenia zaświadczenia o wyborze na senatora.

Ostatnie ze zdjęć, przedstawiające mężczyznę i kobietę w drzwiach sali posiedzeń, pochodzi z Polskiej Agencji Prasowej. Powstało w lipcu 2014 r. podczas dnia otwartego w Senacie, a zatem ponad rok przed objęciem funkcji marszałka przez Stanisława Karczewskiego. Można je znaleźć m.in. jako ilustrację do tekstu Onetu z 2014 r. właśnie na temat dni otwartych w Senacie z okazji 25-lecia odrodzenia izby.

Na tropie dwunastu gwiazdek

Aby zobaczyć, czy i jak były eksponowane flagi w izbie wyższej parlamentu, przejrzeliśmy fotografie na oficjalnym koncie Senatu na platformie Flickr oraz zdjęcia zgromadzone na oficjalnym koncie Senatu na Facebooku.

Wynika z nich, że w minionej kadencji, w miejscu konferencji prasowych marszałka w holu Senatu eksponowano jedynie biało-czerwone flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

Spotkanie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z amerykańskimi studentami – uczestnikami Stażu PrezydenckiegoKancelaria Senatu

Wyjątkiem były sytuacje, kiedy obok polskich flag umieszczano flagę kraju, którego delegacja gościła w Senacie.

Na wielu zdjęciach wykonanych w latach 2015-2019 można jednak znaleźć przykłady ekspozycji flagi europejskiej w pomieszczeniach Senatu. Przykładem jest stała ekspozycja flagi europejskiej po prawej stronie flagi Rzeczpospolitej Polskiej w sali posiedzeń plenarnych. Flaga unijna widoczna jest na wielu fotografiach dokumentujących obrady.

Flaga pojawiała się również na zdjęciach dokumentujących spotkania w innych salach użytkowanych przez Senat. Flagi europejskie obok polskich flag eksponowane były również między innymi w sali 217 podczas uroczystości wręczenia zaświadczeń o wyborze senatorom X kadencji.

Wizyta ministra spraw zagranicznych Republiki Macedonii Północnej Nikoli Dimitrova, kwiecień 2019Katarzyna Czerwińska | Kancelaria Senatu

Status prawny

Przepisy dotyczące umieszczania flagi państwowej w budynku i pomieszczeniach Senatu znajdują się w ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Artykuł pierwszy ustawy zawiera przepisy dotyczące szczególnego szacunku, jaki należy okazywać barwom narodowym.

1. Orzeł biały, biało-czerwone barwy i „Mazurek Dąbrowskiego” są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej. 2. Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji. 3. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej pozostają pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach. Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, Art. 1

W artykułach od 6 do 9 zawarto przepisy dotyczące definicji flagi i jej wzoru, podnoszenia flag na budynkach lub przed budynkami. W ustawie nie ma przepisów dotyczących ekspozycji flagi wewnątrz pomieszczeń.

- Nie ma przepisów dotyczących stricte ekspozycji flag w pomieszczeniach, jedynie są przepisy dotyczące odpowiedniego ułożenia flagi - mówi Andrzej Bebłowski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego. Bebłowski podkreśla również, że nie ma obowiązku umieszczenia flagi w poszczególnych salach Senatu.

Kwestie związane z ekspozycją flag w pomieszczeniach i podczas konferencji oraz wizyt opisał Alfred Znamierowski w broszurze wydanej w 2018 r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. "W pomieszczeniach reprezentacyjnych i konferencyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstw i innych organów państwowych wystrój flagowy powinien podkreślać, że są to instytucje polskie, dlatego można ustawić w rzędzie wiele flag polskich, których płaty będą lekko zachodzić na flagi sąsiednie" - napisano w opracowaniu.

Uroczystość desygnowania Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów , listopad 2019Łukasz Błasikiewicz | Kancelaria Sejmu

Flaga Unii Europejskiej

Status prawny flagi europejskiej jest niejasny. Zasady jej ekspozycji nie znalazły dotychczas miejsca w polskim prawodawstwie. - Flaga polska ma pierwszeństwo przed wszystkimi flagami, nawet flagami państw obcych - mówi Andrzej Bebłowski. - Ponieważ Polska należy do Unii, uznajemy również flagę tej wspólnoty i w jakiejś formie okazujemy jej szacunek - dodaje. Bebłowski podkreśla, że flaga unijna nie może być eksponowana przed flagą polską, ani dominować np. w liczbie.

W broszurze Alfreda Znamierowskiego opublikowanej przez MSWiA podkreślono między innymi, że w przypadku ekspozycji więcej niż jednej flagi w rzędzie, półkolu lub kole, flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma pierwszeństwo przed innymi. Flagę europejską umieszczono w hierarchii dopiero na szóstym miejscu - po fladze innego państwa, fladze województwa, powiatu oraz gminy.

W przypadku ekspozycji wspólnie flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej i flagi europejskiej, broszura zaleca zamieszczenie tej drugiej po prawej stronie od polskiej flagi (z perspektywy patrzącego).

Wiosną 2018 r. inicjatywa Front Europejski rozpoczęła zbiórkę podpisów pod projektem nadania unijnej fladze podobnej ochrony do tej gwarantowanej fladze Rzeczpospolitej Polskiej. Akcję promowała m.in. europosłanka Róża Thun. W maju bieżącego roku podobny projekt złożyli w sejmie posłowie Nowoczesnej.

Prace nad próbą skodyfikowania przepisów na ten temat podejmuje aktualnie Polskie Towarzystwo Weksylologiczne.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, PAP

Pozostałe wiadomości

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24

Aktorzy Mel Gibson i Mark Wahlberg oraz przedsiębiorca Elon Musk razem rzekomo mają stworzyć filmową inicjatywę antylewicową w ramach walki ze zjawiskiem woke - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Musk ma w to zainwestować miliard dolarów. Nie jest to jednak prawda. 

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie swoje myśliwce F-16. To jednak przekłamanie wynikające z błędnej interpretacji posta prezydenta Ukrainy. Tłumaczymy, jak powstało.

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Kilka dni po zamachu na Donalda Trumpa w sieci - także polskiej - zaczął krążyć przekaz, że w Stanach Zjednoczonych powstaje "armia weteranów". Mają oni "tłumić ewentualne niepokoje społeczne i zamieszki". Jako dowód rozpowszechniane jest wideo pokazujące rzekomą "armię". Tylko że przekaz jest fake newsem.

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Źródło:
Konkret24

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

"Ale dać Polakowi to rozdawnictwo", "złodziejstwo" - to reakcje internautów na przekaz w sieci, jakoby "przeciętna ukraińska rodzina" miała dostawać 10 tysięcy złotych miesięcznie w ramach różnego rodzaju świadczeń. To fake news stworzony poprzez manipulację danymi.

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24