FAŁSZ

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24
Telefony w szkołach zmorą nauczycieli. Inne kraje dają przykład
Telefony w szkołach zmorą nauczycieli. Inne kraje dają przykład TVN24
wideo 2/5
Telefony w szkołach zmorą nauczycieli. Inne kraje dają przykład TVN24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych - polskich i zagranicznych - generuje film prezentujący przezroczyste smartfony lub takie, które można zwijać. Sprzęt ten ma już być rzekomo produkowany w Chinach. Jednak nagranie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Publikowany w sieci film przedstawia dość futurystycznie wyglądające smartfony: niektóre są przezroczyste, inne cienkie jak kartka papieru i elastyczne, więc można je zwinąć w rulon. Oprogramowanie telefonów jest w języku chińskim, dlatego część publikujących filmik twierdzi, że są to najnowsze modele pochodzące od chińskich producentów smartfonów, które wkrótce mają wejść na rynek.

W wielu wpisach z tym filmikiem można zauważyć cechę wspólną. Na kontach, które wcześniej zamieszczały już nieprawdziwe informacje, pisano, że smartfony widoczne na nagraniu są dowodem na rozwój Chin i chińskiej technologii, która przegania lub przegoniła Europę lub szerzej: Zachód. W tym kontekście często dodawano antyunijne komentarze sugerujące, że regulacje wprowadzane przez Unię Europejską spowalniają rozwój naszego kontynentu i tym samym zwiększają dystans między Europą a Chinami.

"To są nowe telefony, które wkrótce wejdą na rynek... Technologia zachodnia jest o lata świetlne do tylu" - czytamy w poście z 7 października na anonimowym koncie w serwisie X, który do tej pory wyświetliło ponad milion użytkowników (pisownia wszystkich wpisów oryginalna). "- Chiny się rozwijają o wiele szybciej. - Ale my zakazali alkotupki…" - również 7 października skomentował to nagranie Sebastian Ross, były kandydat Konfederacji w wyborach do europarlamentu (460 tys. wyświetleń). "W Chinach odpuścili sobie mocowanie nakrętek przy plastikowych butelkach. Podobnie jak badanie krzywizny bananów. Zacofana Europa za to walczy o klimat" - napisał 30 października Marek Kuna, były doradca społeczny posła PiS Przemysława Czarka (410 tys. wyświetleń).

FAŁSZ
Wpisy z nagraniami o przezroczystych i elastycznych smartfonachx.com

Film krąży również w mediach społecznościowych za granicą. Na Facebooku, X, Instagramie czy TikToku można znaleźć wpisy m.in. po angielsku, hiszpańsku, portugalsku, tajsku, persku czy chińsku. Niektóre z nich, zwłaszcza te na TikToku, mają po kilkadziesiąt albo nawet kilkaset tysięcy wyświetleń.

Te zachwyty chińską technologią są na wyrost. Pokazane na nagraniu smartfony nie istnieją.

Ekspert: wizja artystyczna wprowadzająca

Popularny w sieci filmik przesłaliśmy do Jana Rybczyńskiego z portalu gsmonline.pl zajmującego się nowymi technologiami. Nie ma wątpliwości i tłumaczy:

PRAWDA

Film nie przedstawia prawdziwych prototypów, jest stworzony na bazie grafiki komputerowej. Jest ciekawy jako wizja artystyczna, ale opis wprowadza w błąd.

Rzeczywiście poprzez wyszukiwanie klatek z nagrania w wyszukiwarce Google Grafika można trafić na oryginalne miejsce opublikowania filmiku. Pojawił się on 2 czerwca 2023 roku na instagramowym koncie hinduskiej firmy produkującej folie, która co jakiś czas publikuje w mediach społecznościowych ciekawe materiały mające przyciągnąć uwagę internautów. Nagranie nosi tytuł "Przyszłość smartfonów" - zaznaczono, że ma ono wyłącznie charakter poglądowy.

