Szczepienia na COVID-19: Polska na tle państw Unii Europejskiej


Polska jest w drugiej dziesiątce wśród państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę szczepień na 100 mieszkańców kraju. Ostatnio - w zależności od dnia - zajmujemy 15. czy 16. pozycję. Lepiej wypadamy pod względem łącznej liczby wykonanych szczepień: 12 stycznia byliśmy na 11. miejscu na świecie oraz na czwartym w UE.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Podając 7 stycznia informację o 177,8 tys. zaszczepionych w Polsce, rząd napisał na stronie gov.pl: "Zajmujemy obecnie trzecie miejsce pod względem wykonywanych szczepień w Unii Europejskiej. W rankingu wyprzedzają nas tylko Niemcy i Włochy". Rzeczywiście, pod względem łącznej liczby zaszczepionych - podawanej na bieżąco na portalu Our World in Data prowadzonym przez zespół badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego - Polska była trzecia na 27 przedstawionych w zestawieniu państw UE. Dzień później znalazła się na miejscu czwartym.

W środę 13 stycznia poseł PO Marcin Kierwiński mówił w porannym programie Tok FM: "Dziś tempo szczepień jest niesatysfakcjonujące. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Jesteśmy na dwunastym miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę szczepień. Jedenaście krajów szczepi lepiej i szybciej niż my".

Jak sprawdziliśmy na Our World in Data, 12 stycznia Polska (257,8 tys. szczepień) była czwartym krajem UE z najwyższą liczbą szczepień. Wyprzedzały nas: Włochy (800 tys.), Niemcy (688,7 tys.) i Hiszpania (488,1 tys.).

Opozycja apeluje o przyspieszenie szczepień
Opozycja apeluje o przyspieszenie szczepieńFakty TVN

Jednak do porównań, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach, lepiej stosować statystyki liczb dawek szczepionki na 100 mieszkańców kraju - to jest porównywalny wskaźnik dla państw mających różnej wielkości populacje. Prezentujemy, jak zmieniała się pozycja Polski pod tym względem.

W UE w przeliczeniu na 100 mieszkańców - wciąż w drugiej dziesiątce

13 stycznia portal Our World in Data podawał dane o szczepieniach z 47 państw świata, w tym z 27 z Unii Europejskiej. Przy czym trzeba pamiętać, że różne kraje różnie informują o przeprowadzonych szczepieniach: część przekazuje te informacje codziennie, inne tylko okresowe komunikaty. Dlatego liczby pokazywane danego dnia nie dla wszystkich krajów odnoszą się właśnie do niego, może występować przesunięcie.

Przedstawiamy, ile dawek szczepionki na COVID-19 podano na 100 osób w krajach UE w dniach: 4, 7, 11 i 12 stycznia - i jak zmieniała się pozycja Polski w tym rankingu. Eksperci z Our World in Data zaznaczają, że liczonej pojedynczo w danym kraju dawki nie można porównywać z całkowitą liczbą osób zaszczepionych, bo większość szczepionek na COVID-19 wymaga podania dwóch dawek.

4 stycznia, gdy opublikowano pierwszy komunikat o liczbie szczepień w Polsce, byliśmy na 28. miejscu pod względem liczby zaszczepionych na 100 mieszkańców (wskaźnik: 0,13) na 47 państw prezentowanych na Our World in Data. To dawało nam 15. pozycję wśród 27 państw UE (dla krajów, które tego dnia nie opublikowały danych, portal pokazuje te za najbliższy dzień).

Wskaźnik szczepień na 100 mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 4 stycznia 2021Our World in Data | ourworldindata.org

7 stycznia Polska awansowała na 22. miejsce (0,42) wśród 47 prezentowanych państw. Wśród 27 państw UE zajmowała miejsce 12. Wyprzedzały nas m.in. Dania (1,82), Włochy (0,7), Niemcy (0,58), Słowenia (0,79) czy Hiszpania (0,44).

Wskaźnik szczepień na 100 mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 7 stycznia 2021Our World in Data | ourworldindata.org

11 stycznia Polska była na 26. miejscu (0,54) wśród 47 prezentowanych państw. Natomiast wśród 27 państw UE spadła na 16. miejsce. Wyprzedzały nas m.in. Słowenia (1,8), Litwa (0,93), Słowacja (0,58), Rumunia (0,65) czy Irlandia (0,71).

Wskaźnik szczepień na 100 mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 11 stycznia 2021Our World in Data | ourworldindata.org

12 stycznia Polska była na 23. miejscu (0,68) na 47 prezentowanych państw. Wśród 27 krajów UE nieco awansowała - na 15. miejsce. Wyprzedzały nas m.in. Portugalia (0,69), Węgry (0,81), Niemcy (0,82), Litwa (1), Hiszpania (1,04).

Wskaźnik szczepień na 100 mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 12 stycznia 2021Our World in Data | ourworldindata.org

W Izraelu zaszczepiony co piąty mieszkaniec

Nieprzerwanie od 30 grudnia 2020 roku liderem zestawienia państw świata jest Izrael. 1 stycznia na 100 mieszkańców 11 było zaszczepionych, a 12 stycznia już dwukrotnie więcej - 22. Pierwsza piątka państw z najwyższym wskaźnikiem szczepień na 100 mieszkańców 12 stycznia wyglądała następująco:

Izrael - 22,34

Zjednoczone Emiraty Arabskie - 12,9

Bahrajn - 5,75

Wielka Brytania - 4,19

Stany Zjednoczone - 2,82.

Flisiak: nie możemy porównywać się z Izraelem, który jest państwem zmilitaryzowanym, jeśli chodzi o tempo szczepień
Flisiak: nie możemy porównywać się z Izraelem, który jest państwem zmilitaryzowanym, jeśli chodzi o tempo szczepieńtvn24

Jak kraje informują o szczepieniach

W krajach Europy tempo szczepień jest różne. W Szwecji, gdzie liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa przekroczyła 12 stycznia pół miliona (506 866), tempo szczepień określono jako "niezadowalające". Szwedzki urząd zdrowia publicznego (Folkhälsomyndigheten) publikuje tygodniowe podsumowania szczepień.

We Francji medycy, politycy i dziennikarze od początku stycznia krytycznie odnoszą się do procesu szczepień - wskazują na jego powolność i brak zaufania społeczeństwa do szczepień. "Kiedy USA, Izrael, Wielka Brytania, Niemcy galopują, Francja posuwa się naprzód w tempie ślimaka" – napisano w komentarzu redakcyjnym "Le Figaro".

Służby medyczne Hiszpanii poinformowały, że pomiędzy poniedziałkiem a wtorkiem liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 zwiększyła się w kraju o ponad 25,4 tys. O ile od piątku do poniedziałku dzienna liczba ofiar wynosiła około 130, to podczas ostatnich 24 godzin zmarło 408 osób zakażonych. Lecz Hiszpania przyspieszyła ze szczepieniami. 4 stycznia wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców wynosił tam 0,18. W kolejnych dniach Hiszpania wyprzedziła nie tylko Polskę, ale i inne kraje. 12 stycznia wskaźnik w Hiszpanii wyniósł 1,04. Hiszpańskie ministerstwo zdrowia dokładnie podaje, ile dawek szczepionki dostarczono do poszczególnych krajów związkowych oraz ile zostało wykorzystanych. Dane te można ściągnąć ze strony ministerstwa w postaci pliku Excel. W Hiszpanii za proces szczepień odpowiadają wspólnoty autonomiczne.

Szczególnie pełne informacje o tym, jak przebiega szczepienie w kraju, podaje Dania. Na stronie Statens Serum Institut publikowane są codzienne raporty pokazujące m.in. liczbę i odsetek osób w Danii, które zaszczepiono odpowiednio pierwszą i drugą dawką; liczbę zaszczepionych na poziomie regionalnym czy rozkład wieku osób zaszczepionych.

Dane publikowane przez norweski instytut zdrowia publicznego (Folkehelseinstituttet) przedstawiają osobno liczbę osób zaszczepionych pierwszą i osobno drugą dawką szczepionki. Te o zaszczepionych pierwszą dawką podane są z podziałem na 11 okręgów i 356 gmin.

W Niemczech Instytut Roberta Kocha informuje na bieżąco, jaki jest wskaźnik wyszczepienia na COVID-19 na 1000 mieszkańców w poszczególnych krajach związkowychInstytut Roberta Kocha

W Niemczech Instytut Roberta Kocha (RKI) publikuje na swojej stronie mapę ilustrującą, ile wykonanych szczepień przypada na tysiąc mieszkańców landów. Osobny wykres przedstawia liczbę szczepień przeprowadzanych dziennie w całym kraju. Ponadto dane o szczepieniach są dostępne w formie pliku Excel gotowego do ściągnięcia. Znajdziemy tam szczegółowe informacje, jaka liczba osób została zaszczepiona w danym landzie z powodu: wskazania na wiek, wskazania medycznego ze względu na wykonywany zawód i z powodu mieszkania w domu opieki.

