Tarczę antykryzysową wdrożono w ciągu dwóch tygodni od wybuchu epidemii? Zależy, jak liczyć


Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd wdrożył tarczę finansową "w ciągu dwóch tygodni od wybuchu epidemii, w ciągu dwóch tygodni pieniądze były na kontach" pierwszych firm. Przeanalizowaliśmy daty wprowadzenia pakietu pomocowego i wypłat pierwszych kwot w ramach tarczy antykryzysowej. Terminy wychodzą inne.

Podczas spotkania z samorządowcami i mieszkańcami 1 lipca w Siemiatyczach premier Mateusz Morawiecki mówił m.in. o znaczeniu zrównoważonego rozwoju. Przekonywał, że rządy Prawa i Sprawiedliwości przywróciły "elementarną sprawiedliwość instytucjom państwa". Mówił o współpracy rządu z prezydentem Andrzej Dudą w czasie pandemii COVID-19 i o rządowej pomocy skierowanej do przedsiębiorców.

"Udało się ocalić prawie wszystkie miejsca pracy. Zobaczcie na Francję, na Hiszpanię, na Niemcy. Na dużo bogatsze kraje. Tam już jest ponad 600 tysięcy nowych bezrobotnych" - przemawiał premier. "A teraz przykład: dlaczego u nas nie ma takie przyrostu? Bo wdrożyliśmy tarczę finansową w ciągu dwóch tygodni od wybuchu epidemii, w ciągu dwóch tygodni pieniądze były na kontach po kolejnych 24 godzinach, pierwszych firm. I do dzisiaj ratujemy miejsca pracy. Bo mogliśmy się porozumieć z panem prezydentem błyskawicznie. W jednym dniu. On rozumiał, jaka jest wartość pracy" - tłumaczył.

Premier Mateusz Morawiecki o terminie pierwszych wypłat dla firm po wybuchu epidemii
Premier Mateusz Morawiecki o terminie pierwszych wypłat dla firm po wybuchu epidemiitvn24

23 marca: stan epidemii

W Polsce pierwszy przypadek zakażenia COVID-19 stwierdzono 4 marca 2020 roku. Był to pacjent z województwa lubuskiego. Do 20 marca notowano niemal codziennie po kilkadziesiąt przypadków. Potem już kilkaset.

14 marca w Polsce ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego. 23 marca wprowadzono stan epidemii. Jak tłumaczyliśmy w Konkret24, stan epidemii to sytuacja prawna, gdy już wystąpiła epidemia, zaś stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

Projekt tarczy antykryzysowej

18 marca odbyła się Rada Gabinetowa poświęcona pierwszemu pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii COVID-19. Po posiedzeniu premier Mateusz Morawiecki poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: "Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2". Projekt obejmował pięć filarów: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego, program inwestycji publicznych.

Koronawirus w Polsce. Pięć filarów pakietu gospodarczego
Koronawirus w Polsce. Pięć filarów pakietu gospodarczegotvn24

Premier informował, że szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł.Pierwsza tarcza antykryzysowa przewidywała m.in. zwolnienie przedsiębiorców na trzy miesiące z płacenia składek ZUS, świadczenia dla zatrudnionych na umowy zlecenia lub o dzieło oraz samozatrudnionych, dofinansowanie zatrudnienia (tzw. postojowe), uelastycznienie czasu pracy, kredyty dla firm.31 marca: uchwalony pierwszy pakiet pomocyRządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu 26 marca. Senat zajął się nim 30 marca. Projekt wrócił do Sejmu 31 marca - i tego samego dnia prezydent Andrzej Duda ustawę podpisał.Pisaliśmy w Konkret24, że Sejm tą jedną ustawą znowelizował nie tylko Kodeks wyborczy, ale także kodeksy: karny, postępowania karnego i wykonawczego, wykroczeń, karno-skarbowy i spółek handlowych.Pierwszy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców wszedł więc w życie 26 dni po oficjalnym stwierdzeniu w Polsce pierwszego zakażenia COVID-19, 17 dni po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego, osiem dni po ogłoszeniu stanu epidemii.15 kwietnia: pierwsze wypłaty. 172 mln zł"Pierwsze świadczenia postojowe z tak zwanej tarczy antykryzysowej są już wypłacane. Zdecydowana większość wniosków złożonych elektronicznie jest realizowana w ciągu kilku dni" - poinformowała 15 kwietnia w programie Wirtualnej Polski "Money. To się liczy" prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.Podała, że od 1 do 15 kwietnia złożono ponad 700 tys. wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. Z tego najwięcej, bo 542 tys. wniosków, dotyczyło zwolnienia ze składek ZUS. 138 tys. to były wnioski o świadczenie postojowej dla samozatrudnionych, a 12 tys. - o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców."Dzisiaj rozpoczęliśmy po północy wypłatę prawie 86 tysięcy świadczeń postojowych dla samozatrudnionych na łączną kwotę 172 miliony złotych. Myślę, że niektórzy powinni mieć już to dzisiaj na koncie" - mówiła prezes ZUS. "Dzisiaj także wypłacamy dla dziewięciu tysięcy naszych uprawionych, którzy rozliczają się na podstawie karty podatkowej. Oni otrzymają połowię minimalnego wynagrodzenia, to jest tysiąc trzysta złotych" - dodała. Przez dwa dni wielokrotnie próbowaliśmy się skontaktować z rzecznikiem prasowym ZUS i rzeczniczką resortu rodziny - bezskutecznie.Według informacji prezes ZUS, że pierwsze pieniądze na kontach firm pojawiły się 15 kwietnia. Nie wiemy, jaki dzień premier uznaje za dzień wybuchu epidemii. Z analizy dat wynika, że pierwsze pieniądze firmy dostały 42 dni po stwierdzeniu w Polsce pierwszego przypadku COViD-19, 33 dni po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego, 24 dni po ogłoszeniu w Polsce stanu pandemii.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAP/Artur Reszko

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes