Polsce udaje się utrzymać rosnące tempo szczepień przeciw COVID-19, lecz w innych państwach Unii Europejskiej szczepienia także przyspieszają. Węgry w ciągu tygodnia awansowały z jedenastej na trzecią pozycję pod względem liczby dawek szczepionki przypadającej na 100 mieszkańców. Kraj ten kupił m.in. szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm, która nie ma autoryzacji Europejskiej Agencji Leków. Publicznie zaszczepił się nią premier Viktor Orban.
Minister zdrowia Adam Niedzielski we wtorek 2 marca opublikował na Twitterze wykres przedstawiający zachorowania na COVID-19 wśród lekarzy od grudnia 2020 roku do marca tego roku. Na jego podstawie stwierdził. "Wpływ szczepień przeciw COVID-19 na zachorowania lekarzy. Od początku grudnia spadek z dziennego poziomu powyżej 200 do 10. Tutaj nie widać trzeciej fali!" – napisał Niedzielski.
Z kolei z danych przekazanych dziennikowi "Times of Israel" przez izraelski resort zdrowia wynika, że wśród 1,82 mln Izraelczyków, którzy otrzymali dwie dawki szczepionki na COVID-19, nieco ponad 1200 zakaziło się koronawirusem. Oznacza to, że infekcji mimo zaszczepienia uległo 0,07 proc. osób. "Te dane wskazują, że w teoretycznej sytuacji, kiedy mielibyśmy sto procent zaszczepionych, potrzebowalibyśmy tylko kilkudziesięciu łóżek covidowych w całym kraju i tylko kilku dla pacjentów w ciężkim stanie" - powiedział cytowany przez gazetę dr Eyal Leshem z kliniki Sheba Medical Center w Ramat Gan.
Z jednej strony, dobre wyniki dotychczas podanych szczepionek, z drugiej - nowe mutacje koronawirusa powodują, że poszczególne kraje Unii Europejskiej zabiegają o szybszy zakup szczepionek poza Unią. W lutym Węgry kupiły preparat od chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Natomiast Słowacja zdecydowała się na zakup 2 mln dawek Sputnik V - informuje TVN24. Zarówno chińska, jak i rosyjska szczepionka nie uzyskały autoryzacji Europejskiej Agencji Leków.
Mimo problemów z dostawami szczepionek od ich producentów - które dotyczą wszystkich państw UE - Polsce udaje się utrzymać rosnące tempo szczepień. W naszym kraju rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku. Przedstawiamy przyrost podanych dawek szczepionki COVID-19 w ujęciu tygodniowym od 28 grudnia 2020 do 2 marca 2021 roku.
Natomiast jak wygląda stan szczepień na COVID-19 w krajach Unii Europejskiej i na świecie, sprawdzamy regularnie, opierając się na danych z portalu Our World in Data publikowanych przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców danego państwa (określa się to wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta może nie być równa całkowitej liczbie zaszczepionych osób, ponieważ część otrzymała już też drugą dawkę.
Our World in Data podaje obecnie dane o wskaźniku zaszczepienia z 113 państw i terytoriów zależnych, w tym wszystkich 27 członków Unii Europejskiej.
Polska w UE: z 4. na 5. miejsce
Najnowsze dane dostępne na Our World in Data przedstawiają stan na poniedziałek 1 marca. Porównaliśmy je z danymi z 22 lutego.
Polska jest wciąż w czołówce państw Unii i w pierwszej trzydziestce krajów na świecie - choć w ciągu tygodnia w UE spadła o jedno miejsce, a na świecie o trzy. Liderem w UE pozostaje Malta, na świecie najlepszy pod względem wskaźnika zaszczepienia jest Gibraltar, który jednak nie jest państwem, lecz brytyjskim terytorium zamorskim.
Tydzień temu Polska zajmowała czwarte miejsce wśród 27 krajów UE pod względem wskaźnika zaszczepienia. Wskaźnik wynosił u nas wtedy 7,29. Wyprzedzały nas: Malta (15,02), Dania (8,82) i Cypr (7,37 - stan na 23 lutego). Wskaźnik w całej Unii (6,28) był niższy niż w Polsce.
