Dyskusja o unijnych flagach w Senacie. "Powrót do normalności" czy "hucpa"?

Dyskusja o unijnych flagach w Senacie - "Powrót do normalności" czy "Hucpa"?

W holu Senatu pojawiły się flagi europejskie. Do niedawna były tam tylko biało-czerwone flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Nowy marszałek Tomasz Grodzki nazwał zmianę "drobnym gestem powrotu do normalności". Wypowiedź spotkała się z reakcją byłego marszałka Stanisława Karczewskiego, który zauważył, że unijne flagi były obecne w Senacie przez cały okres jego kadencji. Sprawdzamy na zdjęciach, czy i gdzie flagi były.

Czy flagi europejskie wróciły do Senatu po objęciu funkcji marszałka przez Tomasza Grodzkiego, czy były tam także w czasie poprzedniej kadencji izby? Dyskusję na ten temat zapoczątkowały wypowiedzi medialne i twitterowy wpis nowego marszałka.

Spór o flagi Unii Europejskiej w Senacie
Spór o flagi Unii Europejskiej w Senacietvn24

"Powrót do normalności"

W środę rano, w wywiadzie dla Radia Zet Tomasz Grodzki powiedział: "W Senacie pojawią się dość szybko, może nawet dziś, ze względów technicznych może jutro, flagi unijne razem z flagami polskimi. Chciałbym, abyśmy wykonali taki drobny gest, bo jesteśmy członkami rodziny europejskiej, oczywiście całkowicie suwerennym, potężnym państwem ze wspaniałym narodem o ogromnym potencjale i energii".

Tomasz Grodzki o flagach unijnych w Senacie
Tomasz Grodzki o flagach unijnych w SenacieRadio Zet

Jego wypowiedź sugerowała zatem, że flagi pojawią się w Senacie po czasie ich nieobecności w salach izby wyższej parlamentu.

Tego samego dnia, już w budynku Senatu, Grodzki został zapytany o kwestię flag przez jednego z dziennikarzy. Pytanie dotyczyło konkretnie unijnych flag umieszczonych w senackim holu. Tomasz Grodzki powiedział: "Jesteśmy członkiem pełnoprawnym Unii Europejskiej. Unia Europejska i Stany zjednoczone to są nasi przyjaciele, partnerzy i członkowie jednej rodziny, cywilizacji zachodniej".

W środę po południu Grodzki opublikował na Twitterze wpis. "Drobny gest powrotu do normalności - do rodziny cywilizacji zachodniej". Marszałek zamieścił również zdjęcie przedstawiające fragment holu Senatu, w którym zazwyczaj odbywają się konferencje prasowe marszałka. Wpis zyskał około 6 tys. polubień na Twitterze.

Internauci zamieścili pod wpisem Grodzkiego ponad półtora tysiąca komentarzy.

Wiele z nich było przychylnych politykowi i wyrażało radość z ekspozycji unijnych flag w Senacie: "I teraz wiem, że żyję w Polsce w Europie, a nie na wschodzie. Życzę dużo siły i gratuluję", "Czekaliśmy na ten "drobny" gest całe cztery lata. Dziękujemy". Duża część wypowiedzi zawierała jednak zdecydowaną krytykę marszałka. "Coś się chyba Panu pomyliło z tymi flagami... To jest polski senat... A w cywilizacji zachodniej to jesteśmy od ponad 1000 lat" - napisał jeden z komentujących (pisownia oryginalna).

Nowy marszałek Senatu zapowiada politykę otwartych drzwi dla poszanowania konstytucji
Nowy marszałek Senatu zapowiada politykę otwartych drzwi dla poszanowania konstytucjitvn24

Wielu internautów twierdziło, że wpis Grodzkiego to rodzaj manipulacji. "Tysiące zmanipulowanych «łyknęło» fejkniusa" - napisał jeden z komentujących.

"Hucpa"

W komentarzach do wpisu Grodzkiego kilku uczestników dyskusji zamieściło link do popularnego na Twitterze wpisu Stanisława Karczewskiego. Były marszałek odniósł się do kwestii obecności i nieobecności europejskich flag w Senacie. "Bawi mnie ta hucpa z rzekomym powrotem unijnych flag do Senatu. Przez całą moją kadencję one były tam obecne. Na dowód kilka zdjęć znalezionych w sieci" - napisał Stanisław Karczewski.

Pierwsze ze zdjęć zamieszczonych przez Stanisława Karczewskiego powstało podczas wywiadu dla serwisu 300polityka ze stycznia 2017 r. Kolejne, przedstawiające m.in. Annę Marię Anders, to zdjęcie z katalogu Agencji Gazeta, wykonane w marcu 2016 r. podczas uroczystości wręczenia zaświadczenia o wyborze na senatora.

Ostatnie ze zdjęć, przedstawiające mężczyznę i kobietę w drzwiach sali posiedzeń, pochodzi z Polskiej Agencji Prasowej. Powstało w lipcu 2014 r. podczas dnia otwartego w Senacie, a zatem ponad rok przed objęciem funkcji marszałka przez Stanisława Karczewskiego. Można je znaleźć m.in. jako ilustrację do tekstu Onetu z 2014 r. właśnie na temat dni otwartych w Senacie z okazji 25-lecia odrodzenia izby.

Na tropie dwunastu gwiazdek

Aby zobaczyć, czy i jak były eksponowane flagi w izbie wyższej parlamentu, przejrzeliśmy fotografie na oficjalnym koncie Senatu na platformie Flickr oraz zdjęcia zgromadzone na oficjalnym koncie Senatu na Facebooku.

Wynika z nich, że w minionej kadencji, w miejscu konferencji prasowych marszałka w holu Senatu eksponowano jedynie biało-czerwone flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

Spotkanie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z amerykańskimi studentami – uczestnikami Stażu PrezydenckiegoKancelaria Senatu

Wyjątkiem były sytuacje, kiedy obok polskich flag umieszczano flagę kraju, którego delegacja gościła w Senacie.

Na wielu zdjęciach wykonanych w latach 2015-2019 można jednak znaleźć przykłady ekspozycji flagi europejskiej w pomieszczeniach Senatu. Przykładem jest stała ekspozycja flagi europejskiej po prawej stronie flagi Rzeczpospolitej Polskiej w sali posiedzeń plenarnych. Flaga unijna widoczna jest na wielu fotografiach dokumentujących obrady.

Flaga pojawiała się również na zdjęciach dokumentujących spotkania w innych salach użytkowanych przez Senat. Flagi europejskie obok polskich flag eksponowane były również między innymi w sali 217 podczas uroczystości wręczenia zaświadczeń o wyborze senatorom X kadencji.

Wizyta ministra spraw zagranicznych Republiki Macedonii Północnej Nikoli Dimitrova, kwiecień 2019Katarzyna Czerwińska | Kancelaria Senatu

Status prawny

Przepisy dotyczące umieszczania flagi państwowej w budynku i pomieszczeniach Senatu znajdują się w ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Artykuł pierwszy ustawy zawiera przepisy dotyczące szczególnego szacunku, jaki należy okazywać barwom narodowym.

1. Orzeł biały, biało-czerwone barwy i „Mazurek Dąbrowskiego” są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej. 2. Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji. 3. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej pozostają pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach. Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, Art. 1

W artykułach od 6 do 9 zawarto przepisy dotyczące definicji flagi i jej wzoru, podnoszenia flag na budynkach lub przed budynkami. W ustawie nie ma przepisów dotyczących ekspozycji flagi wewnątrz pomieszczeń.

- Nie ma przepisów dotyczących stricte ekspozycji flag w pomieszczeniach, jedynie są przepisy dotyczące odpowiedniego ułożenia flagi - mówi Andrzej Bebłowski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego. Bebłowski podkreśla również, że nie ma obowiązku umieszczenia flagi w poszczególnych salach Senatu.

Kwestie związane z ekspozycją flag w pomieszczeniach i podczas konferencji oraz wizyt opisał Alfred Znamierowski w broszurze wydanej w 2018 r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. "W pomieszczeniach reprezentacyjnych i konferencyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstw i innych organów państwowych wystrój flagowy powinien podkreślać, że są to instytucje polskie, dlatego można ustawić w rzędzie wiele flag polskich, których płaty będą lekko zachodzić na flagi sąsiednie" - napisano w opracowaniu.

Uroczystość desygnowania Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów , listopad 2019Łukasz Błasikiewicz | Kancelaria Sejmu

Flaga Unii Europejskiej

Status prawny flagi europejskiej jest niejasny. Zasady jej ekspozycji nie znalazły dotychczas miejsca w polskim prawodawstwie. - Flaga polska ma pierwszeństwo przed wszystkimi flagami, nawet flagami państw obcych - mówi Andrzej Bebłowski. - Ponieważ Polska należy do Unii, uznajemy również flagę tej wspólnoty i w jakiejś formie okazujemy jej szacunek - dodaje. Bebłowski podkreśla, że flaga unijna nie może być eksponowana przed flagą polską, ani dominować np. w liczbie.

W broszurze Alfreda Znamierowskiego opublikowanej przez MSWiA podkreślono między innymi, że w przypadku ekspozycji więcej niż jednej flagi w rzędzie, półkolu lub kole, flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma pierwszeństwo przed innymi. Flagę europejską umieszczono w hierarchii dopiero na szóstym miejscu - po fladze innego państwa, fladze województwa, powiatu oraz gminy.

W przypadku ekspozycji wspólnie flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej i flagi europejskiej, broszura zaleca zamieszczenie tej drugiej po prawej stronie od polskiej flagi (z perspektywy patrzącego).

