Powstanie piosenki "Jingle Bells" nie ma nic wspólnego z Bożym Narodzeniem

Shutterstock"Jingle Bells" nie powstała jako bożonarodzeniowa piosenka

Chociaż historycy wciąż próbują ustalić, kiedy, gdzie i dlaczego powstał utwór "Jingle Bells", co do jednego są zgodni: piosenki tej nie napisano z okazji Bożego Narodzenia.

Jeden z największych przebojów związanych z okresem Bożego Narodzenia - "Jingle Bells" - nie zawsze był kojarzony z tymi świętami. Piosenka nie została powstała bowiem z myślą o nich.

Historycy wciąż debatują nad tym, kiedy, gdzie i dlaczego powstał utwór "Jingle Bells". Został napisany w 1850 roku przez amerykańskiego kompozytora Jamesa Pierponta (1822-1893) - opisuje portal Snopes. O miano miejsca narodzin "Jingle Bells" spierają się dwa amerykańskie miasta: Savannah w stanie Georgia i Medford w stanie Massachusetts.

Jakie obostrzenia będą obowiązywać podczas Świąt?
Jakie obostrzenia będą obowiązywać podczas Świąt?tvn24

Piosenka zaczęła być chroniona prawami autorskimi w 1857 roku, ale pod innym tytułem: "One Horse Open Sleigh" (ang. "Otwarte sanie zaprzężone w jednego konia"). Dopiero dwa lata później, gdy została ponownie wydana, tytuł zmieniono na "Jingle Bells". Sam tekst opowiada o radosnych kuligach po ośnieżonej Salem Street w Medford na początku XIX wieku.

Stworzona na Święto Dziękczynienia, a może na kulig

Niezależnie od tego, gdzie i kiedy napisano "Jingle Bells", pewne jest, że piosenka nie była pomyślana jako bożonarodzeniowa. W tekście nie ma odniesień do świąt Bożego Narodzenia czy nawet do grudnia. Tylko wspominany w tekście śnieg pozwala na skojarzenia z zimą.

Istnieje kilka wersji historii powstawania "Jingle Bells". Według najpopularniejszej ​​Pierpont napisał piosenkę na Święto Dziękczynienia dla dziecięcego chóru działającego w szkółce niedzielnej swojego ojca. Piosenka miała się okazać tak popularna, że ​​poproszono dzieci o jej ponowne zaśpiewanie w okresie Bożego Narodzenia. Od tamtej pory ma być kojarzona właśnie z tymi świętami.

Ta wersja budzi wątpliwości historyków, którzy uważają, że utwór "Jingle Bells" byłby zbyt pikantny dla amerykańskiej niedzielnej szkółki w latach 50. XIX wieku. Historyczka Margaret W. DeBolt stwierdziła, że "nawiązania do zalotów takie jak 'idź, póki jesteś młody' nie zostałyby zaakceptowane w ówczesnych programach szkółek niedzielnych". Według niej piosenka nie mogła być napisana jako pieśń kościelna - raczej funkcjonowała jako "kuligowa piosenka". "Szybkie sanie i ładne dziewczyny. Niektóre rzeczy nigdy się nie zmieniają" - czytamy w tekście Snopes.

Świąteczny przebój od 1943 roku

Nawet jeśli "Jingle Bells" nie była od początku bożonarodzeniową piosenką, to dziś jest jedną z klasycznych melodii świątecznego sezonu. Przywoływany przez Snopes historyk Roger Lee Hall zauważa, że piosenka została po raz pierwszy nagrana przez Edison Male Quartette w 1898 roku.

Jednak naprawdę świątecznym przebojem "Jingle Bells" stała się w 1943 roku, gdy jej jazzową wersję nagrali Bing Crosby i The Andrews Sisters.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, Snopes; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości