PiS o inflacji: z euro nasza sytuacja "byłaby o wiele, wiele gorsza". A co pokazują dane?

PiS: inflacja mogłaby być wyższa, gdybyśmy byli w strefie euro. Dane nie potwierdzająShutterstock

Rządzący przekonują, że gdyby Polska była w strefie euro, inflacja u nas mogłaby być wyższa. Jako dowód na tę tezę podają trzy kraje, "gdzie jest też euro, a mamy do czynienia z inflacją kilkunastoprocentową". Nie wymieniają reszty państw ze strefy euro, w których inflacja jest niższa.

Reagując na padające ze strony opozycji, ekspertów i dziennikarzy uwagi o niebezpiecznie rosnącej w Polsce inflacji, przedstawiciele rządu i Narodowego Banku Polskiego przekonują, że gorzej niż u nas jest w niektórych krajach strefy euro. Zapewniają, że "dzięki własnej walucie możemy reagować na inflację", ponieważ "mamy narzędzia do tego, aby dzięki sprawnej polityce rządu i Narodowego Banku Polskiego ten wzrost inflacji utrzymywać jakoś pod kontrolą", a "w strefie euro nasza sytuacja byłaby znacznie gorsza".

Jako przykład wymieniają wybrane trzy kraje ze strefy euro, nie analizując sytuacji w tych, w których sytuacja jest dużo lepsza.

01.07.2022 | Inflacja najwyższa od 25 lat. 15,6 procent w czerwcu rok do roku
01.07.2022 | Inflacja najwyższa od 25 lat. 15,6 procent w czerwcu rok do rokuJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Państwa bałtyckie jako cała "strefa euro"

Już w maju rzecznik rządu Piotr Muller, pytany w Polsat News o wysokość inflacji w Polsce, podkreślał, że jest to zjawisko globalne, a "inflacja jest najwyższa w strefie euro, od kiedy tylko powstała". Mówił, że "dzięki własnej walucie możemy reagować na inflację, a ona mogłaby być wyższa, gdybyśmy byli w strefie euro, bo w inny sposób mielibyśmy uregulowane kwestie stóp procentowych". I wymienił trzy kraje bałtyckie - Litwę, Łotwę i Estonię - "gdzie jest też euro, mamy do czynienia z inflacją kilkunastoprocentową".

Tych samych argumentów użył na czerwcowej konferencji prezes NBP Adam Glapiński - i też przywołał przykład krajów bałtyckich. "Wysoka inflacja jest w tej chwili zjawiskiem globalnym. W strefie euro inflacja jest najwyższa w historii. U naszych sąsiadów inflacja jest też rekordowa. (...) Jest wyższa niż w Polsce" - mówił prezes NBP. "Na Łotwie inflacja wynosi obecnie 16,4 procent. Przypominam, Łotwa to jest kraj strefy euro - to dla tych, co widzą jakieś lekarstwo w przynależności do strefy euro. Łotwa 16,4 procent, Litwa 18,5 procent, Estonia 20,1 procent. To są wszystko kraje euro. To pokazuje, w jakiej bylibyśmy sytuacji, gdybyśmy byli w tej chwili w strefie euro. Byłaby nasza sytuacja o wiele, wiele gorsza i nie moglibyśmy w tej sprawie nic zrobić, bo decyzje byłyby podejmowane we Frankfurcie, a kierowane głównie sytuacją gospodarczą Niemiec, Francji, tych potężnych krajów" - twierdził.

3 lipca sytuację w Polsce i krajach bałtyckich porównywał z kolei w Polsat News wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży. "A jeżeli mówicie o tym, jak wygląda sytuacja w innych państwa i czy w Polsce to lepiej, czy gorzej, to ja proponuję, czego się unika w przekazach medialnych, żebyśmy spojrzeli na inne państwa naszego regionu, jak choćby państwa bałtyckie, które są w strefie euro, gdzie poziom inflacji jest wyższy niż w Polsce" - mówił wiceminister. "Dlaczego? Dlatego że tam nie ma tych narzędzi, które mamy w Polsce, które zostały uruchomione przez rząd Mateusza Morawieckiego, jak choćby tarcza antyinflacyjna. I oczywiście inflacja w Polsce jest duża, jest poważnym problemem, musimy z nim walczyć, ale w przeciwieństwie do takich państw jak Litwa, Łotwa czy Estonia mamy narzędzia do tego, aby dzięki sprawnej polityce rządu i Narodowego Banku Polskiego ten wzrost inflacji utrzymywać jakoś pod kontrolą z nadzieją oczywiście, że będzie ona niższa" - dodał.

