Pod względem liczby podanych dawek szczepionki na 100 mieszkańców Polska awansowała w Unii Europejskiej z siódmego na czwarte miejsce. W zestawieniu światowym utrzymujemy się w pierwszej trzydziestce. Największy na świecie odsetek obywateli, którzy dostali już dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19, mają Gibraltar i Izrael - ponad 30 proc.
Dysponujemy ograniczoną liczbą szczepionek, które docierają do Polski. Rozumiemy, że obecna sytuacja jest dla nas wszystkich trudna, ale ze względu na ograniczenia dostaw oraz konieczność zapewnienia drugich dawek w przyszłości, nie możemy obsłużyć zamówień ponad limit" - powiedział 21 lutego Polskiej Agencji Prasowej prezes Agencji Rezerw Materiałowych (ARM) Michał Kuczmierowski. Deklarował, że gdy z dostawami będzie lepiej, punkty szczepień zostaną poinformowane o możliwości składania większych zamówień.
O tym, że do Polski dotarło ponad pół miliona dawek szczepionek mniej, niż planował rząd, pisaliśmy w Konkret 24 w poniedziałek 22 lutego. Z podobnymi problemami borykają się inne kraje. Jak wygląda stan szczepień na COVID-19 w krajach Unii Europejskiej i na świecie, sprawdzamy regularnie, opierając się na danych publikowanych na portalu Our World in Data przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców danego państwa (określa się to wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta może nie być równa całkowitej liczbie zaszczepionych osób, ponieważ część otrzymała już też drugą dawkę.
Our World in Data podaje obecnie dane o wskaźniku zaszczepienia z ponad 90 państw i terytoriów zależnych, w tym wszystkich 27 członków Unii Europejskiej.
Polska na czwartej pozycji w Unii
Dane z Our World in Data przedstawiające stan szczepień na poniedziałek 22 lutego porównaliśmy z danymi z 15 lutego. Po kolejnym tygodniu Polska znów jest wyżej w czołówce państw Unii, a w światowym zestawieniu utrzymuje się w pierwszej 30. Liderem w UE pozostaje Malta, na świecie najlepszy pod względem wskaźnika zaszczepienia jest Gibraltar, który jednak nie jest państwem - to brytyjskie terytorium zamorskie.
Przypomnijmy: 15 lutego Polska była na 7. miejscu wśród 27 krajów UE od względem wskaźnika zaszczepienia (był to awans o dwie pozycje). Wynosił u nas wtedy 5,7. Wyprzedzały nas takie kraje jak Słowacja (5,72), Słowenia (5,79) i Litwa (5,81). Wskaźnik w całej Unii (5,05) był niższy niż w Polsce.
Dane z poniedziałku 22 lutego pokazują, że Polska była na 4. miejscu wśród państw UE - wskaźnik zaszczepienia wyniósł u nas 7,29. W porównaniu do 15 lutego jest to więc awans o trzy pozycje. Wskaźnik zaszczepienia w Polsce wciąż jest wyższy niż w całej Unii - ten wynosi 6,09 (dane z 21 lutego).
Liderem wśród państw UE pozostaje Malta (14,59), druga wciąż jest Dania (8,57), na trzecim miejscu - Rumunia (7,32).
Jak zmieniły się pozycje innych państw w rankingu w ciągu ostatniego tygodnia? Awansowały m.in. Grecja (z 10. na 6. miejsce), Węgry (z 19. na 10.) i Finlandia (z 18. na 14.). Spadły za to m.in. Słowenia (z 5. na 8.), Hiszpania (z 9. na 13.), Belgia (z 11. na 18.).
Część państw zachowała pozycje sprzed tygodnia - wspomniane już Malta Dania i Rumunia, ale też np. Portugalia (12.).
Polska na świecie: na 24. miejscu
15 lutego Polska zajmowała na świecie (tj. wśród państw, których dane podaje Our Wolrld in Data) 25. miejsce pod względem liczby dawek szczepionki na 100 mieszkańców. 22 lutego Polska jest na 24. miejscu.
Przypomnijmy, że w lutym w zestawieniu Our World in Data dotyczącym szczepień pojawiło się ponad 30 kolejnych państw i terytoriów zależnych o niewielkiej liczbie ludności. Obecnie jest ich już 97. To wpłynęło znacząco na skład pierwszej trzydziestki państw z najwyższym wskaźnikiem zaszczepienia.
22 lutego niewielki Gibraltar ze wskaźnikiem zaszczepienia 90,33 był kolejny tydzień liderem. Na drugim miejscu nadal jest Izrael (87,06), kolejne są: Seszele (66,68), Zjednoczone Emiraty Arabskie (56,19) i Falklandy (43,5), brytyjskie terytorium zamorskie. Na 8. miejscu była Wielka Brytania (27,03), na 12. Stany Zjednoczone (19,39).
Pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce 22 lutego były:
Stany Zjednoczone - 64,18 mln
Wielka Brytania - 18,35 mln
Indie - 11,54 mln
Izrael - 7,54 mln
Brazylia - 7,03 mln.
W tym zestawieniu Our World in Data brakuje Chin, które ostatnie oficjalne dane o liczbie szczepionek podały 9 lutego br. (40,52 mln). 22 lutego Polska była 13. miejscu - z ponad 2,76 mln podanych dawek szczepionki na COVID-19.
Odsetek zaszczepionej populacji: Polska na 16. miejscu
Our World in Data pokazuje też, jaki odsetek populacji danego państwa został w pełni zaszczepiony na COVID-19 (czyli oboma dawkami szczepionki). W tym wypadku portal udostępnia dane tylko dla 57 państw i terytoriów zależnych. Przedstawiamy dane o pierwszej trzydziestce państw/terytoriów zależnych, które 21 lutego miały najwyższy odsetek mieszkańców, którzy dostali już dwie dawki szczepionki na COVID-19.
I tak: na pierwszym miejscu jest Gibraltar (37,3 proc. zaszczepionej populacji), potem Izrael (34,5 proc.) i Seszele (22 proc.). Kolejne dwa miejsca zajmują brytyjskie terytoria zależne: Kajmany (11,6 proc.) i Guernsey (8 proc.).
Polska z 2,5 proc. w pełni zaszczepionych mieszkańców jest na 16. miejscu. Taki sam odsetek ma Hiszpania. Lepiej jest m.in. w Stanach Zjednoczonych (5,6 proc.), na Malcie (4,6 proc.), w Danii, Rumunii i Islandii (po 3 proc.).
Niektóre dane i pozycje krajów mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Cozzoli Carlo/IPA/ABACA/PAP/EPA