Szczepienia na COVID-19: które państwa wyprzedziły Polskę


Polsce udaje się utrzymać rosnące tempo szczepień przeciw COVID-19, lecz w innych państwach Unii Europejskiej szczepienia także przyspieszają. Węgry w ciągu tygodnia awansowały z jedenastej na trzecią pozycję pod względem liczby dawek szczepionki przypadającej na 100 mieszkańców. Kraj ten kupił m.in. szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm, która nie ma autoryzacji Europejskiej Agencji Leków. Publicznie zaszczepił się nią premier Viktor Orban.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Minister zdrowia Adam Niedzielski we wtorek 2 marca opublikował na Twitterze wykres przedstawiający zachorowania na COVID-19 wśród lekarzy od grudnia 2020 roku do marca tego roku. Na jego podstawie stwierdził. "Wpływ szczepień przeciw COVID-19 na zachorowania lekarzy. Od początku grudnia spadek z dziennego poziomu powyżej 200 do 10. Tutaj nie widać trzeciej fali!" – napisał Niedzielski.

Z kolei z danych przekazanych dziennikowi "Times of Israel" przez izraelski resort zdrowia wynika, że wśród 1,82 mln Izraelczyków, którzy otrzymali dwie dawki szczepionki na COVID-19, nieco ponad 1200 zakaziło się koronawirusem. Oznacza to, że infekcji mimo zaszczepienia uległo 0,07 proc. osób. "Te dane wskazują, że w teoretycznej sytuacji, kiedy mielibyśmy sto procent zaszczepionych, potrzebowalibyśmy tylko kilkudziesięciu łóżek covidowych w całym kraju i tylko kilku dla pacjentów w ciężkim stanie" - powiedział cytowany przez gazetę dr Eyal Leshem z kliniki Sheba Medical Center w Ramat Gan.

Izrael: szczepienie preparatem Pfizer zmniejszyło liczbę przypadków COVID-19
Izrael: szczepienie preparatem Pfizer zmniejszyło liczbę przypadków COVID-19tvn24

Z jednej strony, dobre wyniki dotychczas podanych szczepionek, z drugiej - nowe mutacje koronawirusa powodują, że poszczególne kraje Unii Europejskiej zabiegają o szybszy zakup szczepionek poza Unią. W lutym Węgry kupiły preparat od chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Natomiast Słowacja zdecydowała się na zakup 2 mln dawek Sputnik V - informuje TVN24. Zarówno chińska, jak i rosyjska szczepionka nie uzyskały autoryzacji Europejskiej Agencji Leków.

Mimo problemów z dostawami szczepionek od ich producentów - które dotyczą wszystkich państw UE - Polsce udaje się utrzymać rosnące tempo szczepień. W naszym kraju rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku. Przedstawiamy przyrost podanych dawek szczepionki COVID-19 w ujęciu tygodniowym od 28 grudnia 2020 do 2 marca 2021 roku.

Liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 w Polscetvn24 | ministerstwo zdrowia

Natomiast jak wygląda stan szczepień na COVID-19 w krajach Unii Europejskiej i na świecie, sprawdzamy regularnie, opierając się na danych z portalu Our World in Data publikowanych przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców danego państwa (określa się to wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta może nie być równa całkowitej liczbie zaszczepionych osób, ponieważ część otrzymała już też drugą dawkę.

Our World in Data podaje obecnie dane o wskaźniku zaszczepienia z 113 państw i terytoriów zależnych, w tym wszystkich 27 członków Unii Europejskiej.

Polska w UE: z 4. na 5. miejsce

Najnowsze dane dostępne na Our World in Data przedstawiają stan na poniedziałek 1 marca. Porównaliśmy je z danymi z 22 lutego.

Polska jest wciąż w czołówce państw Unii i w pierwszej trzydziestce krajów na świecie - choć w ciągu tygodnia w UE spadła o jedno miejsce, a na świecie o trzy. Liderem w UE pozostaje Malta, na świecie najlepszy pod względem wskaźnika zaszczepienia jest Gibraltar, który jednak nie jest państwem, lecz brytyjskim terytorium zamorskim.

Tydzień temu Polska zajmowała czwarte miejsce wśród 27 krajów UE pod względem wskaźnika zaszczepienia. Wskaźnik wynosił u nas wtedy 7,29. Wyprzedzały nas: Malta (15,02), Dania (8,82) i Cypr (7,37 - stan na 23 lutego). Wskaźnik w całej Unii (6,28) był niższy niż w Polsce.

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 22 lutego 2021 Our World in Data | ourworldindata.com

Dane z poniedziałku 1 marca pokazują, że po tygodniu Polska jest na 5. miejscu wśród państw UE - wskaźnik zaszczepienia wyniósł u nas 8,94 i wciąż jest wyższy niż dla całej Unii (7,5, dane z 28 lutego).

Liderem jest Malta (18,03), druga wciąż jest Dania (8,57). Polskę wyprzedziły jednak Węgry - w ciągu tygodnia awansowały z 11. pozycji 3., a wskaźnik zaszczepienia tam wzrósł z 6,86 do 10,09. Wyprzedziła nas też, zajmując czwarte miejsce, Litwa (tydzień temu na 7. miejscu). Z kolei trzeci tydzień temu Cypr spadł na 7. miejsce.

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 1 marca 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Jak zmieniły się pozycje innych państw w rankingu w ciągu ostatniego tygodnia? Wyżej niż przed tygodniem jest, oprócz Węgier, m.in. Portugalia (awans z 14. na 9.), Grecja (z 10. na 6.), Austria (z 21. na 17.).

Największy spadek - o dziewięć miejsc - odnotowała Rumunia (z 6. na 15). Niżej niż w zeszłym tygodniu są także Irlandia (spadek z 5. na 8.), Słowacja (z 8. na 12.), Szwecja (z 16. na 19.) i Belgia (z 18. na 21.).

Najnowsze dane dla niektórych krajów UE przedstawiają stan na niedzielę 28 lutego. Dlatego też pozycje poszczególnych państw mogą ulec zmianie.

Polska na świecie: z 24. na 27. miejsce

Jak pisaliśmy w Konkret24, 22 lutego Polska zajmowała na świecie (tj. wśród państw, których dane podaje Our Wolrld in Data) 24. miejsce pod względem liczby dawek szczepionki na 100 mieszkańców. 1 marca byliśmy na 27. miejscu.

1 marca po raz kolejny liderem był niewielki Gibraltar ze wskaźnikiem zaszczepienia 109,25. Na drugim miejscu utrzymał się Izrael (94,88), za nim ponownie znalazły się Seszele (80,78), Zjednoczone Emiraty Arabskie (60,95) i Falklandy (49,73) - brytyjskie terytorium zamorskie. Na 7. miejscu była Wielka Brytania (31,07), a Stany Zjednoczone (23,23) nadal na miejscu 12.

Polska wśród 30 państw z najwyższym wskaźnikiem zaszczepienia - stan na 1 marca 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce 1 marca były:

Stany Zjednoczone - 76,9 mln,

Wielka Brytania - 21,09 mln,

Indie - 14,3 mln,

Turcja - 8,77 mln,

Brazylia - 8,47 mln.

Polska była 14. miejscu - z ponad 3,38 mln podanych dawek szczepionki na COVID-19. Jednak w tym zestawieniu ciągle brakuje Chin, które ostatnie oficjalne dane o liczbie szczepień podały 9 lutego br. (40,52 mln).

Odsetek zaszczepionej populacji: Polska na 16. miejscu

Our World in Data pokazuje też, jaki odsetek populacji danego państwa został w pełni zaszczepiony na COVID-19 (czyli oboma dawkami szczepionki). Dostępne są dane dla 62 państw i terytoriów zależnych. Poniżej przedstawiamy pierwszą trzydziestkę państw/terytoriów zależnych, które 1 marca miały najwyższy odsetek mieszkańców zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki na COVID-19.

