Tylko 42 kraje na świecie raportują szczepienia trzecią dawką preparatu przeciw COVID-19 – prawie połowa z nich to państwa Europy. Wśród nich Polska jest w pierwszej dziesiątce.
Wszystkie osoby pełnoletnie w Polsce mogą od 2 listopada umawiać się na przyjęcie trzeciej dawki szczepionki na COVID-19 - pod warunkiem, że od pełnego szczepienia upłynęło co najmniej sześć miesięcy. Wtedy też e-skierowanie po trzecią dawkę zostanie dla nich wystawione automatycznie. Wcześniej ta dawka była dostępna tylko dla wybranych grup. Jak wynika ze statystyk na stronie gov.pl, do 3 listopada otrzymało ją w kraju 1 076 047 osób - w tym 240 447 jako tzw. dawkę dodatkową, a 835 600 jako dawkę przypominającą.
Wyjaśnijmy: dawka dodatkowa podawana jest osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystraczająca; dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym (które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciwko COVID-19) w celu poprawy, utrwalenia, przedłużenia ochrony po szczepieniu. Przy czym w przypadku osób, które przyjęły preparat Johnson & Johnson, dawka przypominająca będzie drugą.
Przyjęcie trzeciej dawki szczepionki na COVID-19 zmniejsza ryzyko hospitalizacji, śmierci i ciężkiego przebiegu choroby - pokazują wyniki badań izraelskich naukowców opublikowane pod koniec października w magazynie "The Lancet". Po przyjęciu takiej dawki ryzyko hospitalizacji związanej z zakażeniem COVID-19 było o 93 proc. niższe w porównaniu z osobami, które otrzymały tylko dwie dawki szczepionki co najmniej pięć miesięcy wcześniej. W podobnym stopniu malało ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (o 92 proc.) i zgonu (o 81 proc.). Grupa zaszczepionych trzecią dawką i grupa kontrolna biorące udział w badaniu liczyły po 728 321 osób; w każdej średnia wieku wynosiła 52 lata, a 51 proc. stanowiły kobiety.
Danych portalu Our World in Data pokazują, że na razie tylko 42 państwa świata odnotowuje podawanie trzeciej dawki szczepionki. W tym 20 krajów Europy. Danych takich nie ma np. dla Chin czy Indii.
Wśród państw na świecie Polska na 17. miejscu
Według danych Our World in Data z 2 listopada w tych 42 krajach i terytoriach zależnych, gdzie szczepi się już trzecią dawką, podano ich w sumie 83,9 mln. Liderem pod tym względem są Stany Zjednoczone - tam trzecią dawkę przyjęło 19,7 mln mieszkańców. Kolejna jest Turcja - 12,3 mln, a za nią są: Wielka Brytania - 8,14 mln, Brazylia - 8,1 mln (stan na 31 października), Chile - 5,8 mln (stan na 29 października), Izrael - 4 mln i Francja - 3 mln.
Na poniższym wykresie przedstawiamy 30 państw z najwyższą liczbą podanych trzecich dawek szczepionki na COVID-19 (stan na 2 listopada).
Ponad milion trzecich dawek podano w 17 krajach. Tę siedemnastkę zamyka właśnie Polska z 1,05 mln dawek (portal podaje stan na 1 listopada, stąd różnica między nieco wyższymi danymi resortu zdrowia). Ponad pół miliona trzecich dawek podano w: Serbii (976,7 tys.), Singapurze (760,4 tys. - stan na 27 października), Belgii (641,7 tys.) i Kanadzie (601,2 tys.).
Między 100 do 500 tys. takich dawek podano w: Salvadorze, Grecji, Malezji, Austrii, Czechach, Peru i Korei Południowej. W 13 państwach podano do tej pory mniej niż 100 tys. trzecich dawek - najmniej w Paragwaju (8,8 tys. - stan na 29 października), Gibraltarze (9,2 tys. - stan na 31 października) i Luksemburgu (11,2 tys. - stan na 24 października).
W Europie Polska siódmym miejscu
Do 2 listopada w 20 europejskich krajach podano w sumie 21,4 mln trzecich dawek szczepionki na COVID-19. Najwięcej we wspomnianych wyżej Wielkiej Brytanii i Francji (odpowiednio 8,4 i 3 mln - stan na 1 listopada). Na trzecim miejscu są Niemcy - 2,2 mln, a potem Włochy - 1,7 mln i Węgry - 1,2 mln. Polska jest na siódmym miejscu.
Najmniej trzecich dawek w Europie podano na Gibraltarze - 9,2 tys. (stan na 31 października), w Bułgarii - 13,1 tys. (stan na 25 października) i Luksemburgu - 15,1 tys. (stan na 30 października).
To, w których europejskich krajach jeszcze nie rozpoczęto szczepień trzecią dawką, można sprawdzić na mapie Our World in Data – państwa te zaznaczono kolorem szarym. 2 listopada było ich 21: Irlandia, Portugalia, Szwajcaria, Holandia, Białoruś, Ukraina, Słowacja, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Albania, Rumunia, Mołdawia, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja, Norwegia i Dania.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Darek Delmanowicz/PAP