Na tę wypowiedź zareagował obecny w studiu Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu z Lewicy: "Chciałem powiedzieć Panu w sprawie tego euro. Bo Pan powiedział, że mądra jest nasza polityka polska, dlatego że trzy kraje bałtyckie mają euro i mają wyższą inflację. Zapomniał pan o kilkunastu innych krajach, które mają euro i mają niższą inflację. Co to za myślenie w ogóle? Przecież to skandal jest. Jesteście za to odpowiedzialni".

Analitycy nie mają dobrych wiadomości dla Polaków. Przewidują kolejny rekord inflacji
Analitycy nie mają dobrych wiadomości dla Polaków. Przewidują kolejny rekord inflacjiFakty po południu TVN24

Jak więc wygląda inflacja w krajach strefy euro - nie tylko trzech państwach bałtyckich - i w jakim tempie rosły tam ceny w porównaniu z Polską?

W większości krajów strefy euro inflacja jest niższa

W Unii Europejskiej waluty euro używa 19 krajów: Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Włochy.

Porównywalne dane o inflacji w krajach członkowskich podaje Eurostat. Dla krajów strefy euro są już dostępne za czerwiec, dla pozostałych ostatnie są z maja. W Polsce poziom inflacji za czerwiec podał już co prawda Główny Urząd Statystyczny (15,6 proc.), ale liczy on inflację w inny sposób niż Eurostat, więc nie są to dane porównywalne. Dlatego Polskę można zestawiać na razie z krajami strefy euro według statystyk za maj tego roku.

W maju tylko w trzech państwach UE inflacja była wyższa niż w Polsce (12,8 proc.) - były to właśnie wymieniane przez członków rządu trzy kraje bałtyckie. Najwyższy wzrost cen odnotowała Estonia (20,1 proc.), potem Litwa (18,5 proc.) i Łotwa (16,8 proc.). Pozostałe 16 państw - czyli większość - miało jednak niższą inflację niż Polska.

Inflacja w Polsce i krajach strefy euro w maju 2022tvn24/Eurostat

Na przykład inny nasz sąsiad i kraj regionu - Słowacja - gdzie również jest euro, zanotował w maju inflację na niższym poziomie niż Polska: 11,8 proc. A średnia inflacja w całej strefie euro w maju wyniosła 8,1 proc. - była więc o ponad 4 punkty procentowe niższa niż u nas.

W Polsce inflacja rośnie szybciej

W dodatku teraz inflacja w krajach strefy euro rośnie znacznie wolniej niż w Polsce. Średnia między majem a czerwcem wzrosła w strefie euro z 8,1 do 8,6 proc - o 0,5 punktu procentowego, podczas gdy w Polsce z 13,9 do 15,6 proc. - o 1,7 punktu procentowego.

Na to zjawisko zwrócił uwagę na Twitterze ekonomista Rafał Mundry z Uniwersytetu Wrocławskiego. Dodał, że w dwóch krajach strefy euro - Niemczech i Holandii - inflacja zaczęła już spadać. W pierwszym z tych państw spadła z 8,7 do 8,2 proc.; w drugim z 10,2 do 9,9 proc.

Wolniej rośnie w strefie euro także podawana przez Eurostat inflacja bazowa, czyli nieuwzględniająca cen m.in. żywności, energii, paliw, które zależą od zbyt wielu regionalnych i globalnych czynników (jak wahania rynku czy pogoda). Jak podaje główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Sławomir Dudek, jeszcze w grudniu 2019 roku inflacja bazowa w Polsce i strefie euro była taka sama - natomiast w czerwcu tego roku w Polsce wynosiła już 18,2 proc., podczas gdy w strefie euro średnio 5,6 proc.

Ekonomista wymienił powody obecnego wzrostu cen w Polsce: "W tej różnicy nie ma cen energii, gazu, paliw, CO2, nie ma Putina. To efekt m.in. pompowania konsumpcji na kredyt, drukowania pieniądza, zapaści w inwestycjach, wzrostu podatków, fatalnej polityki NBP, lekceważenia inflacji, braku działań w zakresie kryzysu demograficznego, udawania walki z inflacją". "Ceny bazowe [w Polsce] bez czynników zewnętrznych wzrosły od początku 2020 o ponad 18 proc., 3,3 raza szybciej niż w strefie euro" - podsumował. Tym sposobem odniósł się do tezy, że państwa, które używają euro, gorzej radzą sobie z inflacją.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24, zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Była premier Beata Szydło oświadczyła w nagranym wystąpieniu, że premier Donald Tusk "nie wie, co nadzoruje" i "opowiada głupoty o likwidacji oddziałów zamiejscowych ABW". Tylko że Tusk nie mówił o oddziałach zamiejscowych, a struktury ABW uszczupliła rzeczywiście Szydło, gdy kierowała rządem.

