FAŁSZ

Bill Gates, CIA i szczepionka na religijny fundamentalizm. Tłumaczymy, skąd taki film

ShutterstockBill Gates, CIA i "szczepionka na religijny fundamentalizm"? Nie. To nieukończony filmowy projekt sprzed lat

Na rozpowszechnianym w internecie filmie Bill Gates ma przedstawiać dyrekcji CIA plan opracowania szczepionki FunVax leczącej religijny fundamentalizm. Wobec teorii spiskowych przypisujących Gatesowi udział w wywołaniu pandemii COVID-19 wideo jest popularne - ale film jest projektem artystycznym, w dodatku niedokończonym i sprzed 10 lat.

Czym naprawę jest Covid-19. Bill Gates przedstawia 15 lat temu dyrekcji CIA nad czym pracuje" - pisze na polskim Twitterze jeden z internautów i dołącza do wpisu filmik. Ma on przedstawiać pracę nad "zniszczeniem DNA człowieka odpowiedzialnego za wiarę w Boga". Pod wpisem liczne są komentarze oburzonych internautów krytykujących Billa Gatesa.

Jak jednak sprawdziliśmy, wideo nie jest nagraniem rzeczywistej sytuacji, tylko fikcją: niedokończonym projektem amerykańskiego twórcy.

Profesor Jemielniak: musimy być krytyczni w dobrym rozumieniu tego słowa
Profesor Jemielniak: musimy być krytyczni w dobrym rozumieniu tego słowaTVN

"FunVax, czyli szczepionka na religijny fundamentalizm"

6 lutego na jednym z polskojęzycznych kont na Twitterze pojawiło się ponad dwuminutowe wideo. Widać na nim jakby salę wykładową i prowadzącego wykład naukowca. Omawia on prezentację, która ma przedstawiać wyniki jego badań naukowych. "Tutaj widać tę część mózgu, która odpowiada za wierzenia" - pokazuje. Dalej tłumaczy działanie stworzonej szczepionki. Ma eliminować gen VMAT2 odpowiedzialny za wierzenia. Efekt ma być taki, że "fanatyk będzie normalną osobą". "Myślę, że to będzie miało ogromny wpływ na sytuację na Bliskim Wschodzie" - ocenia mężczyzna.

"Nazwa tego projektu to FunVax, czyli szczepionka na religijny fundamentalizm. Myślę, że przedstawiane tu dzisiaj dane pomogą rozwinąć ten obiecujący projekt" - mówi do zebranych.

Film sprawia wrażenie amatorskiego. Widać na nim datę "13 kwietnia 2005". Na dole jest napis po angielsku "Briefing Billa Gatesa dla CIA" i napisy po niemiecku będące tłumaczeniem słów padających w nagraniu.

Internauta, który udostępnił film, skomentował go: "Czym naprawę jest Covid-19 Bill Gates przedstawia 15 lat temu dyrekcji CIA nad czym pracuje. Wirus rozprowadzany jak obecnie covid ma za zadepanie zainfekować świat by wspólnie ze szczepionkami zniszczyć DNA człowieka odpowiedzialny za wiarę w Boga. Walka z Bogiem na poziomie DNA" (pisownia oryginalna).

W komentarzach internauci krytykują Billa Gatesa: "To jest świr nad świrami"; "To są psychopaci spod znaku szatana"; "Dlaczego ten człowiek nie jest za kratkami". Część jednak uważa, że nagranie to fejk.

Film krąży w sieci od 10 lat

Nie jest to nowy film. Trafił w ostatnim czasie do polskiego internetu, ale z różnymi modyfikacjami i opisami krąży w mediach społecznościowych od 2011 roku. Ostatnio było bardzo popularne wiosną 2020 roku. 27 kwietnia zostało opublikowane na jednym z kont na YouTube i podpisane: "Nagranie, które wyciekło z Pentagonu, na którym Bill Gates ma przedstawiać plan szczepień, by modyfikować zachowanie ludzi". Zanotowało niemal 58 tys. odsłon.

Wcześniej, w styczniu 2015 roku, pojawił się w sieci artykuł opisujący, że wideo, które wyciekło z Pentagonu, jest dowodem na to, iż rząd testował kontrolującą umysł szczepionkę o nazwie FunVax na nieświadomych cywilach. Na popularnym forum Reddit film dotarł do ponad pół miliona użytkowników.

Autentyczność popularnego w sieci filmu sprawdzała już Agencja Reutera i - dwukrotnie - portal fact-checkingowy Snopes.

To nie jest Bill Gates

W sieci dostępna jest kopia nagrania w wysokiej rozdzielczości. Widać na niej wyraźnie, że przemawiający mężczyzna to nie jest Bill Gates. Rzecznik fundacji Billa i Melindy Gates w komentarzu dla Reutersa potwierdził, że na wideo nie ma byłego prezesa Microsoftu.

Na pokazywanej prezentacji są dwa zdjęcia rentgenowskie ludzkiego mózgu, które mają pochodzić od dwóch osób. Na jednym ma być widać podświetlony obszar odpowiedzialny za wierzenia, na drugim - mózg człowieka po podaniu szczepionki, gdzie ten obszar jest już nieaktywny.

