FAŁSZ

Nie, Rada Eugeniczna WHO nie istnieje, a Henry Kissinger nie mówił o przerzedzaniu stada dzięki szczepieniom

Henry Kissinger nie mówił o przerzedzaniu stada dzięki szczepieniom

Najpierw w anglojęzycznym internecie, a teraz w polskim popularność zdobywa informacja, jakoby były sekretarz stanu USA Henry Kissinger miał mówić na posiedzeniu "Rady Eugenicznej WHO" o genetycznej modyfikacji dzieci i producentach szczepionek, którzy zarobią miliardy na obowiązkowych szczepieniach. Nie ma dowodów na takie jego wystąpienie, a w WHO nie istnieje Rada Eugeniczna.

Kiedy stado przyjmie obowiązkowe szczepienia, gra się skończy" - miał powiedzieć "podczas Rady Eugenicznej WHO w 2009 roku" Henry Kissinger, były amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i sekretarz stanu. Post o tym informujący pojawił się ostatnio w polskich mediach społecznościowych i szybko zyskał popularność. Wcześniej jednak krążył w anglojęzycznym internecie.

Kilka zagranicznych redakcji zajmujących się weryfikacją informacji w sieci sprawdziło, że nie ma dowodów na to, by Kissinger wygłosił bądź napisał takie, czy podobne słowa. A przede wszystkim: nie istnieje Rada Eugeniczna WHO.

"Mówił to dawno a teraz się dzieje"

7 grudnia wpis ze słowami, które miał powiedzieć Kissinger, pojawił się na jednym z facebookowych kont. Udostępniło go ponad 1 tys. użytkowników portalu, ponad 200 zareagowało. Treść posta brzmiała (pisownia oryginalna): "Podczas Rady Eugenicznej WHO w 2009 roku, Henry Kissinger powiedział: 'Kiedy stado przyjmie obowiązkowe obowiązkowe szczepienia, gra się skończy! Przyjmą wszystko - przymusowe krwiodawstwo lub narządy - dla 'dobra wszystkich'. Możemy genetycznie modyfikować dzieci. i wysterylizowac je dla 'wspólnego dobra'. Kontroluj umysły owiec, a ty kontroluj stado. Producenci szczepionek zarobią miliardy, a wielu z was na tym pokoju jest dziś inwestorami. To wygrana-wygrana! Przerzedzamy stado i to nam się opłaca za usługi niszczenia".

Tego samego dnia wpis pojawił się na innym koncie na Facebooku, a 8 grudnia na facebookowej stronie Wolna Polska. 11 grudnia podobny wpis z rzekomym cytatem Kissingera opublikowano na jednym z twitterowych kont. Zaczął krążyć w social mediach, często w wersji skróconej.

Popularne wpisy w mediach społecznościowych przypisujące nieprawdziwy cytat Henry'emu Kissingerowi.tvn24 | Facebook/Twitter

Wielu internautów uwierzyło w tę informację. "Dawno zaplanowane"; "A może to preludium do ich planu"; "Mówił to dawno a teraz się dzieje"; "Dokładnie tak jest. Pandemia jest narzędziem, aby wprowadzić szczepionki" - komentowali. Jednak niektórzy mieli wątpliwości: "Gdzie jakieś źródło do tego ? To są poważne słowa"'; "Jest to gdzieś nagrane?" - pytali.

Brak dowodów na taką wypowiedź

Zagraniczne redakcje, które próbowały ustalić prawdziwość tego cytatu Kissingera, nie znalazły dowodów. Cytat został wymyślony - stwierdziła redakcja brytyjskiego portalu FullFact.org zajmującego się weryfikacją informacji. Również inne redakcje fact-checkingowe - m.in. Snopes, Politifact, AfricaCheck.org, AAP FactCheck, Checkyourfact.com - szukały źródła cytatu i nie znalazły. Rzecznik prasowy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Christian Lindmeier przekazał redakcjom Politifact i AfricaCheck.org, że w archiwum WHO nie ma żadnych zapisów takiego przemówienia Henry'ego Kissingera.

Również na stronie internetowej Kissingera, gdzie opublikowano wiele z jego wystąpień i udzielonych wywiadów, nie ma fragmentów podobnego cytatu. Były sekretarz stanu przemawiał w lutym 2009 roku na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (Munich Security Conference), ale przemowa nie dotyczyła szczepień - sprawdził Politifact.

Warto zauważyć, że posty o rzekomym cytacie nie podają dokładnego źródła.

WHO zaprzecza istnieniu Rady Eugenicznej

Rzecznik prasowy WHO poinformował też, że w strukturach organizacji nie istnieje Rada Eugeniczna (w anglojęzycznych wpisach nazwa brzmiała: World Health Organization Council on Eugenics).

Eugenika to system poglądów zakładający możliwość doskonalenia cech dziedzicznych człowieka - wyjaśnia słownik języka polskiego PWN. Jak zauważa Snopes, eugenika jest rzadko omawiana w dokumentach WHO, a jeśli już, to jest opisywana w kontekście historycznym, gdzie podkreśla się, iż praktyka ta służyła za podstawę polityki ludobójczej nazistowskich Niemiec.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Facebook

Pozostałe wiadomości