W mediach społecznościowych rozpowszechniana jest fałszywa informacja, że karty wyborcze, na których znak "x" wstawiono przy nazwiskach dwóch kandydatów, będą uznawane za ważne. Jednak aby oddać ważny głos w wyborach, należy postawić tylko jeden znak "x" przy nazwisku jednego kandydata.
Według rozpowszechnianej w sieci informacji kto w wyborach 28 czerwca postawi na karcie wyborczej krzyżyki przy nazwiskach dwóch kandydatów, odda ważny głos. "Koleżanka będzie w Komisji Wyborczej i po spotkaniu organizacyjnym powiedziała, że są zmiany, takie jak: postawienie 2 krzyżyków przy nazwiskach 2 kandydatów, to ten pierwszy według alfabetu ma głos (przedtem głos był nieważny)" - napisała jedna z użytkowniczek Twittera (pisownia oryginalna).
fałsz
Wpis zebrał pół tysiąca polubień, ponad 200 razy podano go dalej. Niektórzy komentujący ten post zdawali się wierzyć, że informacja jest prawdziwa: "Potencjalne fałszerstwo!!!"; "Trzeba to zgłosić" - pisali. Inni nawet potwierdzali doniesienia autorki wpisu: "Mój maż na szkoleniu tez takie dostał instrukcje. W takim wypadłu głosy pójda na Biedronia. jest pierwszy na liscie" (pisownia oryginalna).
Duża część uczestników twitterowej dyskusji zapewniała jednak, że to fałszywe doniesienia: "Nie ma tak. Tylko jeden krzyżyk, inaczej głos jest nieważny"; "To niemożliwe" - przestrzegali. "Słuchajcie, z dwóch źródeł doszło już do mnie, że na szkoleniu dla komisji wyborczych szkolili, że jeśli zaznaczono więcej głosów, głos idzie na tego wyżej. Bzdura! Taki głos jest nieważny" - pisała autorka jednego z popularnych postów na Twitterze.
Stawiamy tylko jeden znak "x"
O tym, że podawana na Twitterze informacja o możliwości stawiania dwóch znaków "x" na karcie wyborczej jest fałszywa, zapewnia szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak: - Absolutnie nie stawiamy na karcie wyborczej dwóch znaków "x" - podkreśla w rozmowie z Konkret24. Wyjaśnia, jak oddać głos prawidłowo: - W wyborach prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca, stawiamy jeden znak "x", w jednej kratce, przy nazwisku wyłącznie jednego kandydata. Tylko wtedy będzie pewność, że taki głos jest ważny.
Przepisy opisujące sposób oddania głosów w wyborach prezydenckich są w Kodeksie wyborczym:
prawda
Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów, którego nazwisko znajduje się na karcie do głosowania, przez postawienie w kratce z lewej strony obok jego nazwiska znaku "x". Art. 311. Kodeksu wyborczego
W Kodeksie wyborczym wypisano również, w jakiej sytuacji głos jest nieważny:
prawda
Za nieważny uznaje się głos: 1) oddany na karcie do głosowania, na której wyborca umieścił znak "x" przy więcej niż jednym nazwisku kandydata; 2) oddany na karcie do głosowania, na której wyborca nie umieścił znaku "x" przy żadnym z nazwisk kandydatów. Art. 312 Kodeksu wyborczego
Internauci komentujący wpis z fałszywą informacją zwracali uwagę, że instrukcja głosowania znajduje się również na karcie wyborczej.
Wyjątkowy przypadek
Skąd wziął się fake news o ważności głosu z dwoma krzyżykami? Na jego prawdopodobne źródło zwrócili uwagę internauci. "Jestem przewodniczącym OKW [Okręgowa Komisja Wyborcza - red.]. Koleżanka spala, albo prowadzący to szkolenie był pijany. Sytuacja taka jest możliwa tylko w takim przypadku" - napisał jeden z komentujących fałszywy wpis, zamieszczając zdjęcie fragmentu instrukcji Krajowego Biura Wyborczego.
prawda
W instrukcji wyjaśniono, jak interpretować głosy w przypadku, gdy już po wydrukowaniu kart do głosowania jeden z kandydatów zostanie skreślony z listy kandydatów. Może się tak zdarzyć np. w przypadku śmierci któregoś tuż przed dniem głosowania. Tylko wtedy jeśli wyborca postawi jeden krzyżyk przy nazwisku kandydata skreślonego z listy, a drugi przy nazwisku kandydata wciąż biorącego udział w wyborach, to głos należy uznać za ważny i policzyć na korzyść tego drugiego kandydata. Fragmenty wytycznych precyzujących ten wyjątkowy przypadek zamieszczali też internauci.
Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Twitter