Włochy, Kanada oraz finlandzki dziennik "Helsingin Sanomat" - publikują dane o szczepieniach w tych krajach na portalu GitHub, powszechnie używanym do hostowania projektów znajdujących się w otwartym dostępie.

W Polsce źródłem informacji o przebiegu szczepień są twitterowe wpisy na rządowym koncie @szczepimysie. Są tam informacje o: łącznej liczbie wykonanych szczepień; liczbie dawek szczepionki dostarczonych do Polski, a w tym do punktów szczepień; o liczbie dawek zutylizowanych; o liczbie zaszczepionych, u których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne.

Łączna liczba szczepień - 11. miejsce na świecie

Do 12 stycznia na całym świecie zaszczepiono na COVID-19 ponad 29,3 mln osób. W Polsce - 258,7 tys. Poniżej przedstawiamy zestawienie 30 państw, w których wykonano największą liczbę szczepień (za Our World in Data). 12 stycznia Polska była na miejscu 11., w UE - na czwartym.

30 państw na świecie z najwyższą liczbą szczepień - stan na 12 stycznia 2021Our World in Data | ourworldindata.org

Do tej pory najwięcej szczepionek wykorzystano w Stanach Zjednoczonych - 9,3 mln. W Chinach zużyto 9 mln (stan na 9 stycznia), w Wielkiej Brytanii - 2,8 mln, w Izraelu - 1,9 mln.

16 spośród 30 państw przedstawionych w zestawieniu wykorzystało mniej niż 100 tys. szczepionek. Większość z nich to państwa europejskie: Szwecja, Węgry i Portugalia - ponad 70 tys., Irlandia - 35 tys., Słowacja - 31 tys. Najmniej dawek szczepionek podano do tej pory w Norwegii i Słowenii - kolejno 21,2 i 22,4 tys.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Grzegorz Michałowski / PAP

Pozostałe wiadomości

Odrzucenie przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego PiS nie zakończy sprawy wielkości środków należnych tej partii z budżetu państwa. Eksperci ostrzegają, że pojawią się problemy prawne, których rozwiązania na darmo szukać w przepisach. Przedstawiamy możliwe scenariusze.

Co, jeśli PKW odrzuci sprawozdanie komitetu PiS? Jest prawna dziura

Co, jeśli PKW odrzuci sprawozdanie komitetu PiS? Jest prawna dziura

Źródło:
Konkret24

"Kto nie zapłaci za dostęp do dziennika, nie będzie mógł dać usprawiedliwienia dziecku" - taki alarmujący przekaz rozsyłają w ostatnich dniach internauci. Ale to nieprawda. Historia powstała po informacji opublikowanej przez jednego z operatorów e-dziennika.

"E-dziennik będzie płatny"? Wyjaśniamy

"E-dziennik będzie płatny"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Niecały rok po wygranej w wyborach Tuska Niemcy piszą nam podręczniki historii?", "rząd Tuska dał zielone światło dla niemieckiej polityki historycznej" - taki przekaz rozpowszechniają politycy PiS i Konfederacji. Powodem jest czwarta część podręcznika do historii dla szkół podstawowych. Co stoi za tą manipulacją polityków? Historia - nomen omen - powstawania tej serii podręczników wiele wyjaśnia.

"Niemcy piszą nam podręczniki historii"? O co chodzi z tą książką

"Niemcy piszą nam podręczniki historii"? O co chodzi z tą książką

Źródło:
Konkret24

Politycy mówią o "kole zamachowym dla Polski", a naukowcy przestrzegają przed "deficytem strukturalnym" igrzysk olimpijskich. Ekspert wyjaśnia, dlaczego efekt organizacji takiej imprezy nie jest łatwy do policzenia.

Igrzyska mają być "kołem zamachowym" dla Polski. W których miastach były?

Igrzyska mają być "kołem zamachowym" dla Polski. W których miastach były?

Źródło:
Konkret24

Wiceministra klimatu Urszula Zielińska przekonywała, że Polacy żyją średnio o cztery lata krócej niż reszta Europejczyków. Sprawdziliśmy, czy dane potwierdzają jej słowa. Okazuje się, że żyjemy krócej, ale nie o tyle, ile podała polityczka Zielonych.

Polacy żyją "średnio cztery lata krócej" niż inni Europejczycy? Krócej, choć nie tyle

Polacy żyją "średnio cztery lata krócej" niż inni Europejczycy? Krócej, choć nie tyle

Źródło:
Konkret24

"I to jest właściwa postawa!", "tak samo każdy powinien w Polsce Tuska traktować" - komentują internauci nagranie, na którym widać rzekomo, jak właściciel angielskiego baru wyrzuca z niego premiera Keira Starmera. Rzeczywiście, była taka sytuacja, ale nie teraz i nie z premierem.

