FAŁSZ

Cztery dowody na zaplanowaną pandemię - wszystkie fałszywe

Zaplanowana pandemia? Fałszywe informacje na grafice z FacebookaShutterstock

Opatentowanie testów na COVID-19 już w 2015 roku czy sprzedawanie od trzech lat zestawów testowych do wykrywania koronawirusa - to niektóre tezy z grafiki rozpowszechnianej w internecie mające dowodzić, że pandemię COVID-19 zaplanowano. Wszystkie te "dowody" są nieprawdziwe.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Omawiane i obalane już w mediach teorie na temat zaplanowania pandemii i celu tego działania wciąż wracają - i wciąż są masowo rozpowszechniane na forach koronasceptyków. Należy do nich popularna ostatnio w sieci grafika zatytułowana "Dowody, że 'pandemia' COVID-19 została zaplanowana".

"Czy mamy dowody na to, że epidemia została skrzętnie zaplanowana?" - pytał użytkownik Facebooka w poście opublikowanym 23 listopada, do którego tę grafikę załączył. "Sprawdź źródła i wyślij to to do wszystkich. Zostało 50 dni, żeby odsunąć przestępczy układ" - dodał.

fałsz

Rzekome dowody na wcześniejsze zaplanowanie pandemii COVID-19 opublikował jeden z użytkowników Facebooka
Rzekome dowody na wcześniejsze zaplanowanie pandemii COVID-19 opublikował jeden z użytkowników FacebookaRzekome dowody na wcześniejsze zaplanowanie pandemii COVID-19 opublikował jeden z użytkowników Facebookafacebook

Ilustracja w poście przedstawia cztery rzekome dowody na to, że pandemia COVID-19 została już wcześniej zaplanowana:

patent metody testowania COVID-19 z 2015 roku

sprzedane miliony zestawów testowych COVID-19 w 2017 i 2018 roku

zorganizowane przez Billa Gatesa w 2019 roku "ćwiczenie-symulacja" pandemii koronawirusa

opisanie pandemii w książce Fundacji Rockefellera z 2010 roku.

Wpis ten udostępniło już 1,5 tys. użytkowników Facebooka. W komentarzach internauci gratulowali stworzenia grafiki i popierali zawarte w niej tezy. "Niestety rządy brną coraz bardziej w tym klamstwie"; "Ja myślę że dowodów jest wiele i prawie wszyscy o tym mówią, ale prawie nikt nic nie robi" - zauważali (pisownia postów oryginalna).

Czy szczepionka na koronawirusa zostanie dopuszczona do użytku w rekordowo szybkim czasie i dlatego nie będzie bezpieczna? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski
Czy szczepionka na koronawirusa zostanie dopuszczona do użytku w rekordowo szybkim czasie i dlatego nie będzie bezpieczna? Odpowiada dr Paweł Grzesiowskitvn24

Odesłanie do stron z fałszywymi informacjami o epidemii

Autor grafiki próbował promować ją również na Twitterze, ale z umiarkowanym sukcesem - tam polubiło ten wpis kilkudziesięciu internautów. Podobny zasięg zyskała na jednej ze stron promujących medycynę alternatywną.

Na ilustracji jest nazwa strony internetowej, do której autor posta odsyła na swoim profilu na Facebooku. Witryna promuje wiele niepotwierdzonych teorii - są na niej informacje m.in. o "wolności od szczepień" czy "działaniach przeciw technologii 5G".

Na grafice jest też nazwa bloga rozpowszechniającego m.in. fałszywe lub zmanipulowane informacje o pandemii COVID-19. W artykule opublikowanym na tej stronie 16 listopada są te same obrazy i treści, które pokazuje opisywana ilustracja.

Osoby prowadzące obie witryny zdają się współpracować na rzecz rozpowszechniania nieprawdziwych bądź zmanipulowanych informacji o epidemii COVID-19. Treści w grafice nawiązują do znanych już manipulacji, opisanych przez agencje prasowe i portale fact-checkingowe. Mała czcionka i trudne do dostrzeżenia elementy grafiki sprawiają, że przeciętny użytkownik Facebooka przeczyta tylko nagłówki i zrozumie ogólny przekaz. Przyjrzyjmy się jednak szczegółom.

Patent z 2015 roku? Nie, to data złożenia wniosku patentowego nie mającego związku z COVID-19

Jak twierdzi autor grafiki, metodę testowania COVID-19 opublikowano pięć lat temu. "Już w 2015 roku został opatentowany przez Richarda Rothschilda 'System i metoda badania COVID-19', czyli 4 lata przed pojawieniem się choroby" - napisał.

fałsz

Fragment grafiki o rzekomym patencie metody testowania COVID-19 z 2015 roku
Fragment grafiki o rzekomym patencie metody testowania COVID-19 z 2015 rokuFragment grafiki o rzekomym patencie metody testowania COVID-19 z 2015 rokufacebook

W tej części grafiki jest zdjęcie fragmentu holenderskiej strony internetowej, na której widać patent na "System i metodę badań COVID-19". Patent ma numer "US20200279585(A1)". W sekcji "Prioriteitsnummer(s)" widać datę "20151013", czyli 13 października 2015 roku. Po kliknięciu w nią przy dacie z 2015 roku widać napis "Prioriteitsdatum", co można tłumaczyć jako "Data pierwszeństwa".

Data pierwszeństwa może się odnosić do najwcześniejszej daty zgłoszenia powiązanych zgłoszeń patentowych lub do najwcześniejszej daty zgłoszenia określonej cechy wynalazku. Jak tłumaczy agencja Reutera, 13 października 2015 roku to dzień, w którym Richard Rothschild dokonał pierwszego tymczasowego zgłoszenia w ramach tej rodziny patentów. Następnie złożył serię regularnych zgłoszeń patentowych na "system i metodę użytkowania, przetwarzania i wyświetlania danych biometrycznych". O patent na system analizujący dane biometryczne pod kątem infekcji COVID-19 ubiegał się jednak dopiero 17 maja 2020 roku.

Zestawy do testów sprzedane w 2017 i 2018 roku? Tak, ale nie w związku z COVID-19

Na grafice jest informacja o "milionach zestawów testowych na COVID-19 sprzedanych w 2017 i 2018 roku". Zamieszczono zrzut ekranu ze strony World Integrated Trade Solution (wspólna inicjatywa ponadnarodowych organizacji, m.in. Banku Światowego) jako rzekomy dowód na to, że zestawy testowe sprzedawano na ponad dwa lata przed wybuchem epidemii.

fałsz

Fragment grafiki o zestawach testowych COVID-19 rzekomo sprzedanych w 2017 i 2018 roku.
Fragment grafiki o zestawach testowych COVID-19 rzekomo sprzedanych w 2017 i 2018 rokuFragment grafiki o zestawach testowych COVID-19 rzekomo sprzedanych w 2017 i 2018 roku.facebook

Produkty medyczne i ich kody widoczne na screenach strony WITS rzeczywiście są używane od 2017 roku. Ale - jak wyjaśnialiśmy już w Konkret24 - oznaczenia związane z COVID-19 pojawiły się przy opisach tych produktów na stronie internetowej dopiero w kwietniu tego roku. Stało się tak ze względu na to, że mają znaczenie w walce z pandemią.

W związku z nieporozumieniami i tworzonymi z tego powodu teoriami ok. 7 września powrócono do starych oznaczeń produktów. Te wiążące owe produkty z COVID-19 można odnaleźć w archiwalnych wersjach strony.

Produkty oznaczone jako "Covid-19" w bazie WITS odpowiadają "sprzętowi medycznemu, który od dawna był używany do innych celów, ale miał szczególne znaczenie w przypadku COVID-19 i został zaklasyfikowany jako produkty COVID-19 przez Światową Organizację Celną (WCO) w celu ułatwienia jego śledzenia" - wyjaśnił Bank Światowy w odpowiedzi na pytanie francuskiej redakcji AFP. W kwietniu WCO sporządziła listę kodów umożliwiających państwom śledzenie i przyspieszenie wymiany produktów kluczowych w walce z pandemią.

Ćwiczenie-symulacja pandemii z 2019 roku? Konferencja naukowa

Kolejny fragment grafiki dotyczy rzekomego ćwiczenia-symulacji pandemii COVID-19, które Bill Gates miał przeprowadzić przed jej wybuchem. Na grafice napisano: "W październiku 2019 roku zorganizowane zostało ćwiczenie-symulacja pandemii koronawirusa, którą nazwaną 'Event 201'. Jej celem było przygotowanie świata na pandemię koronawirusa, która wydarzyła się zaraz po wydarzeniu!".

fałsz

Fragment grafiki o rzekomym ćwiczeniu-symulacji pandemii przeprowadzonym przez Billa Gatesa.
Fragment grafiki o rzekomym ćwiczeniu-symulacji pandemii przeprowadzonym przez Billa GatesaFragment grafiki o rzekomym ćwiczeniu-symulacji pandemii przeprowadzonym przez Billa Gatesa.facebook

Konferencja Event 201 odbyła się w październiku 2019 roku w Nowym Jorku. Była organizowana przez Johns Hopkins Center for Health Security we współpracy ze Światowym Forum Ekonomicznym i Fundacją Billa i Melindy Gates. Według dostępnych źródeł małżeństwo filantropów nie brało w niej udziału. Na stronie organizatora spotkania już w styczniu tego roku pojawiło się wyjaśnienie, że nie było ono poświęcone przewidywaniu przyszłych wydarzeń. Była to symulacja polegająca na przeprowadzeniu scenariusza fikcyjnej pandemii koronawirusa.

Ćwiczenie miało na celu zwrócenie uwagi na wyzwania w zakresie gotowości i reagowania, które prawdopodobnie pojawiłyby się podczas bardzo poważnej pandemii. Johns Hopkins Center for Health Security

Wydarzenie to nawiązuje do innych aktywności, w które zaangażowany był Bill Gates, a których celem było ostrzeżenie decydentów o możliwej pandemii choroby zakaźnej i przygotowanie do niej. Po wybuchu epidemii COVID-19 w mediach przypominano jego wystąpienie na konferencji TED w 2015 roku. Na stronie TED jest dostępne z polskimi napisami. Miliarder przestrzegał wówczas przed możliwym wybuchem pandemii. Wzywał do badań nad szczepionkami i do edukowania lekarzy.

O konferencji Event 201 i jej prawdziwym znaczeniu pisaliśmy w Konkret24 w maju tego roku. Opisaliśmy wówczas wiele podobnych manipulacji, których celem jest przypisanie Billowi Gatesowi odpowiedzialności za rzekome działania na rzecz depopulacji świata czy przymusowe chipowanie ludzi. Informacje te są nieprawdziwe.

Książka z 2010 roku? Pandemię przewidywano, a nie "zaplanowano"

Ostatnim elementem grafiki jest informacja o wydaniu w 2010 roku przez Fundację Rockefellera książki "Scenariusz dla przyszłości technologii i rozwoju międzynarodowego". Jak przekonuje autor zestawienia: "opisano w niej dokładnie wszystko co dzieje się teraz: globalna pandemia, blokady, upadek gospodarki i wprowadzenie autorytarnej kontroli".

fałsz

Fragment grafiki, w którym przekonuje się, że obecną pandemię opisano w książce Fundacji Rockefellera z 2010 roku.
Fragment grafiki, w którym przekonuje się, że obecną pandemię opisano w książce Fundacji Rockefellera z 2010 rokuFragment grafiki, w którym przekonuje się, że obecną pandemię opisano w książce Fundacji Rockefellera z 2010 roku.facebook

Także o tym dokumencie wspominaliśmy już w Konkret24. Podobnie jak w przypadku Event 201 nie jest to dowód na zaplanowanie światowej pandemii - tylko że ją przewidywano.

Raport Fundacji Rockefellera i Global Business Network z 2010 roku omawia cztery hipotetyczne scenariusze dla świata i ich wpływ na rozwój technologii. Jeden z nich mówi o globalnej pandemii, która miałaby wybuchnąć w 2012 roku, rozpocząć się od dzikich gęsi i zabić 8 mln ludzi przez pierwsze siedem miesięcy. Jaki był cel tego dokumentu? Wyjaśniła to Judith Rodin, ówczesna prezes Fundacji Rockefellera w liście wprowadzającym. Podkreśliła, jak dla tej organizacji ważne jest kreślenie hipotetycznych scenariuszy. "Wierzymy, że to ma ogromny potencjał do użycia w filantropii w celu (...) przećwiczenia podejmowania ważnych, mogących mieć bardzo poważne konsekwencje decyzji oraz dla podkreślenia znaczenia wcześniej nieodkrytych obszarów powiązań" - napisała. Dodała, że kreślenie możliwych scenariuszy pozwala na skuteczniejsze wywieranie wpływu.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, Reuters, AFP; zdjęcie: Shutterstock/Facebook

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24

Kobiety czekają na zmianę prawa, a koalicja rządząca dyskutuje zarówno o terminie procedowania czterech projektów ustaw w sprawie aborcji, jak też jego formie. Wyjaśniamy, o jakich projektach mowa, co w nich zaproponowano, jaka musi być ścieżka legislacyjna i dlaczego różna.

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

Źródło:
Konkret24