Ponad 12,3 mln osób zaszczepiono na świecie na COVID-19 do 3 stycznia. Najwięcej w Chinach - ponad 4,5 mln. W Stanach Zjednoczonych zaszczepiono ponad 4,22 mln obywateli, w Izraelu - ponad 1 mln.
Ponad 12,3 mln dawek szczepionki na COVID-19 podano na całym świecie do 3 stycznia tego roku - wynika z danych zebranych przez zespół badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Na stronie Our World in Data prezentują statystyki z ponad 30 państw.
Czołówkę krajów, w których zaszczepiono największą liczbę obywateli, stanowiły 3 stycznia: Chiny, Stany Zjednoczone, Izrael, Wielka Brytania, Rosja. Na poniższym wykresie przedstawiamy, ile osób zostało zaszczepionych do tej pory w wybranych 27 krajach (według najnowszych dostępnych danych).
Szef kancelarii premiera i rządowy pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że do niedzieli 3 stycznia w całej Polsce zaszczepiono ponad 50 tys. osób. Według danych Ministerstwa Zdrowia były to dokładnie 50 833 osoby. Dworczyk zapowiedział na konferencji w poniedziałek 4 stycznia, że od tego dnia publikowane będą dane na temat liczby osób zaszczepionych na COVID-19 i dystrybucji szczepionek. Od poniedziałku ruszyła informacja "w trybie uproszczonym", natomiast od 15 stycznia ruszy podstrona poświęcona szczegółowym danym, m.in. z danymi demograficznymi i tymi dotyczącymi dostaw, z podziałem na województwa i powiaty, a z czasem także i na gminy.
Michał Dworczyk przekazał, że po weryfikacji zarejestrowano 7517 zespołów szczepiennych i 6027 punktów, które będą prowadziły szczepienia. - Ostatecznie mamy sieć zapewniającą punkty szczepień obejmujące swoim zasięgiem 96,29 procent gmin w Polsce. To daje nam 98,56 procent populacji, której został zapewniony dostęp do punktów szczepień - poinformował.
Oto jak wygląda stan szczepień w krajach, które na razie są w czołówce pod względem liczby wykonanych szczepień na COVID-19.
Chiny
W Chinach do końca 2020 roku podano ponad 4,5 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 - poinformowała 31 grudnia anglojęzyczna strona chińskiego dziennika "Global Times". Między czerwcem a listopadem 1,5 mln szczepionek przyjęły osoby z grup wysokiego ryzyka, a kolejne 3 mln osób zaszczepiono między 15 a 31 grudnia.
Przypomnijmy, że Chiny wyprodukowały własne szczepionki na COVID-19. Chińskie władze od lipca podawały eksperymentalne szczepionki osobom z grup narażonych na wysokie ryzyko infekcji - opisywał TVN24 BiS. Reuters zwracał wtedy uwagę, że w lipcu żadna szczepionka na świecie nie przeszła jeszcze ostatecznych i zakrojonych na szeroką skalę prób, które udowodniłyby, że jest wystarczająco bezpieczna i skuteczna.
Według BBC News 31 grudnia Chiny zatwierdziły szczepionkę wyprodukowaną przez Chińską Narodową Grupę Farmaceutyczną Sinopharm do powszechnego użytku.
Stany Zjednoczone
Do 2 stycznia 2021 roku ponad 4,22 mln Amerykanów otrzymało pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19 - wynika z danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC). To ok. 1,2 proc. obywateli kraju. Tymczasem planowano, że do końca grudnia zostanie zaszczepiona znacznie większa część populacji - 20 mln osób, czyli ok. 6 proc. (za portalem stacji CNBC).
Do tej pory najwięcej osób zaszczepiono w stanie Kalifornia - ponad 412 tys. A najwięcej zaszczepionych na 100 tys. mieszkańców stanu przypada w Dakocie Południowej (2985), podaje CDC.