Wiosną 2018 r. inicjatywa Front Europejski rozpoczęła zbiórkę podpisów pod projektem nadania unijnej fladze podobnej ochrony do tej gwarantowanej fladze Rzeczpospolitej Polskiej. Akcję promowała m.in. europosłanka Róża Thun. W maju bieżącego roku podobny projekt złożyli w sejmie posłowie Nowoczesnej.

Prace nad próbą skodyfikowania przepisów na ten temat podejmuje aktualnie Polskie Towarzystwo Weksylologiczne.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, PAP

Pozostałe wiadomości

"Grok zerwał się z łańcucha", "Grok zwariował" – przestrzegają użytkownicy platformy X należącej do Elona Muska. Rzeczywiście, chatbot oparty na sztucznej inteligencji obraża Tuska i Giertycha, a pozytywnie pisze o Braunie czy Hitlerze. O co chodzi z tym Grokiem? 

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Źródło:
TVN24+

Opozycja krytykuje rząd za wprowadzenie zakazu lotów dronami nad zachodnią granicą. Według niej ten zakaz ułatwi "przerzucanie" migrantów z Niemiec. A ponadto politycy opozycji twierdzą, że nie ma podstawy prawnej tej decyzji. Wyjaśniamy.

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji grzmią, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowił przeznaczyć 700 tysięcy złotych na postawienie na Placu Zbawiciela tęczy. Instalacja ma być symbolem społeczności LGBTQ+. Politycy - a za nimi internauci - zarzucają prezydentowi Warszawy marnowanie pieniędzy. Tylko że on nie ma z tym nic wspólnego.

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

Źródło:
Konkret24

"Germanizacja w pełni" - tak internauci i niektóre media komentują rzekomą zmianę nazwy mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu z polskiej na niemiecką. Konserwator zabytków i urząd miasta zaprzeczają, a my tłumaczymy, skąd wziął się ten fałszywy przekaz.

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Wygląda jak lokalny serwis, ale nim nie jest. Zamiast informować, strona ta szerzy antymigrancki hejt. W rzekomej trosce o bezpieczeństwo mieszkańców karmi ich strachem. Promują ją politycy, a firmuje człowiek z komitetu poparcia Karola Nawrockiego. Portal Gazeta Zielonogórska to modelowe źródło dezinformacji niemedialnej. Na czym polega to zjawisko? 

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Źródło:
TVN24+

Prawica rozpowszechnia przekaz o tysiącach "nielegalnych imigrantów" z Afryki, czy Bliskiego Wschodu zawróconych z Niemiec do Polski. Dane - także te najnowsze - pokazują coś zupełnie innego.

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Źródło:
Konkret24

Przed zapowiadanymi wielkimi opadami oczy wielu Polaków zwrócone są na największe zbiorniki przeciwpowodziowe w kraju. Zarządzający nimi zapewniają, że wszystkie mają zabezpieczone rezerwy. Porównaliśmy stan ich wypełnienia teraz oraz tuż przed powodzią we wrześniu 2024 roku. Eksperci tłumaczą, czy i jakie wnioski można z tego wyciągnąć.

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji grzmią w mediach społecznościowych, że "ludzie Bodnara chcieli zapewnić sobie bezkarność". Jako dowód rozsyłają rzekomy zapis, który miał się znaleźć w ustawie przygotowywanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort już się do tego odniósł, a my wyjaśniamy, co dało początek tej narracji.

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie wykonane nocą niedaleko granicy z Niemcami przez umieszczoną w lesie fotopułapkę wywołało oburzenie w sieci. Polityczka Konfederacji uznała bowiem, że kamera pokazała niemiecki patrol po polskiej stronie granicy. Wyjaśniamy, kogo naprawdę widać na fotografii.

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Po głośnym pożarze budynku w podwarszawskich Ząbkach w mediach społecznościowych pojawiły się teorie, że jego przyczyną były panele fotowoltaiczne. Jako potwierdzenie tej tezy publikowano nawet zdjęcia satelitarne. Straż pożarna dementuje ten przekaz.

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Źródło:
Konkret24

"Wszyscy powinni bić na alarm", "dlaczego zbiorniki retencyjne są pełne", "nie spuszczają wody"... - takie komentarze pojawiły się w sieci po informacjach o zbliżających się ulewach. Internauci alarmują, że zbiorniki retencyjne są już zapełnione, a Wody Polskie na to nie reagują. Przedsiębiorstwo zarządzające zbiornikami odpowiada, że "tworzący alternatywne teorie" internauci nie mają racji.

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy na nagraniu z płonącym samochodem, które krąży w sieci, rzeczywiście płonie auto elektryczne. Sprawdzamy, więc co o całym zajściu wiadomo.

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

Źródło:
Konkret24

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Internauci, ale też poseł Marek Jakubiak oburzają się na zdjęcie polskiego policjanta, który na ramieniu ma naszywkę z flagą unijną. Wyjaśniamy, co to za naszywka.

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24