Szczepienia na COVID-19: które kraje są liderami


Ponad 12,3 mln osób zaszczepiono na świecie na COVID-19 do 3 stycznia. Najwięcej w Chinach - ponad 4,5 mln. W Stanach Zjednoczonych zaszczepiono ponad 4,22 mln obywateli, w Izraelu - ponad 1 mln.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Ponad 12,3 mln dawek szczepionki na COVID-19 podano na całym świecie do 3 stycznia tego roku - wynika z danych zebranych przez zespół badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Na stronie Our World in Data prezentują statystyki z ponad 30 państw.

Czołówkę krajów, w których zaszczepiono największą liczbę obywateli, stanowiły 3 stycznia: Chiny, Stany Zjednoczone, Izrael, Wielka Brytania, Rosja. Na poniższym wykresie przedstawiamy, ile osób zostało zaszczepionych do tej pory w wybranych 27 krajach (według najnowszych dostępnych danych).

Liczba podanych szczepionek na COVID-19 w wybranych krajach (stan na 3 stycznia 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Szef kancelarii premiera i rządowy pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że do niedzieli 3 stycznia w całej Polsce zaszczepiono ponad 50 tys. osób. Według danych Ministerstwa Zdrowia były to dokładnie 50 833 osoby. Dworczyk zapowiedział na konferencji w poniedziałek 4 stycznia, że od tego dnia publikowane będą dane na temat liczby osób zaszczepionych na COVID-19 i dystrybucji szczepionek. Od poniedziałku ruszyła informacja "w trybie uproszczonym", natomiast od 15 stycznia ruszy podstrona poświęcona szczegółowym danym, m.in. z danymi demograficznymi i tymi dotyczącymi dostaw, z podziałem na województwa i powiaty, a z czasem także i na gminy.

Michał Dworczyk przekazał, że po weryfikacji zarejestrowano 7517 zespołów szczepiennych i 6027 punktów, które będą prowadziły szczepienia. - Ostatecznie mamy sieć zapewniającą punkty szczepień obejmujące swoim zasięgiem 96,29 procent gmin w Polsce. To daje nam 98,56 procent populacji, której został zapewniony dostęp do punktów szczepień - poinformował.

Dworczyk: w pierwszym kwartale 2021 roku może zaszczepić się około 2,9 miliona osób
Dworczyk: w pierwszym kwartale 2021 roku może zaszczepić się około 2,9 miliona osóbtvn24

Oto jak wygląda stan szczepień w krajach, które na razie są w czołówce pod względem liczby wykonanych szczepień na COVID-19.

Chiny

W Chinach do końca 2020 roku podano ponad 4,5 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 - poinformowała 31 grudnia anglojęzyczna strona chińskiego dziennika "Global Times". Między czerwcem a listopadem 1,5 mln szczepionek przyjęły osoby z grup wysokiego ryzyka, a kolejne 3 mln osób zaszczepiono między 15 a 31 grudnia.

Przypomnijmy, że Chiny wyprodukowały własne szczepionki na COVID-19. Chińskie władze od lipca podawały eksperymentalne szczepionki osobom z grup narażonych na wysokie ryzyko infekcji - opisywał TVN24 BiS. Reuters zwracał wtedy uwagę, że w lipcu żadna szczepionka na świecie nie przeszła jeszcze ostatecznych i zakrojonych na szeroką skalę prób, które udowodniłyby, że jest wystarczająco bezpieczna i skuteczna.

Według BBC News 31 grudnia Chiny zatwierdziły szczepionkę wyprodukowaną przez Chińską Narodową Grupę Farmaceutyczną Sinopharm do powszechnego użytku.

Stany Zjednoczone

Do 2 stycznia 2021 roku ponad 4,22 mln Amerykanów otrzymało pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19 - wynika z danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC). To ok. 1,2 proc. obywateli kraju. Tymczasem planowano, że do końca grudnia zostanie zaszczepiona znacznie większa część populacji - 20 mln osób, czyli ok. 6 proc. (za portalem stacji CNBC).

Do tej pory najwięcej osób zaszczepiono w stanie Kalifornia - ponad 412 tys. A najwięcej zaszczepionych na 100 tys. mieszkańców stanu przypada w Dakocie Południowej (2985), podaje CDC.

W USA do użytku dopuszczone są dwie szczepionki: Pfizer i Moderna. 14 grudnia zaszczepiono pierwszą osobę w USA szczepionką firmy Pfizer. Była to pielęgniarka, Sandra Lindsay ze stanu Nowy Jork. 18 grudnia amerykańska Agencja Żywności i Leków zdecydowała o dopuszczeniu do użytku szczepionki firmy Moderna.

Statystyki szczepień przeciw COVID-19 w Stanach Zjednoczonych (stan na 4 stycznia 2021)tvn24 | Centra Kontroli i Prewencji Chorób, CDC

Izrael

W Izraelu do 2 stycznia 2021 roku na COVID-19 zaszczepiono już ponad 1 mln osób - wynika z zestawienia Our World in Data. To prawie 12 proc. mieszkańców. Izrael był jednym z pierwszych krajów, które zaczęły szczepienie ludności. Proces ten trwa tam od 19 grudnia. Od tego czasu preparat Pfizer/BioNTech otrzymuje średnio 150 tys. osób dziennie - informuje TVN BiS.

Masowa akcja szczepień przeciw COVID-19 w Izraelu
Masowa akcja szczepień przeciw COVID-19 w Izraelutvn24

Kwestie szczepień w Izraelu komentowała w niedzielę 3 stycznia w "Faktach po Faktach" dr hab. Katarzyna Kolasa z Akademii Leona Koźmińskiego, ekspertka z zakresu ekonomiki zdrowia, zarządzania opieką zdrowotną i cyfryzacji w ochronie zdrowia. "Izrael podjął walkę z koronawirusem znacznie wcześniej od nas, jeśli chodzi o przygotowania do zaszczepienia" - powiedziała dr Kolasa. Jak dodała, wysoka wyszczepialność w Izraelu to zasługa promocji szczepień na COVID-19. "Zarówno premier (Benjamin - red.) Netanjahu, jak i wiele innych osób ze sceny publicznej zaszczepiło się, ale również wykonywało telefony, nagrywało się do mieszkańców Izraela, namawiając ich do udziału w programie" - opowiadała ekspertka.

Wielka Brytania

Do 27 grudnia 2020 roku szczepionkę na COVID-19 otrzymało ponad 944,5 tys. osób w Wielkiej Brytanii -wynika z danych na rządowej stronie o pandemii. To 1,4 proc. populacji kraju (ponad 66,7 mln mieszkańców).

Od 8 grudnia Brytyjczycy - jako pierwsi na świecie - stosują szczepionkę Pfizer/BioNTech. Od poniedziałku 4 stycznia korzystają także ze szczepionki Oxford/AstraZeneca. Jako pierwszy otrzymał ją 82-letni Brian Pinker - podał BBC News.

Szczepienia na COVID-19 w Wielkiej Brytanii
Szczepienia na COVID-19 w Wielkiej Brytanii tvn24

Rosja

Ponad 800 tys. mieszkańców Rosji zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19 - informowała 2 stycznia rosyjska agencja informacyjna TASS, cytując ministra zdrowia Michaiła Muraszko. To 0,5 proc. populacji kraju. Szczepienia w Rosji rozpoczęły się 2 grudnia.

Rosja, podobnie jak Chiny, opracowała własną szczepionkę na koronawirusa. Sputnik V - tak nazywa się rosyjska szczepionka - stworzył moskiewski Instytut Wirusologii.

Niemcy

Do 2 stycznia 2021 roku ponad 238,8 tys. osób w Niemczech zostało zaszczepionych na COVID-19 według Our World in Data. Rządowy Instytut Roberta Kocha (Robert Koch Institut, RKI) publikujący informacje o stanie pandemii w Niemczech przedstawia nowsze statystyki na 4 stycznia (godz. 12): według nich liczba zaszczepionych wzrosła do 265,9 tys.

Do tej pory najwięcej zaszczepiono w Bawarii (66,2 tys. osób) i Nadrenii Północnej-Westfalii (53,8 tys.). Trzech na tysiąc mieszkańców Niemiec jest już zaszczepionych. To 0,2 proc. wszystkich mieszkańców.

Ile zaszczepień na COVID-19 przypada na 100 osób w danym kraju (stan na 3 stycznia 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Włochy zaszczepiły 114,3 tys. obywateli do 3 stycznia, a Kanada - 112,2 tys. do 2 stycznia.

Polska z liczbą 47,6 tys. zaszczepionych do końca 2020 roku wyprzedzała m.in. Argentynę - 32 tys., Meksyk - 24 tys. czy Francję - 516 (do 1 stycznia). Przy czym należy pamiętać, że Our World in Data nie udostępnia danych dla wszystkich krajów.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, Our World in Data; zdjęcie: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Liderzy partii zachęcają swoich wyborców, by wzięli udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, kładąc nacisk na frekwencję w każdym okręgu. Bo w tych wyborach liczba głosów w okręgach jest szczególnie istotna.

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Źródło:
Konkret24

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Zdaniem opozycji kandydujący do Parlamentu Europejskiego członkowie rządu "uciekają" z Polski - lecz według innych teorii mają tylko "pociągnąć wynik", by potem zrzec się mandatu europosła i wrócić na stanowiska. Czy to możliwe? A co z ich mandatami poselskimi? Sprawdziliśmy procedury.

Kandydują do PE. Kiedy stracą mandaty? Można się zrzec mandatu europosła i wrócić do Sejmu?

Kandydują do PE. Kiedy stracą mandaty? Można się zrzec mandatu europosła i wrócić do Sejmu?

Źródło:
Konkret24

Pracownicy konsulatu Ukrainy mieli prowadzić podziemną drukarnię i legalizować fałszywe ukraińskie paszporty - dowiadujemy się z rozpowszechnianego w mediach społecznościowych filmu. Ma on logo ukraińskiej organizacji rządowej i wygląda jak oficjalny materiał. Ale to fałszywka: zarówno pod względem informacyjnym, jak i montażowym.

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Katowicach obywatele Ukrainy protestowali przeciwko poborowi do ukraińskiego wojska również tych mężczyzn, którzy są teraz w Polsce, wywołała komentarze w sieci. Nie jest prawdziwa, taki protest się nie odbył. Ten fake news jest jednak wykorzystywany teraz w antyukraińskiej narracji.

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Źródło:
Konkret24

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

 W Kanadzie za "mówienie dobrze o samochodach spalinowych" grozi "dwa lata odsiadki", bo to "propaganda antyklimatystyczna" - twierdzą bohaterowie nagrań, które mają tysiące wyświetleń w sieci. Po pierwsze, to nieprawda. Po drugie, internauci mylą promowanie paliw kopalnych z chwaleniem samochodu.

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

Źródło:
Konkret24

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące, jak mężczyzna podbiega do zatkniętej w polu flagi Autonomii Palestyńskiej, kopie ją - i tym samym aktywuje ukrytą bombę. Czy to się zdarzyło naprawdę? Czy film jest prawdziwy? Czy on przeżył? Internauci pytają, a udzielane odpowiedzi są rozbieżne. Wyjaśniamy więc.

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

Źródło:
Konkret24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24