Na początku grudnia 2011 roku na forum Metabunk pojawiła się informacja, że zdjęcia te zostały komputerowo przerobione, a ich oryginały znajdują się w jednym z opublikowanych w 2010 roku artykułów naukowych opublikowanych na portalu Neurology.org. Tekst opisuje historię 43-letniej kobiety uzależnionej od metaamfetaminy.

W sieci nigdzie nie znaleźliśmy tego wideo przed datą publikacji owego naukowego artykułu, choć na nagraniu widać datę o pięć lat wcześniejszą.

Jak zauważył portal Snopes, w modyfikacjach czy opisach filmu do 2020 roku nie pojawiało się nazwisko Gatesa. Pojawiło się dopiero w roku wybuchu na świecie pandemii koronawirusa - z którą wiele teorii spiskowych łączy byłego szefa Microsoftu. Pisaliśmy, że miał być związany między innymi z tajnymi planami depopulacji świata, przymusowym chipowaniem ludzi za pomocą szczepionek czy w ogóle z zaplanowaniem pandemii COVID-19.

Internetowa zbiórka na dokument, który "poszukuje prawdy"

Na portalu crowdfundingowym Kickstarter do tej pory można znaleźć zbiórkę z grudnia 2012 roku zatytułowaną "FunVax, film o teoriach spiskowych". Dołączono do niej zwiastun. Lektor opowiada w filmie historię wideo opublikowanego w czerwcu 2011 roku na YouTube (do tej pory niemal 154 tys. odsłon). Jest to dłuższa wersja omawianego tu popularnego w sieci nagrania.

Lektor informuje, że wideo szybko stało się viralem; że wiele osób miało wątpić w jego autentyczność; że równolegle w sieci zostały ujawnione ściśle tajne dokumenty rządowe rzekomo potwierdzające istnienie programu, w ramach którego miała powstać szczepionka.

W zwiastunie pojawia się mężczyzna przedstawiony jako "filmowiec Ryan Harper". Jest on autorem zbiórki, która ma pomóc w dokończeniu pracy nad jego filmem dokumentalnym. Lektor mówi, że Harper "zdecydował sprawdzić, jaka jest prawda", a Harper twierdzi, że dotarł do widocznego na nagraniu naukowca. "To co ustaliliśmy, naprawdę wprawi w osłupienie" - zapewnia.

Harper w opisie zbiórki jest przedstawiony jako naukowiec, który miał ukończyć biologię molekularną na amerykańskim Uniwersytecie w Berkeley. Miał także w przeszłości tworzyć filmy. "Gdyby nie jego doświadczenie naukowe i filmowe, Ryan Harper nigdy nie byłby w stanie nakręcić tego filmu, a prawda o FunVax mogłaby pozostać w ukryciu na zawsze" - czytamy w krótkim biogramie.

Tajny program rządowy, by leczyć religijny fundamentalizm

W opisie zbiórki jest też informacja, że według jednej z popularnych teorii spiskowych rząd Stanów Zjednoczonych stworzył w 2005 roku program, w ramach którego powstała szczepionka, by wyleczyć fundamentalizm religijny. Program miał zostać nazwany FunVax. Jego celem miało być zakończenie trwającej wówczas wojny w Iraku. Szczepionka miała być wymierzona w islamskich ekstremistów. Miała być wycelowana w "boski gen" odkryty przez Deana Hamera w 2004 roku. Celem szczepienia miała być modyfikacja DNA islamskich ekstremistów, żeby zmniejszyć ich zapał do prowadzenia dżihadu w Iraku i Afganistanie.

W okresie trwania zbiórki powstały profil na Facebooku i kanał na YouTube - FunVaxDoc. Umieszczono na nim cztery filmy promujące powstanie filmu. Na jednym ma być widać naukowca, który przedstawia szczepionkę podczas wykładu. Mówi, że to on wynalazł preparat. "To byłoby bardzo przydatne, by wyeliminować ze świata 'religijnych świrów'. Może właśnie poprzez szczepionkę" - stwierdza.

Ostatecznie internetowa zbiórka się nie udała. Zebrano 3 tys. z planowanych 10 tys. dolarów. Od tej pory, czyli od grudnia 2012 roku, żadne nowe informacje w sprawie filmu się nie pojawiły. Napisaliśmy do Ryana Harpera - nie odpowiedział jednak na naszą prośbę o komentarz.

Co to jest "boski gen"

W 2004 roku dr Dean Hamer, genetyk z amerykańskiego National Cancer Institute, stwierdził w swojej książce, że skłonnościom do mistycznych przekonań u ludzi sprzyja fragment DNA o nazwie VMAT2 - nazwał go "boski gen". VMAT2 odgrywa kluczową rolę w regulowaniu poziomu neuroprzekaźników w mózgu, tj. serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Według Hamera prowadzone przez niego badania na ponad 1 tys. osób, dowiodły, że obecność VMAT2 idzie w parze z wiarą w istnienie stwórcy.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock/Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości