Skorumpowani biznesmeni, "łapówkarze" i agenci CBA w pełnym rynsztunku

Funkcjonariusze CBA w akcji

Od początku roku Centralne Biuro Antykorupcyjne na swoim profilu na Twitterze ponad 60 razy informowało o zatrzymaniu osób podejrzanych o rozmaite przestępstwa korupcyjne. W większości przypadków wpisy były zilustrowane zdjęciami funkcjonariuszy CBA w pełnym rynsztunku bojowym i z bronią. Czy tak właśnie wyglądały zatrzymania?

Po jednym z kolejnych takich wpisów, Konkret24 poprosił CBA o wyjaśnienia, czy rzeczywiście agenci CBA w pełnym uzbrojeniu brali udział w zatrzymaniu podejrzanych. Rzecznik CBA odpowiedział, że "nie byli wyposażeni w strój służbowy".

Zamaskowani, w hełmach i z bronią

Naszą uwagę zwrócił wpis CBA z 28 lutego tego roku z godz. 9:17, w którym biuro informowało, że "Rzeszowskie #CBA zatrzymało 7 osób do 2 postępowań. Jedno dotyczy piramidy finansowej – straty 18 mln zł, drugie powoływania się na wpływy w samorządzie. Biznesmeni i adwokat zatrzymani na gorącym uczynku". Informacja została zilustrowana zdjęciem trzech stojących przy samochodzie zamaskowanych funkcjonariuszy CBA, w hełmach, ubranych w kamizelki kuloodporne. Jeden z nich ma przewieszony przez ramię pistolet maszynowy. Informacja została powtórzona niespełna godzinę później. I została zilustrowana podobnym zdjęciem.

Wpis CBA o zatrzymaniu podejrzanych

Policzyliśmy, że przez trzy miesiące tego roku CBA na Twitterze 64 razy informowało o zatrzymaniach podejrzanych o różnego rodzaju przestępstwa korupcyjne, związane m.in. z wyłudzaniem VAT-u, tworzeniem piramid finansowych, powoływaniem się na wpływy czy działaniem na szkodę firm. 47 informacji (po polsku i angielsku) było ilustrowanych zdjęciami zamaskowanych funkcjonariuszy w hełmach, kamizelkach kuloodpornych i z bronią. Wpisy zamieszczane były po polsku i angielsku.

Informacja CBA o zatrzymaniu podejrzanych

Można jednak zauważyć, że zdjęcia pochodzą z tej samej "sesji zdjęciowej". Są wykonane jesienią (sugerują to drzewa w tle), podobne są sylwetki zamaskowanych funkcjonariuszy, charakterystyczne te same samochody (Mercedes i Jeep), przy których stoją agenci CBA, ten sam typ ubioru i uzbrojenia.

"Zatrzymanie po cywilnemu"

O wyjaśnienie poprosiliśmy rzecznika CBA. Zapytaliśmy o to, czy w zatrzymaniu z 28 lutego uczestniczyli funkcjonariusze CBA w pełnym uzbrojeniu bojowym i czy opublikowane zdjęcie pochodzi właśnie z akcji zatrzymania podejrzanych w sprawie piramidy finansowej z tego dnia.

Pytaliśmy o prawne uregulowania dotyczące użycia uzbrojonych formacji CBA w przeprowadzaniu zatrzymań podejrzanych, a także w ilu przypadkach w latach 2016, 2017 i 2018 do przeprowadzenia zatrzymań podejrzanych użyto uzbrojonych formacji CBA i uzbrojonych funkcjonariuszy CBA, jakich kategorii przestępstw dotyczyły zatrzymania, w których użyto uzbrojonych formacji CBA i uzbrojonych funkcjonariuszy CBA, ale także jakie są zasady użycia broni przez funkcjonariuszy CBA i w ilu przypadkach w latach 2016, 2017, 2018 funkcjonariusze użyli broni służbowej.