Szydło do Tuska: "opowiadasz pan głupoty". Wcale nie

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Co miał na myśli?", "co to za wojska?", "to chyba kamikadze" - zastanawiają się internauci, komentując w mediach społecznościowych wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Siedlcach. Porównał tam kandydujących do Parlamentu Europejskiego polityków Adama Bielana i Jacka Kurskiego do "żołnierzy wojsk jednorazowego przeznaczenia". Sprawdziliśmy, co to znaczy. Wyjaśnienia są różne, jedno dotyczy "źle zaplanowanej przez dowodzącego operacji".

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Źródło:
Konkret24

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński tłumaczył na spotkaniu z sympatykami PiS, że krytykowanie byłego zarządu Orlenu za stratę 1,6 miliarda złotych przez szwajcarską spółkę koncernu "to zarzut po prostu bzdurny". Tłumaczymy, dlaczego nie ma racji.

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Źródło:
Konkret24

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24

Trzej aktorzy, gwiazdy Hollywood, rzekomo wystąpili z aktorskiego związku zawodowego i założyli nową, konserwatywną organizację - informują internauci w mediach społecznościowych, także polskich. Brzmi ciekawie, lecz nie jest to prawda.

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda używa wiralowego nagrania, by pokazać rzekomą niechęć francuskich pilotów do udziału Francji w wojnie w Ukrainie. Materiał skomentowała nawet rzeczniczka rosyjskiego MSZ. To manipulacja. Chodzi o odpowiednią... perspektywę.

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24

Rzeczniczka Białego Domu rzekomo przekonywała, że to Amerykanie razem z Ukraińcami wygrali II wojnę światową - twierdzą internauci. Jako dowód pokazują krótkie nagranie. Sprawdziliśmy: jest zmanipulowane.

"Amerykanie wspólnie z Ukraińcami wygrali drugą wojnę"? To zmanipulowane nagranie

"Amerykanie wspólnie z Ukraińcami wygrali drugą wojnę"? To zmanipulowane nagranie

Źródło:
Konkret24

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak sędzia Tomasz Szmydt - znany między innymi z afery hejterskiej - poprosił o azyl polityczny na Białorusi, politycy PiS nagłaśniają przekaz, że Szmydta na sędziego powołał prezydent Bronisław Komorowski. Prawda jest inna: Szmydta awansowało kolejnych trzech prezydentów, a za czasów ministra Zbigniewa Ziobry trafił do biura neo-KRS.

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

Źródło:
Konkret24

Nagranie pokazujące radość ludzi z wyników wyborów lokalnych w Bradford w Wielkiej Brytanii osiąga ogromne zasięgi w internecie - także polskim. Powodem jest towarzyszący mu przekaz, że wybory "wygrali islamiści", którzy rzekomo już stanowią większość w tym brytyjskim dystrykcie. Nic z tego nie jest prawdą, a celem przekazu wydaje się być potęgowanie niechęci do imigrantów.

"Islamiści wygrali" w Bradford, "bo stanowią większość"? Dwa razy nieprawda

"Islamiści wygrali" w Bradford, "bo stanowią większość"? Dwa razy nieprawda

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24

Janusz Wojciechowski wyraził swoją krytykę po spotkaniu Donalda Tuska z ministrem Adamem Bodnarem, sugerując, że "w państwie praworządnym" premier nie powinien rozmawiać z prokuratorem generalnym o postępowaniach. Przypominamy więc, jak za rządów Zjednoczonej Prawicy zmieniono Prawo o prokuraturze.

Wojciechowski o "problemie państwa praworządnego". Przypominamy, kto go stworzył

Wojciechowski o "problemie państwa praworządnego". Przypominamy, kto go stworzył

Źródło:
Konkret24

O 30 procent wzrosły zarobki prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w ciągu czterech lat za poprzednich rządów. Ale Jan Nowak, zapytany przez komisję do spraw wyborów kopertowych, ile zarabiał, odpowiedział: "nie pamiętam". Sprawdziliśmy: przez pięć lat w sumie 1,5 miliona złotych brutto.

Były prezes UODO o swoich zarobkach: "nie wiem", "nie liczyłem". No to policzyliśmy

Były prezes UODO o swoich zarobkach: "nie wiem", "nie liczyłem". No to policzyliśmy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przy okazji kampanii do europarlamentu co rusz wskazują, jakie niebezpieczeństwa grożą Polakom ze strony Unii Europejskiej. Nie zawsze to, co punktują, ma potwierdzenie w unijnych dokumentach. Tak jest w przypadku tezy Beaty Szydło, według której dyrektywa budynkowa nakazuje wymianę dofinansowanych z programu "Czyste powietrze" kotłów na gaz.

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Źródło:
Konkret24