FAŁSZ

Ukraińska flaga zamiast polskiej w ambasadzie Polski w Oslo? Sprawdzamy

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych pojawił się przekaz, że na budynku polskiej ambasady w Oslo jest flaga Ukrainy, a nie ma flagi Polski. Jest fałszywy.

Rzekomy brak polskiej flagi na terenie ambasady RP w stolicy Norwegii i jednocześnie wiszące na budynku barwy Ukrainy wywołały dużo emocji w mediach społecznościowych. Taka sytuacja ma powodować konsternację, czy to na pewno polska placówka dyplomatyczna. Na zdjęciu placówki opublikowanym na Twitterze 24 stycznia przez Piotra Szlachtowicza, dziennikarza internetowej telewizji wRealu24.tv, nie widać polskiej flagi, jedynie ukraińską. "To jest zdjęcie ambasady Polski w Norwegii! Gdyby nie było tablicy informacyjnej, to bym myślał, że to budynek dyplomacji Ukrainy! Cytują Kazika: 'Coście sku....yny uczyniły z tą krainą?'. Mam dość tego banderowskiego zajoba, który pcha nas na samo dno" - obudzał się w ostrych słowach Szlachtowicz (pisownia oryginalna). Zdjęcie wyświetlono 75 tys. razy.

FAŁSZ

Internauci pytają, czy nie ma polskiej flagi

Pod opublikowanym przez Szlachtowicza zdjęciem internauci napisali szereg krytycznych komentarzy: "Nie ma polskie [flagi]j??"; "Kierownik placówki do odwołania!"; "Polak niedługo w Polsce gościem będzie jak tak dalej pójdzie"; "Zachowują się poniżej krytyki. To już jest chore". Część z nich jednak informowała, że przed placówką jest polska flaga i zarzucała Szlachtowiczowi manipulację.

Przed placówką stoi wielki masz z biało-czerwoną flagą

Nie udało nam się ustalić skąd pochodzi opublikowane przez Szlachtowicza zdjęcie. Jednak rzeczywiście przedstawia budynek polskiej ambasady w stolicy Norwegii, która mieści się przy Olav Kyrres plass 1. Ukraińska placówka znajduje się dwa kilometry od polskiej, bliżej centrum miasta, przy Arbins gate 4,

W Google Street View są zdjęcia budynku wykonane od kwietnia do lipca 2022 roku. Jak się okazuje zdjęcie, które opublikował Szlachtowicz to zdjęcie głównego wejścia, które znajduje się z boku placówki. Na murze jest tam tabliczka - słabo widoczna na fotografii - z napisami po polsku i norwesku: "Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej". Nie widać biało-czerwonej flagi. Widać widoczną u Szlachtowicza flagę Ukraińską, która jest powieszona na balkonie od frontu budynku.

Co najważniejsze, a czego nie widać na zdjęciu u Szlachtowicza - przed placówką stoją widoczne dwa, wysokie maszty. Na jednym powiewa polska, biało-czerwona flaga, na drugim flaga Unii Europejskiej. I po tym - wbrew internetowemu wpisowi - można poznać, że jest to polska placówka dyplomatyczna.

Polska ambasada: polska flaga wywieszona zgodnie z protokołem

O komentarz do internetowego wpisu poprosiliśmy ambasadę RP w Oslo. Oto odpowiedź: "Uprzejmie informujemy, iż flaga polska (oraz flaga Unii Europejskiej) wywieszone są – zgodnie z zasadami protokołu dyplomatycznego – na masztach w ogrodzie na terenie Ambasady RP w Oslo. Flaga Ukrainy została wywieszona ze względu na znak solidarności z państwem walczącym z rosyjskim najeźdźcą, co jest dość powszechną praktyką w Norwegii, nie ograniczającą się wyłącznie do siedzib przedstawicielstw dyplomatycznych w tym kraju. Flaga ukraińska wisi na balkonie Ambasady dlatego, że placówka nie dysponuje dodatkowym masztem, na którym mogłaby umieścić trzecią flagę".

Autor:Jan Kunert

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Pozostałe wiadomości