Izrael, gdzie w pełni zaszczepiono już 39,7 proc. populacji, nieznacznie wyprzedził Gibraltar (39,5 proc.). Na trzecim miejscu nadal są Seszele (23,9 proc.), a na czwartym Zjednoczone Emiraty Arabskie (22,1 proc.).

Polska wśród 30 państw z najwyższym odsetkiem obywateli w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 (dane dostępne na 1 marca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

W Polsce 3,1 proc. mieszkańców zostało w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Ten wynik pozwolił nam na utrzymanie się na 16. miejscu na świecie. Taki sam odsetek ma Grecja.

Niektóre dane i pozycje krajów mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Telewizja Polska udostępniła redakcji Konkret24 informacje o zarobkach Jacka Kurskiego w latach 2016-2023. Startujący teraz do Parlamentu Europejskiego z list PiS były prezes TVP zarobił w sumie ponad 4,6 miliona złotych brutto. Wynagrodzenie rosło z roku na rok, w samym 2020 roku było to ponad milion.

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Źródło:
Konkret24

W popularnym przekazie Niemcy i niemiecka firma rzekomo mają kontrolować poszukiwania "złóż surowców krytycznych" w okolicy Suwałk. Bogate złoża m.in. tytanu i wanadu jakoby "mają trafić do UE, a głównie do Niemiec". Poszukiwania rzeczywiście miały miejsce, ale ich celem wcale nie było wydobycie.

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po polskich ulicach "chodzą nielegalni, niezidentyfikowani migranci" - alarmują politycy PiS i Suwerennej Polski. Opowiadają, że relokacja w ramach paktu migracyjnego się już zaczęła, bo Niemcy przysłali nam tysiące migrantów "w ostatnich kilku miesiącach". Przestrzegamy: to przekaz fałszywy. Pakt migracyjny nie wszedł w życie, nie ma relokacji w jego ramach. Wyjaśniamy, jakie dane wykorzystano w tej narracji.

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Źródło:
Konkret24

Pomagaliśmy straży pożarnej i szpitalom, nie braliśmy pieniędzy dla siebie, prawo na to pozwalało - tłumaczą politycy Suwerennej Polski i PiS, odpierając zarzuty w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Rafał Bochenek mówi o "odwracaniu pojęć" i "nadawaniu nowego znaczenia" temu, co robił rząd Zjednoczonej Prawicy. Jednak to Suwerenna Polska stosuje strategię "odwracania pojęć" i manipuluje opinią publiczną. Wyjaśniamy.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński na wiecach uspokaja Polaków, że żyją w bezpiecznym kraju. Tłumaczy, że "rozpoczął to jego świętej pamięci brat, kiedy został ministrem sprawiedliwości". Wtedy to bowiem według prezesa PiS przestępczość w Polsce zaczęła spadać. Dane pokazują raczej trend przeciwny.

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Kandydatka PiS do europarlamentu Małgorzata Gosiewska broni prezesa partii - jej zdaniem Jarosław Kaczyński nigdy nie mówił, że migranci przenoszą pasożyty. Przypominamy, kiedy takie słowa padły.

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Źródło:
Konkret24

Były prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki twierdzi, że nie wykorzystywał tego stanowiska i publicznych pieniędzy do walki o fotel posła. Prześledziliśmy jego aktywności w okręgu, z którego startował. Już w prekampanii prezes RCL jeździł tam, by przekazać wozy strażakom, wspierać lokalnych polityków PiS, odsłaniać pomnik, wmurowywać kamień węgielny, rozdawać na ulicy kwiaty czy nawet papieskie encykliki.

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

Źródło:
Konkret24

Po meczu siatkarskim w Suwałkach pojawiły się informacje o rzekomym wpuszczaniu za darmo ukraińskich kibiców. Te doniesienia nie są prawdziwe, a ich celem jest antagonizowanie obu narodów.

"Polscy kibice 130 złotych za bilet, Ukraińcy za darmo"? Nieprawda

"Polscy kibice 130 złotych za bilet, Ukraińcy za darmo"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24