Prezydent Andrzej Duda jedzie na zimowe igrzyska. Kto bojkotuje, a kto będzie w Pekinie?

Prezydent Andrzej Duda jedzie na zimowe igrzyska do Pekinu tvn24

Polski prezydent i Wielki Książę Luksemburga to jedyni przywódcy z 27 państw Unii Europejskiej, którzy pojawią się na uroczystości otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Do dyplomatycznego bojkotu tych igrzysk, które rozpoczynają się 4 lutego, wzywali posłowie Parlamentu Europejskiego, oficjalnie taki bojkot ogłosiły 4 państwa UE.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

O udział prezydenta Andrzeja Dudy w otwarciu igrzysk w Pekinie byli pytani politycy na antenie Polskiego Radia. Paweł Mucha, społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy, powiedział 29 stycznia w audycji "Śniadanie w Trójce", że jeżeli sytuacja epidemiczna i sytuacja wokół Ukrainy pozwolą, to prezydent poleci do Pekinu. "Chiny są naszym strategicznym partnerem, są dzisiaj jednym z najpotężniejszych państw świata, (…) jest zaproszenie ze strony chińskiego przywódcy Xi Jinpinga, to jest absolutny atut" – stwierdził Paweł Mucha. Jak dodał, "nie ma jednolitego stanowiska Unii Europejskiej, nie ma bojkotu ze strony państw Unii Europejskiej tych igrzysk".

"Trzeba rozmawiać, tak, ale ta obecność podczas igrzysk może być odebrana jako błąd, zwłaszcza, że inne mocarstwa, nasi partnerzy europejscy nie jadą do Pekinu” – w tej samej audycji powiedział poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski.

26.01.2022 | Pekin 2022. Polska reprezentacja ma hasło "Silni razem". Kiedyś użyła go Platforma
26.01.2022 | Pekin 2022. Polska reprezentacja ma hasło "Silni razem". Kiedyś użyła go PlatformaFakty TVN

Do bojkotu wzywa Parlament Europejski

Ani Rada Europejska, ani Komisja Europejska nie podjęły żadnych stanowisk odnośnie nieobecności oficjalnych przedstawicieli na otwarciu igrzysk w Pekinie. Ale za to dwukrotnie Parlament Europejski wzywał państwa członkowskie do dyplomatycznego bojkotu imprezy.

8 lipca 2021 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał "Komisję, Radę i państwa członkowskie, aby odrzuciły zaproszenia dla przedstawicieli rządów i dyplomatów do udziału w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 r., chyba że rząd chiński wykaże możliwą do zweryfikowania poprawę sytuacji w zakresie praw człowieka w Hongkongu, regionie ujgurskim Sinciang, Tybecie, Mongolii Wewnętrznej i w innych częściach Chin". Jak napisano w tej rezolucji, w której zawarto przykłady łamania praw człowieka w Chinach, "przestrzeganie praw człowieka, demokracji i praworządności powinno pozostać centralnym elementem długofalowego partnerstwa UE i Chin".

W rezolucji z 20 stycznia 2022 roku, parlament kolejny raz wezwał "Komisję, Radę i państwa członkowskie, aby odrzuciły zaproszenia dla przedstawicieli rządów i dyplomatów do udziału w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 r., ponieważ rząd chiński nie przedstawił możliwych do zweryfikowania dowodów na poprawę sytuacji w zakresie praw człowieka w Hongkongu, Makau, regionie ujgurskim Sinciang, Tybecie i w innych częściach Chin".

Za przyjęciem tej rezolucji było 585 eurodeputowanych, 46 było przeciw, 41 się wstrzymało. Żaden z polskich europosłów, zarówno Platformy Obywatelskiej, PSL, Lewicy czy PiS nie był przeciwko tej rezolucji. Wstrzymało się troje Polaków - wszyscy z PiS.

Jak przygotowania do zimowych igrzysk w Pekinie? Thomas Bach odpowiada
Jak przygotowania do zimowych igrzysk w Pekinie? Thomas Bach odpowiadaEurosport

Dyplomatyczny bojkot w ślad za USA

Dyplomatyczny bojkot zimowych igrzysk stał się głośny pod koniec 2021 roku. 6 grudnia 2021 roku rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki ogłosiła, że Stany Zjednoczone nie wyślą do Pekinu oficjalnej delegacji ze względu na "trwające ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu". Chodzi o prześladowania Ujgurów, muzułmańskiej mniejszości w Chinach.

Dwa dni później do amerykańskiego bojkotu, z tych samych powodów, dołączyły Kanada, Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia, Japonia.

Ale jeszcze przed USA, bo 3 grudnia 2021 roku litewski prezydent Gitanas Nauseda ogłosił, że ani on, ani żaden przedstawiciel rządu nie pojawi się w Pekinie. W tym przypadku chodzi o polityczno-dyplomatyczny konflikt chińsko-litewski, spowodowany ustanowieniem w Wilnie przedstawicielstwa nieuznawanego przez Chiny Tajwanu, na co strona chińska obniżyła rangę swojej placówki na Litwie.

Z kolei 12 grudnia prezydent Estonii Alar Karis powiedział, że on także nie wybiera się do Pekinu "ze względów politycznych". 18 grudnia 2021 roku roku taką samą decyzję podjął belgijski premier Alexander De Croo.

O tym, że Dania nie wyśle swojej oficjalnej delegacji do Pekinu 14 stycznia 2022 roku poinformował szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jeppe Kofod. "Nie jest tajemnicą, że my w Danii jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją praw człowieka w Chinach".

Swoich oficjalnych delegacji do Pekinu nie wysyłają Austria, Słowenia Szwecja i Holandia – ale nie przyłączają się do dyplomatycznego bojkotu. Swoje decyzje, jak napisał portal politico.eu, tłumaczą aktualną sytuacją epidemiczną i obowiązującymi w Chinach obostrzeniami.

Raport z Pekinu: długi lot
Raport z Pekinu: długi lotEurosport

Kto więc przyjedzie?

28 stycznia na stronach internetowych chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawiła się lista nazwisk szefów państw, premierów, koronowanych głów i szefów organizacji międzynarodowych, którzy wezmą udział w otwarciu igrzysk i będą na oficjalnym bankiecie, wydanym przez chińskiego prezydenta Xi Jinpinga.

W Pekinie na najwyższym szczeblu będą reprezentowane następujące kraje (w kolejności podanej przez chiński MSZ): Rosja, Kambodża, Singapur, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Egipt, Arabia Saudyjska, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Polska, Serbia, Luksemburg, Monako, Argentyna, Ekwador, Mongolia, Pakistan, Bośnia i Hercegowina, Papua Nowa Gwinea, Korea, Azerbejdżan, Tajlandia.

Państwa, których przywódcy zjawią się na otwarciu zimowych igrzysk w Pekinie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin

Listę otwiera prezydent Rosji Władimir Putin. Oprócz niego w Pekinie ma pojawić się 11 prezydentów, 4 premierów i jeden wicepremier, jeden król i sześcioro książąt, jeden szef parlamentu. Z Europy przyjadą: prezydent Rosji, prezydent Polski, Wielki Książę Luksemburga, książę Monako, prezydent Serbii, premier Bośni i Hercegowiny.

Na uroczystym otwarciu igrzysk w Pekinie będą również przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ONZ, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia WHO.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także jak brak oficjalnych informacji i reakcji na fakty rodzi fałsz, który trudno powstrzymać.

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

Źródło:
Konkret24

Nagranie z manifestacji jest prawdziwe, wśród demonstrantów jest wiele osób o ciemnej karnacji. Publikując ten film, Sławomir Mentzen straszy "powstawaniem nowych meczetów i zdejmowaniem krzyży". Wyjaśniamy, na czym polega manipulacja lidera Konfederacji.

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Na kolejnych spotkaniach z wyborcami i w kolejnych wypowiedziach publicznych kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powtarza te same twierdzenia - nie zawsze zgodne z prawdą. Niektóre powtarza szczególnie chętnie i często.

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes