W większości krajów UE tempo szczepień spada. Polska w niechlubnej czołówce


W ciągu ostatniego miesiąca tempo szczepień przeciw COVID-19 spadło aż w 23 krajach Unii Europejskiej - najbardziej w Holandii, Austrii i Niemczech, ale Polska też jest w czołówce. Pod względem wykorzystanych dziennie dawek szczepionki na 100 mieszkańców w ciągu tygodnia jesteśmy w UE na jednym z ostatnich miejsc.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W absolutnej większości krajów Unii Europejskiej widać zwolnienie, jeśli chodzi o tempo szczepień, bo wyczerpują się zasoby osób zainteresowanych szczepieniami" - mówił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień, na konferencji prasowej 30 lipca. "Tym bardziej powinno nas to mobilizować - i mówię nas wszystkich, bez żadnych podziałów politycznych i wszelkich innych - do tego, żebyśmy zachęcali wszystkich, kogo możemy do tego, aby szczepili się, aby Polacy uzyskali odporność zbiorową" - dodał.

Podkreślił, że jest to niezwykle potrzebne w kontekście nadchodzącej czwartej fali. To samo powtarzają eksperci i lekarze. Tymczasem - jak sprawdziliśmy - najnowsze dane portalu Our World in Data dotyczące szczepień w Polsce i innych krajach UE potwierdzają, że tempo szczepień przeciw COVID-19 zmalało.

Dworczyk: w absolutnej większości krajów Unii Europejskiej widać zwolnienie, jeśli chodzi o tempo szczepień
Dworczyk: w absolutnej większości krajów Unii Europejskiej widać zwolnienie, jeśli chodzi o tempo szczepieńtvn24

Tempo szczepień w Europie: spadek w 23 krajach UE

Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców kraju (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę.

Aby pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.

Według statystyk tempo szczepień (wskaźnik zaszczepienia podawany jest jako liczba - średnia z tygodnia) w ostatnim miesiącu faktycznie spadło w większości krajów UE.

Spada tempo szczepień w Polsce
Spada tempo szczepień w Polscetvn24

Porównując dane z 28 czerwca - kiedy to ostatni raz analizowaliśmy ten wskaźnik w Konkret24 - do aktualnych z 2 sierpnia, widać, że tempo szczepień spadło aż w 23 krajach UE (przy czym brak najnowszych danych porównawczych dla Węgier).

W ciągu nieco ponad miesiąca najbardziej zwolniły szczepienia w: Holandii (spadek między wartością z 28 czerwca a tą z 2 sierpnia: o 0,57); Austrii (o 0,5); Niemczech (o 0,48); a także w Polsce i Grecji (w obu o 0,47).

Nieco wyższe niż przed miesiącem tempo szczepień jest tylko w Estonii (o 0,03), Finlandii (o 0,03) i Francji (o 0,05).

Polska na 21. miejscu w Unii Europejskiej

Jeśli natomiast chodzi o bieżącą sytuację szczepień w danym kraju, to statystyki z 2 sierpnia dla UE pokazują, że tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w Polsce wynosiła 0,26 (dane z 1 sierpnia) - to dawało nam dopiero 21. miejsce (podczas gdy 28 czerwca byliśmy na 14. miejscu). Przypomnijmy: ta średnia pokazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni.

Na początku sierpnia gorzej niż u nas było tylko na Litwie - 0,25; w Chorwacji - 0,25 (stan na 1 sierpnia); Słowacji - 0,17; Bułgarii - 0,12 i Rumunii - 0,07 (stan na 1 sierpnia).

W aktualnym zestawieniu brak danych dla Węgier, ostatnie dla tego kraju pochodzą z 27 czerwca.

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w Unii Europejskiej - stan na 2 sierpnia 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Najwyższą tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia w Unii miały: Dania - 0,99; Irlandia - 0,92; Francja - 0,91 i Belgia - 0,87 (dla tych państw najnowsze dane są z 1 sierpnia).

Warto zauważyć, że Francja jest jednym z państw, które od sierpnia wprowadzą nowe obostrzenia dla osób niezaszczepionych. Zapowiedział je już 12 lipca prezydent Emmanuel Macron. To spowodowało, że od razu wzrosła liczba Francuzów zainteresowanych szczepieniem. W ciągu tylko jednego dnia po zapowiedzi prezydenta na szczepienie przeciwko COVID-19 zapisało się we Francji prawie milion osób. Gdy analizowaliśmy stan szczepień w UE według danych z 29 czerwca, Franca była dopiero na 11. miejscu w tym zestawieniu.

Szczepienia w Polsce zwolniły od połowy czerwca

Na poniższym wykresie przedstawiamy, jak zmieniała się tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w Polsce od 1 maja do 2 sierpnia tego roku

Jeszcze w maju i pierwszej połowie czerwca tygodniowa średnia utrzymywała się między 0,55 (3 maja) a 0,9 (2 czerwca). Od 15 czerwca (0,89) obserwujemy regularny spadek jej wartości - 1 lipca wynosiła 0,73; 15 lipca - 0,53; a 1 sierpnia - 0,26.

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w Polsce - od 1 maja do 2 sierpnia 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Zobacz interaktywną wersję wykresu, by poznać szczegółowe dane.

46,1 proc. mieszkańców Polski zaszczepionych na COVID-19

Informację o odsetku zaszczepionych mieszkańców - czyli tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19 - portal Our World in Data podaje dla 212 państw i terytoriów zależnych. Według zestawienia z 2 sierpnia zaszczepione przeciw COVID-19 było 46,1 proc. mieszkańców Polski (stan na 1 sierpnia). Dało nam 16. miejsce wśród 27 państw UE.

Gdy sprawdzaliśmy tę wartość ponad miesiąc temu, 28 czerwca, odsetek ten wynosił 33,9 proc. - ale wtedy zajmowaliśmy 11. miejsce w Unii.

Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami - stan na 2 sierpnia 2021Our World in Data | ourworldindata.com

2 sierpnia najwyższy odsetek zaszczepionych mieszkańców wśród państw UE miały: Malta - 86,7 proc., Belgia - 58,9 proc., Hiszpania - 58,3 proc. (dla tych państw jest to stan na 1 sierpnia), Portugalia - 56,6 proc. i Węgry - 56,5 proc.

W sumie 49,4 proc. mieszkańców UE jest już zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami. Większość krajów zaszczepiła ponad 30 proc. populacji. Wyjątkami są Rumunia i Bułgaria, gdzie odsetek zaszczepionych wynosi odpowiednio: 25,3 proc. (stan na 1 sierpnia) i 14,5 proc.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: MASSIMO PERCOSSI/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Po tym, jak sędzia Tomasz Szmydt - znany między innymi z afery hejterskiej - poprosił o azyl polityczny na Białorusi, politycy PiS nagłaśniają przekaz, że Szmydta na sędziego powołał prezydent Bronisław Komorowski. Prawda jest inna: Szmydta awansowało kolejnych trzech prezydentów, a za czasów ministra Zbigniewa Ziobry trafił do biura neo-KRS.

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24

Janusz Wojciechowski wyraził swoją krytykę po spotkaniu Donalda Tuska z ministrem Adamem Bodnarem, sugerując, że "w państwie praworządnym" premier nie powinien rozmawiać z prokuratorem generalnym o postępowaniach. Przypominamy więc, jak za rządów Zjednoczonej Prawicy zmieniono Prawo o prokuraturze.

Wojciechowski o "problemie państwa praworządnego". Przypominamy, kto go stworzył

Wojciechowski o "problemie państwa praworządnego". Przypominamy, kto go stworzył

Źródło:
Konkret24

O 30 procent wzrosły zarobki prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w ciągu czterech lat za poprzednich rządów. Ale Jan Nowak, zapytany przez komisję do spraw wyborów kopertowych, ile zarabiał, odpowiedział: "nie pamiętam". Sprawdziliśmy: przez pięć lat w sumie 1,5 miliona złotych brutto.

Były prezes UODO o swoich zarobkach: "nie wiem", "nie liczyłem". No to policzyliśmy

Były prezes UODO o swoich zarobkach: "nie wiem", "nie liczyłem". No to policzyliśmy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przy okazji kampanii do europarlamentu co rusz wskazują, jakie niebezpieczeństwa grożą Polakom ze strony Unii Europejskiej. Nie zawsze to, co punktują, ma potwierdzenie w unijnych dokumentach. Tak jest w przypadku tezy Beaty Szydło, według której dyrektywa budynkowa nakazuje wymianę dofinansowanych z programu "Czyste powietrze" kotłów na gaz.

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Komentarze internautów wzbudza post informujący, jakoby lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz miał zaproponować, że pustostany "w małych miejscowościach po odpowiednim przysposobieniu mogłyby pełnić rolę ośrodków dla uchodźców", a ci byliby "wykorzystani do prac w rolnictwie". To fałszywka.

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Źródło:
Konkret24

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Liderzy partii zachęcają swoich wyborców, by wzięli udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, kładąc nacisk na frekwencję w każdym okręgu. Bo w tych wyborach liczba głosów w okręgach jest szczególnie istotna.

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Źródło:
Konkret24

Zdaniem opozycji kandydujący do Parlamentu Europejskiego członkowie rządu "uciekają" z Polski - lecz według innych teorii mają tylko "pociągnąć wynik", by potem zrzec się mandatu europosła i wrócić na stanowiska. Czy to możliwe? A co z ich mandatami poselskimi? Sprawdziliśmy procedury.

Kandydują do PE. Kiedy stracą mandaty? Można się zrzec mandatu europosła i wrócić do Sejmu?

Kandydują do PE. Kiedy stracą mandaty? Można się zrzec mandatu europosła i wrócić do Sejmu?

Źródło:
Konkret24

Pracownicy konsulatu Ukrainy mieli prowadzić podziemną drukarnię i legalizować fałszywe ukraińskie paszporty - dowiadujemy się z rozpowszechnianego w mediach społecznościowych filmu. Ma on logo ukraińskiej organizacji rządowej i wygląda jak oficjalny materiał. Ale to fałszywka: zarówno pod względem informacyjnym, jak i montażowym.

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Katowicach obywatele Ukrainy protestowali przeciwko poborowi do ukraińskiego wojska również tych mężczyzn, którzy są teraz w Polsce, wywołała komentarze w sieci. Nie jest prawdziwa, taki protest się nie odbył. Ten fake news jest jednak wykorzystywany teraz w antyukraińskiej narracji.

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Źródło:
Konkret24

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

 W Kanadzie za "mówienie dobrze o samochodach spalinowych" grozi "dwa lata odsiadki", bo to "propaganda antyklimatystyczna" - twierdzą bohaterowie nagrań, które mają tysiące wyświetleń w sieci. Po pierwsze, to nieprawda. Po drugie, internauci mylą promowanie paliw kopalnych z chwaleniem samochodu.

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

Źródło:
Konkret24

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące, jak mężczyzna podbiega do zatkniętej w polu flagi Autonomii Palestyńskiej, kopie ją - i tym samym aktywuje ukrytą bombę. Czy to się zdarzyło naprawdę? Czy film jest prawdziwy? Czy on przeżył? Internauci pytają, a udzielane odpowiedzi są rozbieżne. Wyjaśniamy więc.

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

Źródło:
Konkret24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24