Bartłomiej M., były rzecznik MON, zatrzymany przez CBA
Bartłomiej M., były rzecznik MON, zatrzymany przez CBARafał Poniatowski | Fakty TVN

Po dwóch tygodniach (tyle maksymalnie czasu daje ustawa o dostępie do informacji publicznej na udzielenie odpowiedzi) rzecznik CBA Temistokles Brodowski odpowiedział, że "funkcjonariusze CBA biorący udział w zatrzymaniu podejrzanych w sprawie piramidy finansowej 28 lutego 2019 r. nie byli wyposażeni w strój służbowy, a zatrzymanie przeprowadzili po cywilnemu". Rzecznik dodał, że zasady realizacji czynności, w tym przypadku "użycia środków przymusu bezpośredniego", reguluje ustawa o CBA i ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.

W kolejnej odpowiedzi z 26 marca na pytania Konkret24 o to, ile razy uzbrojeni funkcjonariusze CBA brali udział w zatrzymywaniu podejrzanych i przy jakich przestępstwach, rzecznik CBA odpowiedział, że biuro takich statystyk nie prowadzi.

"Rynsztunek" nieco przesadzony

Specjalista od marketingu politycznego dr Olgierd Annusewicz z Uniwersytetu Warszawskiego wskazuje, że CBA rozumie mechanizmy komunikacji w mediach społecznościowych, bo tweety z multimediami są bardziej atrakcyjne i na dłużej zatrzymują uwagę użytkowników. Dodaje, że umieszczanie zdjęć z prawdziwych akcji CBA "mogłoby naruszać prawa osób zatrzymywanych, a jednoczenie narażać na zdemaskowanie agentów, których praca może wymagać bycia nierozpoznawanymi".

- Jest więc zrozumiałe, że CBA chcąc uatrakcyjniać swoje tweety stosuje wcześniej zrobione zdjęcia, jak rozumiem wykonane w ramach specjalnej sesji zdjęciowej - komentuje Annusewicz.

Uzbrojeni agenci CBA cba.gov.pl

Jeśli jednak, zgodnie z tym, co twierdzi rzecznik CBA, zatrzymań dokonuje się "po cywilnemu", to po co informacje o nich CBA ilustruje zdjęciami funkcjonariuszy "w stroju służbowym"?

- Ciekawa jest oczywiście kwestia "rynsztunku", wydaje się, że jest on nieco przesadzony i może wywoływać wrażenie, że akcje CBA są niebezpieczne i skierowane przeciwko niebezpiecznym, także dla społeczeństwa, ludziom - komentuje dr Annusewicz i sugeruje, że Centralne Biuro Antykorupcyjne powinno dysponować szerszą gamą zdjęć "w różnych okolicznościach - także z różnym ekwipunkiem fotografowanych funkcjonariuszy. Wtedy łatwiej byłoby uniknąć posądzeń o próby manipulacji odbiorcami ich tweetów".

Kogo ściga CBA?

Zgodnie z ustawą o CBA, biuro zostało powołane do zwalczania "korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także do zwalczania działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa". CBA ściga i zatrzymuje tych, którzy popełnili określone kategorie przestępstw, m.in. przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, przestępstwa przeciwko wyborom i referendom, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, pieniędzmi i papierami wartościowymi.

Były asystent i brat Elżbiety Bieńkowskiej zatrzymani przez CBA
Były asystent i brat Elżbiety Bieńkowskiej zatrzymani przez CBAFakty TVN

CBA zajmuje się także przeciwdziałaniem łamaniu ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Kontroluje również przestrzeganie procedur podejmowania i realizacji decyzji prywatyzacyjnych, udzielania zamówień publicznych, rozporządzania mieniem jednostek lub przedsiębiorców, przyznawania koncesji, zezwoleń, ulg, preferencji, kontyngentów, poręczeń i gwarancji kredytowych.

W skrócie, są to przestępstwa "białych kołnierzyków". Nie dziwi więc, że CBA, jak poinformował jego rzecznik, "od momentu powstania, nie odnotowało przypadków użycia broni palnej".

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Wyroków zapadało zaledwie kilka w roku - a mimo to szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka broni Trybunału Konstytucyjnego z czasów Julii Przyłębskiej. Podkreśla, że w ostatnich latach trybunał rozpatrywał najwięcej skarg konstytucyjnych. W tym wypadku jednak dane to nie wszystko. Oto jaka taktyka może się kryć za statystycznie dużą liczbą zakończonych postępowań.