W USA do użytku dopuszczone są dwie szczepionki: Pfizer i Moderna. 14 grudnia zaszczepiono pierwszą osobę w USA szczepionką firmy Pfizer. Była to pielęgniarka, Sandra Lindsay ze stanu Nowy Jork. 18 grudnia amerykańska Agencja Żywności i Leków zdecydowała o dopuszczeniu do użytku szczepionki firmy Moderna.
Izrael
W Izraelu do 2 stycznia 2021 roku na COVID-19 zaszczepiono już ponad 1 mln osób - wynika z zestawienia Our World in Data. To prawie 12 proc. mieszkańców. Izrael był jednym z pierwszych krajów, które zaczęły szczepienie ludności. Proces ten trwa tam od 19 grudnia. Od tego czasu preparat Pfizer/BioNTech otrzymuje średnio 150 tys. osób dziennie - informuje TVN BiS.
Kwestie szczepień w Izraelu komentowała w niedzielę 3 stycznia w "Faktach po Faktach" dr hab. Katarzyna Kolasa z Akademii Leona Koźmińskiego, ekspertka z zakresu ekonomiki zdrowia, zarządzania opieką zdrowotną i cyfryzacji w ochronie zdrowia. "Izrael podjął walkę z koronawirusem znacznie wcześniej od nas, jeśli chodzi o przygotowania do zaszczepienia" - powiedziała dr Kolasa. Jak dodała, wysoka wyszczepialność w Izraelu to zasługa promocji szczepień na COVID-19. "Zarówno premier (Benjamin - red.) Netanjahu, jak i wiele innych osób ze sceny publicznej zaszczepiło się, ale również wykonywało telefony, nagrywało się do mieszkańców Izraela, namawiając ich do udziału w programie" - opowiadała ekspertka.
Wielka Brytania
Do 27 grudnia 2020 roku szczepionkę na COVID-19 otrzymało ponad 944,5 tys. osób w Wielkiej Brytanii -wynika z danych na rządowej stronie o pandemii. To 1,4 proc. populacji kraju (ponad 66,7 mln mieszkańców).
Od 8 grudnia Brytyjczycy - jako pierwsi na świecie - stosują szczepionkę Pfizer/BioNTech. Od poniedziałku 4 stycznia korzystają także ze szczepionki Oxford/AstraZeneca. Jako pierwszy otrzymał ją 82-letni Brian Pinker - podał BBC News.
Rosja
Ponad 800 tys. mieszkańców Rosji zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19 - informowała 2 stycznia rosyjska agencja informacyjna TASS, cytując ministra zdrowia Michaiła Muraszko. To 0,5 proc. populacji kraju. Szczepienia w Rosji rozpoczęły się 2 grudnia.
Rosja, podobnie jak Chiny, opracowała własną szczepionkę na koronawirusa. Sputnik V - tak nazywa się rosyjska szczepionka - stworzył moskiewski Instytut Wirusologii.
Niemcy
Do 2 stycznia 2021 roku ponad 238,8 tys. osób w Niemczech zostało zaszczepionych na COVID-19 według Our World in Data. Rządowy Instytut Roberta Kocha (Robert Koch Institut, RKI) publikujący informacje o stanie pandemii w Niemczech przedstawia nowsze statystyki na 4 stycznia (godz. 12): według nich liczba zaszczepionych wzrosła do 265,9 tys.
Do tej pory najwięcej zaszczepiono w Bawarii (66,2 tys. osób) i Nadrenii Północnej-Westfalii (53,8 tys.). Trzech na tysiąc mieszkańców Niemiec jest już zaszczepionych. To 0,2 proc. wszystkich mieszkańców.
Włochy zaszczepiły 114,3 tys. obywateli do 3 stycznia, a Kanada - 112,2 tys. do 2 stycznia.
Polska z liczbą 47,6 tys. zaszczepionych do końca 2020 roku wyprzedzała m.in. Argentynę - 32 tys., Meksyk - 24 tys. czy Francję - 516 (do 1 stycznia). Przy czym należy pamiętać, że Our World in Data nie udostępnia danych dla wszystkich krajów.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, Our World in Data; zdjęcie: PAP/EPA