Premier Wielkiej Brytanii "wywalony z pubu"? Kiedy powstał ten film

Premier Wielkiej Brytanii "wywalony z pubu"? Kiedy powstał ten film

Źródło:
Konkret24

Wystarczyło zaledwie kilka godzin, by stworzony przez kremlowską propagandę przekaz trafił na strony polskich serwisów w niemal niezmienionej formie. - Clickbait zwyciężył ze zdrowym rozsądkiem - ocenia ekspert od rosyjskiej dezinformacji. Oto historia o walkach w obwodzie kurskim, doniesieniach "Izwiestii", NATO i polskich służbach.

"NATO pomogło". Jak rosyjska propaganda przeniknęła do polskich serwisów

"NATO pomogło". Jak rosyjska propaganda przeniknęła do polskich serwisów

Źródło:
Konkret24

"Blamaż", "potwarz dyplomatyczna", "skandal dyplomatyczny" - grzmią politycy opozycji po tym, jak obejrzeli kadry z przylotu premiera Indii do Polski. Chodzi o to, że Narendrę Modiego na lotnisku nie witał premier czy nawet minister spraw zagranicznych. Czy powinien? Sprawdziliśmy.

Powitanie premiera Indii na lotnisku. "Skandal dyplomatyczny"?

Powitanie premiera Indii na lotnisku. "Skandal dyplomatyczny"?

Źródło:
Konkret24

Konfederacja przekonywała, że bezrobocie wzrosło w Polsce "pierwszy raz od lat" i alarmowała, że Bruksela, PO i PiS "prowadzą nas w kierunku stagnacji gospodarczej". Dane o bezrobociu nie potwierdzają tezy Konfederacji.

Konfederacja: "Bezrobocie wzrosło pierwszy raz od lat". Wprowadza w błąd

Konfederacja: "Bezrobocie wzrosło pierwszy raz od lat". Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Nieco ponad tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego zaczęły obowiązywać przepisy, na mocy których można już egzekwować standardy ochrony małoletnich. To realizacja tak zwanej ustawy Kamilka. Jednak w sieci pojawiły się informacje, jakoby ustawa ta zakazywała przytulania dzieci. Tłumaczymy więc, co stanowią nowe przepisy.

Lex Kamilek "zabrania przytulania dzieci"? Po co te wytyczne

Lex Kamilek "zabrania przytulania dzieci"? Po co te wytyczne

Źródło:
Konkret24

Niemcy "wstrzymują finansowanie wojskowe Ukrainy", "odcinają pomoc dla Ukrainy" - taki przekaz rozpowszechniany jest w polskich mediach społecznościowych. To echo trwającej w Niemczech dyskusji, podsycanej prawdopodobnie przez kremlowską propagandę. W tle tej fałszywej narracji są zbliżające się wybory w trzech niemieckich landach.

Niemcy "odcinają pomoc dla Ukrainy"? Nie. Wyjaśniamy

Niemcy "odcinają pomoc dla Ukrainy"? Nie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W dyskusji o tym, kto z Konfederacji powinien być kandydatem na prezydenta, nie wszyscy wskazywaliby na Sławomira Mentzena. Na przykład poseł Krzysztof Mulawa kilkakrotnie twierdził, że "jedyną osobą z prawicy, która ma zaufanie na poziomie ponad pięćdziesięciu procent", jest Krzysztof Bosak. Tylko że żadne dane tego nie potwierdzają, a sam poseł Mulawa przyznał w rozmowie z Konkret24, że "nieprecyzyjnie się wyraził".

Mentzen vs Bosak. Ten drugi "ma zaufanie na poziomie ponad 50 procent"?

Mentzen vs Bosak. Ten drugi "ma zaufanie na poziomie ponad 50 procent"?

Źródło:
Konkret24

Wzrost zachorowań na mpox powoduje, że w mediach społecznościowych krążą informacje o "megalockdownach" czy innych obostrzeniach, które ma ogłaszać Światowa Organizacja Zdrowia. To nieprawda. Wyjaśniamy, czego dotyczą tymczasowe zalecenia WHO.

Zakażenia wirusem mpox. WHO "już nakazuje lockdowny"?

Zakażenia wirusem mpox. WHO "już nakazuje lockdowny"?

Źródło:
Konkret24

"Oj to już mocny fikołek"; "Były smoki w tej bajce?" - tak internauci komentowali informację o tym, że lotnisko w Łodzi "jest w top 3 polskich lotnisk". W serwisie X napisał tak wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, a poseł Tomasz Trela udostępnił jego wpis. Po naszych pytaniach samorządowiec usunął post.

Lotnisko w Łodzi "w top 3 polskich lotnisk"? Co pokazują dane

Lotnisko w Łodzi "w top 3 polskich lotnisk"? Co pokazują dane

Źródło:
Konkret24

Według ministry funduszy Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz remedium na starzenie się społeczeństwa, związane z tym kwestie demograficzne i komplikacje dla systemu emerytalnego byłaby wyższa wydajność pracy, bo "na tę samą złotówkę będzie mogło pracować mniej osób". Według niej Polacy pracują mniej wydajnie niż Czesi. Sięgnęliśmy do danych i sprawdziliśmy, jak wypadamy wśród państw unijnych.

Wydajność pracy Polaka mniejsza niż Czecha? Sprawdzamy

Wydajność pracy Polaka mniejsza niż Czecha? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Nagranie z niecodziennym zachowaniem europosła Roberta Biedronia krąży w sieci. Służy do obrażania polityka Lewicy. Wideo nie jest nowe i zostało edytowane. Przypominamy kontekst, w którym powstało.

"Robert Biedroń używa wyciągu z benzyny do walki z małpią ospą"? O co chodzi w nagraniu

"Robert Biedroń używa wyciągu z benzyny do walki z małpią ospą"? O co chodzi w nagraniu

Źródło:
Konkret24

"UK upada", "[Są] niewolnikami we własnym królestwie. Masakra" - tak reagowali internauci na nagranie pokazujące księżną Kate w chuście na głowie i w sytuacji, gdy jeden z imamów londyńskiego meczetu nie podał jej ręki. To nieaktualne nagranie, które znowu krąży w kontekście antymuzułmańskich zamieszek w Wielkiej Brytanii. Wyjaśniamy, skąd chusta na głowie księżnej i brak uścisku dłoni ze strony duchownego.

"Księżna Walii musi nakryć głowę podczas odwiedzania niektórych stref Londynu". Nie

"Księżna Walii musi nakryć głowę podczas odwiedzania niektórych stref Londynu". Nie

Źródło:
Konkret24

Według fałszywego przekazu rozpowszechnianego w sieci profesor Bronisław Geremek miał kiedyś przyznać w wywiadzie robionym przez Hannę Krall, że nienawidzi Polaków. To nieprawda – co wyjaśniała już sama Krall, ale także historycy. W PRL-u Geremek był ofiarą czarnej propagandy.

PRL-owska fałszywka o Geremku żyje w internecie. "Utwór przez ubeków napisany" 

PRL-owska fałszywka o Geremku żyje w internecie. "Utwór przez ubeków napisany" 

Źródło:
Konkret24

Były minister obrony Mariusz Błaszczak przekonuje, że w tym roku "organizowane są dokładnie takie same pikniki" przez MON jak za rządów Zjednoczonej Prawicy. Otóż nie. Pokazujemy znaczące różnice, które dowodzą, że teza polityka PiS jest fałszywa.

Błaszczak: PO organizuje "dokładnie takie same pikniki" co PiS. Nie. Różnice są znaczące

Błaszczak: PO organizuje "dokładnie takie same pikniki" co PiS. Nie. Różnice są znaczące

Źródło:
Konkret24

Nagranie muzyka, jakoby śpiewającego w centrum Londynu, że chce przenieść się do Polski "gdzie ulice są bezpieczne" zainteresowało wielu internautów. Udostępniali je między innymi prawicowi politycy z Polski i Wielkiej Brytanii. Tymczasem zostało zmanipulowane, co potwierdza muzyk z nagrania.

"Na ulicach Wielkiej Brytanii śpiewają piosenki o tym, że chcieliby się przenieść do Polski"? Nie

"Na ulicach Wielkiej Brytanii śpiewają piosenki o tym, że chcieliby się przenieść do Polski"? Nie

Źródło:
Konkret24

Według krążącej w mediach społecznościowych ilustracji Polska ma mieć najwyższy deficyt budżetowych wśród krajów unijnych. Ale ten, choć rzeczywiście wysoki i plasujący nas w czołówce, wcale najwyższy nie jest.

Polska z największym deficytem w UE? Dane zaprzeczają

Polska z największym deficytem w UE? Dane zaprzeczają

Źródło:
Konkret24