Dane z poniedziałku 1 marca pokazują, że po tygodniu Polska jest na 5. miejscu wśród państw UE - wskaźnik zaszczepienia wyniósł u nas 8,94 i wciąż jest wyższy niż dla całej Unii (7,5, dane z 28 lutego).
Liderem jest Malta (18,03), druga wciąż jest Dania (8,57). Polskę wyprzedziły jednak Węgry - w ciągu tygodnia awansowały z 11. pozycji 3., a wskaźnik zaszczepienia tam wzrósł z 6,86 do 10,09. Wyprzedziła nas też, zajmując czwarte miejsce, Litwa (tydzień temu na 7. miejscu). Z kolei trzeci tydzień temu Cypr spadł na 7. miejsce.
Jak zmieniły się pozycje innych państw w rankingu w ciągu ostatniego tygodnia? Wyżej niż przed tygodniem jest, oprócz Węgier, m.in. Portugalia (awans z 14. na 9.), Grecja (z 10. na 6.), Austria (z 21. na 17.).
Największy spadek - o dziewięć miejsc - odnotowała Rumunia (z 6. na 15). Niżej niż w zeszłym tygodniu są także Irlandia (spadek z 5. na 8.), Słowacja (z 8. na 12.), Szwecja (z 16. na 19.) i Belgia (z 18. na 21.).
Najnowsze dane dla niektórych krajów UE przedstawiają stan na niedzielę 28 lutego. Dlatego też pozycje poszczególnych państw mogą ulec zmianie.
Polska na świecie: z 24. na 27. miejsce
Jak pisaliśmy w Konkret24, 22 lutego Polska zajmowała na świecie (tj. wśród państw, których dane podaje Our Wolrld in Data) 24. miejsce pod względem liczby dawek szczepionki na 100 mieszkańców. 1 marca byliśmy na 27. miejscu.
1 marca po raz kolejny liderem był niewielki Gibraltar ze wskaźnikiem zaszczepienia 109,25. Na drugim miejscu utrzymał się Izrael (94,88), za nim ponownie znalazły się Seszele (80,78), Zjednoczone Emiraty Arabskie (60,95) i Falklandy (49,73) - brytyjskie terytorium zamorskie. Na 7. miejscu była Wielka Brytania (31,07), a Stany Zjednoczone (23,23) nadal na miejscu 12.
Pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce 1 marca były:
Stany Zjednoczone - 76,9 mln,
Wielka Brytania - 21,09 mln,
Indie - 14,3 mln,
Turcja - 8,77 mln,
Brazylia - 8,47 mln.
Polska była 14. miejscu - z ponad 3,38 mln podanych dawek szczepionki na COVID-19. Jednak w tym zestawieniu ciągle brakuje Chin, które ostatnie oficjalne dane o liczbie szczepień podały 9 lutego br. (40,52 mln).
Odsetek zaszczepionej populacji: Polska na 16. miejscu
Our World in Data pokazuje też, jaki odsetek populacji danego państwa został w pełni zaszczepiony na COVID-19 (czyli oboma dawkami szczepionki). Dostępne są dane dla 62 państw i terytoriów zależnych. Poniżej przedstawiamy pierwszą trzydziestkę państw/terytoriów zależnych, które 1 marca miały najwyższy odsetek mieszkańców zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki na COVID-19.
Izrael, gdzie w pełni zaszczepiono już 39,7 proc. populacji, nieznacznie wyprzedził Gibraltar (39,5 proc.). Na trzecim miejscu nadal są Seszele (23,9 proc.), a na czwartym Zjednoczone Emiraty Arabskie (22,1 proc.).
W Polsce 3,1 proc. mieszkańców zostało w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Ten wynik pozwolił nam na utrzymanie się na 16. miejscu na świecie. Taki sam odsetek ma Grecja.
Niektóre dane i pozycje krajów mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAP/EPA