"Sprawy zwykłych ludzi". Jak trybunał w czasach Przyłębskiej je traktował

"Sprawy zwykłych ludzi". Jak trybunał w czasach Przyłębskiej je traktował

Źródło:
Konkret24

Komentarze ostrzegające przed kolejną falą migracji wywołuje publikowane w sieci nagranie pokazujące długi korek samochodów na granicy turecko-syryjskiej. Jednak towarzyszący mu opis nie jest prawdą.

Już jadą "z Syrii do Turcji"? Nie, nie w stronę Europy

Już jadą "z Syrii do Turcji"? Nie, nie w stronę Europy

Źródło:
Konkret24

Wprowadzenie nowego kryterium do corocznego popularnego rankingu szkół średnich wywołuje komentarze. Niektórzy internauci i politycy twierdzą, że za zmiany odpowiada resort nauki i Barbara Nowacka. Jednak ministra nie ma z tym pomysłem nic wspólnego.

"Lewaczka od edukacji" zmienia ranking szkół średnich? To nie Nowacka

"Lewaczka od edukacji" zmienia ranking szkół średnich? To nie Nowacka

Źródło:
Konkret24

W tej teorii jest wszystko: nagroda "za głowę Donalda Trumpa", złe globalne elity, dobry Putin, Światowe Forum Ekonomiczne, a także Polska, gdzie "kilkaset tysięcy ludzi wyszło na ulicę". Nagranie prezentujące tę teorię spiskową krąży w sieci - także z polską transkrypcją. Eksperci przestrzegają: w Europie takie narracje polaryzują społeczeństwo.

Trump, globalne elity, Putin wybawiciel i wątek polski. "Klasyczne schematy manipulacyjne"

Trump, globalne elity, Putin wybawiciel i wątek polski. "Klasyczne schematy manipulacyjne"

Źródło:
Konkret24

Wołodymyr Zełenski rzekomo został zignorowany przez innych przywódców podczas niedawnej wizyty w Paryżu i "musiał sam ze smutną miną wejść do Pałacu Elizejskiego". Umniejszanie ukraińskiego prezydenta to częste zagranie rosyjskiej propagandy. Pokazujemy, jak było naprawdę.

"Macron objął Trumpa", a Zełenskiego nie? Wyjaśniamy manipulację

"Macron objął Trumpa", a Zełenskiego nie? Wyjaśniamy manipulację

Źródło:
Konkret24

"Po co oni tam", "jeśli interwencja, to bardzo dobrze" - komentowali internauci publikowane w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać wojskowe pojazdy z polską flagą jadące ulicami jakiegoś miasta. W postach zastanawiano się, czy polskie wojsko już "wkroczyło do Rumunii", by uspokoić sytuację po wyborach. Wielu tak bowiem odczytało ten film. Zarejestrowana scena nie ma jednak nic wspólnego z obecnymi wydarzeniami w Rumunii.

"Nasi wkroczyli do Rumunii"? Co pokazuje nagranie

"Nasi wkroczyli do Rumunii"? Co pokazuje nagranie

Źródło:
Konkret24

Ujęcie z kamery, na którym widać Rafała Trzaskowskiego na tle pustych krzeseł, posłużyło politykom PiS do stworzenia fake newsa. Przekonywali, że uczestnicy konwencji kandydata PO na prezydenta "nie wytrzymali" jego przemówienia i "zaraz po jego wystąpieniu dali w długą". Otóż nie.

"Zwrócił się do pustych krzeseł". Manipulacja PiS o konwencji Trzaskowskiego

"Zwrócił się do pustych krzeseł". Manipulacja PiS o konwencji Trzaskowskiego

Źródło:
Konkret24

Jeśli ktoś sądził, że teoria spiskowa z czasów pandemii o ciężarówkach wywożących nocą trumny z Bergamo odeszła w zapomnienie - to się mylił. Temat wrócił jako przekaz, że "śledztwo komisji parlamentu włoskiego ustaliło", iż ciężarówki stanowiły część "operacji psychologicznej". Tak to jedna teoria spiskowa żywi się drugą.

"Ciężarówki z Bergamo" wróciły. Z nowym spiskiem w tle

"Ciężarówki z Bergamo" wróciły. Z nowym spiskiem w tle

Źródło:
Konkret24

"Wegańskie granaty", "zrównoważone czołgi" i "zasilane elektrycznie myśliwce" - takie pomysły zaprezentowała rzekomo Greta Thunberg w telewizji BBC. Krążące w sieci wideo notuje miliony wyświetleń, jest już polska wersja. Naprawdę aktywistka mówiła o czymś innym, a popularne teraz nagranie zostało spreparowane.

Greta Thunberg proponuje "zrównoważone czołgi"? Nie wszystkich to śmieszy

Greta Thunberg proponuje "zrównoważone czołgi"? Nie wszystkich to śmieszy

Źródło:
Konkret24

Samochód napędzany silnikiem na wodę - taką rewolucję na rynku motoryzacyjnym rzekomo ogłosił Elon Musk. Informacja rozchodzi się w mediach społecznościowych i jest szeroko komentowana, lecz te doniesienia nie mają potwierdzenia.

Elon Musk i "silnik wodny". Jak miliarder padł ofiarą sztucznej inteligencji

Elon Musk i "silnik wodny". Jak miliarder padł ofiarą sztucznej inteligencji

Źródło:
Konkret24

Na profilach znanych z szerzenia prokremlowskiej dezinformacji rozchodzi się przekaz, jakoby Wołodymyr Zełenski "ogłosił właśnie sankcje na Gruzje za niedemokratyczne rozpraszanie protestów". Chodzi o ostatnie wystąpienie prezydenta Ukrainy. Owszem, zapowiedział sankcje, lecz przekaz o nich jest zmanipulowany.

Zełenski "ogłosił sankcje na Gruzję". A naprawdę na kogo?

Zełenski "ogłosił sankcje na Gruzję". A naprawdę na kogo?

Źródło:
Konkret24

"Zdaje się nie grzeszy pan pilnością w wykonywaniu obowiązków posła" - zwracają uwagę internauci Sławomirowi Mentzenowi. Poseł Konfederacji narzekał bowiem, że jego konkurenci w wyborach prezydenckich prowadzą prekampanię, a on "jak ten frajer wykonuje swoje obowiązki". Przeanalizowaliśmy więc jego poselską aktywność.

Mentzen: "ja, jak ten frajer, do Sejmu". Jak poseł pracuje?

Mentzen: "ja, jak ten frajer, do Sejmu". Jak poseł pracuje?

Źródło:
Konkret24

Były wiceminister finansów w rządzie Zjednoczonej Prawicy stwierdził, że pieniądze dla Polski wciąż "nie wpłynęły w tej wysokości", o jakiej mówił rząd. W sieci jest też rozpowszechniany przekaz, że "pieniądze z KPO jeszcze nie dotarły". W odpowiedzi na pytania Konkret24 ministerstwo funduszy wyjaśnia, ile pieniędzy wpłynęło i na jakie konta.

"Nie wpłynęły środki, jakie podał rząd"? Ministerstwo tłumaczy

"Nie wpłynęły środki, jakie podał rząd"? Ministerstwo tłumaczy

Źródło:
Konkret24

Nagranie wygląda jak materiał informacyjny jakiejś telewizji i ma dowodzić, że prezydent Ukrainy kupił luksusowy hotel w Alpach. To kolejny fake news spreparowany od początku do końca przez ośrodek rosyjskiej dezinformacji. Przestrzegamy, na czym polega ten schemat.

Zełenski, hotel w Alpach i 88 milionów euro. Nic się nie zgadza

Zełenski, hotel w Alpach i 88 milionów euro. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Betonowe klocki nazwali Tarczą Wschód", "falochron w środku lasu", "powstrzyma tylko bardzo grubych inżynierów z Afryki" - komentują internauci zdjęcia zapór przeciwczołgowych przy polsko-rosyjskiej granicy. Tylko że ani nie jest to jeszcze Tarcza Wschód, ani nie o zatrzymanie migrantów tu chodzi. Wyjaśniamy.

Tarcza Wschód. "Małe betonowe klocki mają hamować napływ migrantów"? Nie

Tarcza Wschód. "Małe betonowe klocki mają hamować napływ migrantów"? Nie

Źródło:
Konkret24

Ułaskawienie przez Andrzeja Dudę osoby skazanej za przestępstwo narkotykowe wywołało sporo komentarzy, a informacja o tym na stronie kancelarii prezydenta - falę fake newsów. Ich źródłem stało się stwierdzenie, że to "Prokurator Generalny wystąpił z wnioskiem".

Prezydent ułaskawił przestępcę "na wniosek Adama Bodnara"? Nie, innego prokuratora

Prezydent ułaskawił przestępcę "na wniosek Adama Bodnara"? Nie, innego prokuratora

Źródło:
Konkret24

Politycy partii rządzącej krytykują Andrzeja Dudę za to, że niedawno ułaskawił osobę skazaną za przestępstwo narkotykowe. To już trzeci taki skazany, który doznał łaski ze strony prezydenta Dudy. Sprawdziliśmy, jak często stosował on to prawo w porównaniu z poprzednimi prezydentami. Oto aktualny ranking ułaskawień.

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

Źródło:
Konkret24

"Szkoda Polski", "same fakty" - komentują internauci obszerny post Ewy Zajączkowskiej-Hernik na temat działań rządu. Lecz wśród krytycznych ocen europosłanka Konfederacji przekazuje istotne przekłamania. Niektóre z nich to fałszywe narracje wcześniej rozpowszechniane przez polityków PiS.

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

Źródło:
Konkret24

Zdejmowanie krzyży w warszawskich urzędach stało się tematem w prekampanii. Rafał Trzaskowski na spotkaniach z sympatykami tłumaczy się z wydanego przez siebie zarządzenia i powtarza: "nie został zdjęty żaden krzyż". Jednak był przypadek, gdy krzyż w miejskim urzędzie na krótko zdjęto.

Trzaskowski: "nie został zdjęty żaden krzyż". Został, ale wrócił

Trzaskowski: "nie został zdjęty żaden krzyż". Został, ale wrócił

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie poparło kandydaturę Karola Nawrockiego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W sieci wciąż są zamieszczane zdjęcia, które rzekomo pokazują, jak w przeszłości prezes Instytutu Pamięci Narodowej hajlował. IPN zaprzeczył tym informacjom, jednak te zdjęcia wciąż krążą w mediach społecznościowych. Wyjaśniamy, kto naprawdę jest na fotografiach.

"Pojawiają się zdjęcia fejkowe". To nie Karol Nawrocki

"Pojawiają się zdjęcia fejkowe". To nie Karol Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu poseł PiS Janusz Kowalski oskarżał koalicję rządzącą, że chce zamykać elektrownie - w tym zakład w Trzebini. Tylko że decyzje dotyczące Elektrowni Siersza zapadały dużo wcześniej. Wyjaśniamy.

Kowalski do rządu: "Elektrownię Siersza zamykacie!". Decyzja zapadła za czasów PiS

Kowalski do rządu: "Elektrownię Siersza zamykacie!". Decyzja zapadła za czasów PiS

Źródło:
Konkret24

"Jeszcze nie ma kampanii, a oni już jeżdżą po Polsce", "promocja na pełnej" - komentują internauci widoczną już aktywność kandydatów na prezydenta. Pytają, czy to zgodne z prawem i czy grożą za to jakieś sankcje. Problem w tym, że prekampania to skutek pewnej luki prawnej, którą - według ekspertów - kandydaci po prostu powinni wykorzystać. Wyjaśniamy.

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

Źródło:
Konkret24

Były premier Mateusz Morawiecki alarmuje w mediach społecznościowych, że "ofiarą polityki" rządu Donalda Tuska będzie program 800 plus, który ma "zostać ograniczony lub wręcz zamrożony". A jako dowód przytacza zalecenia Rady Unii Europejskiej. Tylko że w tym dokumencie nic takiego nie napisano.

Morawiecki: program 800 plus "zostanie ograniczony". Wprowadza w błąd

Morawiecki: program 800 plus "zostanie ograniczony". Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24