Choć film powstał ponad rok temu, nic się nie zmieniło: ma charakter poglądowy. Jan Rybczyński wyjaśnia, że na rynku ani nie ma przezroczystych smartfonów, ani nie mają one "wkrótce wejść na rynek", jak zapewniają niektórzy internauci. "Również na targach [branżowych] nie było tego typu prototypów" - dodaje ekspert. "Oprócz wyzwań technologicznych z tym związanych, byłoby to po prostu niepraktyczne rozwiązanie. Najbliższe technologicznie do tego pomysłu są przejrzyste ekrany wykorzystane w prototypie okularów do rozszerzonej rzeczywistości Meta Orion oraz prototyp laptopa Lenovo Project Crystal. Jest to jednak zbyt droga technologia, aby trafiła do konsumentów w najbliższym czasie. Jeden prototyp okularów Orion kosztował [firmę] Meta około 10 tysięcy dolarów i właśnie ekrany stanowiły największą część tego kosztu. W przypadku smartfonów przejrzyste ekrany nie mają uzasadnienia. Jedynym zastosowaniem przejrzystych ekranów mogą być wspomniane okulary i inne interfejsy do rozszerzonej rzeczywistości" - tłumaczy.

Do podobnych wniosków doszli w marcu 2024 roku dziennikarze branżowego portalu Phonearea.com. W swoim artykule na temat koncepcji przezroczystych smartfonów stwierdzili, że byłyby one "niepraktyczne". Z jednej strony, na takim ekranie użytkownik byłby rozpraszany przez tło i własną dłoń widoczną pod wyświetlanymi treściami, a po drugie, ekran musiałby być przezroczysty z obu stron. Inne osoby mogłyby więc widzieć, co przeglądają użytkownicy, a to - zdaniem autorów tekstu - budziłoby obawy związane z prywatnością.

Elastyczne ekrany są, ale inaczej używane

Inaczej jest z drugim typem smartfonów pokazanym na popularnym filmiku: posiadających elastyczne ekrany. Po pierwsze, jak tłumaczy Jan Rybczyński, nie są one żadną nowością, ponieważ funkcjonują na rynku już od wielu lat. Po drugie nie wyglądają tak jak na komputerowej animacji, ponieważ wykorzystuje się je głównie w składanych smartfonach, które nie są aż tak giętkie.

"Pierwsze dostępne dla konsumentów składane smartfony wyprodukował Samsung w postaci modeli Fold i Flip w 2019 roku. Powstały również rozmaite prototypy, które wykorzystują tę technologię podobnie jak na popularnym wideo. Najbliżej tego konceptu jest prototyp telefonu Motoroli, który można nosić na ręku niczym bransoletę. Są też prototypy z rozwijanym ekranem, np. Tecno Phantom Concept" - komentuje ekspert. Nie jest to więc dowód wyłącznie chińskiego zaawansowania technologicznego, ponieważ podobne rozwiązania stosują firmy z Korei Południowej czy Stanów Zjednoczonych. Tu należy zaznaczyć, że Motorola Mobility odpowiadająca za telefon-bransoletkę należy chińskiego koncernu Lenovo.

"Wpis internauty miał prawdopodobnie na celu zdobyć popularność przez tzw. clickbait, a więc przyjął formę przyciągającego uwagę, budzącego kontrowersję oszustwa" - konkluduje Jan Rybczyński: A dodatkowo w tym przypadku niektórzy autorzy starali się wykorzystać to oszustwo do wychwalania chińskiego rozwoju i krytyki Zachodu.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Konkret 24

Pozostałe wiadomości

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki twierdzi, że z powodu "oszustwa rządu Donalda Tuska" emeryci stracili 800 złotych. Chodzi o rzekome "obcięcie 14. emerytury". Jednak kandydat PiS wprowadza opinię publiczną w błąd. Przypominamy, z czego wynikała jednorazowa podwyżka tego świadczenia.

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki zapewniał na spotkaniu w Kluczborku, że zna "realny problem kobiet". Chodzi o urlop wychowawczy, którego według niego "nie wpisuje się" kobietom do emerytury. Prawda wygląda inaczej.

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki od dłuższego czasu opowiada wyborcom, że jako kandydat na prezydenta "składał projekty ustaw" w Sejmie. A teraz dziwi się, że Sejm "jego propozycji" nie przyjął. Jaka jest prawda?

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes

Opozycja grzmi, że Niemcy "zalewają nas migrantami". Pozyskane przez Konkret24 statystyki tego nie potwierdzają. Owszem, wzrosła liczba cudzoziemców zawracanych z granicy niemiecko-polskiej, ale są to przede wszystkim Ukraińcy. Natomiast wśród deportowanych z Niemiec do Polski dominują... Polacy.

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta twierdzi, że sytuacja polskiej opieki zdrowotnej jest dramatyczna. Jako dowód przywołuje zestawienie, według którego polski system ochrony zdrowia jest gorszy niż w Azerbejdżanie i Libanie. Sprawdzamy, na jaki ranking powołuje się polityk.

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Źródło:
Konkret24